Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"10" липня 2019 р.Справа № 922/1948/14
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Савченко А.А.
розглянувши матеріали
по справі за заявою ПАТ "Райффайзен Банк Аваль", м. Київ
до Українсько-американського СП з іноземними інвестиціями "Влада-Промтекс", м. Харків
про визнання банкрутом
Постановою господарського суду Харківської області від 10.05.2016р. Українсько-американське спільне підприємство з іноземними інвестиціями "Влада-Промтекс" визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором призначено" арбітражного керуючого Саутенко Сергія Олеговича.
05 липня 2019 року до суду надійшло клопотання ГУ ДФС у Харківській області про заміну кредитора (вх. №16203), в якому заявник просить суд замінити кредитора Східну ОДПІ м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області на Головне управління ДФС у Харківській області.
Розглянувши матеріали справи, клопотання Головного управління ДФС у Харківській області, суд встановив наступне.
Постановою господарського суду Харківської області від 10.05.2016р. Українсько-американське спільне підприємство з іноземними інвестиціями "Влада-Промтекс" визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 29.09.2016 визнано вимоги Східної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області в сумі 576748,58грн. (6 черга задоволення вимог кредиторів), а також 2756,00грн. витрат зі сплати судового збору (1 черга задоволення вимог кредиторів).
Ухвалою господарського суду Харківської області від 19.01.2017р. затверджено реєстр вимог кредиторів Українсько-американського спільного підприємства з іноземними інвестиціями "Влада-Промтекс", до складу якого увійшли, зокрема, вимоги Східної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області на загальну суму 579504,58грн., з яких 576748,58грн. - 6 черга задоволення вимог кредиторів та 2756,00грн. витрат зі сплати судового збору - 1 черга задоволення вимог кредиторів.
З огляду на вищевикладене судом встановлено, що Східна ОДПІ м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області є кредитором у справі про банкрутство Українсько-американського спільного підприємства з іноземними інвестиціями "Влада-Промтекс".
Відповідно до ч. 1 ст. 3 ГПК України, судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України "Про міжнародне приватне право", Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.
Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" від 21.12.2016 № 1797 внесено зміни до Податкового кодексу України.
Відповідно п.19-1.1.22. статті 19-1 ПК України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу: здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.
Функції державних податкових інспекцій визначені статтею 19-3 ПК України, якою встановлено, що державні податкові інспекції: здійснюють сервісне обслуговування платників податків; здійснюють реєстрацію та ведення обліку платників податків та платників єдиного внеску, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням; формують та ведуть Державний реєстр фізичних осіб - платників податків, Єдиний банк даних про платників податків - юридичних осіб, реєстри, ведення яких покладено законодавством на контролюючі органи; виконують інші функції сервісного обслуговування платників податків, визначені законом.
Згідно з пунктом 41.1 статті 41 ПК України, контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.
Пунктом 41.2 статті 41 ПК України встановлено, що органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.
Наказом Державної фіскальної служби від 19.10.2016 № 875 визначені функції та повноваження, які здійснюють структурні підрозділи ГУ, до яких, зокрема, віднесені: організація роботи щодо погашення податкового боргу з податків і зборів платників податків, заборгованості з інших платежів, а також стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску платників єдиного внеску; організація та координація роботи щодо застосування до платників податків та платників єдиного внеску судових процедур банкрутства; організація та ведення позовної роботи, спрямованої на забезпечення надходження податків, зборів та інших платежів до бюджетів та державних цільових фондів.
Отже, з внесенням змін до ПК України Східна ОДПІ м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області втратила повноваження щодо стягнення податкової заборгованості та стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску шляхом застосування процедур, передбачених законодавством з питань банкрутства. Відповідні повноваження відповідно до вимог чинного законодавства перейшли до Головного управління ДФС у Харківській області.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 № 296 "Про реформування територіальних органів Державної фіскальної служби" постановлено реорганізувати деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання як структурних підрозділів до відповідних територіальних органів Служби за переліком згідно з додатком, зокрема, Східну об'єднану державну податкову інспекцію м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління ДФС у Харківській області.
Відповідно до ст. 108 ЦК України перетворенням юридичної особи є зміна її організаційно-правової форми. У разі перетворення до нової юридичної особи переходять усе майно, усі права та обов'язки попередньої юридичної особи.
Згідно з ч. 1 ст. 52 ГПК України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу.
Частиною першою статті 21 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачено, що у разі вибуття чи заміни кредитора у справі про банкрутство господарський суд за заявою правонаступника або іншого учасника (учасників) справи здійснює заміну такої сторони на будь-якій стадії провадження у справі її правонаступником.
Отже, згідно з вимогами чинного законодавства, заміна кредитора за заявою правонаступника допускається на будь-якій стадії судового процесу, тому суд вважає вимоги Головного управління ДФС у Харківській області про заміну кредитора обґрунтованими.
Крім того, суд зазначає, що в цій справі має місце публічне правонаступництво (повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень до іншого внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції), а саме: від Східної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області до Головного управління ДФС у Харківській області. Тобто, в даному випадку відбулося передання адміністративної компетенції від одного суб'єкта владних повноважень до іншого.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за можливе задовольнити клопотання Головного управління ДФС у Харківській області про заміну кредитора (вх. №16203) та здійснити заміну кредитора Українсько-американського спільного підприємства з іноземними інвестиціями "Влада-Промтекс" - Східну об'єднану державну податкову інспекцію м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області на його правонаступника - Головне управління ДФС у Харківській області.
Керуючись ст. ст. 21, 37-48, 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. ст. 52, 233-235 ГПК України, суд -
Задовольнити клопотання Головного управління ДФС у Харківській області про заміну кредитора (вх. №16203).
Здійснити заміну у справі №922/1948/14 кредитора - Східну об'єднану державну податкову інспекцію м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області на його правонаступника - Головне управління ДФС у Харківській області.
Зобов'язати ліквідатора врахувати відповідну заміну кредитора в реєстрі вимог кредиторів.
Ухвалу направити ліквідатору, банкруту, кредиторам, ГУ ДФС у Харківській області, прокуратурі.
Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст. 256 ГПК України.
Суддя Савченко А.А.