Постанова від 03.07.2019 по справі 806/1487/16-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 806/1487/16-а

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Василенко Р.О.

Суддя-доповідач - Ватаманюк Р.В.

03 липня 2019 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Ватаманюка Р.В.

суддів: Гонтарука В. М. Сторчака В. Ю. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Міністерства оборони України на рішення Коростишівського районного суду Житомирської області від 25 січня 2019 року (повне рішення складено 11 лютого 2019 року у м. Коростишів) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Міністерства оборони України (далі - відповідач), третя особа: ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - третя особа) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

позивач 09.08.2016 звернувся із позовом до Житомирського окружного адміністративного суду в якому просив:

- визнати протиправним і скасувати рішення Міністерства Оборони України про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги як інваліду 3 групи з 10.12.2014 оформлене протоколом від 03.06.2016 № 38;

- зобов'язати Міністерство оборони України розглянути питання щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , згідно вимог законодавства, а також подати звіт про виконання рішення суду.

В подальшому справу було передано до Коростишівського районного суду Житомирської області.

Рішенням Коростишівського районного суду Житомирської області від 25.01.2019 позовну заяву задоволено частково.

Визнано незаконним і скасовано рішення Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби оформлене протоколом від 03.06.2016 № 38 в частині про повернення на доопрацювання документів поданих ОСОБА_1 (п. 58 вказаного протоколу).

Зобов'язано Міністерство оборони України розглянути питання щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , згідно заяви останнього від 07.04.2016 з прийняттям відповідного рішення щодо призначення або відмови у призначенні одноразової грошової допомоги.

Зобов'язано Міністерство оборони України відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України подати у 30 денний строк після набрання чинності рішення звіт про виконання судового рішення.

В іншій частині відмовлено.

Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким відмовити в задоволення позову повністю.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт вказав, що судом першої інстанції безпідставно не враховано те, що позивач не надавав документу, що свідчить про причини та обставини поранення.

Правом подати до суду відзив на апеляційну скаргу позивач не скористався.

Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, заслухавши суддю-доповідача, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін з таких підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Судом першої інстанції встановлені та неоспорені сторонами такі обставини.

ОСОБА_1 проходив військову службу в Збройних силах в період з 15.10.1984 по 31.01.1987.

В період з 06.02.1985 по 31.01.1987 проходив військову службу в Республіці Афганістан та приймав участь у бойових діях.

Рішенням Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв Міністерства оборони України від 18.11.2014 №3612 встановлено, що позивачем отримані поранення та захворювання, які пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії.

17.12.2014 Житомирською обласною медико-соціальною експертною комісією № 2 встановлено третю групу інвалідності з 10.12.2014, яка настала внаслідок поранення (контузія) та захворювання пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах де велися бойові дії та Коростишівським управлінням праці і соціального захисту населення йому встановлений статус інваліда війни 3 групи та відповідно набув право на отримання одноразової грошової допомоги.

07.04.2016 позивач звернувся з заявою до Міністерства оборони України через Коростишівський об'єднаний міський військовий комісаріат Житомирської області про виплату йому одноразової грошової допомоги згідно ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" як інваліду третьої групи.

Проте, згідно витягу з протоколу Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби від 03.06.2016 № 38, прийнято рішення про повернення на доопрацювання документів поданих ОСОБА_1 , у зв'язку з тим, що відсутні документи передбачені п. 11 Порядку №975, а саме: документ, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження.

Не погоджуючись з таким рішенням позивач звернувся до суду з даним позовом.

Приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції дійшов висновку, що повернувши позивачу документи для доопрацювання, відповідачем порушено право позивача на належний розгляд поданої ним заяви і документів та прийняття у встановленому порядку відповідного рішення з приводу призначення та виплати одноразової грошової допомоги або відмови в такому призначенні.

Апеляційний суд погоджується з висновками суду першої інстанції за такими доводами.

Статтею 41 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII) вказано, що виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Згідно п. 4 ч. 2 ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII), одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.

Відповідно до п. 6 ст. 16-3 Закону № 2011-XII, одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.

Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України (ч. 9 ст. 16-3 Закону № 2011-XII).

Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - Порядок № 975).

Призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів) (п. 12 Порядку № 975).

Керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови (п. 13 Порядку № 975).

Згідно матеріалів справи, позивач 07.04.2016 звернувся до Міністерства оборони України через Коростишівський об'єднаний міський військовий комісаріат Житомирської області із заявою про виплату йому одноразової грошової допомоги.

Однак, відповідно до витягу з протоколу Комісії Міністерства Оборони України від 03.06.2016 № 38 прийнято рішення про повернення на доопрацювання документів поданих позивачем.

Таким чином, прийняте рішення про повернення на доопрацювання документів позивача про призначення одноразової грошової допомоги суперечить вимогам Порядку №975, оскільки положенням цього Порядку не передбачено можливості вирішення цього питання шляхом прийняття рішення про повернення документів на доопрацювання.

Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 30.01.2018 у справі №806/986/16 та від 25.04.2018 у справі №826/7117/16.

Відтак, колегія суддів вважає, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо не прийняття відповідного рішення за результатами розгляду звернення позивача про нарахування та виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням йому третьої групи інвалідності, що пов'язана з проходженням і виконанням обов'язків військової служби.

За таких обставин, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про часткове задоволення позову шляхом визнання незаконним і скасування рішення Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби оформлене протоколом від 03.06.2016 № 38 в частині повернення на доопрацювання документів поданих ОСОБА_1 (п. 58 вказаного протоколу) та зобов'язання відповідача розглянути питання щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , згідно заяви останнього від 07.04.2016 з прийняттям відповідного рішення щодо призначення або відмови у призначенні одноразової грошової допомоги.

На підставі викладеного та приймаючи до уваги, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваного рішення вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку, та прийняв законне і обґрунтоване рішення, висновки суду відповідають обставинам справи, а тому підстав для його скасування не вбачається.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Міністерства оборони України залишити без задоволення, а рішення Коростишівського районного суду Житомирської області від 25 січня 2019 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Головуючий Ватаманюк Р.В.

Судді Гонтарук В. М. Сторчак В. Ю.