Справа № 678/345/19
іменем України
11 липня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Летичівської селищної ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Летичівської селищної ради, в якому просить суд:
- визнати протиправною та скасувати відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею - 0,0300 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), категорія земель - землі житлової та громадської забудови по АДРЕСА_1 , у зв'язку з невідповідністю місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно - правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обгрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, так як передача (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності за відсутності плану зонування або детального плану території не допускається, якщо земельна ділянка розташована в межах зелених зон населених пунктів, внутрішньоквартальних територій (територій міжрайонного озеленення, елементів благоустрою, спортивних майданчиків, майданчиків відпочинку та соціального обслуговування населення);
- зобов'язати сесію Летичівської селищної ради повторно розглянути заву (клопотання) ОСОБА_1 та надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею - 0,03 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), категорія земель - землі житлової та громадської забудови по АДРЕСА_1 .
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з метою реалізації свого конституційного права на безоплатне одержання земельної ділянки до Летичівської селищної ради подав заяву (клопотання) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,03 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) по АДРЕСА_1 та доданими до нього графічними матеріалами.
Згідно п.10 рішення 55 сесії VII скликання від 30.08.2018 ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею - 0,03 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), категорія земель - землі житлової та громадської забудови по АДРЕСА_1 , у зв'язку з відсутністю містобудівної документації - генерального плану смт. Летичів.
Вказує, що рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 05.12.2018 справа №678/1179/18, визнано протиправним та скасовано рішення 55 сесії сьомого скликання Летичівської селищної ради Летичівського району Хмельницької області від 30.08.2018 №27 в частині відмови надання дозволу ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею - 0,0300 га для будівництва та обслуговування житлового будинку з підстави відсутності містобудівної документації - генерального плану смт. Летичів та зобов'язано Летичівську селищну раду Летичівського району Хмельницької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.07.2018 та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Зазначає, що на виконання рішення суду від 05.12.2018 справа №678/1179/18, рішенням 63 сесії сьомого скликання від 31.01.2019 №39 відмовлено ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею - 0,0300 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), категорія земель - землі житлової та громадської забудови по АДРЕСА_1 , у зв'язку з невідповідністю місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно - правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обгрунтувань використання та охорони земель адміністративно - територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, так як передача (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності за відсутності плану зонування або детального плану території не допускається, якщо земельна ділянка розташована в межах зелених зон населених пунктів, внутрішньоквартальних територій (територій міжрайонного озеленення, елементів благоустрою, спортивних майданчиків, майданчиків відпочинку та соціального обслуговування населення).
Позивач, не погоджуючись з рішенням відповідача, звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою від 14.05.2019 суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Від представника відповідача на адресу суду 30.05.2019 надійшов відзив в якому останній зазначає, що ОСОБА_1 вказано місце розташування земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка відповідно до контура 387 Технічного звіту по коректуванню планового матеріалу зйомок минулих років території Летичівської селищної ради від 1994, належить до зелених насаджень. В межах контуру 387 знаходиться «Парк Слави» смт. Летичів (рішення четвертої сесії обласної ради від 16 грудня 1998 року №13, одинадцятої сесії обласної ради від 30.03.2004 №22-11/2004).
Також вказує, що віднесення земельної ділянки щодо якої звернувся ОСОБА_1 до зелених насаджень підтверджується топогеодезичною основою для розробки Генерального плану селища Летичів (Технічний звіт 2015 p.). А тому, рішення сьомого скликання шістдесят третьої сесії Летичівської селищної ради Летичівського району Хмельницької області від 31.01.2019 №39 є правомірним та таким, яке відповідає вимогам чинного законодавства України. Просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Дослідивши позовну заяву, відзив на позовну заяву, а також оцінивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази у їх взаємозв'язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що 24.07.2018 позивач звернувся до Летичівської селищної ради із заявою, в якій просив надати йому дозвіл на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлого будинку, господарських будівель і споруд площею 0,03 га, яка розташована по АДРЕСА_1 .
Рішенням 55 сесії сьомого скликання Летичівської селищної ради Летичівського району Хмельницької області від 30.08.2018 №27 відповідач відмовив у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею - 0,0300 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), категорія земель - землі житлової та громадської забудови по вул АДРЕСА_1 , у зв'язку з відсутністю містобудівної документації - генерального плану смт. Летичів.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 05.12.2018 по справі №678/1179/18 за позовом ОСОБА_1 до Летичівської селищної ради про визнання протиправною та скасування відмови, зобов'язання вчинити дії позов задоволено частково. Вирішено визнати протиправним та скасувати рішення 55 сесії сьомого скликання Летичівської селищної ради Летичівського району Хмельницької області від 30.08.2018 року №27 в частині відмови надання дозволу ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею - 0,0300 га для будівництва та обслуговування житлового будинку з підстави відсутності містобудівної документації - генерального плану смт. Летичів та зобов'язано Летичівську селищну раду Летичівського району Хмельницької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.07.2018 року та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні. В решті позовних вимог відмовлено.
Вказане рішення суду набрало законної сили 09.01.2019.
Згідно ч.4 ст.78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Згідно п.1 Рішення 63 сесії сьомого скликання Летичівської селищної ради №39 від 31.01.2019 відмовлено ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею - 0,0300 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), категорія земель - землі житлової та громадської забудови по АДРЕСА_1 , у зв'язку з невідповідністю місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно - правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обгрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, так як передача (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності за відсутності плану зонування або детального плану території не допускається, якщо земельна ділянка розташована в межах зелених зон населених пунктів, внутрішньоквартальних територій (територій міжрайонного озеленення, елементів благоустрою, спортивних майданчиків, майданчиків відпочинку та соціального обслуговування населення).
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Згідно з ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.17 Закону України від 17 лютого 2011 року № 3038-VІ "Про регулювання містобудівної діяльності" (надалі - Закон №3038-VІ) генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту. Генеральний план населеного пункту розробляється та затверджується в інтересах відповідної територіальної громади з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Відповідно до ст. 1 Закону №3038-VІ план зонування території (зонінг) - містобудівна документація, що визначає умови та обмеження використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон.
Згідно ч.ч.1, 2 ст. 18 Закону №3038-VІ план зонування території розробляється на основі генерального плану населеного пункту (у його складі або як окремий документ) з метою визначення умов та обмежень використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон. План зонування території встановлює функціональне призначення, вимоги до забудови окремих територій (функціональних зон) населеного пункту, їх ландшафтної організації.
Відповідно до ч.3 ст. 18 Закону №3038-VІ зонування території здійснюється з дотриманням таких вимог: 1) урахування попередніх рішень щодо планування і забудови території; 2) виділення зон обмеженої містобудівної діяльності; 3) відображення існуючої забудови територій, інженерно-транспортної інфраструктури, а також основних елементів планувальної структури територій; 4) урахування місцевих умов під час визначення функціональних зон; 5) установлення для кожної зони дозволених і допустимих видів використання територій для містобудівних потреб, умов та обмежень щодо їх забудови; 6) узгодження меж зон з межами територій природних комплексів, смугами санітарно-захисних, санітарних, охоронних та інших зон обмеженого використання земель, червоними лініями; 7) відображення меж прибережних захисних смуг і пляжних зон водних об'єктів.
Згідно ст. 5 Закону №3038-VІ вимоги містобудівної документації є обов'язковими для виконання всіма суб'єктами містобудування.
Відповідно до п.10.4 ДБН 360-92 на землях зелених зон міст не допускається розміщення будівель, споруд та комунікацій, що нe передбачені для відпочинку, занять спортом та обслуговування лісового господарства.
Відповідно до ст. 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" передача (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у випадках, за відсутності плану зонування або детального плану території не допускається, якщо земельна ділянка розташована в межах зелених зон населених пунктів, внутрішньоквартальних територій (територій міжрайонного озеленення, елементів благоустрою, спортивних майданчиків, майданчиків відпочинку та соціального обслуговування населення).
Відповідно до частини 1 статті 16 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.
Суд враховує те, що вказане позивачем місце розташування земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка відповідно до контура 387 Технічного звіту по коректуванню планового матеріалу зйомок минулих років території Летичівської селищної ради від 1994, належить до зелених насаджень. В межах контуру 387 знаходиться «Парк Слави» смт. Летичів (рішення четвертої сесії обласної ради від 16 грудня 1998 року № 13, одинадцятої сесії обласної ради від 30.03.2004 №22-11/2004).
Також віднесення вищевказаної земельної ділянки щодо якої звернувся ОСОБА_1 до зелених насаджень підтверджується топогеодезичною основою для розробки Генерального плану селища Летичів (Технічний звіт 2015 p.).
З огляду на наведене вище, суд приходить до висновку, що місце розташування земельної ділянки, на яку позивач бажає отримати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд не відповідає вимогам Земельного кодексу України, Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», що узгоджується з наведеним переліком підстав в ч. 7 ст. 118 ЗК України стосовно невідповідності обраного місця розташування об'єкта визначеним вимогам для відмови у наданні земельної ділянки.
Таким чином, суд вважає, що відповідач довів правомірність винесеного рішення 63 сесії сьомого скликання від 31.01.2019 №39, в частині відмови позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,0300 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), категорія земель - землі житлової та громадської забудови по АДРЕСА_1 .
Відповідно до ч.2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).
В процесі судового розгляду відповідач довів правомірність оспорюваного рішення, а тому в задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити.
Виходячи з обставин справи, суд дійшов висновку про безпідставність вимог позивача, оскільки відповідачем належним чином розглянута заява позивача та прийняте вмотивоване рішення, а суд під час розгляду справи не встановив доказів, що свідчили б про протиправність дій зі сторони відповідача, а тому в задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити.
З врахуванням положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, підстави для розподілу судових витрат - відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Летичівської селищної ради про визнання протиправною та скасування відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею - 0,0300 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), категорія земель - землі житлової та громадської забудови по АДРЕСА_1 , у зв'язку з невідповідністю місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно - правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обгрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, так як передача (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності за відсутності плану зонування або детального плану території не допускається, якщо земельна ділянка розташована в межах зелених зон населених пунктів, внутрішньоквартальних територій (територій міжрайонного озеленення, елементів благоустрою, спортивних майданчиків, майданчиків відпочинку та соціального обслуговування населення) та зобов'язання сесію Летичівської селищної ради повторно розглянути заву (клопотання) ОСОБА_1 та надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею - 0,03 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), категорія земель - землі житлової та громадської забудови по АДРЕСА_1 - відмовити.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Летичівська селищна рада (вул. Соборна, 16,Летичів,Хмельницька область,31500 , код ЄДРПОУ - 04404548)
Головуючий суддя О.П. Шевчук