ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
10 липня 2019 року № 640/451/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Чудак О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення коштів,
встановив:
09.01.2019 ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (далі - ГУПФ України в м. Києві), в якій, з урахуванням уточнених позовних вимог, висловив прохання:
- визнати дії ГУПФ України в м. Києві стосовно встановлення обмежень щодо нарахування до виплати підвищень, надбавок та додаткових виплат до призначеної пенсії, передбачених Законами України, починаючи з 01.01.2018, - протиправними;
- зобов'язати ГУПФ України в м. Києві здійснити починаючи з 01.01.2018, перерахунок підвищень, надбавок та додаткових виплат до пенсії, призначеної ОСОБА_1 , відповідно до законодавства України з урахуванням змін розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
- стягнути з ГУПФ України в м. Києві заборгованість за пенсійними виплатами в розмірі 1956 грн 32 коп., що накопичилась за період з 01.01.2018 по 31.12.2018;
- зобов'язати ГУПФ України в м. Києві здійснювати перерахунок та виплату підвищення, надбавок та додаткових виплат до призначеної пенсії ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до змін розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Підставою для звернення до суду з позовною заявою стала незгода позивача з не нарахуванням відповідачем доплат і надбавок до його пенсії у зв'язку зі зростанням прожиткового мінімуму.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.02.2019 позовну заяву ОСОБА_1 прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
ГУПФ України в м. Києві проти задоволення позовних вимог заперечив з тих підстав, що у зв'язку з набранням Законом України від 03.10.2017 №2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» чинності 11.10.2017, позивачу перераховано пенсію з 01.10.2017 відповідно до пункту 4-3 Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. Внаслідок перерахунку розмір пенсії позивача зменшився на 2388 грн 68 коп. У зв'язку із чим, пенсія позивачу виплачується у раніше встановленому розмірі - 10 740 грн.
Дослідивши матеріали справи, а також докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУПФ України в м. Києві та отримує пенсію за віком на умовах Закону №1058-IV з 14.07.2017, як учасник війни.
27.08.2018 ОСОБА_1 звернувся до ГУПФ України в м. Києві із заявою про здійснення перерахунку його пенсії починаючи з січня 2018 року у зв'язку із зростанням прожиткового мінімуму на одну застраховану особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність.
Листом від 10.09.2018 за №75359/02/Г-1927/1 ГУПФ України в м. Києві повідомило позивача, зокрема про те, що відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» проведено осучаснення раніше призначених пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням середньої заробітної плати в Україні за 2014-2016 роки 3764 грн 40 коп. та страхового стажу, один рік якого дорівнює 1 %.
У цій відповіді вказано, що станом на 30.09.2017 загальний розмір пенсії позивача за віком становить 10 045 грн 71 коп., доплата за понаднормативний стаж 10 років (10 % х 1074 грн) - 107 грн 40 коп., підвищення військовослужбовцям за виконання інтернаціонального обов'язку - 328 грн, підвищення за особливі заслуги перед Україною - 432 грн 96 коп., щомісячна цільова грошова допомога - 40 грн.
Станом на 01.09.2018 загальний розмір пенсії позивача за віком становить 7469 грн 16 коп., доплата за понаднормативний стаж 10 років (10 % х 1074 грн) - 107 грн 40 коп, підвищення військовослужбовцям за виконання інтернаціонального обов'язку - 363 грн, підвищення за особливі заслуги перед Україною - 479 грн 16 коп., щомісячна цільова грошова допомога - 40 грн, доплата до попереднього розміру пенсії - 2388 грн 68 коп.
При цьому, із змісту вказаної відповіді встановлено, що, як станом на 30.09.2017 так і станом на 01.10.2018 розмір пенсії до виплати становить 10 740 грн.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з того, що відповідно до положень частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до статті 7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» загальнообов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється за принципом державних гарантій реалізації застрахованими особами своїх прав, передбачених цим Законом.
Згідно із частиною третьою статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31.12.2017, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Згідно зі статтею 7 Закону України від 07.12.2017 №2246-VIII «Про Державний бюджет України на 2018 рік» установлено у 2018 році прожитковий мінімум осіб, які втратили працездатність: з 01.01.2018 - 1373 грн, з 01.07.2018 - 1435 грн, з 01.12.2018 - 1497 грн.
Відповідно, загальне правило частини третьої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» має застосовуватися з врахуванням статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік», оскільки встановлений у вказаній статті розмір 10 740 грн діє тимчасово, до 31.12.2017 і не поширюється на 2018 рік.
Згідно із частиною другою розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» (набув чинності з 11.10.2017) у разі якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Згідно матеріалів справи - наданого відповідачем розпорядження №892368 від 14.06.2018 - після осучаснення пенсія позивача становить, 8311 грн 32 коп. + підвищення, доплати та надбавки (107 грн 40 коп. + 326 грн + 432 грн 96 коп. + 40 грн + 2388 грн 68 коп.), тобто, менше, ніж призначено (10 806 грн 67 коп. + підвищення (328 грн - підвищення військовослужбовцям за виконання інтернаціонального обов'язку, 432 грн 96 коп. - підвищення за особливі заслуги перед Україною), доплати (107 грн 40 коп. - доплата за понаднормовий стаж, 40 грн - цільова грошова допомога) до набуття чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій».
Відповідно, спір полягає в тому, як тлумачити частину другу розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», а саме - що є раніше встановленим розміром - нарахована чи виплачена пенсія, оскільки їх розмір різниться в даному випадку.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачу нараховано пенсію у розмірі 10 806 грн 67 коп., а виплачено до кінця 2017 року - 10 740 грн з врахуванням прямої норми частини третьої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». На думку суду, з огляду на зміст частини третьої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» обмеження стосується саме виплаченої пенсії, при чому, цей мінімум змінюється залежно від зміни прожиткового мінімуму.
Разом з тим, як зазначено вище відповідно до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» з 01.01.2018 установлено прожитковий мінімум осіб, які втратили працездатність: з 01.01.2018 - 1373 грн, з 01.07.2018 - 1435 грн, з 01.12.2018 - 1497 грн.
Таким чином, з 01.01.2018 максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 13 730 грн, з 01.07.2018 - 14 350 грн, з 01.12.2018 - 14 970 грн.
Водночас, судом встановлено, що позивачу в 2018 році пенсія виплачується у розмірі 10 740 грн.
З урахуванням наведеного, суд доходить висновку про протиправність дій ГУПФ України в м. Києві щодо виплати позивачу з 01.01.2018 пенсії з обмеженням максимальним розміром 10 740 грн.
Водночас, вимога позивача зобов'язати ГУПФ України в м. Києві здійснювати перерахунок та виплату підвищення, надбавок та додаткових виплат до призначеної пенсії ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до змін розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, тобто, фактично вчиняти певні дії в майбутньому не може бути задоволена, оскільки захисту підлягає тільки порушене право.
За таких обставин, суд доходить висновку про часткову обґрунтованість заявлених позовних вимог.
Відповідно до частини п'ятої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від сплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Оскільки в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження понесення сторонами судових витрат, підстави для стягнення з відповідача на користь позивача судових витрат та компенсації судових витрат за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 72-77, 139, 242-248, 255 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення коштів, - задовольнити частково.
Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві стосовно встановлення ОСОБА_1 обмежень у розмірі 10 740 грн щодо нарахування до виплати підвищень, надбавок та додаткових виплат до призначеної пенсії, передбачених Законами України, починаючи з 01.01.2018, - протиправними.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити починаючи з 01.01.2018, перерахунок підвищень, надбавок та додаткових виплат до пенсії, призначеної ОСОБА_1 , відповідно до законодавства України з урахуванням змін розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність та виплатити заборгованість за пенсійними виплатами, що утворилась за період з 01.01.2018 по 31.12.2018.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач - ОСОБА_1 (місце проживання фізичної особи: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду в місті Києві (місцезнаходження юридичної особи: 04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 42098368).
Суддя О.М. Чудак