Рішення від 08.07.2019 по справі 620/1705/19

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 липня 2019 року м. Чернігів Справа № 620/1705/19

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Клопота С.Л.,

за участю секретаря Шевченко А.В.,

представника позивача ОСОБА_1 ,

представника відповідача Балишева М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області та просить:

1. Визнати протиправним та скасувати повністю рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску ГУ ДФС України в Чернігівській області від 22 січня 2019 року №401/25-01-53-06.

2. Визнати протиправною та скасувати повністю вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 10 червня 2019 року № Ф-190216-53 ГУ ДФС в Чернігівській області.

3. Зобов'язати відповідача внести відомості/коригування в облікові дані інформаційної системи відносно ОСОБА_2 (РНКПП НОМЕР_1 ) про відсутність боргу зі сплати єдиного соціального внеску станом на час прийняття рішення у даній справі.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що при формуванні податкового звіту позивачем допущено помилку (описку), а саме в графі самостійно визначена сума, на яку нараховується єдиний внесок у розмірі 34,7% за січень 2014 року зазначено «12185,00» замість «1218,00».

Описка виникла у зв'язку з недосконалістю володіння відповідними електронними пристроями.

Після виявлення помилки, позивач неодноразово інформував про це відповідача. Відповідач ігнорував повідомлення позивача і за відсутності фактичного боргу по сплаті податків, протиправно визначив суму боргу, застосував штрафні санкцій та нарахував пеню.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити в задоволенні позову, посилаючись на заперечення, які викладені у відзиві на позовну заяву, що приєднаний до матеріалів справи.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, суд вважає позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Позивачем було отримане рішення про застосування до нього штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску ГУ ДФС України в Чернігівській області від 22 січня 2019 року № 401/25-01-53-06.

Вказаним рішенням уповноважена особа ГУ ДФС у Чернігівській області Рманенко Ю.І. на підставі ч. 10 та п. 2 частини 11 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування вирішив застосувати до ОСОБА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , який проживає АДРЕСА_1 штраф у розмірі 42,27 за період 21.01.2014 по 28.01.2014, штраф у розмірі 5 473,64 за період 10.02.2015 по 28.01.2018 та нарахувати пеню в розмірі 4079,56 гривень, які протягом десяти календарних днів після надходження рішення підлягають сплаті на рахунки ГУ ДФС у Чернігівській області в сумі 9595,47 грн. на рахунок № 37193204022526, код банку 853592, код ЄДРПОУ 39558413.

Вимога про сплату боргу (недоїмки) від 10 червня 2019 року № Ф-190216-53 ГУ ДФС в Чернігівській області була отримана позивачем.

Відповідно до вказаної вимоги позивач зобов'язується сплатити недоїмку в сумі З 804,55 гривень, штраф в розмірі 5 515,91 гривні та пеню 4 079,56 гривень, а загалом суму 13 400,02 гривні, що на підставі даних інформаційної системи відповідача обліковуються як борг з єдиного соціального внеску.

Судом встановлено, що ФОП ОСОБА_2 зареєстрований Чернігівським міським управлінням юстиції 27.11.2013, про що зроблено запис № 20640000000034727, перебуває на податковому обліку з 28.11.2013 року № 39953. ФОП ОСОБА_2 перебуває на спрощеній системі оподаткування з 01.12.2013.

У 2014 році ФОП ОСОБА_2 , у відповідності до приписів п.3 частини 1 ст. 7 Закону України від 08 липня 2010 року №2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №2464 (По тексту Закон № 2464) самостійно визначав (нараховував) та сплачував за себе єдиний соціальний внесок з розмірі мінімального страхового внеску, що становив на протязі всього 2014 року 422,65 гривень

на місяць з розрахунку 1218*34,7%, де 1218,00 гривень - мінімальна заробітна плата, встановлена законодавством в 2014 році, 34,7 % - відсоткова ставка встановлена для нарахування єдиного внеску.

Сплата самостійно визначеного (нарахованого) єдиного внеску за 2014 рік проведено ФОП ОСОБА_2 своєчасно, відповідно до п. 8 ст. 9 Закону № 2464 - фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за яким сплачується єдиний внесок.

Так, згідно платіжних документів платежі здійснено в такі терміни та розмірах :

1. За перший квартал 2014 року (січень, лютий, березень 2014 року) перераховано єдиний внесок 16 квітня 2014 року в сумі 1267,95 гривень з розрахунку 422,65*3, де 422,65 - мінімальний страховий внесок. 3- три місяці. (квитанція банку додається).

2. За другий квартал 2014 року (квітень, травень, червень 2014 року) перераховано єдиний внесок 10 липня 2014 року в сумі 1267,95 гривень з розрахунку 422,65*3, де 422,65 - мінімальний страховий внесок. 3- три місяці. ( квитанція банку додається).

3. За третій квартал 2014 року (липень, серпень, вересень 2014 року) перераховано єдиний внесок 10 жовтня 2014 року в сумі 1267,95 гривень з розрахунку 422,65*3, де 422,65 - мінімальний страховий внесок. 3- три місяці. (квитанція банку додається).

4. За четвертий квартал 2014 року (жовтень, листопад, грудень 2014 року) перераховано єдиний внесок 13 січня 2015 року в сумі 1267,95 гривень з розрахунку 422,65*3, де 422,65 - мінімальний страховий внесок. 3-три місяці. (квитанція банку додається).

Відповідно до п. 3.2. Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України № 454 (Далі по тексту порядок № 454) від 09.09.2013 року ФО - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, формують та подають до органів доходів і зборів звіт самі за себе один раз на рік до 10 лютого року, наступного за звітним періодом.

Звітним періодом є календарний рік. Звіт подається за формою згідно з додатком 5 до цього Порядку.

ФОП ОСОБА_2 своєчасно 21.01.2015 подано звіт за 2014 рік в електронній формі.

При формуванні вказаного звіту позивачем допущено помилку (описку), а саме в графі самостійно визначена сума, на яку нараховується єдиний внесок у розмірі 34,7% за січень 2014 року зазначено 12185,00 замість 1218,00.

Описка виникла у зв'язку з недосконалістю володіння відповідними електронними пристроями.

Враховуючи відповідну механічну помилку сума нарахування єдиного внеску автоматично замість 422,65 гривень стала 4228,20 гривень, а різниця склала 3805,55 гривень (4228,20 - 422,00), що є і сумою недоїмки (боргу).

За приписами п. 4.17. Порядку № 454 ФО - підприємці, яким за результатами проведеної перевірки (звірки) збільшено або зменшено зобов'язання, формують і подають до органів доходів і зборів звіт згідно з таблицею 3додатка 6 до цього Порядку протягом одного календарного місяця після здійснення відповідних розрахунків.

Якщо звіт подається за декілька років одночасно, формується один титульний аркуш і окремо за кожний рік таблиця 3 додатка 6 до цього Порядку.

При виявленні помилки в звітності, ФОП ОСОБА_2 10 листопада 2015 року було подано заяву до податкового органу (копія додається) з проханням провести перевірку з метою виправлення помилки.

19.11.2015 додатково подано письмові пояснення щодо причин помилки/описки.

08.12.2016 повторно подано заяву з проханням провести перевірку з метою виправлення помилки (копія додається).

02.04.2018 подано заяву про проведення перевірки з метою виправлення помилки (копія додається).

02.05.2018 подано заяву з проханням взяти звітність з ЄСВ за 2014 рік до відома/визнати її недійсною, оскільки з аналізу розділу V Порядку №454 іншого способу виправлення помилки не передбачено (копія додається).

31.01.2019 подано чергову заяву про проведення перевірки з метою виправлення помилки (копія додається).

В квітні 2019 року податковим органом проведено документальну позапланову невиїзну перевірку своєчасності, достовірності і повноти нарахування та сплати єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2014 по 31.12.2014.

23.04.2019 на адресу позивача надійшла поштою та була отримана Довідка від 05.04.2019 про результати документальної позапланової невиїзної перевірки платника фізичної особи підприємця ОСОБА_2 , рнкпп - НОМЕР_1 , щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2014 по 31.12.2014.

У висновках зазначено, що документальною позаплановою невиїзною перевіркою встановлено, що база нарахування єдиного внеску за період з 01.01.2014 по 31.12.2014 відповідає вимогам пп.3 п.1 ст. 7 Закону України від 08 липня 2010 року №2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Перевіркою встановлено, що в 2014 році позивачем самостійно визначена сума, на яку нараховувався єдиний внесок у розмірі 34,7% і становила щомісячно 1 218,00, крім січня 2014 року в якому вказана сума становила 12 185,00 гривень.

Перевіркою встановлено, що в 2014 році нарахований єдиний внесок з самостійно визначеної суми у розмірі 34,7% становив щомісячно 422,65 гривень, крім січня 2014 року в якому вказана сума становила 4228,00 гривень.

Перевіркою встановлено, що єдиний соціальний внесок за 2014 рік був сплачений несвоєчасно 12.10.2015.

На довідку від 05.04.2019 про результати документальної позапланової невиїзної перевірки було подано заперечення, які згідно листа відповідача від 07.05.2019 визнано недостатньо обґрунтованими.

П. 3 частини першої статті 7 Закону №2464, визначено, що єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

За наслідками проведеної перевірки податковим органом, в порушення вказаної норми права відмовлено у коригуванні зобов'язання за помилково поданим звітом.

Порядком формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України № 454 не передбачено можливості платника самостійно виправляти помилки у звітності.

Пункт 2 частини першої статті 1 Закону України від 08 липня 2010 року №2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (По тексту Закон № 2464): «єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування».

Пункт 5 частини першої статті 1 Закону № 2464: «мінімальний страховий внесок - сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця».

Пункт 4 частини перщої статті 4 Закону № 2464: «платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності».

П. 3 частини першої статті 7 Закону №2464, яким визначено: «єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

П.8 ст. 9 Закону № 2464, яким встановлено : «фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за яким сплачується єдиний внесок».

Ст. 8 Закону «Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 16.01.2014 №719-VІІ (в редакції Закону № 1165-VІІ від 27.03.2014) встановлюються такі розміри мінімальної заробітної плати на 2014 рік: - у місячному розмірі - 1218 гривень.

П. 3.2. Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом міністерства доходів і зборів України №454 (По тексту Порядок № 454), яким визначено: «ФО - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, формують та подають до органів доходів і зборів звіт самі за себе один раз на рік до 10 лютого року, наступного за звітним періодом».

П. 4.6. Порядку №454 : «Обчислення і строки сплати єдиного внеску платниками, зазначеними у підпункті 3 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, які обрали спрощену систему оподаткування:

1) зазначена категорія платників самостійно обчислює суму єдиного внеску, яка не може бути менше мінімального страхового внеску на місяць;

2) платники сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.

Платники можуть сплачувати єдиний внесок у вигляді авансового платежу в розмірі, який самостійно визначили, до 20 числа кожного місяця поточного кварталу. При цьому суми єдиного внеску, сплачені у вигляді авансових платежів, ураховуються платником при остаточному розрахунку, який здійснюється ним за календарний квартал до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок».

П. 4.17. Порядку №454, яким передбачено « ФО - підприємці, яким за результатами проведеної перевірки (звірки) збільшено або зменшено зобов'язання, формують і подають до органів доходів і зборів звіт згідно з таблицею 3 додатка 6 до цього Порядку протягом одного календарного місяця після здійснення відповідних розрахунків».

Розділ V Порядку №454, яким визначено порядок виправлення помилок.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, в контексі зазначених вище норм права, суд зазначає наступне.

В порушення вимог п. 3 частини першої статті 7 Закону № 2464 податковий орган самостійно визначив суму ЄСВ за 2014 рік, яку помилково обліковує як заборгованість в сумі З 804,55 гривень. На вказану суму податковим органом протиправно нараховано пеню та штраф в сумі 9 595,47 гривень, які також обліковуються податковим органом як борг.

Разом з тим, за приписами ч. 3 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у разі скасування акту індивідуальної дії суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Як вбачається з оскарженої вимоги про сплату боргу (недоїмки), вона сформована на підставі даних інформаційної системи відповідача, яка містить відомості про наявність у позивача заборгованості.

Відповідно п. 6 Розділу VI «Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», затвердженої наказом Міністерства фінансів України № 499 від 20.04.2015, вимога про сплату боргу (недоїмки) вважається відкликаною, якщо вимога органу доходів і зборів про сплату боргу (недоїмки) скасовується судом з дня набрання судовим рішенням законної сили, але при цьому вказаним нормативно-правовим актом не передбачено обов'язку відповідача на підставі судового рішення «про скасування вимоги» привести у відповідність дані інформаційної системи (на підставі якої сформовано таку вимогу) та внести відомості про відсутність боргу. Відтак, в разі ухвалення рішення судом виключно про скасування акту індивідуальної дії (вимоги про сплату боргу) та не приведення інформаційної системи відповідача у відповідність до закону, борг залишиться у обліку відповідача, а право позивача не буде захищене повністю.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При вказаних обставинах суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість своїх дій та рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позов підлягає задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області на користь ОСОБА_2 підлягає стягненню сплачений ним при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 768,40 грн. Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ) до Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області (вул. Реміснича, буд.11, м. Чернігів,14000) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати повністю рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску ГУ ДФС України в Чернігівській області від 22 січня 2019 року №401/25-01-53-06.

Визнати протиправною та скасувати повністю вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 10 червня 2019 року № Ф-190216-53 ГУ ДФС в Чернігівській області.

Зобов'язати Головне управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області внести відомості/коригування в облікові дані інформаційної системи відносно ОСОБА_2 (РНКПП НОМЕР_1 ) про відсутність боргу зі сплати єдиного соціального внеску станом на час прийняття рішення у даній справі.

Стягнути з Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області на користь ОСОБА_2 (РНКПП НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 768,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Повний текст рішення виготовлено 10 липня 2019 року.

Суддя С.Л. Клопот