Рішення від 10.07.2019 по справі 560/1636/19

Справа № 560/1636/19

РІШЕННЯ

іменем України

10 липня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Лабань Г.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у призначенні пенсії за віком та зобов'язати відповідача призначити пенсію за віком відповідно до закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) з 31.01.2018.

Обґрунтовуючи вимоги, позивачка зазначила, що пенсійний орган відмовив у призначенні пенсії за віком у зв'язку з відсутністю інформації про припинення виплати пенсії органами Пенсійного фонду Російської Федерації. При цьому, вказала, що не отримує жодного виду пенсії ні на території Російської Федерації, ні на території України. Відповідач не надав доказів щодо призначення позивачці будь-якої пенсії органами Пенсійного фонду Російської Федерації. Вважає, що пенсійний орган не має права вимагати документи, які не передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (далі - Порядок №22-1). Інформація щодо отримання пенсії на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя подається у разі подання заяви про призначення пенсії особами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, однак, позивачка зареєстрована в м. Хмельницькому. Зазначила, що через протиправні дії відповідача понад рік позбавлена права на пенсійне забезпечення, у зв'язку з чим, звернулась до суду з цим позовом.

У відзиві на позов відповідач зазначив, що позивачка звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою про призначення пенсії за віком та документами про стаж і заробітну плату. Відповідно до наданих позивачкою матеріалів з 16.08.2000 по 31.03.2005 ОСОБА_1 отримувала пенсію по ІІІ групі інвалідності внаслідок загального захворювання, а з 01.06.2005 по 30.04.2014 - пенсію у зв'язку з втратою годувальника в Управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій осіб Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Листом від 29.04.2014 №7683/03 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на запит від 11.04.2014 №2322/02 надіслало пенсійну справу позивачки №2702005928 на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Севастополі.

Після отримання заяви позивачки про призначення пенсії, з метою попередження подвійної виплати пенсії, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області надіслало запити до виконавчої дирекції Пенсійного фонду Російської Федерації щодо перебування позивачки на обліку та отримання пенсії в органах Пенсійного фонду Російської Федерації. Станом на момент розгляду справи відповіді на запити до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не надходили. Тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

У відповіді на відзив позивачка не погодилась з доводами відповідача, викладеними у відзиві на позов, з підстав їх необґрунтованості. Зазначила, що у відповідача відсутні підстави, які б перешкоджали призначити позивачці пенсію за віком. При цьому, відповідач не надав доказів, які б свідчили про призначення чи отримання позивачкою пенсії від органів Пенсійного фонду Російської Федерації.

Ухвалою від 31.05.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Ухвалою від 07.06.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив наступне.

Позивачка - ОСОБА_1 зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 .

З 16.08.2000 по 31.03.2005 позивачка отримувала пенсію по інвалідності внаслідок загального захворювання, а з 01.06.2005 по 30.04.2014 - пенсію у зв'язку з втратою годувальника в Управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій осіб Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

31.01.2018 позивачка звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення пенсії за віком.

Відповідач листами від 27.04.2018 №1015/Ш-8, від 21.09.2018 №2128/Ш-8 відмовив ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком, зазначивши, що в квітні 2014 року для продовження виплати пенсії у зв'язку втратою годувальника пенсійна справа позивачки направлена в м. Севастополь за новим місцем проживання. З метою уникнення подвійної виплати пенсії Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області направило запити від 16.03.2018 №5120/03 та повторно від 10.09.2018 до виконавчої дирекції Пенсійного фонду Російської Федерації щодо періоду перебування на обліку та отримання ОСОБА_1 пенсії в органах Пенсійного фонду Російської Федерації. Станом на 18.09.2018 відповіді на запити не надійшли. Питання призначення пенсії за віком буде розглянуте за результатами отримання інформації на запити до виконавчої дирекції Пенсійного фонду Російської Федерації.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача, позивачка звернулась до суду.

Постановою від 26.03.2019 Сьомий апеляційний адміністративний суд визнав протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV та зобов'язав відповідача розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV та прийняти відповідне рішення.

Листом від 24.04.2019 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило позивачку, що на виконання вказаної постанови пенсійний орган повторно розглянув заяву позивачки від 31.01.2018 про призначення пенсії за віком. Рішенням від 19.04.2019 відповідач відмовив у призначенні пенсії за віком згідно з Законом №1058-IV у зв'язку з відсутністю інформації про припинення виплати пенсії органами Пенсійного фонду Російської Федерації.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови у призначенні пенсії за віком, позивачка звернулась до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон № 1058-IV.

За змістом статті 1 Закону №1058-IV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Відповідно до частини 1 статті 26 Закону №1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31.12.2017.

Статтею 44 Закону №1058-IV встановлений порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, відповідно до якого заява про призначення (перерахунок) пенсії або про її відстрочення та необхідні документи подаються до територіального органу ПФУ або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням ПФУ за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.

Частиною 5 статті 45 Закону №1058-IV передбачено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган ПФУ та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій врегульовано Порядком №22-1.

Згідно з пунктом 1.1 Порядку №22-1 заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

За змістом пункту 1.3 Порядку №22-1 заява про призначення пенсії громадянам України, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, або законного представника, або надсилається поштою до органів, що призначають пенсію.

Пунктом 2.1 Порядку №22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:

1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування;

2) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637;

3) для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01.07.2000, за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30.06.2000 (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам;

4) документи про місце проживання (реєстрації) особи;

5) документи, які засвідчують особливий статус особи:

6) документ уповноваженого органу Російської Федерації про те, що особі не призначалась пенсія за місцем реєстрації на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, та особисту декларацію про відсутність громадянства держави-окупанта (для призначення пенсій особам, зазначеним у пункті 1.3 розділу I цього Порядку).

Позивачка звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою від 31.01.2018, до якої додала всі необхідні документи, передбачені Порядком №22-1.

Підставою для відмови у призначенні позивачці пенсії слугувала відсутність інформації про припинення виплати пенсії органами Пенсійного фонду Російської Федерації.

Разом з тим, згідно паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого 24.12.1996 Хмельницьким МУ УМВС України в Хмельницькій області, місце проживання позивачки зареєстроване за адресою АДРЕСА_2 .

Документ уповноваженого органу Російської Федерації про те, що особі не призначалась пенсія за місцем реєстрації на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя повинні надавати тільки особи, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя.

Крім цього, пенсійний орган не надав суду офіційного підтвердження про перебування на обліку та отримання позивачкою пенсії в органах Пенсійного фонду Російської Федерації відповідачем суду.

Позивачка дотримала усі вимоги, передбачені Законом №1058-IV та Порядком №22-1 для призначення їй пенсії за віком. Тому пенсійний орган не мав правових підстав для відмови позивачці у призначенні пенсії за віком з 31.01.2018.

У пункті 50 рішення по справі "Щокін проти України" Європейський суд з прав людини вказав, що перша та найважливіша вимога статті 1 Першого протоколу до Конвенції полягає в тому, що будь-яке втручання публічних органів у мирне володіння майном повинно бути законним. Позбавлення власності можливе тільки "на умовах, передбачених законом".

Отже, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови у призначенні пенсії позивачці є протиправними. Тому необхідно зобов'язати відповідача призначити позивачці пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV з 31.01.2018, тобто з дати звернення.

Відповідно до положень статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, позов необхідно задовольнити.

У зв'язку з задоволенням позовних вимог сплачений позивачкою судовий збір відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV з 31.01.2018.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 768,40 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП - НОМЕР_2 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя Г.В. Лабань