Рішення від 09.07.2019 по справі 560/1439/19

Справа № 560/1439/19

РІШЕННЯ

іменем України

09 липня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хмельницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом від 10.05.2019, в якому просить: 1) визнати протиправною відмову Хмельницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області у формі листа за №45/15.19.5.6-80 від 06.02.2019 про розгляд заяви ОСОБА_1 щодо внесення змін до актового запису про народження; 2) зобов'язати Хмельницький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_2 №298 від 03.02.2012, змінити ім'я матері з « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_4 ».

В обґрунтування вимог позову зазначає, що в актовому записі про народження дитини ОСОБА_2 №298 від 03.02.2012, у відомостях про матір зазначено « ОСОБА_5 ». Вказана невідповідність у наведених документах, що посвідчують особу та встановлюють родині відносини, завдають значних незручностей у реалізації прав та обов'язків позивача як матері по відношенню до неповнолітнього сина та в подальшому можуть призвести до порушення прав дитини. Зазначає, що реєстрація змін в актовому записі про народження, а саме зміна імені матері дитини, не суперечить чинному законодавству, тому звернулася до суду з цим позовом. Також, при розгляді заяви ОСОБА_1 про внесення змін до актового запису про народження її неповнолітнього сина ОСОБА_2 №298 від 03.02.2012 відповідачем не було дотримано норм чинного законодавства щодо форми розгляду заяви про внесення змін до актового запису цивільного стану, яким є висновок. Згідно п. 2.20 Правил висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичного представництва чи консульської установи України про відмову у внесенні змін до актових записів цивільного стану складається у двох примірниках.

Ухвалою від 13.05.2018 суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

20.05.2018 до суду поступив Відзив на позовну заяву №1067/15.19.4.31 від 17.05.2019, в якому відповідач вказує, що заперечує проти задоволення позову. Зазначає, що 30.01.2019 заявницею було подано заяву про зміну власного імені матері дитини в актовому записі про народження ОСОБА_2 № 298, складеного 03.02.2012 Хмельницьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області. Проте вищезгадана заява була залишена без розгляду, оскільки зміст даної заяви суперечив вимогам законодавства, зокрема пункту 7 статті 16 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», пункту 12 глави 4 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених Наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 № 52/5 та пункту 13 Порядку розгляду заяв про зміну імені (прізвища, власного імені, по батькові) фізичної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року № 915, тому на адресу заявниці 06.02.2019 було надіслано роз'яснення законодавства, оскільки складання висновку в даному випадку не передбачено (арк. спр. 17-21).

З'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, і дослідивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.

ОСОБА_1 зверталася з заявою від 30.01.2019 до Хмельницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, в якій просила внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_2 № 298, складеного 03.02.2012 Хмельницьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, а саме внести зміни про відомості про матір, у зв'язку із зміною імені матері з ОСОБА_6 на ОСОБА_1 (арк. спр. 28).

Листом №45/15.19.5.6-80 від 06.02.2019 "Щодо надання інформації" Хмельницький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області повідомив позивача, що відповідно до пункту 7 статті 16 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», пункту 12 глави 4 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні затверджених Наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 № 52/5 та пункту 13 Порядку розгляду заяв про зміну імені (прізвища, власного імені, по батькові) фізичної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року № 915, Державна реєстрація зміни імені не тягне за собою внесення змін до актових записів цивільного стану, складених стосовно особи, яка змінила ім'я, та її малолітніх і неповнолітніх дітей, крім передбачених законом випадків, а також повнолітніх дітей, а саме: 1) На підставі актового запису про зміну імені відділ державної реєстрації актів цивільного стану змінює прізвище батьків в актовому записі про народження малолітніх дітей заявника у разі зміни прізвища таких дітей з дотриманням вимог статті 148 Сімейного кодексу України; 2) На підставі актового запису про зміну імені в актовому записі про народження малолітньої дитини заявника змінюються відомості щодо імені батька та по батькові дитини у разі подання батьками відповідної заяви про зміну по батькові дитини. Відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» № 2398-VІ від 01.07.2010, відмова у внесенні змін до актового запису цивільного стану може бути оскаржена в судовому порядку (арк. спр. 29).

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України №2398-VI від 01.07.2010 "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" (далі - Закон №2398-VI), відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Частинами 6-7 ст.16 Закону №2398-VI визначено, що порядок розгляду заяв громадян про зміну імені встановлюється Кабінетом Міністрів України. Державна реєстрація зміни імені не тягне за собою внесення змін до актових записів цивільного стану, складених стосовно особи, яка змінила ім'я, та її малолітніх і неповнолітніх дітей, крім передбачених законом випадків, а також повнолітніх дітей.

Згідно з ч. 1 ст. 22 Закону №2398-VI, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюється Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 за № 55/18793 (далі - Правила).

Пунктом 1.1 Правил визначено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головних територіальних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Згідно з пп.2.15.10 п.2.15 Правил висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану складається в інших окремих випадках, що не суперечать вимогам чинного законодавства.

Отже, Законом №2398-VI та Правилами визначено, що орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому, однак відповідач не дотримався зазначених вимог законодавства під час розгляду заяви позивача від 30.01.2019, склавши не висновок, а лист №45/15.19.5.6-80 від 06.02.2019 "Щодо надання інформації".

Щодо вимоги позивача про зобов'язання відповідача внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_2 , суд зазначає, що такі вимоги є передчасними, оскільки Хмельницький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області не склав обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису або про відмову в цьому, що є дискреційними повноваженнями органу державної реєстрації актів цивільного стану.

Під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Отже, адміністративний суд у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення), передбаченим ч. 2 ст. 2 КАС України, критеріям, не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.

Враховуючи, що внесення змін до актового запису цивільного стану належить до виключної компетенції позивача, суд не може перебирати на себе функцій, які відносяться до компетенції суб'єкта владних повноважень (внесення змін до актового запису цивільного стану), та зобов'язати відповідача прийняти рішення про внесення змін до актового запису, що є підставою для відмови у задоволені позовної вимоги у цій частині. Водночас, враховуючи ч.2 ст.9 КАС України, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 30.01.2019 про внесення змін до актового запису з урахуванням встановлених обставин та висновків суду у цій адміністративній справі.

Частиною 1 ст. 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач частково довів позовні вимоги, а суб'єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, не довів, що діяв у межах Закону №2398-VI та Правил під час розгляду заяви ОСОБА_1 від 30.01.2019, яку фактично не вирішив, так як не склав висновок (ч. 1 ст. 22 Закону №2398-V, пп.2.15.10 п.2.15 Правил), що підтверджено доказами, які перевірено судом, тому позов задовольняється частково.

Відповідно до ч. 1-3 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи часткове задоволення позову, на користь позивача слід присудити судовий збір пропорційно задоволеним вимогам (768,40/2 = 384,20 гривень).

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправним вирішення Хмельницьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області заяви ОСОБА_1 від 30.01.2019 у формі листа за №45/15.19.5.6-80 від 06.02.2019 "Щодо надання інформації".

Зобов'язати Хмельницький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 30.01.2019 про внесення змін до актового запису з урахуванням встановлених обставин та висновків суду у цій адміністративній справі.

В задоволенні решти вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 384,20 (триста вісімдесят чотири гривні двадцять копійок) гривень за рахунок бюджетних асигнувань Хмельницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 09 липня 2019 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Хмельницький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області (вул. Гагаріна, 4, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , ідентифікаційний номер - 33282487)

Головуючий суддя А.І. Петричкович