ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
10 липня 2019 року м. Київ № 826/1799/17
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Шевченко Н.М., ознайомившись з матеріалами справи за позовом ОСОБА_1 до Генеральної прокуратури України про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовною заявою до Генеральної прокуратури України про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.02.2017 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено судовий розгляд.
Відповідно до розпорядження Керівника апарату Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.06.2019 №908 «Щодо призначення повторного автоматизованого розподілу судових справ» справу передано на повторний автоматичний розподіл між суддями.
Згідно з даними витягу з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 12.06.2019 дану справу передано для розгляду судді Окружного адміністративного суду міста Києва Шевченко Н.М.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 20.06.2019 справу прийнято до провадження та призначено розгляд адміністративної справи за даним позовом за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
04.07.2019 до суду від ОСОБА_1 надійшла заява, у якій позивач заперечує проти розгляду даної справи у спрощеному провадженні та просить здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Дана заява обгрунтована тим, що наказом Генерального прокурора України від 19.01.2017 №41-ц ОСОБА_1 звільнено з посади начальника управління організації прийому та розгляду звернень Генеральної прокуратури України та з органів прокуратури відповідно до п. 7-2 ст. 36 КЗпП України з підстав, передбачених Законом України «Про очищення влади».
Вирішуючи питання про необхідність переходу до розгляду справи за правилами загального позовного провадження, суд виходить з наступного.
Положеннями ст. 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Відповідно до п. 1 ч. 6 ст. 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи. зокрема, щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби, окрім справ, в яких позивачами є службові особи, які у значенні Закону України «Про запобігання корупції» займають відповідальне та особливо відповідальне становище.
За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті. (ч. 2 ст. 257 КАС України)
При вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження. (ч. 3 ст. 257 КАС України)
Відповідно до положень п. 2 ч. 4 ст. 260 КАС України якщо відповідач в установлений судом строк подасть заяву із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, суд залежно від обґрунтованості заперечень відповідача протягом двох днів із дня її надходження до суду постановляє ухвалу про розгляд справи за правилами загального позовного провадження та заміну засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.
За таких обставин, ознайомившись з матеріалами адміністративної справи, враховуючи той факт, що позивачку звільнено з вказаної вище посади, яка підпадає під категорію посади службової особи, що займає відповідальне та особливо відповідальне становище в силу ст. 50 Закону України «Про запобігання корупції», зважаючи на категорію та складність даної справи, суд вважає за необхідне перейти до розгляду справи за правилами загального позовного провадження.
Керуючись статтями 12, 242, 256, 257, 260 КАС України,
1.Перейти до розгляду справи за правилами загального позовного провадження.
2.Призначити підготовче засідання на 25.07.2019 на 10 год. 00 хв.
3.Підготовче засідання відбудеться в приміщенні Окружного адміністративного суду міста Києва за адресою: м. Київ, вул. Велика Васильківська, 81-А, 1-й поверх, зал судових засідань № 101.
4.В підготовче засідання викликати учасників справи.
5.Звернути увагу учасників справи, що письмові заяви, а саме, відзив на позовну заяву (відзив), відповідь на відзив, заперечення повинні відповідати вимогам статей 162 - 164 КАС України.
6.Попередити учасників справи:
- письмові докази, які подаються до суду мають бути оформлені відповідно до вимог ст. 94 КАС України, зокрема, вони подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, а якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством, зокрема, учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення;
- у разі невиконання процесуальних обов'язків, зокрема, ухилення від вчинення дій, покладених судом на учасника судового процесу; або зловживання процесуальними правами, вчинення дій або допущення бездіяльності з метою перешкоджання судочинству суд, відповідно до ст. 149 КАС України може застосувати заходи процесуального примусу шляхом постановлення ухвали про стягнення в дохід Державного бюджету України з відповідної особи штрафу в сумі від 0,3 до 3 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
7.Повідомити, що учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається на сторінці офіційного веб порталу судової влади України в мережі інтернет за посиланням: http://court.gov.ua/fair/sud2670/.
8.Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Н.М. Шевченко