08 липня 2019 року м. Рівне №460/1150/19
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комшелюк Т.О., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Зарічненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій,
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача, Зарічненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, про визнання протиправним та скасування рішення відповідача від 21 лютого 2019 року № 430/02-2 щодо відмови в призначенні пенсії позивачу, а також зобов'язання відповідача призначити позивачу пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Позовні вимоги обґрунтовує тим, що в січні 2019 року він звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, оскільки він має статус потерпілого від наслідків Чорнобильської катастрофи та станом на 1 січня 1993 року він прожив в зоні радіоекологічного контролю чотири роки. Проте, листом від 21 лютого 2019 року за № 430/02-2 відповідач відмовив позивачу в призначені пенсії, мотивуючи це тим, що доданими до заяви документами не підтверджується постійне проживання позивача в зоні посиленого радіоекологічного контролю. Так, в ході перевірки наданих позивачем документів відповідачем було встановлено, що в погосподарській книзі № 3 за 1986-1990 роки та № 13 за 1991-1995 роки Зірненською сільською радою неправильно зазначено ім'я позивача, а саме: зазначено « ОСОБА_2 » замість « ОСОБА_1 » Вказану відмову позивач вважає протиправною, оскільки факт його постійного проживання у відповідній зоні в підтверджується довідкою Зірненської сільської ради від 28 лютого 2019 року № 306, виданій на ім'я « ОСОБА_1 » та на підставі погосподарських книг №№ 3, 13. Крім того, довідкою Зірненської сільської ради від 28 лютого 2019 року № 307 підтверджується, що ОСОБА_2 та ОСОБА_1 є однією і тією ж особою. З огляду на наведене, просить позовну заяву задовольнити в повному обсязі.
У встановлений судом строк відповідач подав до суду відзив на адміністративний позов, в якому заперечив проти задоволення позовних вимог. На обґрунтування своїх заперечень зазначив, що позивач дійсно звернувся до нього і заявою про призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. До заяви про призначення пенсії позивачем була додана довідка про місце проживання від 12 жовтня 2019 року № 1516, видана Зірненською сільською радою на підставі погосподарських книг №3 за 1986-1990 роки та № 13 за 1991-1995 роки. Проте, 5 листопада 2018 року відповідачем проведена позапланова перевірка відповідності первинних документів змісту довідки для підтвердження факту проживання наданої для призначення (перерахунку) пенсії позивачу, під час якої встановлено, що в погосподарських книгах Зірненської сільської ради №№ 3, 13 містяться записи про мешканця села ОСОБА_3 , а записи про мешканця ОСОБА_1 відсутні, про що складена відповідна довідка за № 72. Таким чином, відповідач вказує на те, що довідка Зірненської сільської ради від 12 жовтня 2019 року № 1516 була видана безпідставно, позаяк, зазначенні в ній відомості не підтверджуються первинними документами, а тому така довідка не може бути врахована при вирішенні питання про призначення пенсії позивачу. Оскільки наданими позивачем документами не підтверджується постійне проживання останнього в зоні посиленого радіоекологічного контролю, тому права на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку він не має. За наведених обставин, відповідач просить відмовити в задоволенні позовної заяви повністю.
Заяви, клопотання учасників справи, процесуальні дії у справі:
16 травня 2019 року позовна заява надійшла до суду.
21 травня 2019 року ухвалою суду позовна заява залишалася без руху.
4 червня 2019 року позивач подав до суду заяву про усунення недоліків позову.
7 червня 2019 року ухвалою суду позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
25 червня 2019 року відповідач подав до суду відзив на позовну заяву.
2 липня 2019 року відповідач подав до суду клопотання про долучення доказів до матеріалів справи.
Дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд виходить з наступного.
Обставини справи, встановлені судом:
Позивач є громадянином, який постійно проживав на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4), що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим Рівненською обласною радою 20 липня 1994 року.
3 січня 2019 року позивачу виповнилося 57 років.
28 січня 2019 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Листом від 26 листопада 2018 року за № 1762/04 відповідач повідомив позивачу про відсутність підстав для призначення йому пенсії на пільгових умовах у зв'язку з не наданням документів, що підтверджують проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю протягом 4 років станом на 1 січня 1993 року. За змістом листа, рішення про відмову в призначенні пенсії відповідач мотивував тим, що згідно з довідкою Зірненської сільської ради позивач був зареєстрований та проживав в селі Зірне з 2 січня 1986 по 11 вересня 1991 року. Проте, в погосподарській книзі № 3 за 1986-1990 роки міститься запис про голову сім'ї ОСОБА_4 та члена сім'ї сина ОСОБА_2 , а в погосподарській книзі № 13 за 1991-1995 роки - голову сім'ї ОСОБА_4 та члена сім'ї сина ОСОБА_2 . Первинних документів про проживання ОСОБА_1 при перевірці не надано. Також, не надано документів на підтвердження того, що ОСОБА_2 та ОСОБА_1 одна особа й та сама особа. Враховуючи, що в результаті проведеної перевірки первинних документів факт проживання позивача в зоні посиленого радіологічного контролю не підтвердився, тому підстави для призначення відсутні.
Позивач, вважаючи таке рішення відповідача протиправними, звернувся до суду з вказаним позовом.
Вирішуючи даний спір та надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій встановлені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-ІV (далі - Закон № 1058), який набрав чинності 1 січня 2004 року.
Відповідно до частини першої статті 4 Закону № 1058, законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Частиною першою статті 9 Закону № 1058 встановлено, що в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
При цьому, пунктом 13 розділу XV «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1058 передбачено, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та цього Закону призначається одна пенсія за її вибором.
Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон № 796) визначені основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Статтею 49 Закону № 796 передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Умови призначення пенсії за віком встановлено статтею 26 Закону № 1058. Зокрема, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років.
Відповідно до абзацу 1 частини першої статті 55 Закону № 796, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.
Згідно з абзацом 6 пункту 2 частини першої статті 55 Закону № 796, потерпілі від Чорнобильської катастрофи особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” у такому порядку: 2 роки (початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період) та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі - Порядок № 22-1).
Відповідно до п.2.1 Порядку №22-1, при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями).
Матеріалами справи підтверджується, що до заяви про призначення пенсії від 28 січня 2019 року позивачем були додані, зокрема, довідка Зірненської сільської ради від 12 жовтня 2018 року № 1516 (далі - довідка № 1516) та довідка Залузької сільської ради від 2018 року (число та місяць видачі довідки відсутні) № 1406 (далі - довідка № 1406).
Згідно з довідкою № 1516, ОСОБА_1 був зареєстрований та проживав в селі Зірне Березнівського району Рівненської області з 2 січня 1986 року по 11 вересня 1991 року, з 19 липня 2017 по 21 лютого 2018 року. Підстава видачі довідки: погосподарська книга № 3 за 1986-1990 роки; погосподарська книга № 13 за 1991-1995 роки; погосподарська книга № 3 за 2016-2018 роки.
Довідкою № 1406 підтверджується, що ОСОБА_1 зареєстрований та проживає в селі Залужжя Дубровицького району Рівненської області з 30 листопада 1991 року по 7 липня 2017 року та з 22 лютого по день видачі довідки. Підстава видачі довіки: погосподарська книг № 6 (1991-1995 роки); погосподарська книг № 1 (1996-2000 роки); погосподарська книг № 1 (2001-2005 роки); погосподарська книг № 1 (2006-2010 роки); погосподарська книг № 1 (2011-2015 роки); погосподарська книг № 1 (2016-2020 роки); особовий рахунок № НОМЕР_2 ; особовий рахунок № НОМЕР_3 ; особовий рахунок № НОМЕР_4 ; особовий рахунок № НОМЕР_5 ; особовий рахунок № НОМЕР_6 ; особовий рахунок № НОМЕР_7 .
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів УРСР від 23 липня 1991 року № 106 "Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" та "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", села Зірне Березнівського району Рівненської області та Залужжя Дубровицького району Рівненської області віднесені до зони посиленого радіоекологічного контролю.
Також, в матеріалах справи міститься довідка позапланової перевірки відповідності первинних документів змісту довідки про підтвердження факту проживання наданої для призначення (перерахунку) пенсії ОСОБА_1 від 5 листопада 2018 року № 72, складена Відділом внутрішнього аудиту та фінансового контролю Головного управління Пенсійного фонду в Рівненській області (далі - довідка № 72).
Зі змісту довідки № 72 слідує, що спеціалістами територіального органу Пенсійного фонду України з відома голови Зірненської сільської ради ОСОБА_5 та в присутності секретаря Зірненської сільської ради ОСОБА_6 була проведена перевірка достовірності довідки № 1516 та відповідність змісту довідки змісту первинних документів, на підставі яких вона видана.
Так в ході перевірки було встановлено, що в погосподарській книзі № 3 за 1986-1990 роки на сторінці 123 є запис про домогосподарство по АДРЕСА_1 ) власника ОСОБА_4 , де є член сім'ї ОСОБА_2 , 1962 р.н. Також, встановлено, що в погосподарській книзі № 13 за 1991-1995 роки на сторінці 30 є запис про домогосподарство власника ОСОБА_4 , де є член сім'ї ОСОБА_2 , 1962 р.н.
Крім того, в довідці № 72 зазначено, що під час перевірки не було надано ні первинних документів щодо проживання ОСОБА_1 , ні документів, які б підтверджували, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є однією особою.
З огляду на вказане, у висновку довідки № 72 зазначено, що в результаті проведеної перевірки первинних документів факт проживання позивача в селі Зірне Березнівського району Рівненської області не встановлено.
Суд зауважує, що в заяві по суті позивачем також визнаються обставини щодо відсутності в погосподарських книгах № 3 за 1986-1990 роки та № 13 за 1991-1995 роки записів про мешканця ОСОБА_1 .
За наведених обставин, суд погоджується з твердженням відповідача про те, що довідка № 1516 не може підтверджувати факт постійного проживання позивача в селі Зірне Березнівського району Рівненської області, оскільки зміст довідки не відповідає змісту первинних документів на підставі яких вона була видана.
Разом з тим, суд погоджується з доводами позивача про те, що під час внесення записів до погосподарських книг посадовою особою сільської ради могли бути допущенні описки, зокрема зазначено неправильні прізвища, імена та по батькові мешканців села.
Однак, в такому випадку, на переконання суду, позивачем мали бути додатково надані документи, які підтверджували б наявність описок в погосподарських книгах чи приналежність певних записів в них саме до позивача, що не заперечується і відповідачем.
Більше того, суд звертає увагу на те, що одночасно з заявою про призначення пенсії від 28 січня 2019 року відповідачем була надана довідка № 72. Тобто, при зверненні до відповідача за призначенням пенсії позивачу було відомо про те, що в погосподарських книгах містяться неправильні (неточні) записи, у зв'язку з чим факт його проживання в селі Зірне Березнівського району Рівненської області потребує підтвердження додатковими документами.
Однак, будь-яких інших документів щодо проживання в селі Зірне Березнівського району Рівненської області, окрім довідки № 1516, позивачем надано не було, що підтверджується розпискою-повідомленням від 28 січня 2019 року.
Посилання позивача на довідку Зірненської сільської ради від 28 лютого 2019 року № 307 про те, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 одна і таж особа, суд оцінює критично, оскільки така довідка була складена та видана позивачу вже після прийняття відповідачем спірного рішення про відмову в призначенні пенсії.
Крім того, на переконання суду, підтвердження того, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є однією й тією ж самою особою за своєю суттю є встановленням юридичного факту, з яким пов'язується набуття позивачем певних прав, зокрема, щодо призначення пенсії на пільгових умовах.
За приписами Цивільного кодексу України, встановлення юридичних фактів віднесено до юрисдикції загальних місцевих судів.
Тобто, сільські ради не наділенні повноваженнями встановлювати юридичні факти, а тому суд вважає, що в даному підтвердження того, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є однією й тією ж самою особою не може здійснюватися шляхом видачі відповідної довідки Зірненською сількою радою.
Щодо довідки № 1406, то суд зауважує, що з урахуванням вимог абзацом 6 пункту 2 частини першої статті 55 Закону № 796 підтвердженого нею періоду проживання позивача в зоні посиленого радіологічного контролю не достатнього для призначення позивачу пенсії на пільгових умовах.
Таким чином, в ході судового розгляду справи судом встановлено, що доданими позивачем до заяви про призначення пенсії документами не підтверджується постійне проживання останнього в зоні посиленого радіологічного контролю протягом періоду, що дає право на зниження пенсійного віку, а тому відповідач правомірно прийняв рішення про відмову позивачу в призначенні пенсії на пільгових умовах.
За наведених обставин, суд прийшов до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог повністю.
Підстави для вирішення судом питання про розподіл між сторонами судових витрат у відповідності до статті 139 КАС України відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 263 КАС України, суд
В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Зарічненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій, - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасники справи:
1) позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_8 );
2) відповідач - Зарічненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області (34000, Рівненська обл., Зарічненський р-н, смт. Зарічне, вул. Лесі Українки, 3, код ЄДРПОУ 40379045).
Суддя Комшелюк Т.О.