08 липня 2019 року м. ПолтаваСправа №440/1861/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Кукоби О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
1. Короткий зміст позовних вимог.
ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області (надалі - відповідач, ГУДСНС у Полтавській області), у якому просив:
визнати протиправними дії відповідача щодо виготовлення та направлення ГУПФУ в Полтавській області довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 без урахування всіх складових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення;
зобов'язати відповідача скласти та подати до ГУПФУ в Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 5.03.19 виходячи з розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами - 20%, надбавки за особливо важливі завдання - 50%, надбавки за високі досягнення або виконання особливо важливої роботи - 30%, премії - 10%, які позивач отримував до перерахунку пенсії з 1.01.18.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є військовим пенсіонером, перебуває на обліку у ГУПФ та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Відповідачем на виконання вимог пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.18 №103 складено та подано до ГУПФ довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, у якій не зазначені всі складові грошового забезпечення, які отримував позивач на момент звільнення з військової служби, що, на переконання позивача, порушує його право на належне соціальне забезпечення.
2. Позиція відповідача.
19.06.19 до суду надійшов відзив ГУДСНС у Полтавській області на позов, у якому представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність /а.с. 19-22/. Звертав увагу на те, що довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 1.01.18 відповідає вимогам пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.18 №103 та пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.08 №45. Зазначив, що після проведення перерахунку пенсії позивача у відповідності до вимог пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.18 №103 її розмір не зменшився.
3. Процесуальні дії у справі.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 28.05.19 відкрито провадження у справі за даним позовом, розгляд справи вирішено здійснити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників (у письмовому провадженні).
Ухвалами Полтавського окружного адміністративного суду від 8.07.19 відмовлено у задоволенні клопотань представника відповідача про зупинення провадження у справі, залучення третьої особи та витребування доказів.
За приписами пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.
Позивач є військовим пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років у відповідності до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що не заперечується відповідачем.
Пенсія позивачу призначена з 11.09.01 у розмірі 86% грошового забезпечення (вислуга років 27), що підтверджено копією розрахунку на пенсію пенсії за вислугу років від 19.12.01 /а.с. 11/. При цьому до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії враховані: посадовий оклад у розмірі 210,00 грн, оклад за військове звання (полковник) - 135,00 грн, надбавка за вислугу років (40%) - 138,00 грн, а також додаткові види грошового забезпечення у загальному розмірі 115,50 грн /а.с. 11/.
З 1.10.17 пенсію позивача перераховано з таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 1775,00 грн, оклад за військове звання (полковник) - 135,00 грн, надбавка за вислугу років (40%) - 764,00 грн, надбавка за роботу з таємними документами (20%) - 355,00 грн, надбавка за особливо важливі завдання (50%) - 1337,00 грн, надбавка за високі досягнення або виконання особливо важливої роботи (30%) - 802,20 грн, премія (10%) - 177,50 грн /а.с. 12/.
23.03.18 ГУДСНС у Полтавській області складено довідку №01-603/12 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, у якій зазначені такі складові грошового забезпечення: посадовий оклад - 9160,00 грн, оклад за військовим званням (полковник) - 1480,00 грн, надбавка за вислугу років (50%) - 5320,00 грн /а.с. 31/.
На підставі цієї довідки Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області 11.04.18 проведено перерахунок пенсії позивача з 1.01.18 у розмірі 80% грошового забезпечення /а.с. 13/.
4.04.19 ОСОБА_1 звернувся до ГУДСНС у Полтавській області із заявою, у якій просив надати нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у якій зазначити додаткові види грошового забезпечення: надбавку за роботу з таємними виробами, носіями, документами (20%), надбавку за особливо важливі завдання (50%), надбавку за високі досягнення або виконання особливо важливої роботи (30%), та премію у розмірі 10% /а.с. 32/. У якості підставі для оформлення нової довідки посилався на те, що рішенням окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.18 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5.03.19, визнано протиправними та нечинними пункти 1,2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Листом від 24.04.19 вих. №01-0-79/12 відповідач повідомив ОСОБА_1 про відсутність підстав для складення нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії /а.с. 33/. Дану відповідь мотивував посиланням на те, що зазначені у довідці складові грошового забезпечення станом на 1.03.18 відповідають вимогам чинного законодавства, зокрема, пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.18 №103 та пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.08 №45.
Не погодившись з такою відповіддю суб'єкта владних повноважень, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 9.04.92 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон №2262-ХІІ).
За правилами частини вісімнадцятої статті 43 Закону №2262-ХІІ, у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
За змістом частини другої статті 51 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ у редакції Закону України від 6.12.16 №1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (набрала чинності з 1.01.17) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Так, рішенням Уряду передбачено набрання чинності з 1 березня 2018 року постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.17 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (надалі - Постанова №704), якою визначено розміри та порядок обчислення і виплати грошового забезпечення окремим категоріям військовослужбовців.
Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Водночас Кабінетом Міністрів України 21.02.18 прийнято постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі - Постанова №103), відповідно до пункту 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. N 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (Офіційний вісник України, 2017 р., N 77, ст. 2374).
Відповідно до пункту 2 Постанови №103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Крім того, цією постановою внесені зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.08 №45 (надалі - Порядок №45), пунктом 1 якого передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 2 Порядку №45 визначено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС.
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
За приписами пункту 3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Згідно з пунктом 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Абзацом першим пункту 5 Порядку №45 (у редакції Постанови №103) визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Системно проаналізувавши наведені вище положення законодавства, суд дійшов висновку, що підставою для проведення перерахунку пенсії є зміна складових грошового забезпечення військовослужбовців або його збільшення на підставі рішення Кабінету Міністрів України. Визначення умов, порядку проведення перерахунку пенсії та здійснення відповідних виплат також відноситься до повноважень Кабінету Міністрів України.
У спірних відносинах пенсію позивача перераховано з 1.01.18 з огляду на прийняття Кабінетом Міністрів України Постанов №704 та №103.
Зокрема, Постановою №704 затверджено схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту (додаток 6), а також визначено склад та розмір грошового забезпечення відповідної категорій військовослужбовців.
Дана постанова Уряду набрала чинності з 1.03.18.
Проте пунктом 2 Постанови №103 визначено за необхідне проведення перерахунку пенсії відповідних категорій військовослужбовців, до яких відноситься і позивач, з 1.01.18.
При цьому, для проведення перерахунку, згідно з пунктом 1 Постанови №103 та пунктом 5 Порядку №45 (у редакції Постанови №103), мали враховуватись: оклад за посадою, військовим (спеціальним) званням, а також відсоткова надбавка за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1.03.18 відповідно до Постанови №704.
Умови проведення перерахунку пенсій військовослужбовців визначені Порядком №45, пунктами 2-4 якого визначено черговість дій державних органів у разі виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій.
Так, у цьому випадку Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє головним управлінням Пенсійного фонду України про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію державним органам.
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх уповноваженим органам.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Після надходження відповідних довідок головні управління Пенсійного фонду України проводять перерахунок пенсій.
Судом встановлено, що відповідачем на виконання вимог Постанови №103 та Порядку №45 23.03.18 складено та подано до ГУПФ України в Полтавській області довідку вих.№01-603/12 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій ОСОБА_1 .
Дана довідка за формою та змістом відповідає вимогам пункту 1 Постанови №103, пункту 5 Порядку №45 та додатку 2 до Порядку №45.
Рішенням окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.18 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5.03.19, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Згідно з частиною другою статті 265 Кодексу адміністративного судочинства України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Отже, пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, внесені Постановою №103, втратили чинність з 5.03.19.
З урахуванням наведеного, позивач стверджував про наявність у нього права на проведення з 5.03.19 перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, що були враховані ГУПФ України в Полтавській області при перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 1.10.17.
Оцінюючи наведені доводи позивача, суд зазначає, що проведення перерахунку пенсії відноситься до повноважень ГУПФ України в Полтавській області і не є компетенцією ГУДСНС у Полтавській області.
Предметом даного спору є правомірність відмови ГУДСНС у Полтавській області у видачі ОСОБА_1 довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, із зазначенням додаткових його видів (надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами; надбавку за особливо важливі завдання, надбавки за високі досягнення або виконання особливо важливої роботи, премії).
Суд зауважує, що незважаючи на набрання чинності рішенням суду про визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, внесених Постановою №103, умови та порядок проведення перерахунку пенсій залишились незмінними. Зокрема, в силу положень пункту 3 Порядку №45 підставою для складення відповідачем довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, є складений ГУПФ України в Полтавській області список осіб, які мають право на проведення перерахунку пенсії.
У спірних відносинах відповідний список до ГУДСНС у Полтавській області після 5.03.19 не надходив.
Порядком №45, як і жодним іншим нормативно-правовим актом, не передбачено складення довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, уповноваженим органом за заявою пенсіонера.
Відтак, суд погоджується з доводами відповідача про відсутність визначених законом підстав для складення нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 5.03.19.
Суд звертає увагу на те, що позивач наполягає на необхідності проведення перерахунку його пенсії з 5.03.19 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, що враховувались при проведенні такого перерахунку ГУПФ України в Полтавській області з 1.10.17.
Водночас, як підтверджено залученою до матеріалів справи копією протоколу про перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 1.10.17 /а.с. 12/, ГУПФ України в Полтавській області обізнане зі складовими грошового забезпечення позивача, з якого проводилось обчислення його пенсії до 1.01.18.
А відповідно до пункту 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.07 №3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.07 за №135/13402, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону.
Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Таким чином, позивач не позбавлений можливості самостійно звернутись до ГУПФ України в Полтавській області із заявою про проведення перерахунку пенсії у відповідності до вимог Порядку №3-1.
Посилання позивача на порушення його права на належний рівень соціального забезпечення з огляду на проведення перерахунку пенсії без врахування додаткових складових грошового забезпечення суд відхиляє як безпідставні, оскільки проведення такого перерахунку не є предметом даного спору.
Згідно з частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У ході розгляду цієї справи судом встановлено, що складена ГУДСНС у Полтавській області та подана до ГУПФ України в Полтавській області довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії з 1.01.18, від 23.03.18 вих.№01-603/12 відповідала вимогам пункту 1 Постанови №103, пункту 5, додатку №2 до Порядку №45. Підстави для складення нової довідки станом на 5.03.19 відсутні.
Зважаючи на встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та враховуючи наведені вище норми чинного законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 повністю.
При цьому суд зазначає, що відповідно до частини першої статті 261 Кодексу адміністративного судочинства України відзив подається протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі.
Копію ухвали суду від 28.05.19 про відкриття провадження у цій справі відповідач отримав 31.05.19, що підтверджено розпискою /а.с. 17/.
Таким чином, відповідач мав право подати до суду відзив на позов у строк до 18.06.19 (з урахуванням вихідних днів 15 та 16 червня 2019 року, а також святного дня - 17 червня 2019 року).
Проте відзив на позов поданий представником відповідача безпосередньо до суду 19.06.19. Посилання на поважні причини пропуску визначеного законом строку для подання відзиву представником відповідача не наведено.
Процесуальним законом не передбачено наслідків пропуску суб'єктом владних повноважень строку для подання відзиву на позов.
Однак, як визначено частиною п'ятою статті 121 Кодексу адміністративного судочинства України, пропуск строку, встановленого законом або судом учаснику справи для подання доказів, інших матеріалів чи вчинення певних дій, не звільняє такого учасника від обов'язку вчинити відповідну процесуальну дію.
Згідно з частиною четвертою статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Наведена норма не є імперативною, нею лише передбачено право суду на кваліфікацію факту неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин у якості визнання позову.
З урахуванням наведеного, пропуск відповідачем строку для подання відзиву на позов не впливає на висновок суду про відмову у задоволенні позовних вимог.
З огляду на ухвалення судом рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, за відсутності доказів понесення відповідачем судових витрат, підстав для їх розподілу немає.
Керуючись статтями 2, 3, 6-10, 72-77, 90, 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, Полтавський окружний адміністративний суд
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до Другого апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів після складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя О.О. Кукоба