Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
09 липня 2019 р. № 520/5781/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Білової О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення Валківської районної державної адміністрації Харківської області (пл. Центральна, буд. 2, м. Валки, Валківський район, Харківська область, 63002, код ЄДРПОУ03196400) про визнання дій протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
До Харківського окружного адміністративного суду звернулася позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Валківської районної державної адміністрації Харківської області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Валківської районної державної адміністрації, які полягають у відмові в призначенні ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_1 ), як уповноваженому представнику сім'ї, щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за її заявою від 05 грудня 2018 року;
- скасувати рішення засідання комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам у вигляді протоколу №18 від 06 грудня 2018 року в частині відмови в призначенні щомісячної адресної грошової допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг в зв'язку з тим, що члени сім'ї мають у власності житлове приміщення та відсутні підтверджуючі документи щодо окремого проживання членів сім'ї з власниками житлових приміщень ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Валківської районної державної адміністрації винести нове рішення, яким призначити ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_1 ), як уповноваженому представнику сім'ї, щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за її заявою від 05 грудня 2018 року у розмірі, що встановлений чинним законодавством для багатодітної сім'ї - 5000 гривень щомісяця.
Ухвалою суду від 11.06.2019 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що вона разом з чоловіком та шістьма дітьми у зв'язку з проведенням бойових дій та антитерористичної операції в населеному пункті за місцем їх проживання вони були вимушені покинути своє постійне місце проживання та переїхати до с. Шарівка Валківського району Харківської області. Позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, для покриття витрат на проживання. Протоколом №18 від 06 грудня 2018 року позивачу відмовлено в призначенні щомісячної адресної грошової допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг у зв'язку з тим, що члени сім'ї мають у власності житлове приміщення та відсутні підтверджуючі документи щодо окремого проживання членів сім'ї з власниками житлових приміщень. Позивач вважає таку відмову незаконною, зазначаючи, що вони не проживають з власницею будинку однією сім'єю.
Представник відповідача отримав 18.06.2019 Ухвалу суду від 11.06.2019 про відкриття спрощеного провадження та станом на момент розгляду справи відзив на позов не надав. Відповідно до вимог ч. 4 ст. 159 КАС України, суд розцінює неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин як визнання позову.
Відповідно до ч.1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до вимог ст. 229 КАС України.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.
ОСОБА_1 , її чоловік, ОСОБА_2 , та їх діти: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_2 , ОСОБА_7 , зареєстровані за адресою: АДРЕСА_2 , є внутрішньо переміщеними особами та перебувають на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Валківської районної державної адміністрації Харківської області, що підтверджується довідками про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи №6306000717 віл 29.08.2016 та №6306000716 від 29.08.2016 відповідно.
Позивач звернулася до Управлінні праці та соціального захисту населення Валківської районної державної адміністрації Харківської області з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, в якій просила призначити грошову допомогу для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.(а.с.11-12)
Протоколом № 18 засідання комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 06.12.2018, зокрема, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 відмовлено в призначенні щомісячної адресної грошової допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, у зв'язку з тим, що члени сім'ї і мають у власності житлове приміщення та відсутні підтверджуючі документи щодо окремого проживання членів сім'ї з власниками житлових приміщень; ОСОБА_1 , ОСОБА_2 рекомендовано звернутися до Управлінні праці та соціального захисту населення Валківської районної державної адміністрації Харківської області для оформлення житлової субсидії (пільги). (а.с.9)
Надаючи оцінку правомірності вчинення дій та прийняття рішень відповідачем, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру. Зазначені обставини вважаються загальновідомими і такими, що не потребують доведення, якщо інформація про них міститься в офіційних звітах (повідомленнях) Верховного Комісара Організації Об'єднаних Націй з прав людини, Організації з безпеки та співробітництва в Європі, Міжнародного Комітету Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, розміщених на веб-сайтах зазначених організацій, або якщо щодо таких обставин уповноваженими державними органами прийнято відповідні рішення. 2. Адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
Відповідно до п.2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505, (далі - Порядок № 505) грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, їх дітям, які народилися після дати початку проведення антитерористичної операції, тимчасової окупації або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.
Згідно з п. 3 Порядку № 505 грошова допомога внутрішньо переміщеним особам призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди у довільній формі про виплату йому грошової допомоги від інших членів сім'ї (далі - уповноважений представник сім'ї) у таких розмірах: … для багатодітної сім'ї - 5000 гривень. Якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, відбулися зміни, розмір грошової допомоги перераховується з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженого представника сім'ї або інформацією, поданою компетентним органом. Для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім'ї подає до уповноваженого органу або установи уповноваженого банку (у випадку, передбаченому пунктом 5 цього Порядку) заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'являє довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб усіх членів сім'ї. Таку заяву на наступний шестимісячний строк може бути подано з дати його початку або не раніше ніж за 15 днів до закінчення поточного шестимісячного строку.
Відповідно до п. 8 Порядку № 505 уповноважені органи: протягом 10 днів після подання уповноваженим представником сім'ї заяви та документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, призначають грошову допомогу або відмовляють у її призначенні, про що надають відповідне повідомлення уповноваженому представнику сім'ї.
Згідно з п. 6 Порядку № 505 грошова допомога не призначається у разі, коли: будь-хто із членів сім'ї (крім сімей, до складу яких входять військовослужбовці з числа внутрішньо переміщених осіб, які захищають незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та беруть безпосередню участь у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації) має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану.
З матеріалів справи судом встановлено, що родина позивача проживає у будинку, розташованому за адресою: АДРЕСА_3 , який належить на праві приватної власності громадянці ОСОБА_8 , яка є матір'ю чоловіка позивача - ОСОБА_2 .
06.11.2018 Позивачем було надано письмове пояснення Відповідачу щодо того, що ОСОБА_8 проживає за вказаною адресою періодично, так як один раз на два місяці навідується до зареєстрованого місця проживання. За житлово-комунальні послуги Позивач сплачує самостійно та спільне господарство не ведуть.
Поняття «член сім'ї» законодавчо окремо не визначено для цілей застосування Порядку № 505.
Згідно з п.1 ч.2 ст.3 Сімейного Кодексу України, сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки.
Отже, член сім'ї (у сімейно-правовому аспекті) - це особа, яка має тісний правовий зв'язок з сім'єю, що ґрунтується на шлюбі, спорідненні, усиновленні, інших формах влаштування дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, характеризується спільністю життя та інтересів, наявністю взаємних прав і обов'язків, передбачених сімейним законодавством.
Сам же факт проживання ОСОБА_9 в будинку, який належить матері її чоловіка - ОСОБА_8 , за обставин вимушеного переселення з зони АТО з чоловіком та дітьми не доводить того, що вони є членами однієї сім'ї, адже відповідач при прийнятті спірного рішення не мав доказів ведення спільного господарства сім'ї позивача з власницею будинку, а навпаки отримав письмові пояснення від позивача, що вони не ведуть спільного господарства, спільно не проживають та позивач за власний кошт сплачує всі комунальні платежі.
Також судом встановлено, що у довідці про взяття на облік внутрішньо переміщеної особі ОСОБА_8 від 12.10.2017 № 580 внесено запис про те, що з 05.12.2018 фактичним місцем її проживання є АДРЕСА_3 (а.с. 19).
Отже, на момент прийняття спірного рішення фактичним місцем проживання ОСОБА_8 є інша адреса, ніж та, за якою взяті на облік як внутрішньо переміщені особи члени сім'ї позивача.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
З огляду на встановлені в ході розгляду справи обставини, суд приходить до висновку, що спірне рішення не відповідає критеріям, визначеним ч. 2 ст. 2 КАС України, зокрема: обґрунтованості, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) - (не містить посилань на конкретні обставини, що зумовили віднесення до членів сім'ї позивача ОСОБА_8 ); безсторонності (неупередженості); розсудливості; пропорційності.
Разом з цим, суд звертає увагу позивача, що дії Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради, у процесі прийняття спірного рішення втілюються саме у прийнятому рішенні, тому належним способом захисту прав позивача є саме скасування рішення засідання комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам у вигляді протоколу №18 від 06 грудня 2018 року в частині відмови в призначенні щомісячної адресної грошової допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг в зв'язку з тим, що члени сім'ї мають у власності житлове приміщення та відсутні підтверджуючі документи щодо окремого проживання членів сім'ї з власниками житлових приміщень ОСОБА_1 .
З огляду на зазначене, в задоволенні позовної вимоги про визнання дій Управління праці та соціального захисту населення Валківської районної державної адміністрації, які полягають у відмові в призначенні ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_1 ), як уповноваженому представнику сім'ї, щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за її заявою від 05 грудня 2018 року - належить відмовити.
В той же час позовна вимога про скасування рішення засідання комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам у вигляді протоколу №18 від 06 грудня 2018 року в частині відмови в призначенні щомісячної адресної грошової допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг ОСОБА_1 - є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
З огляду на наведене, суд вважає, що позовна вимога про зобов'язання відповідача вчинити певні дії, яка є похідною від вимог про скасування рішення, також підлягає задоволенню шляхом зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Валківської районної державної адміністрації призначити ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_1 ), як уповноваженому представнику сім'ї, щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за її заявою від 05 грудня 2018 року у розмірі, що встановлений чинним законодавством для багатодітної сім'ї - 5000 гривень щомісяця.
З огляду на наведене, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 242-246, 250, 255, 257-263, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення Валківської районної державної адміністрації Харківської області (пл. Центральна, буд. 2, м. Валки, Валківський район, Харківська область, 63002, код ЄДРПОУ03196400) про визнання дій протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Скасувати рішення комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам у вигляді протоколу №18 від 06 грудня 2018 року в частині відмови в призначенні щомісячної адресної грошової допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг ОСОБА_1 .
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Валківської районної державної адміністрації винести призначити ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_1 ), як уповноваженому представнику сім'ї, щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за її заявою від 05 грудня 2018 року у розмірі, що встановлений чинним законодавством для багатодітної сім'ї - 5000 гривень щомісяця.
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлено 09 липня 2019 року.
Суддя Білова О.В.