Рішення від 10.07.2019 по справі 480/1713/19

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 липня 2019 р. Справа № 480/1713/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Павлічек В.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області про визнання неправомірною та скасування постанови,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Глухівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області (далі по тексту - позивач), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області (далі по тексту - відповідач), в якій просить визнати неправомірною та скасувати постанову головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області Діхтяренка В.О. про накладення штрафу від 25.04.2019 ВГІ № 58434840.

Позовні вимоги обгрунтовуються тим, що постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області було винесено постанову від 25.04.2019 року про накладення штрафу на Глухівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області за повторне невиконання рішення суду в розмірі 10 200.00 грн. Позивач не погоджується з даною постановою та вважає її неправомірною, оскільки рішення Сумського окружного адміністративного суду від 14.09.2018 року по справі № 1840/3149/18 було виконано Глухівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області в добровільному порядку ще в грудні 2018 року, про що відповідача було повідомлено листом від 07.03.2019 року № 2322/05-20.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду відкрито провадження по даній справі та ухвалено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін з урахуванням особливостей розгляду даної категорії справ, передбачених ст. ст. 268, 269, 287 Кодексу адміністративного судочинства України.

На виконання зазначеної ухвали, представником відповідача подано до суду відзив, в якому проти позовних вимог заперечує та просить відмовити в їх задоволенні, зокрема зазначивши, що так, відповідно до відповіді Глухівського об'єднаного управління пенсійного фонду України у Сумській області, 07.12.2018 прийнято Рішення 184050000198 про перерахунок пенсії згідно з рішенням суду та протокол індивідуального перерахунку за період з 01.10.2017 по 31.12.2018. Відповідно до Рішення 184050000198 про перерахунок пенсії від 07.12.2018 у період з 19.10.2017 по 30.11.2017 нараховано одноразову грошову допомогу ст. 55 пп. Е-Ж в сумі 35 707,50 грн., що складає десять місячних пенсій ОСОБА_1 станом на день призначення йому пенсії за віком (3570,75 грн. х 10). За Протоколом індивідуального перерахунку за період з 01.10.2017 по 31.12.2018 у жовтні 2017 року призначена сума одноразової грошової допомоги ст. 55 до виплати становить 35 707,50 грн. Разом з тим, відповідно до другого абзацу пункту 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виплати грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Однак п. 42 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Терем ЛТД, Чечеткіна та Оліус про України" (Заява №70297/01) від 18.10.2005 р. передбачено, що Високий Суд погоджується, що асигнування для виплати державою боргів з державного бюджету можуть викликати певну затримку у виконанні рішень судів (див. вищезазначене Voytenko judgment (980_223), параграф 42), однак відсутність бюджетних коштів не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання (п. 48 Рішення). Таким чином, при винесенні оскаржуваної постанови державний виконавець діяв відповідно до наданих йому повноважень в порядку, що визначений законом для виконання даної категорії справ (а.с. 39-41).

У зв'язку з проведенням 18.06.2019 року державної реєстрації припинення Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, ухвалою Сумського окружного адміністративного суду було допущено заміну позивача - Глухівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області на його правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, надав суду клопотання, в якому просить розгляд справи провести без його участі (а.с. 73).

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав суду клопотання, в якому просить розгляд справи провести без його участі (а.с. 72).

Відповідно до ч. 1, 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему. У разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 14.09.2018 року по справі № 1840/3149/18 задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 до Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області. Зобов'язано Глухівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області прийняти рішення про нарахування та виплату ОСОБА_1 грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, передбачену пунктом 7-1 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у розмірі десяти місячних пенсій станом на станом на день призначення пенсії за віком.

31.01.2019 року на виконання рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 14.09.2018 року по справі № 1840/3149/18, яке набрала законної сили 28.11.2018 року, Сумським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист про зобов'язання Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області прийняти рішення про нарахування та виплату ОСОБА_1 грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, передбачену пунктом 7-1 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у розмірі десяти місячних пенсій станом на станом на день призначення пенсії за віком (а.с. 43).

21.02.2019 року головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 58434840 стосовно примусового виконання виконавчого листа по вказаній вище справі з наданням боржнику строку на виконання рішення протягом десяти робочих днів (а.с. 46).

Крім того 21.02.2019 головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області винесена постанова про стягнення виконавчого збору (а.с. 47).

Глухівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області було направлено до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області лист від 07.03.2019 року № 2322/05-20, в якому зокрема зазначено, що рішення Сумського окружного адміністративного суду від 14.09.2018 по справі № 1408/3149/18, на підставі якого видано виконавчий лист, добровільно виконано, а саме 07.12.2018 прийнято Рішення 184050000198 про перерахунок пенсії згідно з рішенням суду та Протокол індивідуального перерахунку за період з 01.10.2017 по 31.12.2018. Відповідно до Рішення 184050000198 про перерахунок пенсії від 07.12.2018 у періоді з 19.10.2017 по 30.11.2017 нараховано одноразову грошову допомогу ст.55 пп. Е-Ж в сумі 35 707,50 грн., що складає десять місячних пенсій ОСОБА_1 станом на день призначення йому пенсії за віком (3570,75 грн. х 10). За Протоколом індивідуального перерахунку за період з 01.10.2017 по 31.12.2018 у жовтні 2017 року призначена сума одноразової грошової допомоги ст. 55 до виплати становить 35 707,50 грн. Крім того в даному листі зазначено, що Глухівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області на запит Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області 11.01.2019 було направлено Реєстр рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, за 2018 рік, для виконання згідно з Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649. У направленому Реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, за 2018 рік, зазначено судові рішення по справі № 1840/3149/18 щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 одноразової допомоги в сумі 35707,50 грн. (а.с. 11-12, 49-51).

18.03.2019 року головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області винесена постанова про накладення штрафу, копія якої направлена боржнику. Боржником постанова про накладення штрафу отримана 27.03.2019 року відповідно до повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 53-54).

17.04.2019 року Відділом примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області було направлено вимогу Глухівському об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України Сумської області про хід виконання виконавчого провадження (а.с. 55).

25.04.2019 року головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області винесена постанова про накладення штрафу у розмірі 10 200,00 грн. (а.с. 56). При цьому підставою для прийняття даної постанови державний виконавець зазначив ненадходження станом на 25.04.2019 року інформації щодо виконання виконавчого листа від 31.01.2019 року по справі № 1840/3149/18.

Також 25.04.2019 року головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області винесено постанову про закінчення виконавчого провадження (а.с. 60).

Надаючи правову оцінку обставинам справи суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 1 Закону України “Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів” передбачено, що примусове виконання судових рішень і рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) покладається на органи державної виконавчої служби та у визначених Законом України "Про виконавче провадження" випадках - на приватних виконавців.

Згідно ст. 1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

За приписами п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про виконавче провадження", відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.

Частиною 1 ст. 18 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Відповідно до ч. 5 ст. 26 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.

В силу ч. 1 ст. 63 Закону України “Про виконавче провадження” за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.

Відповідно до ч. 2 ст. 63 Закону України “Про виконавче провадження” у разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів та попередження про кримінальну відповідальність.

Статтею 75 Закону України “Про виконавче провадження” передбачено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - юридичну особу - у розмірі 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.

З аналізу наведених норм, суд вбачає, що постанова про накладення штрафу за невиконання судового рішення може бути винесена лише при умові, що судове рішення не виконано без поважних причин, тобто коли боржник мав реальну можливість виконати судове рішення, проте не зробив цього.

З матеріалів справи суд вбачає, що листом від 07.03.2019 року № 2322/05-20 Глухівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області повідомило відповідача про добровільне виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 14.09.2018 року по справі № 1840/3149/18 та на підтвердження виконання надало Рішення 184050000198 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно з рішенням суду та Протокол індивідуального перерахунку за період з 01.10.2017 по 31.12.2018 (а.с. 50-51).

Крім того Постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 року № 649 було затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.

Відповідно до п. 1 Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, цей Порядок визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету.

В силу положень п. 3, 4, 5 Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, боржник веде облік рішень у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - реєстр), відповідно до порядку, встановленого Пенсійним фондом України.

Черговість виконання рішень визначається датою їх надходження до боржника.

Для підтвердження суми, що підлягає виплаті, боржник подає до Пенсійного фонду України:

документ, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника;

копію судового рішення (судових рішень) або виконавчого листа;

розрахунок суми, що підлягає виплаті, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою.

Відповідно до п. 10 Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику.

З аналізу зазначених норм суд вбачає, що для погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету, боржником необхідно подати до Пенсійного фонду України перелік документів, передбачених п. 5 Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.

Разом з тим відповідно до п. 10 Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику.

Отже Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду визначено, що виділення коштів для виплати здійснюється саме Пенсійним фондом України, а не Глухівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області.

З матеріалів справи суд вбачає, що Глухівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області 11.01.2019 року було направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області Реєстр рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, за 2018 рік № 461/03-29, для виконання згідно з Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649, в якому зазначено судове рішення від 28.11.2018 року по справі №1840/3149/18, про що також було повідомлено відповідача листом від 07.03.2019 року № 2322/05-20 (а.с. 15).

Отже Глухівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області було виконано рішення Сумського окружного адміністративного суду від 14.09.2018 року по справі № 1840/3149/18 в межах та у спосіб встановлений законодавством, а відтак в Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області були відсутні підстави для винесення оскаржуваної постанови.

Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що позовні вимоги позивача є обгрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області про визнання неправомірною та скасування постанови - задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області (вул. Герасима Кондратьєва, 28, м. Суми, 40003, код ЄДРПОУ 34933040) ОСОБА_2 В.О. про накладення штрафу від 25.04.2019 ВП № 58434840.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.О. Павлічек