Справа №461/2150/19
08 липня 2019 року м.Львів
Галицький районний суд міста Львова у складі:
головуючого судді Фролової Л.Д.,
за участі секретаря судового засідання Збожної О.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Львова у спрощеному позовному провадженні з повідомленням (викликом) осіб цивільну справу за позовом Галицького відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених грошових коштів державної допомоги, -
26 березня 2019 року позивач звернувся до суду з вказаним позовом до ОСОБА_1 , в якому просить стягнути з відповідача надмірно виплачені кошти за призначеною державною допомогою у сумі 1388,90 грн. та 1921,00 грн. судового збору.
В обгрунтування поданого позову зазначає, що відповідачу призначено допомогу на дітей одинокій матері з врахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї за попередні шість місяців на період з 01 січня 2016 р. до 30 червня 2016 р. При зверненні за призначенням цього виду соціальної допомоги відповідачем подавалась декларація про доходи та майновий стан, в якій, зокрема, повідомлено, що єдиним видом доходу членів сім'ї відповідача є допомога, що призначена ОСОБА_1 та стипендія призначена ОСОБА_2 . В результаті проведеної Галицьким відділом соціального захисту перевірки даних, наданих відповідачем, встановлено, що ОСОБА_1 подано неповну та недостовірну інформацію про доходи своєї сім'ї. Відповідач не повідомила про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги, а саме про отримання заробітної плати, що призвело до надмірної виплати бюджетних коштів у вигляді допомоги на дітей на період з 01 січня 2016 р. до 31 травня 2016 р. у сумі 1388,00 грн.
Ухвалою від 28 березня 2019 року відкрито провадження у справі, вирішено провести розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою суду від 17 травня 2019 року здійснено перехід до розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження з викликом (повідомленням) сторін.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, подав клопотання, в якому просив проводити розгляд справи у його відсутності, позов підтримує та просить задовольнити. Не заперечує проти ухвалення судом заочного рішення.
Відповідач у судове засідання не прибула. Ухвала про відкриття провадження у справі разом з позовною заявою та судові повістки направлялися на адресу відповідача за її зареєстрованим місцем проживання. Між тим, вказані документи двічі повернулися до суду без вручення з відміткою поштового відділення про повернення «інші причини, що не дали змоги виконати обов'язки щодо пересилання поштового відправлення».
Відповідно до п. п. 91, 99, 100, 101 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету міністрів України № 270 від 05 березня 2009 року, поштові відправлення, поштові перекази доставляються оператором поштового зв'язку адресатам на поштову адресу або видаються в об'єкті поштового зв'язку. Рекомендовані листи з позначкою "Судова повістка" та "Судове повідомлення", які не були вручені під час доставки, повторні повідомлення про надходження реєстрованих поштових відправлень, адресовані фізичним особам, під час доставки за зазначеною адресою або під час вручення в об'єкті поштового зв'язку вручаються адресату, а у разі його відсутності - повнолітньому члену сім'ї за умови пред'явлення документа, що посвідчує особу, а також документа, що посвідчує родинні зв'язки з адресатом.
У разі відсутності адресата або повнолітніх членів його сім'ї до абонентської поштової скриньки адресата вкладається повідомлення про надходження зазначеного реєстрованого поштового відправлення, поштового переказу, рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, поштового переказу. У разі, коли адресата неможливо повідомити про надходження реєстрованого поштового відправлення, поштового переказу за номером телефону, зазначеним відправником у поштовій адресі, до його абонентської поштової скриньки вкладається повідомлення про надходження такого поштового відправлення, поштового переказу.
Відповідно до ч. ч. 3, 9 ст. 130 ЦПК України якщо особу, якій адресовано судову повістку або судове повідомлення, не виявлено в місці проживання, повістку або повідомлення під розписку вручають будь-кому з повнолітніх членів сім'ї, які проживають разом з нею. У такому випадку особа, якій адресовано повістку чи повідомлення, вважається належним чином повідомленою про час, дату і місце судового засідання, вчинення іншої процесуальної дії. У разі відмови адресата одержати судову повістку чи повідомлення особа, яка її доставляє, робить відповідну помітку на повістці і повертає її до суду. Особа, яка відмовилася одержати судову повістку або повідомлення, вважається повідомленою.
Виходячи з цього, порядку повідомлення адресата про надходження судової повістки або повідомлення, неявка адресата за її отриманням у поштовому відділенні є відмовою від її отримання, а тому повідомлення відповідача про судові засідання вважається належним.
Відзивів на позов, заяв про поважні причини неявки чи розгляд справи за відсутністю відповідача до суду не надходило. Тому, за згодою представника позивача, у відповідності до ст. 280 ЦПК України, суд ухвалив справу слухати у заочному порядку.
На підставі ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося, оскільки учасники процесу в судове засідання не з'явились.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ст. 129 Конституції України, ст. 3 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Згідно ч. 3 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Згідно ч.1 ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 24 лютого 2016 року звернулась із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг до органу праці та соціального захисту населення Галицького району м. Львова з проханням надати державну соціальну допомогу на дітей одинокій матері /а.с. 5/.
Згідно поданої декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги, відповідач вказала, що єдиним доходом членів сім'ї є допомога призначена ОСОБА_1 та стипендія, призначена ОСОБА_2 . Зазначила також, що інших доходів немає /а.с. 9/
Згідно з рішенням про призначення допомоги сім'ям з дітьми №518 від 02 березня 2016 р. ОСОБА_1 з 01 січня 2016 р. до 30 червня 2016 р. призначено державну соціальну допомогу на дітей одинокій матері в сумі 2833,00 грн. /а.с. 12/.
На підставі рішень Галицького відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради №1054 від 27 квітня 2016 р., №1220 від 25 травня 2016 р. проводився перерахунок державної соціальної допомоги /а.с. 13, 14/.
Копіями свідоцтв про народження підтверджується, що відповідач виховує двох дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 /а.с. 10, 11/.
Відповідно до ч. 1 ст.18-1, ч.1 ст. 18-3 Закону України «Про державну соціальну допомогу сім'ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька(матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, а також вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Згідно п. 34 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751, допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімум для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про державну соціальну допомогу сім'ям з дітьми» одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом. Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.
В результаті проведеної Галицьким відділом соціального захисту перевірки, з відповіді на запит від 24.05.2014 №408 згідно відомостей з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про джерела та суми отриманих доходів фізичних осіб вбачається, що відповідач у третьому кварталі 2015 року отримала заробітну плату в розмірі 2500,00 грн.
Таким чином, ОСОБА_1 не повідомила про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги, а саме про отримання заробітної плати, що в свою чергу призводить до перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
Згідно довідки про перерахунок від 26 травня 2016 року та розрахунку виплачених сум ОСОБА_1 за період з 01 січня 2016 р. до 31 травня 2016 р., відповідачу надміру виплачено грошові кошти державної допомоги в сумі 1388,90 грн.
Позивач звертався до відповідача з приводу повернення надміру виплачених коштів, державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям, що підтверджується повідомленнями від 30 травня 2016 року та 12 листопада 2018 року /а.с. 21, 22/, однак вимога позивача про добровільне повернення коштів залишена без реагування, кошти повернуті не були.
Враховуючи наведене, оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є підставними та підлягають до задоволення, оскільки встановлено, що відповідач дійсно подала недостовірну інформацію щодо отримання доходу, що в свою чергу призвело до надмірної виплати бюджетних коштів в сумі 1388,90 грн., які підлягають стягненню з відповідача.
Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Таким чином, з відповідача підлягають стягненню на користь позивача понесені судові витрати в розмірі 1921,00 грн.
Керуючись ст. ст. 259, 263-265, 268, 273 ЦПК України, суд -
Позов Галицького відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених грошових коштів державної допомоги - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Галицького відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради кошти, надміру виплачені за призначеною державною допомогою в сумі 1388 (одна тисяча триста вісімдесят вісім) гривень 90 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Галицького відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради судовий збір у розмірі 1921 (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна) гривня 00 копійок.
Позивач: Галицький відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, ЄДРПОУ 26181358, 79000, м. Львів, вул. Ф. Ліста, 5.
Відповідач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 .
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Львівського апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Л.Д. Фролова