Постанова від 08.07.2019 по справі 520/2752/19

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 липня 2019 р. Справа № 520/2752/19

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Лях О.П.,

Суддів: Бегунца А.О. , Рєзнікової С.С. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 18.04.2019 (повний текст складено 18.04.2019, головуючий суддя І інстанції Зінченко А.В., м.Харків) по справі № 520/2752/19 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області, в якому просив:

1) визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області щодо ненадання інформації за запитом від 12 березня 2019 року про

- розмір заборгованості станом на 01 березня 2019 року у розрізі помісячно за Постановою Барвінківського районного суду Харківської області від 17 червня 2011 року у справі № 2002/2-а-464/11, якою зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області, Міністерство соціальної політики України здійснити необхідні дії відповідно до вимог п.14 ч.1 ст.20 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” і Постанови Кабінету Міністрів України від 21 травня 1992 року №258 “Про норми харчування та часткову компенсацію вартості продуктів для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, направлені на забезпечення ОСОБА_1 продуктами харчування за медичними нормами з обов'язковим прикріпленням до відповідних магазинів за місцем проживання та компенсацією 50 процентів вартості продуктів харчування за медичними нормами, встановлюваними Міністерством охорони здоров'я України, починаючи із 1 грудня 2010 року, за виключенням раніше виплачених із цього питання коштів,

- а також щодо строків виконання Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2018 року у справі №2040/6198/18 в частині виплати згідно довідки Управління соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області від 11 січня 2019 року №2 суми індексації грошових доходів за період із грудня 2010 року по 01 травня 2016 року на виплачену суму 38204,26 грн., яка склала 31787,30 грн., а також суми компенсації втрати частини грошових доходів за цей же період на ту саму виплачену суму, яка становить - 47506,73 грн., а всього - 79294,03 грн.;

2) зобов'язати Управління соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області надати інформацію про

- розмір заборгованості станом на 01 березня 2019 року у розрізі помісячно за Постановою Барвінківського районного суду Харківської області від 17 червня 2011 року у справі № 2002/2-а-464/11, якою зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області, Міністерство соціальної політики України здійснити необхідні дії відповідно до вимог п.14 ч.1 ст.20 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” і Постанови Кабінету Міністрів України від 21 травня 1992 року №258 “Про норми харчування та часткову компенсацію вартості продуктів для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, направлені на забезпечення ОСОБА_1 продуктами харчування за медичними нормами з обов'язковим прикріпленням до відповідних магазинів за місцем проживання та компенсацією 50 процентів вартості продуктів харчування за медичними нормами, встановлюваними Міністерством охорони здоров'я України, починаючи із 1 грудня 2010 року, за виключенням раніше виплачених із цього питання коштів,

- а також щодо строків виконання Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2018 року у справі №2040/6198/18 в частині виплати згідно довідки Управління соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області від 11 січня 2019 року №2 суми індексації грошових доходів за період із грудня 2010 року по 01 травня 2016 року на виплачену суму 38204,26 грн., яка склала 31787,30 грн., а також суми компенсації втрати частини грошових доходів за цей же період на ту саму виплачену суму, яка становить - 47506,73 грн., а всього - 79294,03 грн.;

3) зобов'язати відповідача відповідно до ст. 382 КАС України подати у 15-денний строк після набрання чинності рішення звіт про виконання судового рішення.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 18.04.2019 відмовлено у задоволенні адміністративного позову.

Не погодившись із даним рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти постанову, якою задовольнити адміністративний позов.

Доводи апеляційної скарги мотивовано порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права. Зазначено, що судом першої інстанції невірно встановлено предмет спору у справі, який полягає не у визначенні розмірів передбаченої грошової компенсації, а у виконанні постанови Барвінківського районного суду Харківської області від 17 червня 2011 року у справі № 2002/2-а-464/11.

Від відповідача надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому наголошено на законності та обгрунтованості рішення суду першої інстанції.

Заслухавши доповідь судді-доповідача стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом апеляційної інстанції, дослідивши матеріали справи, перевіривши і обговоривши доводи апеляційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла наступного.

Як свідчать матеріали справи, постановою Барвінківського районного суду Харківської області від 17 червня 2011 року по справі №2002/2а-464/11 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області, Міністерства соціальної політики України про визнання дій неправомірними, зокрема, зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області, Міністерство соціальної політики України здійснити необхідні дії відповідно до вимог п. 14 ч. 1 ст. 20 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, та постанови Кабінету Міністрів України від 21.05.1992 року № 258 “Про норми харчування та часткову компенсацію вартості продуктів для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, направлені на забезпечення позивача продуктами харчування за медичними нормами з обов'язковим прикріпленням до відповідних магазинів за місцем проживання та компенсацією 50 процентів вартості продуктів харчування за медичними нормами, встановленими Міністерством охорони здоров'я України, починаючи з 01 грудня 2010 року, за виключенням раніше виплачених з цього питання коштів.

Рішеннями Європейського суду з прав людини у справі “Штефан та інші проти України” та "Бурмич та інші проти України" задоволені, зокрема, заяви ОСОБА_1 та визнано порушення Державою п. 1 ст. 6, ст. 13 Конвенції та ст. 1 Першого протоколу до Конвенції, яке полягає у тривалому невиконанні відносно нього постанови Барвінківського районного суду Харківської області від 17 червня 2011 року №2002/2а-464/11.

Крім того, рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 09.10.2018 по справі №2040/6198/18, яке набрало законної сили 09.11.2018, задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 та зобов'язано Управління соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області та Міністерство соціальної політики України донарахувати та виплатити ОСОБА_1 за Рішенням Європейського Суду з Прав Людини від 31.07.2014 у справі Штефан та ін. проти України щодо заяви ОСОБА_1 № 4862 від 03.01.2013 на виконання Постанови Барвінківського районного суду Харківської області від 17 червня 2011 року у справі №2002 /2-а-464/11 суму індексованого доходу та компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати соціальних виплат, а саме: компенсації 50 процентів вартості продуктів харчування за період із грудня 2010 року по 1 травня 2016 року на виплачену суму 38204 грн.26 коп. - відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» і «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 № 1078 та компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії на підставі Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» і Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 р. № 159.

12.03.2019 ОСОБА_1 , на підставі Закону України «Про доступ до публічної інформації», звернувся до Управління соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області із запитом про отримання інформації. (а.с.7)

У даному запиті позивач просив надати інформацію:

1) про розмір заборгованості станом на 01 березня 2019 року у розрізі помісячно за Постановою Барвінківського районного суду Харківської області від 17 червня 2011 року у справі № 2002/2-а-464/11, якою зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області, Міністерство соціальної політики України здійснити необхідні дії відповідно до вимог п.14 ч.1 ст.20 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” і Постанови Кабінету Міністрів України від 21 травня 1992 року №258 “Про норми харчування та часткову компенсацію вартості продуктів для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, направлені на забезпечення ОСОБА_1 продуктами харчування за медичними нормами з обов'язковим прикріпленням до відповідних магазинів за місцем проживання та компенсацією 50 процентів вартості продуктів харчування за медичними нормами, встановлюваними Міністерством охорони здоров'я України, починаючи із 1 грудня 2010 року, за виключенням раніше виплачених із цього питання коштів;

2) щодо строків виконання Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2018 року у справі №2040/6198/18 в частині виплати згідно довідки Управління соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області від 11 січня 2019 року №2 суми індексації грошових доходів за період із грудня 2010 року по 01 травня 2016 року на виплачену суму 38204,26 грн., яка склала 31787,30 грн., а також суми компенсації втрати частини грошових доходів за цей же період на ту саму виплачену суму, яка становить - 47506,73 грн., а всього - 79294,03 грн.

Листом Управління соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області від 14.03.2019 №04/М-50 було надано відповідь на зазначений запит. (а.с.8-10)

Так, позивачу було повідомлено, що визначення розмірів передбаченої п.14 ст.20 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” грошової компенсації належить до повноважень Мінсоцполітики. У зв'язку з зазначеним рекомендовано за розрахунками вартості продуктів харчування звернутися до Міністерства соціальної політики України, якому згідно п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.05.1992 №258 «Про норми харчування та часткову компенсацію вартості продуктів для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» надано право визначати виходячи із розроблених Міністерством охорони здоров'я фізіологічних (медичних) норм харчування і середніх цін на продукти харчування, що склалися у регіоні, розміри грошової компенсації вартості продуктів харчування.

Крім того, щодо строків виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2018 року у справі №2040/6198/18 Управлінням праці та соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області повідомлено позивачу, що виплати сум індексації та компенсації грошових доходів здійснюються за рахунок джерел, з яких проводяться відповідні грошові виплати.

Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що позовні вимоги є не обґрунтованими, не підтверджені нормативно та документально. Визначення розмірів передбаченої п.14 ст.20 Закону України №796-ХІІ грошової компенсації належить до повноважень Мінсоцполітики. Управління соціального захисту населення здійснює виплату грошової компенсації згідно бюджетного кодексу України та Державного бюджету на відповідний рік, постанов Кабінету Міністрів України та наказів Міністерства соціальної політики України. Магда А.М. щомісячно отримує грошову компенсацію вартості продуктів харчування для громадян, віднесених до категорій 1, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до Наказу Міністерства соціальної політики України на поточний рік.

Колегія суддів не погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції та зазначає наступне.

Відповідно до ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Положеннями ч.2 ст.2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно із ч.2 ст.73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Колегія суддів звертає увагу, що позивачем в адміністративному позові заявлено вимоги щодо:

- визнання протиправною бездіяльності відповідача стосовно ненадання інформації за запитом від 12 березня 2019 року з посиланням на норми Закону України № 2939-VI «Про доступ до публічної інформації» ,

- зобов'язання відповідача надати інформацію, яка запитувалася позивачем листом від 12 березня 2019 року.

Судом першої інстанції, в свою чергу, під час розгляду справи надано оцінку діям відповідача щодо наявності повноважень на визначення розміру передбаченої п.14 ст.20 Закону України №796-ХІІ грошової компенсації та порядку виплати такої компенсації, Однак, не вирішено по суті правовідносини, які безпосередньо пов'язані із наданням відповідачем відповіді на запит позивача.

Разом з тим, предметом спору даної справи є надання інформації відповідачем на запит позивача про таке виконання, направлений на підставі Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Відповідно до статті 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Відносини щодо створення, збирання, одержання, зберігання, використання, поширення, охорони, захисту інформації регулюються положеннями Закону України від 02.10.1992 № 2657-ХІI "Про інформацію" (далі - Закон №2657).

Відповідно до ст.ст.1 та 5 Закону №2657 інформація - це будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді.

Кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.

Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.

Приписами Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 №2939-VI (далі - Закон №2939-VI) врегульовано порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.

Відповідно до статті 1 Закону №2939-VI публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Виходячи з викладеного вище, публічна інформація розглядається у двох аспектах: відомості - отримані або створені у процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством; відомості, які знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації.

Статтею 3 Закону № 2939-VI визначено, що право на доступ до публічної інформації гарантується: 1) обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом; 2) визначенням розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє; 3) максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації; 4) доступом до засідань колегіальних суб'єктів владних повноважень, крім випадків, передбачених законодавством; 5) здійсненням парламентського, громадського та державного контролю за дотриманням прав на доступ до публічної інформації; 6) юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації.

Відповідно до ч.1 ст.4 Закону № 2939-VI доступ до публічної інформації відповідно до цього Закону здійснюється на принципах: 1) прозорості та відкритості діяльності суб'єктів владних повноважень; 2) вільного отримання, поширення та будь-якого іншого використання інформації, що була надана або оприлюднена відповідно до цього Закону, крім обмежень, встановлених законом; 3) рівноправності, незалежно від ознак раси, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак.

Згідно зі ст.5 Закону №2939-VI одним із способів доступу до інформації є надання такої за запитами на інформацію.

Відповідно до частини 1 статті 19 Закону №2939-VI запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.

Положеннями ст.12 Закону №2939-VI передбачено, що суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.

Згідно із ч.1 ст.13 Закону №2939-VI розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: 1) суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання; 2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів; 3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків; 4) суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.

Відповідно до ч.ч.2 та 3 ст.19 Закону №2939-VI запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.

Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача.

У відповідності до частини першої статті 20 Закону №2939-VI, розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

Частиною четвертою тієї ж статті закріплено, що у разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

Приписами частини першої статті 22 Закону №2939-VI передбачено, що розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.

Розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відомо або має бути відомо, хто нею володіє, зобов'язаний направити цей запит належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача. У такому разі відлік строку розгляду запиту на інформацію починається з дня отримання запиту належним розпорядником. (ч.3 ст.22 Закону №2939-VI).

Статтею 23 Закону №2939-VI врегульовано, що рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду.

Запитувач має право оскаржити: 1) відмову в задоволенні запиту на інформацію; 2) відстрочку задоволення запиту на інформацію; 3) ненадання відповіді на запит на інформацію; 4) надання недостовірної або неповної інформації; 5) несвоєчасне надання інформації; 6) невиконання розпорядниками обов'язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону; 7) інші рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації, що порушили законні права та інтереси запитувача.

З аналізу вищезазначених приписів пункту 1 частини першої статті 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації», у задоволенні запиту може бути відмовлено лише у разі наявності одночасно двох умов: відсутності інформації у володінні розпорядника інформації та відсутності у нього обов'язку володіти нею. Якщо інформація відсутня, але розпорядник зобов'язаний нею володіти, то згідно із принципом законності він повинен усунути порушення закону та вжити заходів щодо набуття (створення) запитаної інформації, продовживши у разі необхідності строк розгляду запиту на інформацію.

Разом з тим, аналізуючи зміст відповіді Управління соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області, наданої на запит позивача від 12.03.2019, судом встановлено, що відповідач, який є стороною як по справі №2002/2а-464/11, так і по справі № 2040/6198/18, на якого відповідними судовими рішеннями, що набрали законної сили, покладено обов'язок виконання рішень суду та який зобов'язаний володіти запитуваною інформацією, відповіді на поставленні позивачем питання та інформації стосовно запитуваної інформації не надав. Натомість рекомендував за розрахунками вартості продуктів харчування звернутися до Міністерства соціальної політики України та лише повідомив про здійснення виплати сум індексації та компенсації грошових доходів за рахунок джерел, з яких проводяться відповідні грошові виплати.

Доказів щодо направлення запиту належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача, як це передбачено приписами статті 22 Закону №2939-VI, відповідно до якого розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відомо або має бути відомо, хто нею володіє, зобов'язаний направити цей запит належному розпоряднику, відповідачем до суду надано не було.

Враховуючи вищевказане, суд приходить до висновку, що Управлінням соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області порушено положення Закону України "Про доступ до публічної інформації", а саме надано неповну інформацію позивачу.

Разом з цим, враховуючи надання відповідачем інформації позивачу на запит не в повному обсязі, позовна вимога про зобов'язання Управління соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області надати інформацію про розмір заборгованості станом на 01 березня 2019 року у розрізі помісячно за Постановою Барвінківського районного суду Харківської області від 17 червня 2011 року у справі № 2002/2-а-464/11, якою зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області, Міністерство соціальної політики України здійснити необхідні дії відповідно до вимог п.14 ч.1 ст.20 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” і Постанови Кабінету Міністрів України від 21 травня 1992 року №258 “Про норми харчування та часткову компенсацію вартості продуктів для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, направлені на забезпечення ОСОБА_1 продуктами харчування за медичними нормами з обов'язковим прикріпленням до відповідних магазинів за місцем проживання та компенсацією 50 процентів вартості продуктів харчування за медичними нормами, встановлюваними Міністерством охорони здоров'я України, починаючи із 1 грудня 2010 року, за виключенням раніше виплачених із цього питання коштів, а також щодо строків виконання Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2018 року у справі №2040/6198/18 в частині виплати згідно довідки Управління соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області від 11 січня 2019 року №2 суми індексації грошових доходів за період із грудня 2010 року по 01 травня 2016 року на виплачену суму 38204,26 грн., яка склала 31787,30 грн., а також суми компенсації втрати частини грошових доходів за цей же період на ту саму виплачену суму, яка становить - 47506,73 грн., а всього - 79294,03 грн., підлягає частковому задоволенню, а саме: зобов'язати Управління соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області повторно розглянути запит ОСОБА_1 від 12.03.2019, оскільки відповідачем протиправно надано неповну інформацію за запитом ОСОБА_1 від 12.03.2019, тобто не розглянуто належним чином запит позивача по суті.

Стосовно вимоги зобов'язати відповідача відповідно до ст. 382 КАС України подати у 15-денний строк після набрання чинності рішення звіт про виконання судового рішення, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Враховуючи, що встановлення судового контролю за виконанням судового рішення є правом, а не обов'язком суду, а також приписи статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України щодо обов'язковості судових рішень та відсутності об'єктивних обставин щодо невиконання судового рішення з боку відповідача, суд не вбачає підстав для зобов'язання відповідача подати у 15-денний строк після набрання чинності рішення звіт про виконання судового рішення

Враховуючи вищевикладене, доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції щодо не обгрунтованості позовних вимог позивача.

Згідно з п. 30. Рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Hirvisaari v. Finland" від 27 вересня 2001 р., рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя .

Однак, згідно з п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Ruiz Torija v. Spain" від 9 грудня 1994 р., статтю 6 п. 1 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 317 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Оскільки рішення суду першої інстанції прийняте з порушенням норм процесуального права та висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям постанови про часткове задоволення адміністративного позову.

Враховуючи вищевказане та керуючись ст.ст.2, 229, 241, 242, 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 327-329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 18.04.2019 по справі № 520/2752/19 - задовольнити.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 18.04.2019 по справі № 520/2752/19 - скасувати.

Прийняти постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області за запитом від 12 березня 2019 року, а саме: ненаданні інформації про розмір заборгованості станом на 01 березня 2019 року у розрізі помісячно за Постановою Барвінківського районного суду Харківської області від 17 червня 2011 року у справі № 2002/2-а-464/11, якою зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області, Міністерство соціальної політики України здійснити необхідні дії відповідно до вимог п.14 ч.1 ст.20 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” і Постанови Кабінету Міністрів України від 21 травня 1992 року №258 “Про норми харчування та часткову компенсацію вартості продуктів для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, направлені на забезпечення ОСОБА_1 продуктами харчування за медичними нормами з обов'язковим прикріпленням до відповідних магазинів за місцем проживання та компенсацією 50 процентів вартості продуктів харчування за медичними нормами, встановлюваними Міністерством охорони здоров'я України, починаючи із 1 грудня 2010 року, за виключенням раніше виплачених із цього питання коштів, а також щодо строків виконання Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2018 року у справі №2040/6198/18 в частині виплати згідно довідки Управління соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області від 11 січня 2019 року №2 суми індексації грошових доходів за період із грудня 2010 року по 01 травня 2016 року на виплачену суму 38204,26 грн., яка склала 31787,30 грн., а також суми компенсації втрати частини грошових доходів за цей же період на ту саму виплачену суму, яка становить - 47506,73 грн., а всього - 79294,03 грн.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області, з урахуванням підстав задоволення адміністративного позову, повторно розглянути запит ОСОБА_1 від 12.03.2019 щодо надання інформації про розмір заборгованості станом на 01 березня 2019 року у розрізі помісячно за Постановою Барвінківського районного суду Харківської області від 17 червня 2011 року у справі № 2002/2-а-464/11, якою зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області, Міністерство соціальної політики України здійснити необхідні дії відповідно до вимог п.14 ч.1 ст.20 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” і Постанови Кабінету Міністрів України від 21 травня 1992 року №258 “Про норми харчування та часткову компенсацію вартості продуктів для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, направлені на забезпечення ОСОБА_1 продуктами харчування за медичними нормами з обов'язковим прикріпленням до відповідних магазинів за місцем проживання та компенсацією 50 процентів вартості продуктів харчування за медичними нормами, встановлюваними Міністерством охорони здоров'я України, починаючи із 1 грудня 2010 року, за виключенням раніше виплачених із цього питання коштів, а також щодо строків виконання Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2018 року у справі №2040/6198/18 в частині виплати згідно довідки Управління соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області від 11 січня 2019 року №2 суми індексації грошових доходів за період із грудня 2010 року по 01 травня 2016 року на виплачену суму 38204,26 грн., яка склала 31787,30 грн., а також суми компенсації втрати частини грошових доходів за цей же період на ту саму виплачену суму, яка становить - 47506,73 грн., а всього - 79294,03 грн.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складено 08 липня 2019 року.

Головуючий суддя (підпис)О.П. Лях

Судді(підпис) (підпис) А.О. Бегунц С.С. Резнікова