02 липня 2019 р. м. ХарківСправа № 1840/3622/18
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Гуцала М.І.,
Суддів: Бенедик А.П. , Донець Л.О. ,
за участю секретаря судового засідання Соколової О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 08.04.2019, головуючий суддя І інстанції: В.О. Павлічек (повний текст складено 15.04.19) по справі № 1840/3622/18
за позовом ОСОБА_1
до Військової частини НОМЕР_1 Національної Гвардії України , Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Військової частини 30
22 Національної гвардії України, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про:
- визнання протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України щодо невключення в грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889 “Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій”, а також допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань;
- зобов'язання військову частину НОМЕР_1 Національної гвардії України оформити та надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області уточнені грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням ОСОБА_1 з включенням до неї щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889 “Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій”, допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань;
- зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області після отримання уточнених грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення від в/ч НОМЕР_1 , здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, починаючи з 22.02.2018, з врахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року №889 “Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій”, а також допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 08.04.2019 адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) щодо невключення в довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ІПН НОМЕР_3 ) щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889 “Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій”.
Зобов'язано військову частину НОМЕР_1 Національної гвардії України ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) оформити та надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області уточнену довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ІПН НОМЕР_3 ) з включенням до неї щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889 “Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій”.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з таким судовим рішенням позивач, ОСОБА_1 , звернувся до суду з апеляційною скаргою, посилаючись на неповне з'ясування судом обставин справи, що мають значення для справи, невідповідність висновків обставинам справи та на неправильне застосування норм матеріального права. Просить скасувати рішення Сумського окружного адміністративного суду від 08.04.2019 та прийняти нове судове рішення, яким задовольнити наступні вимоги позивача:
- визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України щодо невключення в довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій».
- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 Національної гвардії України оформити та надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області уточнену довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням ОСОБА_1 з включенням до неї щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій».
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області після отримання уточненої довідки про додаткові види грошового забезпечення від в/ч НОМЕР_1 , здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_3 ) пенсії за вислугу років, починаючи з 22.02.2018, з врахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року №889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій».
В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що право на пенсійне забезпечення, передбачене ст. ст. 1,3, ч. 2 ст. 6, ст. 6, ч. 2 ст. 19, ст.ст. 22, 23, ч. 1 ст. 24 Конституції України, набуте у сфері пенсійного забезпечення, не може бути скасоване, звужене. Також зазначає, що Головне управління пенсійного фонду України в Сумській області повинно було проконтролювати виконання покладених завдань на структурні підрозділи та забезпечити додержання військовою частиною НОМЕР_1 Національної гвардії України вимог актів законодавства про пенсійне забезпечення, здійснювати контроль за правильністю призначення та виплати пенсії позивачу, забезпечити в повному обсязі виплату пенсії позивачу.
Військовою частиною НОМЕР_1 Національної гвардії України до суду подано відзив на апеляційну скаргу, в якому просить суд апеляційної інстанції у задоволенні апеляційної скарги відмовити.
Позивачем заявлено в апеляційній скарзі клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Сторони про дату, час та місце розгляду справи належним чином повідомлені, що не перешкоджає розгляду справи.
В порядку, визначеному ч. 4 ст. 229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що з 09.04.1996 по 21.02.2018 позивач ОСОБА_1 проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 Національної гвардії України, що підтверджується копією трудової книжки ОСОБА_1 (а.с. 12).
09.02.2018 наказом командувача Національної гвардії України “По особовому складу” № 16 о/с з старшим прапорщиком ОСОБА_1 , головним сержантом роти бойового та матеріально-технічного забезпечення військової частини НОМЕР_1 , відповідно до підпункту “б” пункту 1 ч.8 ст. 26 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу” припинено (розірвано) контракт та звільнено у відставку з військової служби у Національній гвардії України (а.с. 13).
21.02.2018 наказом № 37 командира військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення (зворотній бік а.с. 127).
Військовою частиною НОМЕР_1 Національної гвардії видано позивачу грошовий атестат № 6 від 23.02.2018, відповідно до якого на день виключення зі списків військової частини розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 складав:
- посадовий оклад - 760,0 грн.;
- оклад за військовим званням - 65,0 грн.;
- надбавка за вислугу років 35% - 288,75 грн.;
- надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби 50% - 556,88 грн.;
- премія 1150% - 8740,00 грн.;
- допомога на оздоровлення - 6 040,63 грн.;
- матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань - 10 410,63 грн.
Військовою частиною НОМЕР_1 Національної гвардії 05.03.2018 видано позивачу довідку № 39 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", до якої включено надбавки за виконання особливо важливих завдань та за кваліфікацію, а також премія (а.с. 15).
Суми додаткової грошової винагороди, допомоги на оздоровлення та допомоги для вирішення соціально-побутових питань до довідки від 05.03.2018 № 39 включені не були.
Як вбачається із протоколу призначення пенсії (а.с. 134), з 22.02.2018 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугу років, відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, про що позивачу було надіслано повідомлення від 20.07.2018 № 2135 (а.с. 14).
При обчисленні пенсії ОСОБА_1 Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області врахувало грошове забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентну надбавку за вислугу років - 35 %, середньомісячну суму додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у т.ч. надбавка за особливо важливі завдання - 50%, премію - 1150%.
27.07.2018 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України та до Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії в Сумській області з проханням повідомити, які види грошового забезпечення були включені в/ч НОМЕР_1 до грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення для призначення пенсії, чи були включені в/ч НОМЕР_1 щомісячна додаткова грошова винагорода 60%, а також допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань до переліку видів грошового забезпечення для призначення пенсії, дату отримання (відправлення) документів для призначення пенсії від Головного управління Національної гвардії України (а.с. 15, 19).
Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області листом від 15.08.2018 № 2031/К-11 повідомило позивача, що при розрахунку його пенсії розмір грошового забезпечення обчислено на підставі грошового атестату № 6 від 23.02.2018 та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення № 39 від 05.03.2018 року за останні 24 календарні місяці служби підряд перед звільненням, як передбачено чинним законодавством, з урахуванням надбавок за виконання особливо важливих завдань, за кваліфікацію та премії (а.с. 16).
Військова частина НОМЕР_1 Національної гвардії України листом від 08.08.2018 № 2/22-768 повідомила позивача, що до довідки про додаткові види грошового забезпечення наданої до Головного управління Пенсійного фонду України для призначення пенсії ОСОБА_1 включені наступні виплати: премія; надбавка за виконання особливо важливих завдань; надбавка за кваліфікацію. Вся необхідна інформація щодо основних та одноразових видів грошового забезпечення в рік звільнення (допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та щомісячна додаткова грошова винагорода) на день звільнення була вказана у грошовому атестаті. Дата відправлення документів 16.04.2018 за вих. № 331 (а.с. 24).
16.08.2018 ОСОБА_1 повторно звернувся до Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії та просив: повідомити, чи надавалась інформація про одноразові види грошового забезпечення допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань), отримані ОСОБА_1 за 24 міс. перед звільненням, військовою частиною НОМЕР_1 до Головного управління Пенсійного фонду України для призначення пенсій ОСОБА_1 ; надати довідку про отримання ОСОБА_1 допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань за 24 міс. перед звільненням; повідомити, чи нараховувалась та виплачувалась ОСОБА_1 помісячна додаткова грошова винагорода 60% за 24 місяці перед звільненням, та її розмір на день звільнення ОСОБА_1 (а.с. 20).
Листом від 04.09.2018 № 143 Військова частина НОМЕР_1 Національної гвардії надала відповідь на звернення позивача, у якій вказується про те, що інформація про одноразові види грошового забезпечення надавалась до Головного управління Пенсійного фонду України; допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань виплачувалась у розмірі - 10410 грн. 63 коп.; додаткова грошова винагорода 60% виплачувалась у розмірі - 3624 грн. 38 коп. (а.с. 21).
17.08.2018 Військовою частиною НОМЕР_1 Національної гвардії видано ОСОБА_1 довідку № 150 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення № 39 від 05.03.2018 за 12 останніх календарних місяців служби підряд перед звільненням), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", до якої включено додаткову грошову винагороду 60%, допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань за період з 01.02.2016 по 21.02.2018 (а.с. 22).
Позивач вважаючи такі дії протиправними, звернувся за свої захистом до суду.
Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки отримувані позивачем під час проходження військової служби грошова допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, не входять до встановленого ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" переліку видів грошового забезпечення, то у Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області відсутні підстави для включення до грошового забезпечення позивача, з якого обчислюється пенсія, вказаних виплат.
Суд першої інстанції прийшов до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання протиправними дій Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України щодо не включення в грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та зобов'язання військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України оформити та надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області уточнені грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням ОСОБА_1 з включенням до неї допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань є безпідставними.
Також суд першої інстанції вважав передчасними позовні вимоги в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області після отримання уточнених грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення від в/ч НОМЕР_1 , здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, починаючи з 22.02.2018, з врахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889 "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій", а також допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з вимог діючого на час спірних правовідносин сторін законодавства та фактичних обставин справи.
Частиною першою статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон № 2011-XII) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з частинами другою, третьою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових:
1) посадовий оклад;
2) оклад за військовим званням;
3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення;
4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Частиною першою статті 15 Закону № 2011-ХІІ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.
Так, частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (далі - КМУ).
Відповідно до пункту 7 постанови КМУ від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною передзвільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Таким чином, Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Отже, щодо вимог апеляційної скарги позивача з приводу визнання протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України щодо невключення в довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій» та зобов'язання Військову частину НОМЕР_1 Національної гвардії України оформити та надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області уточнену довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням ОСОБА_1 з включенням до неї щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій», колегія суддів не приймає до уваги, так як цим вимогам надавалась судом першої інстанції оцінка та були задоволені такі позовні вимоги судом першої інстанції.
Щодо вимог апеляційної скарги стосовно зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області після отримання уточненої довідки про додаткові види грошового забезпечення від в/ч НОМЕР_1 , здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_3 ) пенсії за вислугу років, починаючи з 22.02.2018, з врахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року №889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій», колегія суддів зазначає наступне.
Приписами ч.1 ст. 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно - правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Зі змісту наведеної правової норми вбачається, що судовому захисту підлягають лише порушені права, свободи і інтереси фізичних або права і інтереси юридичних осіб, а не можливість їх порушення в майбутньому.
Бездіяльність суб'єкта владних повноважень - пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод, інтересів фізичної чи юридичної особи.
Обов'язковою ознакою дій суб'єкта владних повноважень, які можуть бути оскаржені до суду, є те, що вони безпосередньо породжують певні правові наслідки для суб'єктів відповідних правовідносин і мають обов'язковий характер.
Отже, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, які породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин, вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, якщо позивач вважає, що цими рішеннями, діями чи бездіяльністю його права чи свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав чи свобод.
Із правового аналізу вказаних норм вбачається, що позивач на власний розсуд визначає чи порушені його права рішеннями, дією або бездіяльністю суб'єкта владних повноважень. Проте ці рішення, дія або бездіяльність повинні бути такими, які породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин.
Враховуючи, що правовою підставою для перерахунку позивачу пенсії є саме відповідна уточнена довідка про додаткові види грошового забезпечення для перерахунку пенсії, вимоги заявлені позивачем до Головного УПФ, колегія суддів вважає їх передчасними, оскільки перерахунок пенсії може бути здійснений лише після надходження довідки, видача якої з урахуванням певних складових є предметом спору у цій справі.
Відносно посилань позивача на положення Конституції України, зокрема, ст. 22 Конституції України, згідно якої при прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
За змістом ст.22 Конституції України звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістових характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.
В даному випадку позивачем не наведено, в чому полягає звуження його обсягу прав і свобод, тобто зменшення розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики, а тому такі доводи колегія суддів не приймає до уваги.
Позивач не надав до суду належних доказів, що б підтверджували факт протиправності рішення суду першої інстанції.
При цьому колегією суддів враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Доводи апеляційної скарги спростовуються встановленими обставинами, наявними в матеріалах справи доказами та нормами права, зазначеними в мотивувальній частині оскаржуваного рішення суду.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, оскільки суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на результати апеляційного перегляду судового рішення та вимоги ст. 139 КАС України, у справі відсутні підстави для здійснення нового розподілу судових витрат.
Керуючись ст.ст. 242, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 08.04.2019 по справі № 1840/3622/18 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя (підпис)М.І. Гуцал
Судді(підпис) (підпис) А.П. Бенедик Л.О. Донець
Повний текст постанови складено 08.07.2019.