Постанова від 02.07.2019 по справі 520/10551/18

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 липня 2019 р.Справа № 520/10551/18

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Жигилія С.П.,

Суддів: Чалого І.С. , Присяжнюк О.В. ,

за участю секретаря судового засідання: Ващук Ю.О.

представника позивача - Зелінського П.Л.

представника відповідача - Полухіна А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Фермерського господарства "КВАНТ" на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.02.2019 року (суддя Спірідонов М.О.; м. Харків; повний текст рішення складено 14.02.2019) по справі № 520/10551/18

за позовом Державної екологічної інспекції у Харківській області

до Фермерського господарства "КВАНТ"

про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,

ВСТАНОВИВ:

Державна екологічна інспекція у Харківській області (далі - позивач, Держекоінспекція у Харківській області) звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Фермерського господарства "КВАНТ" (далі- ФГ "КВАНТ"), в якому просить суд:

- застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до ФГ «КВАНТ» у вигляді зупинення роботи: джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, які розташовані за адресою: Харківська область, Золочівський район, с. Олександрівка, вул. Північна, 1: три надземні ємності для зберігання пального, обладнані роздаточною колонкою; токарний станок, свердлильний станок, заточний станок, що встановлені в приміщені майстерні; та які розташовані за адресою: Харківська область, Золочівський район , с. Возрожденівка, вул. Центральна ,9: циркулярна пила; ОВС; зернонавантажувач; складське приміщення критого току площею 1390,3 м2 до отримання ФГ «КВАНТ» відповідного дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами на зазначені джерела та шляхом опломбування (опечатування) вказаного Державною екологічною інспекцією у Харківській області та зупинення використання ємність об'ємом 20 м2 до отримання висновку оцінки впливу на довкілля на вказане.

В обґрунтування позову зазначено, що діяльність ФГ «КВАНТ» здійснюється з порушенням вимог екологічної безпеки, зокрема із порушенням ст. 10, 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" та просить суд застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді зупинення роботи: джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, які розташовані за адресою: Харківська область, Золочівський район, с. Олександрівка, вул. Північна, 1: три надземні ємності для зберігання пального, обладнані роздаточною колонкою; токарний станок, свердлильний станок, заточний станок, що встановлені в приміщені майстерні; та які розташовані за адресою: Харківська область, Золочівський район, с.Возрожденівка, вул . Центральна ,9: циркулярна пила; ОВС; зернонавантажувач; складське приміщення критого току площею 1390,3 м2 до отримання ФГ «КВАНТ» відповідного дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами на зазначені джерела та шляхом опломбування (опечатування) вказаного Державною екологічною інспекцією у Харківській області та зупинення використання ємність об'ємом 20 м2 до отримання висновку оцінки впливу на довкілля на вказане.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2019 року адміністративний позов Державної екологічної інспекції у Харківській області - задоволено.

Застосовано заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Фермерського господарства "КВАНТ" у вигляді зупинення роботи: джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, які розташовані за адресою: Харківська область, Золочівський район, с. Олександрівка , вул. Північна, 1: три надземні ємності для зберігання пального, обладнані роздаточною колонкою; токарний станок, свердлильний станок, заточний станок, що встановлені в приміщені майстерні; та які розташовані за адресою: Харківська область , Золочівський район , с . Возрожденівка, вул . Центральна ,9: циркулярна пила; ОВС; зернонавантажувач; складське приміщення критого току площею 1390,3 м2 до отримання Фермерським господарством «КВАНТ» відповідного дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами на зазначені джерела та шляхом опломбування (опечатування) вказаного Державною екологічною інспекцією у Харківській області та зупинення використання ємність об'ємом 20 м2 до отримання висновку оцінки впливу на довкілля на вказане.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального і процесуального права, просить суд скасувати рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.02.2019 та ухвалити нове рішення, яким в позові відмовити у повному обсязі.

Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги відповідач. з посиланням на ч. 1 ст. 58 Конституції України, зазначає, що Закон України "Про оцінку впливу на довкілля" не підлягає застосуванню до спірних правовідносин, оскільки його введено в дію 18.12.2017, а ФГ "Квант" придбало ємності 20 м.3 для зберігання пального 20.10.2003. Положення вказаного закону поширюються на правовідносини які виникають після його прийняття. Крім того відповідач зазначає, що факт викиду забруднюючих речовин підприємством в атмосферне повітря не встановлений належними доказами, зокрема лабораторними та розрахунковими методами, позов подано до суду передчасно, до спливу терміну, визначеного приписом для усунення виявлених поршень.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача та представника відповідача, перевіривши, в межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що на підставі ст. 202 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст. 4, 5, 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» наказу від 12.10.2018 року за № 830/01-04, позивачем в термін з 16 по 22 жовтня 2018 року проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства у діяльності відповідача - Фермерського господарства «КВАНТ». До основних видів діяльності відповідача - ФГ «КВАНТ» відноситься: вирощування зернових та технічних культур.

За насідками перевірки діяльності відповідач, позивачем складено акт проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів № 830/01-04/02-09 від 22.10.2018 року, який підписано головою ФГ «КВАНТ» ОСОБА_1

Актом № 830/01-04/02-09 від 22.10.2018 року було встановлено, що у ФГ «КВАНТ» відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від наступних джерел утворення викидів в атмосферне повітря, які знаходяться на балансі та у використанні відповідача, а саме:

1. які розташовані за адресою: Харківська область, Золочівський район, с. Олександрівка, вул. Північна, 1: - три надземні ємності для зберігання пального, обладнані роздаточною колонкою; - токарний станок, свердлильний станок, заточний станок, що встановлені в приміщені майстерні;

2. які розташовані за адресою: Харківська область, Золочівський район, с. Возрожденівка, вул. Центральна, 9: - циркулярна пила; - ОВС; - зернонавантажувач; - складські приміщення критого току площею 1390,3 м2.

Також з Акту № 830/01-04/02-09 від 22.10.2018 року, встановлено, що на території господарчого двору за адресою: Харківська область, Золочівський район, с. Олександрівка, вул. Північна, 1, що знаходиться у використанні ФГ «КВАНТ» розташовується одна ємність об'ємом 20 м3 з якої здійснюється заправка паливом техніка господарства.

22 жовтня 2018 року позивачем Державною екологічною інспекцією у Харківській області було винесено припис за № 91/03-09, яким зобов'язано керівника ФГ «КВАНТ» отримати висновок оцінки впливу на довкілля, дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря на звалища відходів (пункти 3, 5 припису).

Також за наслідками проведеної перевірки Інспекцією було складено протокол про адміністративне правопорушення від 24.10.2018 року № 001679 та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення від 24.10.2018 року № 03-22-258, якою голову ФГ «КВАНТ» ОСОБА_1 визнано винним у вчинені адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.ст. 82, ч.1 ст. 78, 82-1, 53-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1700,00 грн. Вказаний штраф було сплачено відповідно до квитанції № 138-12 від 25.10.2018 року.

Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що господарська діяльність ФГ «КВАНТ» здійснюється без дотримання норм екологічної безпеки, а саме за відсутністю документів дозвільного характеру у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів виходить з такого.

У відповідності до абз.2 ч.1 ст.1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», державний нагляд (контроль) -діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Статтею 1 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» встановлено, що джерело викиду - об'єкт (підприємство, цех, агрегат, установка, транспортний засіб тощо), з якого надходить в атмосферне повітря забруднююча речовина або суміш таких речовин.

Відповідно до положень ст. 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів.

Згідно положень ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.

До першої групи належать об'єкти, які взяті на державний облік і мають виробництва або технологічне устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування. До другої групи належать об'єкти, які взяті на державний облік і не мають виробництв або технологічного устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування. До третьої групи належать об'єкти, які не належать до першої і другої груп.

Відповідно до положень ст. 12 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.

Отже, експлуатація джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря заборонена приписами наведеного Закону.

При цьому, колегія суддів зазначає, що факт порушення вимог ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» через відсутність, на час проведення позивачем перевірки, дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, відповідачем в судовому засіданні суду апеляційної інстанції не заперечувався.

Загальні вимоги до екологічної безпеки викладені у ст. 51 ЗУ "Про охорону навколишнього природного середовища" зокрема, при проектуванні, розміщенні, будівництві, введенні в дію нових і реконструкції діючих підприємств, споруд та інших об'єктів, удосконаленні існуючих і впровадженні нових технологічних процесів та устаткування, а також в процесі експлуатації цих об'єктів забезпечується екологічна безпека людей, раціональне використання природних ресурсів, додержання нормативів шкідливих впливів на навколишнє природне середовище. При цьому повинні передбачатися вловлювання, утилізація, знешкодження шкідливих речовин і відходів або повна їх ліквідація, виконання інших вимог щодо охорони навколишнього природного середовища і здоров'я людей.

Відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» друга категорія видів планованої діяльності та об'єктів, які можуть мати значний вплив на довкілля та підлягають оцінці впливу на довкілля, включає: енергетичну промисловість, зокрема - поверхневе та підземне зберігання викопного палива чи продуктів їх переробки на площі 500 квадратних метрів і більше або об'ємом (для рідких або газоподібних) 15 кубічних метрів і більше.

Згідно ст. 15 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» правопорушеннями у сфері оцінки впливу на довкілля є: провадження планованої діяльності, яка підлягає оцінці впливу на довкілля, без здійснення такої оцінки та отримання рішення про провадження планованої діяльності;

Частиною 2 вказаної статті встановлено, що особи, винні в порушенні законодавства про оцінку впливу на довкілля, притягаються до дисциплінарної, адміністративної, цивільної чи кримінальної відповідальності.

Відповідно до ч. 3 ст. 16 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» підставою для припинення діяльності підприємства чи окремих його цехів (дільниць) і одиниць обладнання є провадження планованої діяльності, яка підлягає оцінці впливу на довкілля, без здійснення такої оцінки та отримання рішення про провадження планованої діяльності або систематичні порушення у сфері оцінки впливу на довкілля, що не можуть бути усунені з технічних, економічних або інших причин.

Частиною 4 ст. 16 вказаного закону встановлено, що рішення про тимчасову заборону (зупинення) або припинення діяльності підприємств у разі порушення ними законодавства про оцінку впливу на довкілля приймається виключно судом за позовом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, його територіальних органів або за позовом інших осіб, права та інтереси яких порушено.

Згідно ст. 50 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», екологічна безпека є такий стан навколишнього природного середовища, при якому забезпечується попередження погіршення екологічної обстановки та виникнення небезпеки для здоров'я людей. Екологічна безпека гарантується громадянам України здійсненням широкого комплексу взаємопов'язаних політичних, економічних, технічних, організаційних, державно-правових та інших заходів. Діяльність фізичних та юридичних осіб, що завдає шкоди навколишньому природному середовищу, може бути припинена за рішенням суду.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З огляду на встановлені у справі обставини, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позовні вимоги підлягають задоволенню, оскільки господарська діяльність ФГ «КВАНТ» здійснюється без дотримання норм екологічної безпеки, а саме за відсутністю документів дозвільного характеру у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Отже, колегія суддів переглянувши рішення суду першої інстанції, вважає, що при його прийнятті суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи судом апеляційної інстанції, спростовані зібраними по справі доказами та встановленими обставинами, з наведених підстав висновків суду не спростовують.

Відповідно до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Згідно ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги спростовані наведеними вище обставинами та нормативно-правовим обґрунтуванням, у зв'язку з чим підстав для скасування рішення суду першої інстанції не вбачається..

Керуючись ст.ст. 229, 241, 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 327-329 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Фермерського господарства "КВАНТ" залишити без задоволення.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.02.2019 року по справі № 520/10551/18 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя (підпис)С.П. Жигилій

Судді(підпис) (підпис) І.С. Чалий О.В. Присяжнюк

Повний текст постанови складено 08.07.2019 року