Ухвала від 05.07.2019 по справі 540/1322/19

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

05 липня 2019 р. м. ХерсонСправа № 540/1322/19

Суддя Херсонського окружного адміністративного суду Дубровна В.А., перевіривши виконання вимог статей 160-161 КАС України за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Добропільського об'єднаного управління Пенсійоного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

03 липня 2019 року ОСОБА_1 , від імені якого діє адвокат Боднарчук Інна Олексіївна, звернувся з позовом до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, у якому просить:

- визнати протиправним припинення органами Пенсійного фонду України виплати пенсії ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) пенсії за період з 01.03.2016 року по 31.07.2017 року;

- зобов'язати Добропільське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області виплатити ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) заборгованість по пенсії за період з 01.03.2016 по 31.07.2017 року.

Відповідно до ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, серед іншого, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, а також чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження у справі.

Ознайомившись з позовом та доданими до нього документами, суддею встановлено наступне.

Відповідно до п. 3 ч. 4 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.

Як вбачається зі змісту позовної заяви, позов підписано адвокатом Боднарчук І.О., яка діє на підставі ордеру серії ХС № 146893 від 03.07.2019 р.

Статтею 55 КАС України передбачено право сторони, третьої особи в адміністративній справі, а також особі, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.

Частиною 1 статті 57 КАС України встановлено, що представником у суді може бути адвокат або законний представник.

Відповідно до ч. 3 ст. 59 КАС України, повноваження адвоката, як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність".

Аналогічні приписи містяться у частині 4 статті 59 КАС України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність", згідно якої повноваження адвоката, як представника, підтверджуються довіреністю або ордером.

Частинами першою, третьою статті 26 Закону України від 05 липня 2012 року № 5076-VI "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги. Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер. Повноваження адвоката як захисника або представника в господарському, цивільному, адміністративному судочинстві, підтверджуються в порядку, встановленому законом.

Отже, положення наведених норм матеріального та процесуального права дають підстави для висновку, що повноваження адвоката, як представника сторони, мають бути підтверджені оригіналом ордера та договором про надання правової допомоги або довіреністю (оригіналом) цієї сторони, що посвідчує такі повноваження, або їх копіями, засвідченими у визначеному законом порядку.

Крім того, суд звертає увагу на те, що представник, який має повноваження на ведення справи в суді, здійснює від імені особи, яку він представляє, її процесуальні права та обов'язки. (ч. 1 ст. 60 КАС України).

При цьому, перелік процесуальних прав та обов'язків учасників справи визначені ст. 44 КАС України.

Проте, довіритель має право обмежити чи розширити коло повноважень представника та надати йому право на вчинення окремих процесуальних дій, які належать до спеціальних прав сторони.

Тобто єдиною підставою для підтвердження у представника обсягу повноважень, наданих йому довірителем, у т.ч. право підпису позову, є належним чином оформлена від імені довірителя довіреність із спеціальним визначенням кола повноважень, які має здійснювати представник від імені довірителя, або умови Договору про надання правової допомоги.

При цьому, матеріали позовної заяви не містять доказів на підтвердження права адвоката на підписання позовної заяви, а право на подання позову не є тотожним праву представника на підписання від імені позивача позовної заяви.

Даний висновок суду узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 16.05.2018 р. у справі № 810/739/15.

Таким чином, позивач або його представник повинні надати докази щодо повноважень адвоката Боднарчук І .О. на підписанні позовної заяви від імені ОСОБА_1

Крім того, суд зазначає, що відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначається, серед іншого, зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

Як вбачаться з прохальної частини позовної заяви, позивач, серед іншого, просить визнати протиправним припинення органами Пенсійного фонду України виплати пенсії йому за період з 01.03.2016 року по 31.07.2017 року.

При цьому, вказана вимога позивача не є коректною у розумінні КАС України, оскільки адресована до невизначеного кола осіб, а саме "органів Пенсійного фонду України".

Таким чином, позивач повинен привести позовні вимоги у відповідність до п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України, визначившись з конкретним суб'єктом владних повноважень, дії якого він вважає протиправними.

З огляду на вказані обставини, суд встановив, що позовна заява подана без додержання вимог, встановлених ст. 160, 161 КАС України.

Відповідно до частини 1 статті 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Частиною 2 статті 169 КАС України встановлено, що в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

За таких обставин, позовна заява відповідно до ч.1 ст. 169 КАС України підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу строку для усунення її недоліків, а саме:

- надати докази щодо повноважень адвоката Боднарчук І.О. на підписанні позовної заяви від імені ОСОБА_1 ;

- визначитися зі змістом позовних вимог, зазначивши конкретного суб'єкта владних повноважень, дії позивач вважає протиправними.

Керуючись ч. 1 ст. 169 КАС України, суд -

ухвалив:

Залишити позовну заяву без руху.

Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня вручення даної ухвали.

Після усунення недоліків позовної заяви документи до суду направляти із вказівкою на номер справи 540/1322/19 та зазначенням прізвища судді, який прийняв ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

У разі невиконання цієї ухвали, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачу.

Ухвала окремо не оскаржується.

Суддя Дубровна В.А.