08 липня 2019 р. Справа № 480/1101/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Боромлянської сільської ради Сумської області про визнання протиправним та скасування рішення, -
Позивач звернувся до суду з позовом про визнання протиправним та скасування рішення Боромлянської сільської ради тридцятої сесії 08 скликання від 12.12.2018 р. "Про затвердження Переліку земельних ділянок, що виставляються на земельні торги для продажу права оренди". Позовні вимоги мотивує тим, що в жовтні 2007 року між ним та Тростянецькою районною державною адміністрацією Сумської області був укладений договір оренди землі, за яким Тростянецька РДА передавала у строкове платне користування фізичній особі-підприємцю Федорку С. ОСОБА_2 . земельну ділянку загальною площею 14,5939 га (кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_1 ) строком на 10 років. 19.10.2007 р. даний договір було зареєстровано у Тростянецькому районному реєстраційному відділенні Сумської регіональної філії Центру ДЗК України за номером 040763503828. В подальшому позивач неодноразово намагався пролонгувати його дію, на що від Головного управління Держгеокадастру у Сумській області отримав відмову. У зв'язку з цим ФОП ОСОБА_1 звернувся до Господарського суду Сумської області з позовною заявою про визнання поновленим вказаного договору оренди землі відповідно до ч. 6 ст. 33 Закону України "Про оренду землі".
12 грудня 2018 року Боромлянська сільська рада прийняла рішення "Про затвердження Переліку земельних ділянок, що виставляються на земельні торги для продажу права оренди". Відповідно до Переліку на земельні торги для продажу права оренди були виставлені земельні ділянки:
1) 5925080800:00:002:0989 (площа 15,2205 га, цільове призначення: землі сільськогосподарського призначення);
2) НОМЕР_2 (площа 7,3279 га, цільове призначення: землі запасу).
Земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_1 (належить до державної форми власності), орендарем якої був позивач та яка є предметом спору у справі № 920/947/18 в Господарському суді Сумської області, фактично повністю входить до земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_3 (належить до комунальної форми власності) та займає близько 90% її площі. За таких обставин відповідач виставляє на земельні торги фактично три земельні ділянки (кадастровий номер НОМЕР_3 , кадастровий номер НОМЕР_2 та кадастровий номер НОМЕР_1 ), при цьому остання належить до державної форми власності, власником якої відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна за № 152195798 від 10.01.2019 р. є Головне управління Держгеокадастру Сумської області.
Відповідно до ч. 2 ст. 134 Земельного кодексу України не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі поновлення договорів оренди землі.
Таким чином, відповідач в порушення норм Земельного кодексу включив до Переліку земельних ділянок, що виставляються на земельні торги для продажу права оренди, земельну ділянку державної форми власності, щодо якої не вирішено спір про поновлення договору оренди землі на підставі ч. 6 ст. 33 Закону України "Про оренду землі", чим порушив права та законні інтереси позивача. Просив позов задовольнити.
Відповідач про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі повідомлений належним чином (а.с.30), але в установлений строк відзиву на позовну заяву не подав. З огляду на положення ч. 6 ст. 162 КАС України суд вважає можливим розглянути справу за наявними у ній матеріалами.
Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що в жовтні 2007 року між позивачем та Тростянецькою районною державною адміністрацією Сумської області був укладений договір оренди землі, за яким Тростянецька РДА передавала у строкове платне користування фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 земельну ділянку загальною площею 14,5939 га (кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_1 ) строком на 10 років. 19.10.2007 р. даний договір було зареєстровано у Тростянецькому районному реєстраційному відділенні Сумської регіональної філії Центру ДЗК України за номером 040763503828 (а.с.10-13).
У зв'язку з відмовою Головного управління Держгеокадастру у Сумській області пролонгувати дію зазначеного договору після закінчення строку його дії ФОП ОСОБА_1 звернувся до Господарського суду Сумської області з позовною заявою про визнання поновленим вказаного договору оренди землі відповідно до ч. 6 ст. 33 Закону України "Про оренду землі". Ухвалою Господарського суду Сумської області від 17.12.2018 р. судом прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання.
12 грудня 2018 року Боромлянська сільська рада прийняла рішення "Про затвердження Переліку земельних ділянок, що виставляються на земельні торги для продажу права оренди" (а.с.9), відповідно до якого до Переліку на земельні торги для продажу права оренди були виставлені земельні ділянки:
1) 5925080800:00:002:0989 (площа 15,2205 га, цільове призначення: землі сільськогосподарського призначення);
2) НОМЕР_2 (площа 7,3279 га, цільове призначення: землі запасу).
Суд вважає, що рішення Боромлянської сільської ради суперечить вимогам земельного законодавства та підлягає скасуванню з огляду на таке.
Повноваження сільських, селищних, міських рад та їх виконавчих органів у галузі земельних відносин визначені у статті 12 Земельного кодексу України, відповідно до якої до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України).
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 134 Земельного кодексу України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі поновлення договорів оренди землі.
У даному випадку земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_1 , яка належить до державної форми власності, орендарем якої був позивач та яка є предметом спору у справі № 920/947/18 в Господарському суді Сумської області, фактично повністю входить до земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_3 , яка належить до комунальної форми власності, та займає близько 90% її площі. За таких обставин відповідач виставляє на земельні торги фактично три земельні ділянки: кадастровий номер НОМЕР_3 , кадастровий номер НОМЕР_2 та кадастровий номер НОМЕР_1 , при цьому остання належить до державної форми власності, власником якої відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна є Головне управління Держгеокадастру у Сумській області (а.с.17).
Відповідно до ч. 6 ст. 33 Закону України "Про оренду землі" разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
Відповідно до ч. 3 ст. 135 Земельного кодексу України організатором земельних торгів є фізична або юридична особа - власник земельної ділянки, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, що здійснює реалізацію права державної чи комунальної власності на земельні ділянки, які уклали з виконавцем земельних торгів договір про проведення земельних торгів.
Отже, для земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності організатором проведення земельних торгів є центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів чи його територіальний орган, а щодо земельних ділянок комунальної власності - орган місцевого самоврядування.
З системного аналізу вказаних норм вбачається, що відповідач, приймаючи спірне рішення про включення до Переліку земельних ділянок, що виставляються на земельні торги для продажу права оренди, земельної ділянки державної форми власності, щодо якої не вирішено спір про поновлення договору оренду, вийшов за межі наданих йому повноважень, чим порушив норми Конституції України та Земельного кодексу України, оскільки позивач фактично продовжує користуватися земельною ділянкою з кадастровим номером НОМЕР_1 , крім того, акт приймання-передачі (повернення) цієї земельної ділянки не складався.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Враховуючи, що відповідач, приймаючи оскаржуване рішення, не дотримався вимог Земельного кодексу України, дане рішення не може відповідати приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, а тому позовні вимоги про визнання протиправними та скасування рішення Боромлянської сільської ради тридцятої сесії 08 скликання від 12.12.2018 р. "Про затвердження Переліку земельних ділянок, що виставляються на земельні торги для продажу права оренди" є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за необхідне присудити позивачу за рахунок бюджетних асигнувань Боромлянської сільської ради 1921,00 грн в рахунок відшкодування судового збору (а.с.3).
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_4 ) до Боромлянської сільської ради Сумської області (42621, Сумська область, Тростянецький район, с. Боромля, вул. Сумська, 2, код ЄДРПОУ 04391693) про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Боромлянської сільської ради тридцятої сесії 08 скликання від 12.12.2018 р. "Про затвердження Переліку земельних ділянок, що виставляються на земельні торги для продажу права оренди".
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Боромлянської сільської ради на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 1921,00 грн в рахунок відшкодування судового збору.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.М. Опімах