08 липня 2019 р. Справа № 480/1892/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Шевченко І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), в якій просив:
1) визнати дії відповідача щодо зменшення при проведенні з 01.01.2018 підвищення основного розміру раніше нарахованої пенсії відсоткового розміру грошового забезпечення з 86% до 70% та складових, які були призначені раніше, протиправними та такими, що суперечать ст.ст. 22,24,58,64,124 Конституції України і ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ;
2) зобов'язати відповідача визначити відсотковий розмір грошового забезпечення для підвищення пенсії в розмірі 86% за 32 роки вислуги та зобов'язати перерахувати і виплатити пенсію з 01.01.2018 враховуючи всі інші складові грошового забезпечення, що були призначені раніше.
Свої вимоги мотивував тим, що відповідач протиправно, всупереч ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції Закону на час призначення пенсії, при проведенні перерахунку зменшив встановлений розмір пенсії, зокрема, відповідачем проведено перерахунок пенсії та визначено її у розмірі 70% грошового забезпечення, хоча при призначенні пенсії позивачу була призначена пенсія у розмірі 86% грошового забезпечення.
Ухвалою суду від 30.05.2019 вказану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідачем до суду було надано відзив на позовну заяву (а.с.31-34), відповідно до якого відповідач просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі, виходячи з того, що при перерахунку пенсії позивачу застосовано норми законодавства, чинні на момент його проведення, а саме ст.13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (зі змінами, які діють з 01.05.2014), відповідно до якої максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Зазначені положення стосуються розміру пенсії за вислугу років як при її призначенні, так і при проведенні перерахунку. Тому вважає, що перерахунок позивачу здійснено відповідно до норм чинного законодавства.
Відповідно до частини восьмої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їхні усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Справа розглядається у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження на підставі пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України. У справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив (ч.3 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України).
Дослідивши наявні матеріали справи, заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що з 02.02.2010 ОСОБА_1 було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 9 квітня 1992 року №2262-XII. При цьому, розмір пенсії позивачу на момент її призначення склав 86% суми грошового забезпечення, виходячи з вислуги 32 роки, що вбачається з позову (а.с.5) та підтверджується копією протоколу про призначення пенсії (а.с.32).
04.04.2018 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (далі - Постанова КМУ №103) у розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 (а.с.33), з визначенням основного розміру пенсії при вислузі 32 роки - 70% грошового забезпечення, що вбачається з протоколу про перерахунок пенсії (а.с.34).
Як вбачається з позову та листа відповідача (а.с.10), ОСОБА_1 звернувся до відповідача із скаргою про підстави перерахунку пенсії виходячи з 86% грошового забезпечення замість 70%, на що отримав відповідь від 19.04.2019 №701/К-11 (а.с.10), відповідно до якої ГУ ПФУ в Сумській області повідомив позивача, що відповідно до постанови КМУ №103 йому проведено перерахунок розміру пенсії, виходячи з 70% сум грошового забезпечення, враховуючи чинну на момент його проведення редакцію ст.13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 9 квітня 1992 року №2262-XII.
Позивач не погодився з тим, що при перерахунку розмір пенсії був визначений не з 86%, а з 70% сум грошового забезпечення та звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що склались в даному випадку між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 9 квітня 1992 року №2262-XII (в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт “а” статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року №3668-VI внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Згодом Законом України “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні” від 27 березня 2014 року № 1166-VII внесено зміни у частину другій статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, які діють з 01.05.2014, згідно яких цифри “ 80” замінено цифрами “ 70”.
Згідно ст. 51, ч.4 ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 9 квітня 1992 року №2262-XII перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Як вбачається з відзиву на позовну заяву, здійснюючи перерахунок пенсії з 01.01.2018 на виконання Постанови КМУ №103, та виходячи з 70% суми грошового забезпечення, ГУ ПФУ в Сумській області, керувалось нормами, чинними на час здійснення такого перерахунку, які визначають, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Разом з тим, призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 9 квітня 1992 року №2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років спочатку у розмірі 80, а згодом у розмірі 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому доводи відповідача з посиланням на рішення Конституційного Суду України та Європейського Суду з прав людини з приводу зміни механізму нарахування певних видів соціальних виплат та того, що до події, факту, застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони стали або мали місце, судом не приймаються до уваги.
Вказаний висновок узгоджується з практикою Верховного Суду, викладеної у постанові від 24.04.2018 (справа № 686/12623/17, провадження № К/9901/849/17).
Таким чином, враховуючи, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, дії відповідача щодо здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії, виходячи з 70% суми грошового забезпечення замість 86%, не відповідають критеріям правомірності, визначених ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, суд, з урахуванням ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає необхідним визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії позивачу з 86% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при проведенні на виконання Постанови КМУ №103 з 01.01.2018 перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2018, виходячи з основного розміру пенсії 86% грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат.
Однак, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача щодо не врахування при перерахунку пенсії позивачу всіх інших складових, які були призначені раніше та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням всіх інших складових грошового забезпечення, що були призначені раніше, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.51, ч.4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-XII підставою для проведення перерахунку пенсії є підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Умови, порядок та розміри перерахунку пенсій, призначених відповідно до вказаного Закону, визначаються Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 (далі - Порядок №45), та Постановою №103.
Пунктом 1 Постанови №103, чинного на час виникнення спірних правовідносин, було визначено обов'язок перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
В свою чергу, Порядком №45 встановлено послідовний алгоритм дій для здійснення перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-XII.
Так, зокрема, пунктами 2,3,5 Порядку №45 (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє структурні підрозділи про підстави для проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку; Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Аналіз зазначених правових норм дає підстави для висновку, що Порядком №45 встановлюється певна послідовність дій при проведенні перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-XII, яка включає видачу відповідним державним органом, з якого особа була звільнена зі служби довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії такої особи із зазначенням конкретних видів грошового забезпечення за відповідною посадою.
Отже, за змістом вказаних положень органи Пенсійного фонду України здійснюють перерахунок пенсії на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення зазначених у довідках.
Як вбачається з матеріалів справи, довідка, яка відповідно до Постанови №103 видана у березні 2018р. ОСОБА_1 . Сумським обласним військовим комісаріатом №ФБ49312 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, чинними на 01.03.2018: посадовий оклад 5220,00 грн., оклад за військовим званням - 1410,00 грн., надбавка за вислугу років 50% - 3315,00 грн. (а.с.33). З копії протоколу перерахунку пенсії встановлено, що всі зазначені складові та тільки ці складові враховані при обчисленні пенсії позивача (а.с.34).
Суд зазначає, що вказана вище довідка, яка видана ОСОБА_1 не містить інших складових грошового забезпечення, правильність складання зазначеної довідки №ФБ49312, виданої відповідно до Порядку №45, Постанови №103 станом на момент розгляду справи не оскаржувалась, та таких доказів не надано, у зв'язку з чим відповідач, здійснюючи перерахунок пенсії в 2018 році відповідно до вказаної довідки, з урахуванням саме тих видів грошового забезпечення, які зазначені в довідці №ФБ49312, діяв у відповідності до вимог Порядку №45, а тому позовні вимоги в частині визнання протиправними дій щодо не врахування при перерахунку пенсії позивачу всіх інших складових, які були призначені раніше, та зобов'язання перерахувати пенсію з 01.01.2018 врахувавши всі інші складові грошового забезпечення, що були призначені раніше є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 90, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255, 295, 297, п.15.5 Розділу VІІ Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м.Суми, вул.Пушкіна, буд.1, код ЄДРПОУ 21108013) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 86% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при проведенні на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" з 01.01.2018 перерахунку пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2018, виходячи з основного розміру пенсії 86% грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат.
В задоволенні інших позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 08.07.2019.
Суддя І.Г. Шевченко