Рішення від 27.06.2019 по справі 480/4651/18

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 червня 2019 р. Справа № 480/4651/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кравченка Є.Д.,

за участю секретаря судового засідання - Токар Ю.В.,

представника позивача - Цуканова В.В.,

представника відповідачів - Молібог Ю.М.,

третьої особи - Сизон Т.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/1651/18

за позовом ОСОБА_1

до Конотопської міської ради, Виконавчого комітету Конотопської міської ради

третя особа - ОСОБА_2

про визнання протиправним та скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

До Сумського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Конотопської міської ради Сумської області, Виконавчого комітету Конотопської міської ради, в якому з урахуванням уточнених позовних вимог просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Конотопської міської ради 7 скликання «Про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради ОСОБА_3 О.Ю.» від 28.08.2018;

- визнати протиправним та скасувати рішення Конотопської міської ради 7 скликання «Про обрання секретаря Конотопської міської ради 7 скликання Сизон Т.А.» від 28.08.2018.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 01.02.2019 відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження у підготовчому судовому засіданні.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 24.04.2019 позовну заяву ОСОБА_1 до Конотопської міської ради, Виконавчого комітету Конотопської міської ради про визнання протиправними та скасування рішень в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення Конотопської міської ради 7 скликання «Про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради Багрянцевої О.Ю.» від 28.08.2018 залишено без розгляду.

Ухвалою суду від 24.04.2019 ОСОБА_2 залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.

Ухвалою суду від 16.05.2019 закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду по суті.

Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 на підставі рішення Конотопської міської ради 7 скликання від 01.12.2015 «Про секретаря міської ради» була обрана на посаду секретаря Конотопської міської ради. Позивач зауважує, що 28.08.2018 Конотопська міська рада 7 скликання прийняла низку рішень, що стосуються виконання позивачем повноважень секретаря Конотопської міської ради, а саме: рішення Конотопської міської ради від 28.08.2018 «Про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради БагрянцевоїО.Ю.», рішення Конотопської міської ради від 28.08.2018 «Про обрання секретаря Конотопської міської ради 7 скликання Сизон Т.А.».

Позивач вважає вищевказані рішення, які стали підставою для звільнення його з займаної посади секретаря Конотопської міської ради, незаконними з підстав грубого порушення норм Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Регламенту Конотопської міської ради 7 скликання, затвердженого рішенням Конотопської міської ради від 01.12.2015.

Так, позивач посилається на те, що Конотопською міською радою порушено порядок скликання та проведення зібрання, на якому прийняте оскаржуване рішення. 26 позачергова сесія Конотопської міської ради 7 скликання була скликана згідно із розпорядженням Конотопського міського голови Семеніхіна А.Ю. від 16.04.2018 № 60-ОД «Про скликання позачергової двадцять шостої сесії Конотопської міської ради сьомого скликання». Незважаючи на те, що головуючим на пленарному засіданні, було офіційно оголошено перерву, частина депутатського корпусу за відсутності секретаря міської ради, міського голови, членів виконавчого комітету Конотопської міської ради та інших депутатів міської ради провели власне зібрання в приміщенні Конотопської районної ради, на якому прийняли оскаржуване рішення. Позивач звертає увагу на те, що голосування за вказані рішення навіть не відображені у відповідному протоколі позачергової 26-ої сесії міської ради від 28.08.2018. Таким чином, депутатський корпус Конотопської міської ради безпідставно позбавив Конотопського міського голову повноважень головувати на пленарних засіданнях сесій Конотопської міської ради, що порушує вимоги статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». На переконання позивача, оскаржуване рішення Конотопської міської ради від 28.08.2018 було прийняте на сесії під головуванням особи, у якої були відсутні відповідні повноваження на ведення пленарного засідання 26-ої сесії Конотопської міської ради 7 скликання.

Крім того, позивач зауважує, що оскаржуване рішення підписане неповноважною особою, а саме депутатом Конотопської міської ради Омельченком Т.П. Водночас, позивач вважає, що такими повноваженнями відповідно до частини 16 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» наділений виключно міський голова, оскільки саме він її і скликав. Таким чином, жоден депутат Конотопської міської ради не мав повноважень підписувати будь-яке рішення 26-ої сесії Конотопської міської ради.

З огляду на наведене, на переконання позивача, прийняттям оскаржуваного рішення було грубо порушено вимоги частин 7-8, 16 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Також, позивач посилається на те, що Конотопською міською радою грубо порушено вимоги Регламенту в частині процедури підготовки оскаржуваного рішення. Жодного з елементів порядку погодження, візування проекту рішення, визначеного статтею 29 Регламенту Конотопської міської ради, посадовими особами виконавчого комітету здійснено не було, що свідчить про недотримання Конотопською міською радою встановленого порядку підготовки проектів рішення до розгляду на пленарних засіданнях Конотопської міської ради.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити.

Представник відповідачів та третя особа у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечували, просили суд відмовити у його задоволенні, посилаючись на те, що оскаржуваним рішенням жодним чином не порушено права позивача.

Представник відповідачів подав до суду письмовий відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що позивач безпідставно наголошує на тому, що процедура прийняття оскаржуваного рішення порушена в зв'язку з тим, що 26 сесію, на якій воно прийняте, проведено всупереч одноосібного розпорядження колишнього міського голови м. Конотоп ОСОБА_4 від 23.08.2018 № 148-ОД «Про перенесення позачергової 26 та 27 сесії Конотопської міської ради сьомого скликання». На думку, відповідача винесення ОСОБА_4 . розпорядження № 148-ОД від 23.08.2018 є фактом перевищення ним своїх повноважень, втручанням у дискреційні повноваження Конотопської міської ради шляхом присвоєння собі повноважень ради депутатів, що є її виключною компетенцією. Представник відповідачів зазначив, що після закінчення перерви оголошеної міським головою Семеніхіним А ОСОБА_5 . депутати встановили факт самоусунення міського голови Семеніхіна та секретаря Конотопської міської ради Багрянцевої О.Ю. від участі в пленарному засіданні 26-ї сесії, про що були складені акти, які затвердили відповідним рішенням позачергової 26-ї сесії Конотопської міської ради. Через самоусунення міського голови Семеніхіна А.Ю. та секретаря Конотопської міської ради Багрянцевої О.Ю. від участі у пленарному засіданні та після складання відповідних актів депутатами для організації подальшої роботи пленарного засідання було обрано головуючим позачергової 26-ї сесії депутата міськради ОСОБА_6 та продовжено засідання сесії в установленому порядку. Прийняті рішення депутатів на пленарному засіданні 26-ї сесії Конотопської міської ради від 28.08.2018 ОСОБА_6 підписував після їх прийняття в послідовності їх розгляду за порядком денного сесії на підставі порядку встановленого відповідно до рішення 26-ї сесії Конотопської міської ради від 28.08.2018.

Таким чином, на переконання відповідачів, оскаржуване рішення Конотопської міської ради від 28.08.2018 є таким, що набуло чинності, введено в дію та підписано уповноваженими особами, відповідно до встановленого порядку, а тому є законним.

Третя особа подала до суду письмове пояснення щодо позову, в якому зазначила, що порушення вимог закону діями суб'єкта владних повноважень не є достатньою підставою для визнання їх протиправними, оскільки обов'язковою умовою визнання їх протиправними є доведеність позивачем порушених його прав та охоронюваних законом інтересів цими діями. На думку третьої особи, повідомлені ОСОБА_1 як депутатом у позовній заяві обставини не вказують на порушення її конкретного індивідуального права при прийнятті відповідачем спірного рішення «Про обрання секретарем Конотопської міської ради Сизон Т.А.».

Заслухавши представників сторін та третю особу, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовна заява не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 була обрана на посаду секретаря Конотопської міської ради на підставі рішення Конотопської міської ради 7 скликання від 01.12.2015 «Про секретаря міської ради» (а.с. 10, т. 1).

На підставі розпорядження Конотопського міського голови Семеніхіна А.Ю. від 16.04.2018 № 60-ОД «Про скликання позачергової двадцять шостої сесії Конотопської міської ради сьомого скликання» була скликана 26 позачергова сесія Конотопської міської ради 7 скликання (а.с. 13, т. 1).

На підставі розпорядження Конотопського міського голови Семеніхіна А.Ю. від 23.08.2018 № 148-ОД «Про перенесення позачергової 26 та 27 сесії Конотопської міської ради 7 скликання» продовження роботи позачергової 26 сесії міської ради було призначене на 28.08.2018 о 10.00 год. (а.с. 14, т. 1).

Як встановлено із протоколу позачергової 26 сесії Конотопської міської ради від 28.08.2018 Конотопським міським головою ОСОБА_4 було оголошено перерву у пленарному засіданні до 12.09.2018 (а.с. 15-19, т. 1).

Не погодившись із рішенням Конотопського міського голови Семеніхіна А.Ю. про оголошення перерви у пленарному засіданні до 12.09.2018, частина депутатів Конотопської міської ради продовжили проведення пленарного засідання 26 позачергової сесії Конотопської міської ради 7 скликання у приміщенні Конотопської районної ради, оскільки листом від 28.08.2018 № 7359/61/01 начальник Конотопського ВП ГУНП в Сумській області повідомив депутатів, що Конотопський ВП ГУНП в Сумській області забезпечує громадський порядок та безпеку громадян на у приміщенні Конотопської міської ради, але враховуючи наявну оперативну інформацію щодо можливих грубих порушень публічної безпеки рекомендував депутатам провести сесійне засідання у закритому режимі або обрати для проведення засідання приміщення іншої державної установи (а.с. 206, т. 1).

28.08.2018 депутати Конотопської міської ради склали акт про те, що секретар Конотопської міської ради Багрянцева О.Ю. самоусунулась від проведення пленарного засідання 26 сесії міської ради 28.08.2018 (а.с. 211, т. 1).

В подальшому на пленарному засіданні 26 сесії Конотопської міської ради 7 скликання були розглянуті питання про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради Багрянцевої О.Ю. та обрання нового секретаря Конотопської міської ради 7 скликання, що підтверджується протоколом № 1 лічильної комісії по таємному голосуванню з дострокового припинення повноважень секретаря Конотопської міської ради Багрянцевої ОСОБА_7 від 28.08.2018, протоколом № 2 засідання лічильної комісії по встановленню форми бюлетеня для таємного голосування від 28.08.2018, протоколом № 3 засідання лічильної комісії з підрахунку голосів за результатами таємного голосування про дострокове припинення повноважень та звільнення з посади секретаря Конотопської міської ради від 28.08.2018, депутатською пропозицією головуючому про обрання секретарем Конотопської міської ради Сизон Т.А., протоколом № 1 лічильної комісії по таємному голосуванню з обрання секретарем Конотопської міської ради Сизон Т.А., протоколом № 2 засідання лічильної комісії по встановленню форми бюлетеня для таємного голосування від 28.08.2018, протоколом № 3 засідання лічильної комісії з підрахунку голосів за результатами таємного голосування про обрання секретарем Конотопської міської ради Сизон Т.А. від 28.08.2018 (а.с. 212-218, т. 1).

За результатами розгляду вищевказаних питань Конотопською міською радою 7 скликання були прийняті рішення від 28.08.2018 «Про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради Багрянцевої О.Ю.» (а.с. 53, т. 2) та «Про обрання секретаря Конотопської міської ради 7 скликання Сизон Т.А.» від 28.08.2018 (а.с. 54, т. 2), які були підписані головуючим на пленарному засіданні депутатом Конотопської міської ради Омельченком Т.П.

Не погоджуючись із рішенням Конотопської міської ради від 28.08.2018 «Про обрання секретаря Конотопської міської ради 7 скликання Сизон Т.А.» позивач оскаржила його до суду.

Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Згідно із ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Отже, процесуальний закон вимагає, щоб у позовній заяві про оскарження правових актів індивідуальної дії позивач, з-поміж іншого, обґрунтував свою належність до суб'єктів правовідносин, у яких застосовується або буде застосовано цей акт.

Звертаючись до суду з позовом щодо законності правового акту суб'єкта владних повноважень індивідуального характеру позивач також повинен пояснити, які правові наслідки безпосередньо для нього породжує оскаржене рішення суб'єкта владних повноважень.

Захисту у порядку адміністративного судочинства підлягають порушені права особи у публічно-правових відносинах, у яких відповідач реалізовує владні управлінські функції стосовно позивача.

Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.

Отже, обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Водночас, оскаржуване рішення Конотопської міської ради 7 скликання «Про обрання секретаря Конотопської міської ради 7 скликання Сизон Т.А.» від 28.08.2018 має персональний характер, тобто є актом індивідуальної дії, оскільки породжує права та обов'язки тільки для тієї особи, якій його адресовано.

Відсутність у будь-кого, зокрема й у позивача, прав та/або обов'язків у зв'язку з прийняттям оскаржуваного рішення та розпорядження не породжує у такої особи і права на захист.

Таким чином, позивачем достатньо не обґрунтовано, які саме його права та інтереси є порушеними у зв'язку із прийняттям оскаржуваного рішення, що у свою чергу, не породжує у такої особи права на захист.

Правову позицію аналогічного змісту неодноразово висловлював Верховний Суд України, зокрема у постановах від 15.07.2014 у справі № 21-273а14, від 03.02.2015 у справі № 21-617а14, від 12.04.2017 у справі № П/800/589/16, та Верховний Суд у постановах від 20.11.2018 у справі № 428/1248/15-а, від 21.11.2018 у справі № 504/4148/16-а, від 07.02.2019 у справі № 144/1883/15-а.

Враховуючи, що оскаржуваним рішенням Конотопської міської ради 7 скликання «Про обрання секретаря Конотопської міської ради 7 скликання Сизон Т.А.» від 28.08.2018 не порушено права, свободи та інтереси ОСОБА_1 , суд дійшов висновку, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Конотопської міської ради, Виконавчого комітету Конотопської міської ради, третя особа - ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Є.Д. Кравченко

Повний текст рішення складений та підписаний 08.07.2019.