05 липня 2019 р. м. Чернівці Справа № 824/773/19-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Лелюк О.П., розглянувши заяву ОСОБА_1 про перегляд судового рішення за виключними обставинами у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про перегляд судового рішення за виключними обставинами у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії.
Заявник просить суд:
- скасувати рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 13 лютого 2019 року;
- ухвалити нове рішення, яким зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років, починаючи з 04 червня 2019 року.
Порядок перегляду судових рішень за нововиявленими або виключними обставинами визначено главою 3 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини другої статті 366 Кодексу адміністративного судочинства України протягом п'яти днів з дня після надходження заяви до адміністративного суду суддя (суддя-доповідач) перевіряє її відповідність вимогам статті 364 цього Кодексу і вирішує питання про відкриття провадження за нововиявленими або виключними обставинами.
Статтею 364 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено форму та зміст заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Згідно частини першої статті 364 Кодексу адміністративного судочинства України заяви про перегляд судових рішень за нововиявленими або виключними обставинами за формою і змістом повинні відповідати вимогам цього Кодексу щодо оформлення позовних заяв до суду першої інстанції.
Відповідно до пункту 5 частини п'ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначається виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Пунктом 8 частини п'ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в позовній заяві зазначається перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
Частиною першою статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Крім цього, відповідно до пункту 3 частини третьої статті 364 Кодексу адміністративного судочинства України до заяви додаються докази, що підтверджують наявність нововиявлених або виключних обставин.
Однак, усупереч указаним нормам, заявником не додано до заяви про перегляд судового рішення за виключними обставинами документів, на які міститься посилання у заяві, а саме: належним чином завіреної копії рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 13 лютого 2019 року та постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 19 червня 2019 року у справі №824/28/19-а.
Також варто зазначити, що відповідно до частини третьої статті 364 Кодексу адміністративного судочинства України до заяви додається документ про сплату судового збору.
Отже, Кодексом адміністративного судочинства України передбачено обов'язок сплати судового збору за звернення до суду із заявою про перегляд судового рішення за виключними обставинами.
Таким чином, твердження позивача про відсутність необхідності сплати судового збору за подання заяви про перегляд судового рішення за виключними обставинами є помилковими.
При цьому суд звертає увагу на те, що судовий збір за подання заяви про перегляд судового рішення за виключними обставинами не сплачується лише за подання і розгляд заяви з підстави, визначеної пунктом 3 частини п'ятої статті 361 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 3 частини п'ятої статті 361 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для перегляду судових рішень у зв'язку з виключними обставинами є встановлення міжнародною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною, порушення Україною міжнародних зобов'язань при вирішенні цієї справи судом.
Указане виключення наведено у частині четвертій статті 364 Кодексу адміністративного судочинства України.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір" від 08 липня 2011 року № 3674-VI.
Згідно статті 1 Закону України "Про судовий збір" судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Розміри ставок судового збору при зверненні до суду (із позовною заявою та іншими заявами) встановлені статтею 4 Закону України "Про судовий збір".
Водночас, цією статтею не визначено ставку судового збору за звернення до суду із заявою про перегляд судового рішення за виключними обставинами.
Натомість, визначено ставку судового збору за звернення до суду із заявою про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами.
Так, за подання до суду заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами ставка судового збору становить 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви.
Частиною шостою статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону).
Оскільки Законом України "Про судовий збір" не визначено ставку судового збору за звернення до адміністративного суду із заявою про перегляд судового рішення за виключними обставинами, то за аналогією закону за подання до суду заяви про перегляд судового рішення за виключними обставинами сплаті підлягає судовий збір за ставкою, визначеною статтею 4 Закону України "Про судовий збір" при поданні до суду заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами.
Як вбачається із змісту позовної заяви та враховуючи статтю 4 Закону України "Про судовий збір" за звернення до суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області у справі №824/28/19-а, ОСОБА_1 необхідно було сплатити судовий збір у розмірі 768,40 грн.
Оскільки 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви становить 1152,60 грн (768,40*150), то розмір судового збору за подачу заяви про перегляд судового рішення за виключними обставинами до суду становитиме 1152,60 грн.
Тому за звернення до суду із заявою про перегляд судового рішення за виключними обставинами позивачу необхідно було сплатити судовий збір у розмірі 1152,60 грн.
Судовий збір повинен бути сплачений на наступні банківські реквізити: отримувач коштів Чернівецьке УК/м.Чернiвцi/22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37978173; рахунок отримувача 34317206084013; банк отримувача Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача 899998; код класифікації доходів бюджету 22030101; призначення платежу за подання адміністративного позову (із зазначенням позивача, відповідача, предмету спору).
Згідно частини третьої статті 366 Кодексу адміністративного судочинства України до заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 364 цього Кодексу, застосовуються правила статті 169 цього Кодексу.
Відповідно до частини першої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для залишення заяви ОСОБА_1 про перегляд судового рішення за виключними обставинами без руху.
Керуючись статтями 169, 248, 366 Кодексу адміністративного судочинства України,
1. Заяву ОСОБА_1 про перегляд судового рішення за виключними обставинами залишити без руху.
2. Встановити заявнику строк для усунення недоліків заяви про перегляд судового рішення за виключними обставинами протягом п'яти днів з дня вручення даної ухвали шляхом подання цієї заяви у відповідності до вимог, встановлених статтею 364 Кодексу адміністративного судочинства України.
3. Роз'яснити, що в разі невиконання вимог ухвали і не усунення недоліків у вказаний строк заява про перегляд судового рішення за виключними обставинами буде вважатися не поданою і буде повернута особі, яка її подала на підставі пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Лелюк О.П.