Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
м. Харків
05 липня 2019 р. Справа № 520/10194/18
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Супрун Ю.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення Немишлянського району м. Харків (61060, м. Харків, пр. Ландау, 48, код ЄДРПОУ 03196653) про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, -
14 листопада 2018 року позивач, ОСОБА_1 (надалі за текстом - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Немишлянського району м. Харків (надалі за текстом - УПСЗН Немишлянського району м. Харків, відповідач), в якому просив суд:
- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Немишлянського району м. Харків нарахувати позивачу субсидії з травня 2017 року та подовжити надання субсидії на 2018 - 2019 роки;
- стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Немишлянського району м. Харків завдану позивачу моральну та матеріальну шкоду, яка складається із судових витрат на правову допомогу та інформаційне забезпечення, витрат на лікування душевних страждань внаслідку знущання над інвалідом другої групи похилого віку, позбавлення громадянських прав та приниження гідності.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 19.11.2018 року позовну заяву ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Немишлянського району м. Харків про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії - залишено без руху. Надано позивачу термін для усунення недоліків позовної заяви - 10 днів з моменту отримання ухвали.
В подальшому ухвалою судді Харківського окружного адміністративного суду від 10.12.2018 року позовну заяву ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Немишлянського району м. Харків про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії - повернуто позивачу з підстав усунень не в повному обсязі встановлених в ухвалі суду від 19.11.2018 року недоліків.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 26.03.2019 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задоволено. Ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 10.12.2018 року по справі № 520/10194/18 про повернення адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Немишлянського району м. Харків про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії скасовано. Справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.
22.04.2019 року згідно супровідного листа № 520/10194/18/1984/19 дану справу було передано до Харківського окружного адміністративного суду, для подальшого розгляду справи.
Згідно витягу з протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 07.05.2019 року справу 520/10194/18 розподілено на суддю Супрун Ю.О..
Ухвалою судді від 11.05.2019 року визнано підстави вказані ОСОБА_1 в клопотанні про поновлення строку звернення до суду від 03.12.2018 року неповажними. Позовну заяву залишено без руху, надано позивачу термін - десять календарних днів з дня отримання копії ухвали, для усунення недоліків позовної заяви. У передбачений ухвалою строк недоліки позовної заяви були усунуті.
Ухвалою судді Харківського окружного адміністративного суду від 03.06.2019 року заяву позивача про поновлення строку звернення до суду у справі № 520/10194/18 - задоволено. Визнано поважними причини пропуску строку звернення до суду у справі № 520/10194/18. Поновлено строк позивачу звернення до суду у справі № 520/10194/18. Відкрито спрощене провадження в адміністративній справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Немишлянського району м. Харків про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що з квітня 2015 року по травень 2017 року УПСЗН Немишлянського району м. Харків позивач одержував субсидії на сплату комунальних послуг. У квітні 2017 року позивача позбавлено подальшого подовження надання субсидії на підставі претензій комунальних підприємств по сплаті боргів, що перевищують термін два місяці, однак, позивач впевнений, що він ретельно сплачував обов'язкові платежі по субсидіям без затримки до одного місяця.
Представником відповідача 18.06.2019 року було подано відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відповідно до Положення про призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, після закінчення строку отримання субсидії, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді. Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення збирають необхідну інформацію без звернення громадян. У разі отримання інформації про прострочену понад два місяці заборгованість з оплати послуг, загальна сума якої перевищує двадцять неоподаткованих мінімумів доходів громадян, субсидія на наступний строк не призначається. Для призначення житлової субсидії позивачу на наступний період з травня 2017 року Управлінням були надіслані запити до підприємств - виробників/виконавців житлово-комунальних послуг щодо суми простроченої понад два місці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, відповідачем отримано відомості щодо суми простроченої у позивача заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг від підприємств - виробників/виконавців послуг: а саме: ТОВ «Харківгаз збут »- 861 грн., 44 коп., КП «Харківські теплові мережі» - 26795 грн., 49 коп., КП «Комплекс з вивозу побутових відходів» - 406 грн., 45 коп., тому субсидію позивачу з травня 2017 року не призначено, про що повідомлено позивача за місцем реєстрації 27.06.2017 року. Позивачу щодо умов призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за наявності простроченої заборгованості, суми заборгованості, наведено у відповідях, в яких запропоновано знов звернутися до Управління із заявою про призначення житлової субсидії та декларацією про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. Станом на 19 лютого 2018 року позивач повторно за призначенням субсидії не звертався. Також, представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог про відшкодування моральної та матеріальної шкоди, вважаючи їх необґрунтованими та безпідставними, оскільки відсутній причинний зв'язок між діями (бездіяльність) органу державної влади та наслідками, що настали.
25.06.2019 року до канцелярії Харківського окружного адміністративного суду від позивача надійшла відповідь на відзив на позовну заяву, в якому викладено правову позицію позивача стосовно порушених відповідачем у відзиві на позову питань.
Відповідно до ст. 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Згідно з ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Відповідно до приписів ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Згідно з п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши доводи позову, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є інвалідом ІІ групи, з квітня 2015 року до квітня 2017 року отримував субсидію на оплату житлово-комунальних послуг.
Для призначення житлової субсидії позивачу на наступний період з травня 2017 року Управлінням праці та соціального захисту населення Немишлянського району м. Харків надіслані запити до підприємств - виробників/виконавців житлово-комунальних послуг КП «Харківські теплові мережі», АК «Харківобленерго», КП «Комплекс з вивозу побутових відходів», КП «Харківводоканал», ТОВ «Харківгаз збут», КП «Жилкомсервіс» щодо суми простроченої понад два місці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг:
З повідомлення про призначення субсидії на ЖКП до особової справи № 34864 від 07.06.2017 року вбачається, що ОСОБА_1 не призначено житлову субсидію з 01.05.2017 року у зв'язку з наявністю у нього суми простроченої понад два місяця заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, а саме: ТОВ «Харківгаз збут» - 861,44 грн., КП «Харківські теплові мережі» - 26795,49 грн., КП «Комплекс з вивозу побутових відходів» - 406,45 грн..
Згідно з п. 13.14 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скріпленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, у разі отримання інформації про прострочену заборгованість, субсидія на наступний строк не призначається. Роз'яснено, якщо протягом двох місяців з дати інформування про не призначення субсидії позивачем буде документально підтверджено сплату заборгованості або укладання договору про її реструктуризацію, субсидія буде призначатися з дати призначення дії попередньої субсидії, в іншому випадку - з місяця, в якому позивач документально підтвердив сплату заборгованості або надання договору.
Відповідно до листів Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради від 06.10.2017 року № Р-509.01.-28, від 06.02.2018 року Р - 52.01.-28, позивачу ОСОБА_1 , роз'яснено, що відповідно до інформації від підприємств - надавачів житлово-комунальних послуг про прострочену понад два місяці заборгованість з оплати послуг станом у позивача виникла заборгованість. На наступний термін з травня 2017 року розрахунок субсидії буде зроблено після документального підтвердження сплати заборгованості або укладання договору про реструктуризацію боргу. У разі незгоди з сумою боргу, для вирішення цього питання позивачу необхідно звернутися до організації виробника цих послуг.
Адміністрація Немишлянського району Харківської міської ради повідомила про існування заборгованості за житлово-комунальні послуги та роз'яснено позивачу порядок призначення/припинення субсидії. Роз'яснено п. 20 Положення, що надання раніше призначеної субсидії припиняється за поданням житлово-експлуатаційних організацій, що надають житлово-комунальні послуги, якщо громадянин, якому призначено субсидію, не сплачує вартість фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії . В таких випадках громадян набуває право на її призначення на наступний період після подання документів, що підтверджують погашення заборгованості, яка виникла за період отримання субсидії. Повідомлено, що на позивача подання від житлово-комунальних організацій не надходило. У випадку позивача, субсидія може бути призначена без урахування інформації про заборгованість, у разі, якщо позивач звернеться за призначенням субсидії після перерви у її наданні. Запропоновано звернутися до управління праці та соціального захисту з заявою про призначення субсидії та декларацією.
Не погоджуючись із такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступними приписами норм чинного законодавства.
Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива №848, затвердженого 21.10.1995 року Кабінетом Міністрів України (надалі - Положення) визначаються умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Відповідно до п. 13 Положення для нарахування субсидії можуть використовуватися відомості про доходи та розміри платежів у вигляді списків, довідок, даних на електронних носіях інформації, одержаних від ДФС, Пенсійного фонду України, центрів зайнятості, фондів соціального страхування, виконавчої служби, житлово-експлуатаційних організацій, житлово-будівельних (житлових) кооперативів, об'єднань співвласників багатоквартирного будинку, організацій, що надають житлово-комунальні послуги та здійснюють нарахування плати за житлово-комунальні послуги за договорами з підприємствами (інформаційно-обчислювальні центри, розрахункові центри, центри нарахування плати за житлово-комунальні послуги тощо). Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 15 календарних днів від ДФС, Державтоінспекції, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, суб'єктів господарювання, які здійснюють технічну інвентаризацію об'єктів нерухомого майна, вищих навчальних закладів, фондів соціального страхування і інформацію, необхідну для призначення субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням субсидій.
Відповідно до абз.11 п. 14 Положення після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді (крім орендарів житлового приміщення, осіб, яким субсидія була призначена за зареєстрованим місцем перебування, та осіб, які звертаються за субсидією на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива). Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 13 цього Положення, без звернення громадян і протягом десяти днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (не призначення) субсидії та інформують про прийняте рішення громадян. У разі отримання інформації про прострочену понад два місяці заборгованість з оплати послуг, загальна сума якої перевищує двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, субсидія на наступний строк не призначається, про що структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує особу. Якщо протягом двох місяців з дати інформування про не призначення субсидії на наступний строк громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (у тому числі до винесення рішення судом), субсидія призначається з дати закінчення дії попередньої субсидії, в іншому випадку з місяця, в якому громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору. Зазначений строк може бути продовжений на підставі рішення районної, районної у містах Києві і Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її створення) ради або комісії, яка ними утворюється, за наявності поважних причин.
Відповідно до п. 20 Положення надання раніше призначеної субсидії припиняється: за поданням житлово-експлуатаційних організацій, житлово-будівельних (житлових) кооперативів, об'єднань співвласників багатоквартирного будинку та організацій, що надають житлово-комунальні послуги, якщо громадянин, якому призначено субсидію, не сплачує вартість фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії, за винятком випадків, пов'язаних із затримкою виплати заробітної плати, пенсії тощо, яка підтверджується відповідними документами, - з місяця, в якому надійшло таке подання. Подання надається зазначеними організаціями структурним підрозділам з питань соціального захисту населення до 10 числа місяця, що настає за місяцем, в якому виникли такі обставини; якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані, у тому числі про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, або не повідомив про купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення; у разі переїзду сім'ї в іншу місцевість та настання обставин, що унеможливлюють надання субсидії (зокрема смерть одинокої особи), - з місяця, що настає за місяцем, в якому відбулися зміни; за заявою уповноваженого власника (співвласника) житла, наймача житла у державному та громадському житловому фонді, члена житлово-будівельного кооперативу, власника (співвласника) житлового приміщення - з місяця, що настає за місяцем її подання, якщо інше не обумовлено заявою; якщо під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства державним соціальним інспектором виявлено ознаки порушення норм законодавства щодо призначення субсидії, які вплинули (могли вплинути) на право призначення субсидії або визначення її розміру.
Пункт 20 Положення місить вичерпний перелік обставин, коли надання раніше призначеної субсидії припиняється.
Крім того, у п. 20 Положення зазначено, що у разі коли через несплату громадянином вартості фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії надання субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг припинено, громадянин набуває право на її призначення на наступний період після подання документів, що підтверджують погашення заборгованості, яка виникла за період отримання субсидії.
Таким чином, з Положення вбачається, що припинення нарахування житлової субсидії можливе в разі несплати громадянином вартості фактично спожитої послуги, з урахуванням розміру субсидії, яка виникла за поточними платежами, які він повинен був сплатити в період надання субсидії.
Матеріалами справи встановлено, що сума заборгованості по сплаті за житлово-комунальні послуги виникла за період надання субсидії.
До суду не надано доказів того, що підприємства - виробники/виконавці житлово-комунальних послуг надали до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради неправдиві відомості щодо заборгованості за послуги, і саме тому позивачу було відмовлено в продовженні субсидії.
Також, до суду не надано судових рішень, що набрали законної сили, за результатами оскарження вказаної заборгованості.
Таким чином, суд приходить до висновку, що Управління праці та соціального захисту населення Немишлянського району м. Харків, не призначаючи позивачу житлову субсидію з 01.05.2017 року, у зв'язку з надходженням інформації від підприємств - виробників/ виконавців житлово-комунальних про наявність простроченої понад дві місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, а саме: ТОВ «Харківгаз збут» - 861,44 грн., КП «Харківські теплові мережі» - 26795,49 грн., КП «Комплекс з вивозу побутових відходів» - 406,45 грн., діяло в межах та у спосіб, передбачений чинним законодавством, а тому позовні вимоги щодо зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Немишлянського району м. Харків нарахувати позивачу субсидії з травня 2017 року та подовжити надання субсидії на 2018 - 2019 роки є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Відносно позовних вимог щодо стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Немишлянського району м. Харків завданої позивачу моральної та матеріальної шкоди, які складаються із судових витрат на правову допомогу та інформаційне забезпечення, витрат на лікування душевних страждань внаслідок знущання над інвалідом другої групи похилого віку, позбавлення громадянських прав та приниження гідності, суд зазначає, що вказані позовні вимоги є пов'язаними з вимогою про зобов'язання відповідача вчинити певні дії у розумінні приписів ст. 21 КАС України, а тому також задоволенню не підлягають.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За приписами ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 5-10, 19, 77, 139, 241-246, 250, 255, 263, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Немишлянського району м. Харків про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Текст рішення виготовлено 05 липня 2019 року.
Суддя Ю.О. Супрун