Постанова від 19.02.2010 по справі 2-а-372/10

№ 2-а-372/10/0527

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 лютого 2010 року. Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого судді Міросєді А.І.,

при секретарі Ульянцевій С.А.,

з участю:

позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Костянтинівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці Донецької області (третя особа Головне управління Державного Казначейства України в Донецькій області) «про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії», -

ВСТАНОВИВ:

21 січня 2010 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що він є ліквідатором наслідків аварії на ЧАЄС 1 категорії, інвалідом 3 групи та перебуває на обліку у відповідача. Йому виплачується пенсія, але у розмірах, які не відповідають нормам діючого законодавства, а саме: Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно якого розмір його пенсії не може бути менший 6-ти мінімальних пенсій за віком, розмір додаткової пенсії повинен складати 50 % мінімальної пенсії за віком. Просив визнати дії відповідача щодо не нарахування йому пенсії відповідно до вимог ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» неправомірними та зобов'язати відповідача провести нарахування йому відповідно до вимог ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» основної державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю з 01 листопада 2006 року по 01 грудня 2008 року.

Позивач ОСОБА_1 у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, посилаючись на викладені у ньому обставини та просив позов задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання надав заяву з проханням розглянути справу в його відсутність, позов не визнав та надав письмові заперечення.

Представник третьої особи Головного управління Державного казначейства України в Донецькій області, у судове засідання надав клопотання про розгляд справи у його відсутність.

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи та перевіривши надані докази в межах заявлених позовних вимог, суд вважає, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню частково, з наступних підстав.

У судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1 віднесений до першої категорії як особа, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується копією посвідчення серії А № 069166 (а.с. 6), з 01.07.2006 року має 3 групу інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с. 7), перебуває на обліку в ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці Донецької області.

Виходячи з матеріалів справи, позовної заяви позивача та тих обставин, що були встановлені під час розгляду справи у судовому засіданні, предметом даного спору є питання перерахунку державної та додаткової пенсії інваліду 3 групи, віднесеному до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, за період часу з 01 листопада 2006 року по 01 грудня 2008 року.

Так, право вибору пенсійних виплат передбачене статтею 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІУ від 09 липня 2003 року і означає, що особі, яка має одночасне право на різні види пенсії: за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника, призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Пунктом 13 розділу XV вказаного закону, у разі якщо особа має право на отримання пенсії згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та цього Закону, призначається одна пенсія, за її вибором. Позивачу була призначена за його вибором пенсія за 3 групою інвалідності, як особі, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ від 28 лютого 1991 року в редакції Закону України № 2001-XII від 19 грудня 1991 року, зі змінами та доповненнями станом на час існування спірних правовідносин, визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

Статтею 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що пенсії особам, віднесеним до 1 категорії, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Абзацом 4 частини 1 статті 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, яка була чинною до 31 грудня 2007 року) визначено, що особам, віднесеним до 1 категорії, інвалідам 3 групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком.

Частиною 4 статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, яка була чинною до 31 грудня 2007 року) передбачено, що розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими, по 3 групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком.

Відповідач в письмовій відповіді на звернення позивача посилався на те, що перерахунок пенсії для позивача здійснений з того строку, що був встановлений постановою Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 20 травня 2009 року № 2-а-187/09 та підстав повернення перерахунку пенсії з 2006 року не вбачається (а.с. 8).

Стосовно цих тверджень відповідача суд зазначає, що за статтею 62 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання, незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності. Тобто, в цій статті функції щодо встановлення розміру пенсії, як державної, так і додаткової, Кабінету Міністрів України не делеговані, а лише зазначено про те, що Кабінет Міністрів України може затвердити порядок застосування передбачених законом пільг.

Таким чином, суд дійшов до висновку, що постанова Кабінету Міністрів України № 1 від 03 січня 2002 року була прийнята всупереч положень статей 50, 54, 62 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тому виходячи з загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, вирішуючи даний спір суд погоджується з твердженнями позивача про те, що йому повинна сплачуватися державна та додаткова пенсія у розмірі визначеному в статтях 50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням мінімального розміру пенсії за віком, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого законами про Державний бюджет України на відповідні роки.

Частиною 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-ІV передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу, встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Отже, суд з цього приводу зазначає, що стаття 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» була доповнена частиною третьою згідно з Законом України від 25 березня 2005 року № 2505-ІУ, який набрав чинності з 31 березня 2005 року, в той час як до частини третьої статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зміни, за якими - обчислення і призначення пенсій по інвалідності проводяться на загальних підставах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», були внесені згідно з Законом України від 17 листопада 2005 року № З 108-1V, що набрав чинності з 13 грудня 2005 року, тобто в даному випадку застосовується принцип дії законів у часі, за яким до спірних правовідносин повинні застосовуватися норми закону, що набрав чинності пізніше. Крім того, частиною 1 статті 2 Закону України «Про прожитковий мінімум» № 966-ХІУ від 15 липня 1999 року передбачено, що прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної пенсії за віком. Також, слід врахувати, що чинним законодавством не встановлено іншого, ніж передбаченого частиною 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» порядку вирахування мінімального розміру пенсії за віком.

Крім того, суд враховує, що в дійсний час діє Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 1997 року № 523 зі змінами і доповненнями, за яким пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання завдяки Чорнобильської катастрофи нараховуються відповідно до статей 54 і 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по 3 групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком, незалежно від звернення пенсіонера з відповідною заявою до Пенсійного органу.

Також, слід зазначити, що постановою Донецького Апеляційного Адміністративного суду від 13 листопада 2009 року у справі № 2-а-187/09/0527 залишено без змін постанову Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 20 травня 2009 року у справі № 2-а-187/09 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 пенсійного України в м. Костянтинівці Донецької області «про визнання дій незаконними та зобов'язання здійснити перерахунок розміру пенсії», яка набрала законної сили, вимоги позивача задоволено частково і визнано дії відповідача неправомірними та зобов'язано відповідача здійснити ОСОБА_1 перерахунок державної пенсії з розрахунку 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю з розрахунку 50% мінімальної пенсії за віком відповідно до статей 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01 грудня 2008 року.

Стаття 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» згідно пункту 17 розділу І Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 05 жовтня 2006 року, який набрав чинності з 31 жовтня 2006 року, була доповнена частиною 3 наступного змісту: у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму».

Дана редакція є чинною в період з 01 листопада 2006 року, тому виходячи з вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії за період з 01 листопада 2006 року відповідно до статей 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» державної пенсії в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком.

Пунктом 28 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» були внесені зміни, у тому числі, до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та встановлено розмір щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю.

Разом з тим, Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22 травня 2008 року положення п. 28 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Враховуючи, що положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення, суд вважає, що право на перерахунок пенсії позивач за 2008 рік має з 22 травня 2008 року згідно до ст.ст. 54, 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до частини 4 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачені статтями 1, 3, ч. 2 ст. 6, статтею 8, ч. 2 ст. 19, статтями 22, 23, ч. 1 ст. 24 Конституції України, набуте у сфері пенсійного забезпечення, не може бути скасоване, звужене. Правовою гарантією забезпечення державою даного права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, виходячи з положень принципу верховенства права, закріпленого як ст. 8 Конституції України, так і ст. 8 Кодексу адміністративного судочинства України.

Частиною 2 статті 8 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що принцип верховенства права застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини (справи «Проніна проти України», «Кечко проти України»).

Суд вважає, що дії відповідача щодо виплати пенсій позивачу у розмірах, менших від шести мінімальних пенсій за віком та 50 % мінімальної пенсії за віком, є неправомірними, оскільки не відповідають вимогам статті 50, частини 4 статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Таким чином, варто визнати неправомірними дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці Донецької області щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії по інвалідності у відповідності до приписів ст. 50 та ч.4 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період часу з 01 листопада 2006 року по 31 грудня 2007 року включно, та з 22 травня 2008 року по 30 листопада 2008 року включно.

Зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці Донецької області здійснити позивачу перерахунок пенсії по інвалідності відповідно до ст.ст. 50, 54 ч.4, 67 ч.3 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період часу з 01 листопада 2006 року по 31 грудня 2007 року включно, та з 22 травня 2008 року по 30 листопада 2008 року включно із розрахунку 6-ти мінімальних пенсій за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та додаткової пенсії із розрахунку 50 % від мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням фактично отриманих сум.

Згідно п. 18 ч. 1 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» за № 7-93 від 21.01.1993 р., громадяни, віднесені до категорії 1 і 2 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи звільнені від сплати судового збору.

На підставі вищевикладеного, керуючись положеннями статей 16, 50, 55, 67, 121, 124 Конституції України, статтями 1, 13, 17, 50, 54, 67, 71 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 17 Закону України «Про державні соціальні стандарти і державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 року, ст. 17 Закону України «Про виконання рішень і виконання практики Європейського суду» від 23.02.2006 року, ст. 58 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік», рішеннями у справах «Кечко проти України» від 18.07.2006 року, протоколом № 12 до Конвенції про захист прав людини та основних свобод, рішеннями Конституційного Суду України № 8-рп, № 6-рп, № 10-рп, ст.ст. 8-11, 17-20, 69-72, 86, 94, 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці Донецької області (третя особа Головне управління Державного Казначейства України в Донецькій області) «про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії» задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці Донецької області щодо не перерахунку ОСОБА_1 пенсії по інвалідності у відповідності до приписів ст. 50 та ч.4 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період часу з 01 листопада 2006 року по 31 грудня 2007 року включно, та з 22 травня 2008 року по 30 листопада 2008 року включно.

Зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці Донецької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок державної пенсії по інвалідності з розрахунку 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю з розрахунку 50% мінімальної пенсії за віком відповідно до статей 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи із законодавчо встановленого прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за період часу з 01 листопада 2006 року по 31 грудня 2007 року включно, та з 22 травня 2008 року по 30 листопада 2008 року включно.

В іншій частині позову відмовити.

Текст постанови виготовлено 19 лютого 2010 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя