Справа № 369/4013/19
Провадження № 2-а/369/168/19
Іменем України
28.03.2019 року м. Київ
Києво-Святошинський районний суд Київської області
у складі: головуючого судді - Дубас Т.В.,
при секретарі судових засідань - Мазурик Д.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Дільничної виборчої комісії № 321415 територіального виборчого округу № 95, Відділу ведення Державного реєстру виборців апарату Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області, про включення до списку виборців для голосування на чергових виборах Президента України, -
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з вказаним адміністративним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що вона з 13 вересня 2018 року постійно проживає за адресою: АДРЕСА_1 , є громадянкою України та день голосування на виборах Президента України їй виповнилось вісімнадцять років. Проте, ОСОБА_1 не включена до списків виборців на виборчій дільниці № 321415 з чергових виборів Президента України, які відбудуться 31 березня 2019 року.
Будучи належним чином повідомленими позивач, а також представники Дільничної виборчої комісії № 321415 територіального виборчого округу № 95, Відділу ведення Державного реєстру виборців апарату Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області в судове засідання не з'явилися, що з урахуванням швидкоплинності виборчого процесу не є перешкодою для розгляду справи, а тому суд вважає за можливе здійснювати розгляд справи за їх відсутності, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову з огляду на наступне.
Судом встановлено, що позивачка є громадянкою України, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується довідкою від 13.09.2018 року про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Згідно Довідки № 0000615639 від 13.09.2018 року, фактичне місце проживання/перебування зазначено адресу: АДРЕСА_3 .
Відповідно до ст. 38 Конституції України, громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 24 Конституції України, громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.
Відповідно до ст. 103 Конституції України, Президент України обирається громадянами України на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування строком на п'ять років.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про вибори Президента України», Президент України обирається громадянами України на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Строк повноважень Президента України визначається Конституцією України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 2 Закону України «Про вибори Президента України», право голосу на виборах Президента України мають громадяни України, яким на день виборів виповнилося вісімнадцять років. Документом, який підтверджує громадянство України, є: паспорт громадянина України; паспорт громадянина України для виїзду за кордон; дипломатичний паспорт; службовий паспорт; військовий квиток (виключно для військовослужбовців строкової служби); тимчасове посвідчення громадянина України; картка (довідка) установи виконання покарань або слідчого ізолятора, що повинна містити: прізвище, ім'я, по батькові, число, місяць, рік народження, громадянство, фотокартку особи, підпис керівника та печатку установи, - для осіб, які перебувають в установах виконання покарань або слідчих ізоляторах. Документи, зазначені у пунктах 1, 7, 8 частини другої цієї статті, є підставою для отримання виборчого бюлетеня і можуть бути використані на звичайних та спеціальних виборчих дільницях. Документ, зазначений у пункті 9частини другої цієї статті, є підставою для отримання виборчого бюлетеня і може бути використаний на спеціальній виборчій дільниці, утвореній у відповідній установі виконання покарань або слідчому ізоляторі. Документи, зазначені у пунктах 2-4 частини другої цієї статті, є підставою для отримання виборчого бюлетеня і можуть бути використані на закордонних виборчих дільницях, а також на спеціальних виборчих дільницях, утворених на суднах, що перебувають у плаванні під Державним Прапором України, та на полярній станції України.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про вибори Президента України», кожний виборець голосує на виборах Президента України особисто. Голосування за інших осіб, а також передача виборцем права голосу будь-якій іншій особі забороняються.
Відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону України «Про вибори Президента України», виборець може використати право голосу тільки на одній виборчій дільниці, де він включений до списку виборців.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», внутрішньо переміщена особа реалізує своє право голосу на виборах Президента України, народних депутатів України, місцевих виборах та референдумах шляхом зміни місця голосування без зміни виборчої адреси згідно з частиною третьою статті 7 Закону України "Про Державний реєстр виборців"
Відповідно до ч. 3 ст. 7 Закону України «Про державний реєстр виборців», за мотивованим зверненням виборця, який має право голосу на відповідних виборах чи референдумі, орган ведення Реєстру може тимчасово (на період їх проведення) змінити виборцю місце голосування (виборчу дільницю) без зміни його виборчої адреси. Таке звернення подається до органу ведення Реєстру за місцезнаходженням зазначеної виборцем виборчої дільниці або за виборчою адресою не пізніше ніж за п'ять днів до дня голосування на відповідних виборах чи референдумі. Тимчасова зміна місця голосування виборця (виборчої дільниці) підтверджується посвідченням за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, яке видається виборцю.
З огляду на вказане, довідка від 13 вересня 2019 року № 0000615639 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи підтверджує факт реєстрації позивача адресою: АДРЕСА_3 , а тому, з врахуванням наведених норм права, позивач не належить до територіальної громади Києво-Святошинського району, оскільки місцем його реєстрації зазначена інша адреса.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 25 липня 2018 року № 161/16573/16а.
Як встановлено частиною другою статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 24, 38, 103 Конституції України, ст.ст. 8 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» ст. 7 Закону України «Про державний реєстр виборців», ст.ст. 2, 3, 8, Закону України «Про вибори Президента України, ст. 205, 274, 278 КАС України, суд
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Дільничної виборчої комісії № 321415 територіального виборчого округу № 95, Відділу ведення Державного реєстру виборців апарату Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області, про включення до списку виборців для голосування на чергових виборах Президента України - відмовити.
Апеляційну скаргу на рішення може бути подано у дводенний строк з дня його проголошення до Шостого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 28.03.2019 року.
Суддя Т.В. Дубас