"04" липня 2019 р. Справа № 363/812/19
04 липня 2019 року суддя Вишгородського районного Київської області суду Рудюк О.Д., розглянувши адміністративну справу, яка надійшла з Департаменту з питань запобігання політичній корупції Національного агентства з питань запобігання корупції про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 212-15 КУпАП України,
встановив:
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення №50-25/150 складеного 30.01.2019 року, що громадянин ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене статтею 212-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме: порушення встановленого законом порядку надання внеску на підтримку політичної партії. Так, за результатами аналізу звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, поданого політичною партією «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» за ІІІ квартал 2018 року, встановлено, що ОСОБА_1 надав внесок згідно розрахункового документа 24121002 від 12.07.2018 року у розмірі 14 400,00 грн. Наведена обставина свідчить про те, що особа знала і усвідомлювала свої дії. В листі Державної фіскальної служби України від 21.12.2018 року №03/60186/18 зазначено, що за даними інформаційної системи органів ДФС у ОСОБА_1 обліковується податковий борг станом на 12.07.2018 року у розмірі 3 184,98 грн. Пунктом 8 частини 1 статті 15 Закону України «Про політичні партії в Україні» передбачено, що не допускається здійснення внесків на підтримку політичних партій фізичними та юридичними особами, які мають непогашений податковий борг. Таким чином, ОСОБА_1 порушив встановлений законом порядок надання внеску на підтримку політичної партії, а саме: пункту 8 частини 1 статті 15 Закону України «Про політичні партії в Україні», за що передбачена відповідальність за статтею 212-15 КУпАП.
Постановою Вишгородського районного суду Київської області від 25.02.2019 року адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 за ст. 212-15 КУпАП повернуто до Департаменту з питань запобігання політичної корупції Національного агентства з питань запобігання корупції для належного оформлення. Оскільки, протокол про адміністративне правопорушення складений у відсутність ОСОБА_1 , копію Тютюннику не вручено, пояснення з приводу зазначеного в протоколі правопорушення не відібрано, не роз'яснено процесуальні права. Також в матеріалах справи відсутні відомості про те, що ОСОБА_1 належним чином повідомлено про час та місце складання адміністративного протоколу відібрання пояснень з приводу обставин правопорушення, оскільки в матеріалах справи відсутнє підтвердження того, що останній повідомлявся про необхідність з'явитися до Департаменту питань запобігання політичної корупції для складання протоколу про адміністративне правопорушення. Крім того, з протоколу не можна дійти висновку в якій спосіб ОСОБА_1 здійснив переказ коштів.
21.03.2019 року вищезазначений адміністративний матеріал надійшов до Вишгородського районного суду Київської області після дооформлення, однак, недоліки зазначені в постанові судді від 25.02.2019 року не усунуто. Крім того, з супровідного листа Департаменту з питань запобігання політичній корупції Національного агентства з питань запобігання корупції вбачається, що ОСОБА_1 неодноразово направлялися повідомлення про виклик, але вони поверталися за закінченням встановленого строку зберігання. Однак, доказів на підтвердження повідомлень ОСОБА_1 не надано.
Постановою Вишгородського районного суду Київської області від 22.03.2019 року адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 за ст.212-15 КУпАП повернути до Департаменту з питань запобігання політичній корупції Національного агентства з питань запобігання корупції - для усунення недоліків зазначених в постанові суду від 25.02.2019 року.
17.04.2019 року вищезазначений адміністративний матеріал надійшов до Вишгородського районного суду Київської області після дооформлення, однак, недоліки зазначені в постанові суду від 25.02.2019 року не усунуто. Крім того, з супровідного листа Департаменту з питань запобігання політичній корупції Національного агентства з питань запобігання корупції вбачається, що ОСОБА_1 неодноразово направлялися повідомлення про виклик, але вони поверталися за закінченням встановленого строку зберігання. Однак, доказів на підтвердження повідомлень ОСОБА_1 не надано.
ОСОБА_1 на неодноразові виклики до суду, а саме: 07.05.2019 року, 17.05.2019 року, 10.06.2019 року та 04.07.2019 року не з'явився, про день та час розгляду справи повідомлявся, шляхом направлення судової повістки поштовим зв'язком. На адресу суду, 04.07.2019 року повернулись поштові конверти з відміткою причини повернення - за закінчення встановленого строку зберігання.
Частиною 3 статті 43 Закону «Про вибори Президента України» встановлено заборону здійснення добровільних внесків до виборчого фонду кандидата на пост Президента України особам, які відповідно до Закону України «Про політичні партії в Україні» не мають права здійснювати внески на підтримку партії.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.15 Закону України «Про політичні партії в Україні» не допускається здійснення внесків на підтримку політичних партій фізичними та юридичними особами, які мають непогашений податковий борг.
Відповідно до ст.212-15 КУпАП адміністративним правопорушенням є порушення встановленого законом порядку надання або отримання внеску на підтримку політичної партії, порушення встановленого порядку надання або отримання державного фінансування статутної діяльності політичної партії, а так само порушення встановленого законом порядку надання або отримання фінансової (матеріальної) підтримки для здійснення передвиборної агітації, агітації з всеукраїнського або місцевого референдуму.
Згідно Закону України «Про вибори Президента України» передвиборна агітація - це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за певного кандидата на пост Президента України. Передвиборна агітація може здійснюватися у будь-якій формі та будь-якими засобами, що не суперечать Конституції України та законам України.
Таким чином, для вирішення питання наявності складу адміністративного правопорушення передбаченого ст.212-15 КУпАП необхідно встановити порушення встановленого законом порядку надання або отримання внеску на підтримку політичної партії, порушення встановленого порядку надання або отримання державного фінансування статутної діяльності політичної партії або порушення порядку надання фінансової підтримки для здійснення передвиборної агітації.
При цьому таке порушення порядку має містити загальні ознаки адміністративного правопорушення, яким визнається, зокрема, протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність.
Відповідно до досліджених матеріалів справи, зокрема листа ДФС України від 20.12.2018 року та даних ПАТ Банк «Універсал Банк» вбачається, що станом на 12.07.2018 року ОСОБА_1 маючи податковий борг, надав внесок до виборчого фонду політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина».
Відповідно до п.8 ч.1 ст.15 Закону України «Про політичні партії в Україні» не допускається здійснення внесків на підтримку політичних партій фізичними та юридичними особами, які мають непогашений податковий борг.
Згідно з п.14.1.175 ст.14 ПКУ податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений Цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Подані до суду матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять даних на підтвердження того, що: а) мало місце процедура узгодження грошового зобов'язання; б) платнику було встановлено строк для погашення такого зобов'язання, відтак він знав і повинен був знати про його існування.
В матеріалах справи про адміністративне правопорушення відсутні докази, що ОСОБА_1 надав внесок на підтримку політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» усвідомлюючи наявність у нього податкового боргу. При сплаті внеску 12.07.2018 року ОСОБА_1 не рахувався в Єдиному реєстрі боржників. Згідно до виписки/особового рахунку за 12.07.2018 року, політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина», ОСОБА_1 сплатив внесок до виборчого фонду політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина».
Відповідно до ст. 7 КУпАП України, ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Згідно із ст. 245 КУпАП України завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Статтею 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, та іншими.
Відповідно до ст. 252 КУпАП, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.
Крім того, протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності. Моментом виявлення особи, як вказано в протоколі, є «день виявлення правопорушення - 09.11.2018 року - дата складання Акту про проведення аналізу Звіту». Протокол складено 30.01.2019 року, тобто через два місяці з моменту виявлення особи. При цьому не вручено один із примірників протоколу під розписку, а надіслано поштою, що є порушенням ст. 254 КУпАП, а саме процедури складення та вручення протоколу. Крім того, протокол про адміністративне правопорушення № 50-25/150 від 30.01.2019 року не відповідає вимогам КУпАП, оскільки містить ряд недоліків та порушена процедура його складення, а саме: протокол складено без участі особи, відносно якої він складається без роз'яснення прав і обов'язків та вручення примірника протоколу про адміністративне правопорушення.
Разом з тим, КУпАП не передбачено складання Акту №93 від 30.01.2019 про неявку ОСОБА_1 , а тому він не є доказом по справі.
Враховуючи вищевикладене, оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад правопорушення, передбачений ст. 212-15 КУпАП, а саме, порушення встановленого порядку надання фінансової підтримки для здійснення передвиборної агітації.
Керуючись статтями 212-15, 221, 245, 247, 280, 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,-
постановив:
Провадження по адміністративній справі відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 212-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити, у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Вишгородський районний суд протягом десяти днів з дня винесення.
Суддя О.Д. Рудюк