61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
про призначення експертизи та зупинення провадження у справі
03 липня 2019 р. Справа № 520/3575/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шевченко О.В.,
при секретарі - Блудовій А.І.,
за участі представників:
позивача - Кундіуса І.В., відповідача - Лютянського М.Я.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання позивача про призначення судово-економічної експертизи по адміністративній справі №520/3575/19 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "-Квадро-" до Головного управління ДФС у Харківській області про скасування податкових повідомлень - рішень, -
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, товариство з обмеженою відповідальністю "-Квадро-", з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Харківській області, в якому просить суд скасувати податкові повідомлення - рішення №0000041112, №00000421412 від 27.03.2019 року, які прийняті Головним управлінням ДФС у Харківській області.
03.07.2019 представником позивача подано клопотання про призначення судово-економічної експертизи по даній справі, в якому він просив призначити судову економічну експертизу, на вирішення якої поставити наступне питання: "чи підтверджуються документально висновки акта перевірки в частині встановлення порушення ТОВ «-Квадро-» п. 198.1, п. 198.2, п. 198.3, ст. 198, п.201.1, п. 201.7 ст.201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-УІ (зі змінами та доповненнями), в результаті чого підприємством завищено податковий кредит на суму 9 107 000 грн., в т.ч. за січень 2018 року на суму 1 945 000 грн., за лютий 2018 року на суму 4 813 880 грн., за березень 2018 року на суму 2 070 633 грн., за квітень 2018 року на суму 277 487 грн. ?".
В обґрунтування клопотання представником позивача зазначено, що з висновками акту перевірки підприємство не погоджується та прийнятим на його підставі оскаржуваних податкових повідомлень - рішень №0000041112, №00000421412 від 27.03.2019 року, тому питання правильності відображення в податковому обліку податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість потребують все ж таки відповідних спеціальних знань в галузі економіки і фінансів, бухгалтерського та податкового обліку. Висновки експертів з даних питань у матеріалах справи відсутні. Лише з використанням спеціальних знань можливо встановити відповідність чинному законодавству відображення в податковому та бухгалтерському обліку ТОВ «-Квадро-» податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість, правильність достовірність відображення цих операцій в бухгалтерському обліку, відповідність документів, на підставі яких відображались ці операції, вимогам чинного законодавства України.
В клопотанні представник позивача просив доручити проведення експертизи Харківському науково-дослідному інституту судових експертиз ім. засл. проф. М.С. Бокаріуса та зупинити провадження по справі та зазначив, що оплату по проведенню експертизи здійснить за власний рахунок.
В судовому засіданні судом поставлено на обговорення питання про призначення судово - економічної експертизи спірних висновків перевірки позивача для з'ясування обставин, що мають значення для справи і потребують спеціальних знань, проведення якої доручити Харківському науково-дослідному інституту судових експертиз ім. засл. проф. М.С. Бокаріуса.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав клопотання та просив суд призначити судово - економічну (бухгалтерську) експертизу.
В судовому засіданні представник відповідача щодо задоволення клопотання та проведення експертизи поклався на розсуд суду.
Суд, заслухавши думки представників сторін, вважає за необхідне призначити по справі судово-економічну експертизу, виходячи з наступного.
Відповідно до частини 1 ст. 102 КАС України, суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності.
Згідно положень 3 - 5 ст. 102 КАС України, при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).
Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз'яснення яких, на їх думку, потребує висновку експерта.
Згідно пункту 1.2.3 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України 08.10.98 № 53/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 26.12.2012 № 1950/5) та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02 січня 2013 р. за № 1/22533, одним з основних видів (підвидом) експертизи є економічна: бухгалтерського та податкового обліку; фінансово-господарської діяльності; фінансово-кредитних операцій.
Відповідно до п.1.1 глави І розділу ІІІ "Економічна експертиза" Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених наказом Міністерства юстиції України 08.10.1998 № 53/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 26.12.2012 № 1950/5), основними завданнями експертизи документів бухгалтерського, податкового обліку і звітності є: визначення документальної обґрунтованості розміру нестачі або надлишків товарно-матеріальних цінностей і грошових коштів, періоду і місця їх утворення; визначення документальної обґрунтованості оформлення операцій з одержання, зберігання, виготовлення, реалізації товарно-матеріальних цінностей, у тому числі грошових, основних засобів, надання послуг; визначення документальної обґрунтованості відображення в обліку грошових коштів, цінних паперів; визначення документальної обґрунтованості відображення в обліку операцій з нарахування та виплати заробітної плати, інших виплат; установлення відповідності чинному законодавству відображення в податковому обліку доходів та витрат за фінансово-господарськими операціями, що підлягають оподаткуванню податком на прибуток; визначення відповідності чинному законодавству відображення в податковому обліку податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість.
Проведення ревізійних дій (визначення експертами-економістами будь-яких економічних показників без попереднього проведення документальних перевірок фінансово-господарської діяльності суб'єктом контролю) не належить до завдань економічної експертизи.
До орієнтовного переліку вирішуваних питань віднесене, зокрема, наступне: чи підтверджується документально зазначене в акті податкової інспекції (указуються реквізити акта) заниження об'єкта оподаткування (указується організація) за період (зазначається який) і донарахування до сплати податків та обов'язкових платежів до бюджету (указується яких)?
Оскільки позивач не погоджується саме з висновками акту перевірки податкового органу, суд вважає, що для з'ясування обставин, які мають значення для розгляду та вирішення даної справи і потребують спеціальних знань, необхідно призначити судово - економічну експертизу.
Відповідно до ч.1 ст. 103 КАС України, про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій (яким) доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
Ухвала про призначення експертизи направляється особам, яким доручено проведення експертизи, та учасникам справи. Об'єкти та матеріали, що підлягають дослідженню, направляються особі, якій доручено проведення експертизи (провідному експерту або експертній установі) (ч.3 вказаної статті).
Згідно ч.5 ст. 103 КАС України, в ухвалі про призначення експертизи суд попереджає експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків.
Матеріали, необхідні для проведення експертизи, експерту надає суд, якщо експертиза призначена судом, або учасник справи, якщо експертиза проводиться за його замовленням. При призначенні експертизи суд з урахуванням думки учасників справи визначає, які саме матеріали необхідні для проведення експертизи (частина 1 статті 105 КАС України).
Суд зауважує, що відповідно до ч.7 ст. 102 КАС України, призначений судом експерт невідкладно повинен повідомити суд про неможливість проведення ним експертизи через відсутність у нього необхідних знань або без залучення інших експертів.
Окрім того, в силу положень ч.6 ст. 103 КАС України, у разі виникнення сумніву щодо змісту та обсягу доручення призначений судом експерт невідкладно подає суду клопотання щодо його уточнення або повідомляє суд про неможливість проведення ним експертизи за поставленими питаннями.
Відповідно до положень п.4 ч.2 ст. 236 КАС України, суд має право зупинити провадження у справі в разі призначення судом експертизи - до одержання її результатів.
Керуючись положеннями ст. ст. 102 - 103, 105 - 106, 236, 241, 243, 248, 256, 294, 295, пп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Клопотання позивача про призначення судово-економічної експертизи по адміністративній справі №520/3575/19 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "-Квадро-" до Головного управління ДФС у Харківській області про скасування податкових повідомлень - рішень - задовольнити.
Призначити судово-економічну експертизу в адміністративній справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "-Квадро-" до Головного управління ДФС у Харківській області про скасування податкових повідомлень - рішень.
На вирішення судового експерта поставити наступне питання:
- чи підтверджуються документально висновки акта перевірки в частині встановлення порушення ТОВ «-Квадро-» п. 198.1, п. 198.2, п. 198.3, ст. 198, п.201.1, п. 201.7 ст.201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-УІ (зі змінами та доповненнями), в результаті чого підприємством завищено податковий кредит на суму 9 107 000 грн., в т.ч. за січень 2018 року на суму 1 945 000 грн., за лютий 2018 року на суму 4 813 880 грн., за березень 2018 року на суму 2 070 633 грн., за квітень 2018 року на суму 277 487 грн. ?
Проведення експертизи доручити експертам Харківського науково-дослідного інституту судових експертиз ім. засл.проф. М.С. Бокаріуса.
Попередити експертів про кримінальну відповідальність відповідно до ст. ст. 384, 385 Кримінального кодексу України за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на них обов'язків.
Для проведення судово-економічної експертизи направити до експертної установи матеріали адміністративної справи №520/3575/19.
Витрати, пов'язані із проведенням судової експертизи, покласти на позивача.
Зупинити провадження у справі №520/3575/19 за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "-Квадро-" до Головного управління ДФС у Харківській області про скасування податкових повідомлень - рішень - до одержання судом результатів експертизи.
Копію даної ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання.
Повний текст ухвали виготовлено 04 липня 2019 року.
Суддя О.В.Шевченко