Постанова від 22.09.2009 по справі 2-а-3/07

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" вересня 2009 р. м. Київ К-3595/08

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Головуючого, судді - Смоковича М.І..

Суддів - Весельської Т.Ф.,

Горбатюка С.А.,

Чумаченко Т.А.,

Мироненка О.В.,

провівши в порядку письмового провадження касаційний розгляд адміністративної справи

за позовною заявою ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в місті Первомайську Луганської області про визнання дій протиправними та зобов'язання перерахувати пенсію,

провадження в якій відкрито за касаційними скаргами ОСОБА_4 та Управління Пенсійного фонду України в місті Первомайську Луганської області на постанови Первомайського міського суду Луганської області від 19 жовтня 2007 року та Донецького апеляційного адміністративного суду від 17 жовтня 2008 року, -

ВСТАНОВИЛА:

У липні 2006 року ОСОБА_4 пред'явив у суді позов до Управління Пенсійного фонду України в місті Первомайську Луганської області (далі - УПФ) про визнання дій протиправними та зобов'язання перерахувати раніше призначені державну та додаткову пенсії, виплата яких передбачена статтями 50, 54 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Зазначав, що належить до першої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є інвалідом ІІ групи й отримує державну та додаткову пенсії, передбачені статтями 50, 54 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Вважаючи, що розміри призначених і виплачуваних йому пенсій не відповідають розмірам, встановленим цим Законом, звернувся до УПФ з проханням привести їх у відповідність до вимог закону. Однак, відповідач відмовив йому в цьому.

Просив суд визнати зазначені дії відповідача протиправними та зобов'язати усунути вказані порушення, провівши перерахунки пенсій.

Постановою Первомайського міського суду Луганської області від 19 жовтня 2007 року позовні вимоги задоволено. Визнано неправомірними дії УПФ та зобов'язано перерахувати ОСОБА_4 з 30 червня 2006 року державну й додаткову пенсії, виходячи з восьми мінімальних пенсій за віком, у розмірі 2872 гривні та 75 % мінімальної пенсії за віком, у розмірі 269 гривень 25 копійок, а всього -3141 гривня 25 копійок. Зобов'язано УПФ постійно перераховувати пенсію, призначену ОСОБА_4, у разі підвищення мінімальної пенсії за віком.

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 8 лютого 2008 року постанову суду першої інстанції скасовано та прийнято нову, якою ОСОБА_4 відмовлено в перерахунку пенсії відповідно до частини 4 статті 54 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, визнано неправомірними дії УПФ щодо відмови перерахувати ОСОБА_4 додаткову пенсію в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком відповідно до статті 50 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та зобов'язано перерахувати додаткову пенсію, починаючи з 1 липня 2006 року, виключено з резолютивної частини постанови суду першої інстанції пункт щодо зобов'язання УПФ перераховувати пенсію ОСОБА_4 постійно, у разі підвищення мінімальної пенсії за віком.

У поданих касаційних скаргах ОСОБА_4, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, ставить питання про скасування постанови суду апеляційної інстанції та залишення в силі постанови суду першої інстанції, а УПФ -про скасування постанови судів першої та апеляційної інстанцій і прийняття нової постанови про відмову в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши доповідь судді, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши матеріали справи та рішення, що приймалися під час її розгляду, колегія суддів вважає, що касаційна скарга ОСОБА_4 підлягає частковому задоволенню, а касаційна скарга УПФ задоволенню не підлягає, з огляду на наступне.

Скасовуючи постанову суду першої інстанції, апеляційний суд виходив з того, що відповідно до частини 3 статті 54 указаного Закону обчислення і призначення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, із заробітку за межами зони відчуження провадиться на загальних підставах відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". ОСОБА_4 отримує державну пенсію на підставі статті 57 цього Закону, з розрахунку середнього заробітку і не має права на перерахунок пенсії відповідно до частини 4 статті 54 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Втім, такий висновок апеляційного суду не ґрунтується на нормах матеріального права та фактичних обставинах справи, з огляду на наступне.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_4 є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії. З 4 липня 2000 року йому встановлена ІІ група інвалідності від захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС.

Державна пенсія по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи призначена ОСОБА_4 згідно частин 1,2 статті 54 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, на підставі довідки про заробіток за період відпрацьованого часу в зоні відчуження з 08 серпня 1987 року по 23 жовтня 1987 року, у розмірі відшкодування фактичних збитків -70 % втрати працездатності.

Статтею 49 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, що призначається після виникнення права на державну пенсію.

Частиною 4 статті 54 цього Закону, яка визначає підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв'язку з втратою годувальника, встановлено, що в усіх випадках розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по ІІ групі інвалідності -8 мінімальних пенсій за віком.

Відтак, висновок суду апеляційної інстанції є помилковим, а тому в цій частині прийняте ним рішення підлягає скасуванню. Оскільки обставини справи встановлені судами повно і правильно, колегія суддів вважає можливим ухвалити в цій частин нове рішення про задоволення позовних вимог.

Доводи касаційної скарги УПФ про необґрунтоване задоволення позовних вимог щодо перерахунку додаткової пенсії відповідно до статті 50 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” на увагу не заслуговують, оскільки апеляційний суд, виходячи з загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, дійшов обґрунтованого висновку про необхідність застосувати розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком, під час обчислення додаткової пенсії. А тому, в цій частині рішення суду апеляційної інстанції залишається без змін.

Керуючись статтями 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в місті Первомайську Луганської області залишити без задоволення, а касаційну скаргу ОСОБА_4 задовольнити частково.

Постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 17 жовтня 2008 року скасувати в частині відмови ОСОБА_4 в перерахунку пенсії відповідно до частини 4 статті 54 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Прийняти в цій частині нову постанову, якою визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в місті Первомайську Луганської області щодо відмови в перерахунку ОСОБА_4 пенсії відповідно до частини 4 статті 54 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в місті Первомайську Луганської області перерахувати ОСОБА_4 державну пенсію відповідно до частини 4 статті 54 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з 1 листопада 2006 року, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої частиною 1 статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

В іншій частині постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 17 жовтня 2008 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає, крім як з підстав, передбачених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий

Судді Т.Ф. Весельська