Окрема думка від 01.07.2019 по справі 808/2154/18

ОКРЕМА ДУМКА

судді Запорізького окружного адміністративного суду

Прасова Олександра Олександровича на рішення Запорізького окружного адміністративного суду з питань перегляду судового рішення за виключними

обставинами від 01.07.2019 у справі №808/2154/18

01 липня 2019 року

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 01.07.2019 у справі №808/2154/18 задоволено заяву ОСОБА_1 про перегляд рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 06 серпня 2018 року в справі №808/2154/18 у зв'язку з виключними обставинами: скасовано рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 06 серпня 2018 року в справі №808/2154/18 та прийнято нове рішення, яким частково задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - зобов'язано Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя перерахувати з 04 травня 2018 року та виплатити з урахуванням раніше виплачених сум пенсію ОСОБА_1 на підставі частини 3 статті 59 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, у редакції з урахуванням Рішення Конституційного Суду України № 1-р(ІІ)/2019 від 25.04.2019 року у справі №3-14/2019, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня відповідного року; в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуюсь з рішенням суду та викладаю окрему думку з таких мотивів.

Відповідно до п.1 ч.5 ст.361 КАС України підставами для перегляду судових рішень у зв'язку з виключними обставинами є встановлена Конституційним Судом України неконституційність (конституційність) закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого (не застосованого) судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконане.

Конституційний Суд України у рішенні від 25.04.2019 у справі №3-14/2019(402/19, 1737/19) вирішив: «1. Визнати таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю. 2. Словосполучення "дійсної строкової", що міститься в положеннях частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. 3. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено».

За матеріалами справи позивач як військовозобов'язаний був призваний на військові збори та у складі військової частини виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Позивач є інвалідом.

Позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідачем відмовлено позивачу у виплаті пенсії обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, оскільки позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не під час проходження дійсної строкової служби, а тому відсутні підстави у здійсненні перерахунку пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати.

В обґрунтування позиції по справі позивачем надано до суду копії: Паспорту громадянина України, Довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру, Посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, та Вкладки до посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи; Пенсійного посвідчення; інших документів.

Вирішення спору має ґрунтуватись на приписах Конституції України (ст.ст.19, 22, 46), Закону України «Про Конституційний Суд України» (ст.91), Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (ст.59), «Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженого 23.11.2011 постановою Кабінету Міністрів України №1210, та інших норм права у редакціях на час виникнення спірних правовідносин, рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019 у справі №3-14/2019(402/19, 1737/19).

Так, у ст.91 Закону України «Про Конституційний Суд України» зазначено, що закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Конституційним Судом України в рішенні від 25.04.2019 у справі №3-14/2019(402/19, 1737/19) вказано про втрату чинності ч.3 ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у частині словосполучення «дійсної строкової» саме з 25.04.2019.

Тобто, саме з 25.04.2019 втратили чинність положення ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.

Відповідно, саме з 25.04.2019, з дня втрати чинності ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у частині словосполучення «дійсної строкової», позивач набув право на перерахунок пенсії, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Аналогічне застосування норм права відображено в ухвалі Третього апеляційного адміністративного суду від 12.06.2019 у справі №0440/5694/18.

Враховуючи наведене, суд не міг задовольнити заяву ОСОБА_1 про перегляд рішення суду за виключними обставинами.

Окрема думка складена і підписана 01 липня 2019 року.

Суддя О.О. Прасов