Іменем України
03 липня 2019 року
Київ
справа №1018/4780/12
адміністративне провадження №К/9901/11093/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Мельник-Томенко Ж.М.,
суддів - Жука А.В.,
Мартинюк Н.М.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні адміністративну справу
за касаційною скаргою ОСОБА_1
на постанову Обухівського районного суду Київської області від 09.06.2016 (головуючий суддя - Л.В. Потабенко)
та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 21.07.2016 (головуючий суддя - О.О. Беспалов, судді - І.О. Грибан, О.А. Губська)
у справі № 1018/4780/12
за позовом ОСОБА_1
до Нещерівської сільської ради Обухівського району Київської області,
за участю Києво-Святошинської місцевої прокуратури,
треті особи - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 ,
про визнання рішення протиправним та стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу,
встановив:
Короткий зміст позовних вимог та їх обґрунтування
1. ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, в якому просила з урахуванням уточнених позовних вимог, визнати протиправним та частково скасувати рішення № 151-20-6 від 25.12.2012 20-ої позачергової сесії шостого скликання Нещерівської сільської ради Обухівського району Київської області в частині висловлення недовіри сільському голові Нещерівської сільської ради Обухівського району Київської області ОСОБА_1 , дострокового припинення повноважень сільського голови Нещерівської сільської ради Обухівського району Київської області ОСОБА_1 , покладення обов'язків сільського голови на секретаря Нещерівської сільської ради Обухівського району Київської області Чайку Г.І. , оприлюднення рішення згідно чинного законодавства, обов'язку звернення до Верховної Ради України з клопотанням про проведення позачергових виборів сільського голови Нещерівської сільської ради Обухівського району Київської області; вважати звільненою ОСОБА_1 з посади сільського голови Нещерівської сільської ради Обухівського району Київської області 06.11.2015 в зв'язку із закінченням строку повноважень, на підставі частини першої статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»; зобов'язати Нещерівську сільську раду Обухівського району Київської області внести запис в трудову книжку ОСОБА_1 про звільнення ОСОБА_1 з посади сільського голови Нещерівської сільської ради Обухівського району Київської області 06.11.2015 у зв'язку із закінченням повноважень, на підставі частини першої статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»; стягнути з Нещерівської сільської ради Обухівського району Київської області на користь ОСОБА_1 за час вимушеного прогулу заробітну плату в сумі 28 255, 37 грн., невиплачену матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань в сумі 6 984, 00 грн. та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки в сумі 6 984, 00 грн.
2. В обґрунтування позовних вимог зазначила, що 25.05.2012 рішенням двадцятої позачергової сесії шостого скликання Нещерівської сільської ради Обухівського району Київської області № 151-20-VI їй, як сільському голові Нещерівської сільської ради висловлено недовіру та достроково припинено її повноваження Нещерівського сільського голови. Вважає, її звільнення незаконним, яке проведене з грубим порушенням чинного законодавства України та з порушенням процедури його затвердження. Законних підстав для дострокового припинення її повноважень відповідно до чинного законодавства України не було. За період роботи з боку жителів села не було претензій щодо виконання нею своїх посадових обов'язків. Крім того при прийнятті оскаржуваного рішення сесією були порушені окремі положення Регламенту роботи Нещерівської сільської ради, відповідно до якого питання про дострокове припинення повноважень голови сільської ради повинно було бути включене в повістку денну, тим більше дане питання повинно було розглянуто з врахуванням пропозиції відповідних постійних комісій, які мали б здійснити перевірку факту зловживання з боку позивачки під час її роботи на займаній посаді.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
3. Постановою Обухівського районного суду Київської області від 12.03.2013, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 19.12.2013, у задоволенні адміністративного позову відмовлено у повному обсязі.
4. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 30.09.2015 касаційну скаргу ОСОБА_1 задоволено. Постанову Обухівського районного суду Київської області від 12.03.2013 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 19.12.2013 скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
5. Постановою Обухівського районного суду Київської області від 09.06.2016, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 21.07.2016, у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.
6. При прийнятті рішень, суди попередніх інстанцій виходили з того, що матеріалами справи підтверджується незабезпечення позивачем наданих їй повноважень.
Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги
7. У касаційній скарзі позивач просить рішення судів попередніх інстанцій скасувати, прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
8. Посилається на порушення судами норм матеріального та процесуального права, що призвело до ухвалення незаконних рішень у справі. Вказує, що судами проігноровано висновки і мотиви Вищого адміністративного суду України, з яких були скасовані попередні судові рішення у справі, оскільки судами не надано оцінки обставинам щодо дотримання процедури прийняття оскарженого рішення та відсутності підстав для його прийняття.
Позиція інших учасників справи
9. У письмових запереченнях на касаційну скаргу треті особи з доводами та вимогами касаційної скарги не погоджується, просять залишити касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін.
10. Відповідач просить відмовити у задоволенні касаційної скарги, а рішення судів попередніх інстанцій залишити без змін. Вказує, що прийняття депутатами рішення про дострокове припинення повноважень сільського голови є цілком обґрунтованим, оскільки продовження виконання своїх обов'язків сільським головою ради, якому висловили недовіру і дострокове припинили його повноваження суперечить засадам місцевого самоврядування, які відповідно до статті 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» ґрунтуються на принципах виборності як представницьких органів - сільських, селищних, міських рад, так і сільських, селищних, містких голів.
Рух касаційної скарги
11. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 11.08.2016 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 .
12. Ухвалою Верховного Суду від 02.07.2019 прийнято до провадження адміністративну справу № 1018/4780/12 та призначено справу до розгляду у попередньому судовому засіданні без повідомлення учасників справи.
Установлені судами попередніх інстанцій обставини справи
13. ОСОБА_1 31.10.2010 обрана сільським головою Нещерівської сільської ради Обухівського району Київської області.
14. 23.05.2012 сільською головою Нещерівської сільської ради ОСОБА_1 видано розпорядження про скликання двадцятої позачергової сесії Нещерівської сільської ради шостого скликання з порядком денним: « 1. Про звіт сільського голови про здійснення державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності виконавчим органом Нещерівської сільської ради. 2. Про розгляд розпорядження голови Обухівської районної державної адміністрації від 28.03.2012 № 386 «Про результати вивчення справ в Нещерівській сільській раді в частині розгляду земельних питань». 3. Про організацію роботи виконавчого комітету Нещерівської сільської ради та забезпечення конституційних прав та свобод жителів села Нещерів сільським головою та співпрацю з депутатським корпусом. 4. Різне».
15. Рішенням сесії Нещерівської сільської ради від 25.05.2012 №151-20-VI «Про організацію роботи виконавчого комітету Нещерівської сільської ради та забезпечення конституційних прав та свобод жителів села Нещерів сільським головою та співпрацю з депутатським корпусом» вирішено: визнати роботу виконавчого комітету Нещерівської сільської ради за період 2006-2011 рік незадовільною, висловити недовіру сільському голові ОСОБА_1 , достроково припинити повноваження сільського голови ОСОБА_1, обов'язки голови сільської ради покласти на секретаря Нещерівської сільської ради Чайку Г.І., оприлюднити рішення згідно чинного законодавства, звернутися до Верховної Ради України з клопотанням про проведення позачергових виборів сільського голови села Нещерів.
16. Згідно протоколу двадцятої позачергової сесії шостого скликання Нещерівської сільської ради Обухівського району Київської області від 25.05.2012, за прийняття рішення проголосували 9 депутатів, 4 - проти, утримались - 0.
Релевантні джерела права й акти їх застосування (чинні на час виникнення спірних правовідносин)
17. Частиною першою статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
18. Відповідно до частини третьої статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених статтею 79
цього Закону, що має наслідком звільнення його з посади.
19. Згідно вимог частини 2 статті 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути також достроково припинені, якщо він порушує Конституцію або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень.
20. Таким чином, однією із умов для дострокового припинення повноважень голови є незабезпечення здійснення ним наданих йому повноважень.
21. Частиною третьої статті 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що повноваження сільського, селищного, міського голови за наявності підстав, передбачених частиною другою цієї статті, можуть бути припинені достроково за рішенням місцевого референдуму або за рішенням відповідної ради, прийнятим шляхом таємного голосування не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради. Порядок проведення місцевого референдуму щодо дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови визначається законом про місцеві референдуми.
22. Відповідно до пункту 10, пункту 16 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішується питання прийняття рішення про недовіру сільському, селищному, міському голові; питання прийняття рішення щодо дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови у випадках, передбачених цим Законом.
23. Відповідно до статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
24. Рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.
25. Сесію сільської, селищної, міської ради відкриває і веде відповідно сільський, селищний, міський голова, а у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, - секретар ради.
26. Сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.
27. Пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян.
28. Порядок скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради.
29. Протоколи сесій сільської, селищної, міської ради, прийняті нею рішення підписуються особисто сільським, селищним, міським головою, районної у місті, районної, обласної ради - головою відповідної ради, у разі їх відсутності - відповідно секретарем сільської, селищної, міської ради, відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради, а у випадку, передбаченому частинами сьомою та восьмою цієї статті, - депутатом ради, який за дорученням депутатів головував на її засіданні.
30. Аналогічні положення, що стосуються сесії сільської ради містяться у Регламенті Нещерівської сільської ради, затвердженого рішенням Нещерівської сільської ради від 09.12.2010 № 22-2-УІ.
Оцінка висновків судів, рішення яких переглядаються, та аргументів учасників справи
31. Регламентом встановлено, що Нещерівська сільська рада є органом місцевого самоврядування, що представляє спільні інтереси сільської громади села Нещерів і відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» наділяється власними повноваженнями, в межах яких діє самостійно.
32. Пунктом 3.3 Регламенту встановлено, що сільський голова, зокрема, забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів; організовує в межах, визначених чинним законодавством України, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету.
33. Судами встановлено, що відповідно до витягу з протоколу № 10 спільного засідання колегії Обухівської районної державної адміністрації та Президії районної ради 6 скликання від 30.09.2011 за результатами перевірки діяльності виконавчого комітету Нещерівської сільської ради з виконання делегованих законом повноважень органів виконавчої влади визнано роботу виконавчого комітету Нещерівської сільської ради недостатньою.
34. Сільська рада в особі депутатів 25.05.2012 ставила до голови сільради запитання, що прямо стосуються інтересів жителів громади, за результатами отримання відповідей на які, роботу виконкому визнала незадовільною.
35. Зважаючи на те, що наслідком висловлення недовіри сільському голові є незабезпечення здійснення наданих йому повноважень, рішення ради ухвалене на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України.
36. Посилання позивача щодо порушення процедури прийняття оскаржуваного рішення спростовується матеріалами справи, оскільки зміни до порядку денного та проекту рішення були внесені вчасно. Питання порядку денного сесії стосувалися повноваження голови, з яких вбачалась її незадовільна робота. Питання про дострокове припинення повноважень сільського голови було включено до порядку денного відповідно до пункту 2.3.2 Регламенту та статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». В ході засідання не встановлено порушення порядку проведення голосування та оформлення результатів лічильної комісії.
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
37. Викладені в касаційні скарзі доводи щодо помилковості висновків судів першої та апеляційної інстанцій не підтвердилися під час перегляду справи касаційним судом.
38. Суди правильно застосували норми матеріального і процесуального права.
39. За правилами частини третьої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
40. Приписами частини першої статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
41. За змістом пункту 1 частини першої статті 349 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги залишає судові рішення судів першої та (або) апеляційної інстанцій без змін, а скаргу без задоволення.
42. Відповідно до частини першої статті 350 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Висновки щодо розподілу судових витрат
43. Відповідно до частини шостої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.
44. Оскільки суд касаційної інстанції не змінює судове рішення та не ухвалює нове, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 327, 341, 343, 349, 350, 355, 356 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд
постановив:
1. Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
2. Постанову Обухівського районного суду Київської області від 09.06.2016 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 21.07.2016 у справі № 1018/4780/12 залишити без змін.
3. Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий Ж.М. Мельник-Томенко
Судді А.В. Жук
Н.М. Мартинюк