Постанова від 27.06.2019 по справі 500/79/19

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 червня 2019 рокуЛьвів№ 857/3894/19

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Старунського Д.М.,

суддів Багрія В.М., Курильця А.Р.

за участю секретаря судового засідання Ваврик Х.Б.,

розглянувши у судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 06 березня 2019 року у справі №500/79/19 (рішення ухвалено в м. Тернопіль, головуючий суддя Мандзій О.П., повне судове рішення складено 11.03.2019) за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 04.01.2019 звернувся в суд із адміністративним позовом до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (далі Тернопільське ОУПФ України), в якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 19.02.2019 просив визнати протиправними дії Тернопільського ОУПФ України щодо не включення для обчислення пенсії ОСОБА_1 заробітної плати по ТОВКД «Облсількомунгосп» за період з 01.10.1991 по 30.09.1996; зобов'язати Тернопільське ОУПФ України здійснити перерахунок пенсії з 02.01.2018 з врахуванням довідок про заробітну плату від 06.03.2009, виданих арбітражним керуючим, ліквідатором ТОВКД «Облсількомунгосп» за період з 01.10.1991 по 30.09.1996.

В обґрунтування позову зазначає, що 23.03.2018 ним було представлено відповідачу довідки про заробітну плату за період з 01.07.1986 по 27.02.1997 для перерахунку пенсії, виданих 06.03.2009 арбітражним керуючим, ліквідатором ТОВКД «Облсількомунгосп». Проте, отримано відмову з посиланням на те, що неможливо підтвердити заробітну плату за вказаний період. Вважає таку відмову протиправною.

Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 06 березня 2019 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано дії Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо не включення для обчислення пенсії ОСОБА_1 заробітної плати по ТОВКД «Облсількомунгосп» за період з 01.10.1991 по 30.09.1996 неправомірними. Зобов'язано Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області здійснити перерахунок пенсії з 26.03.2018 з врахуванням довідок про заробітну плату від 06.03.2009, виданих арбітражним керуючим, ліквідатором ТОВКД «Облсількомунгосп» за період з 01.10.1991 по 30.09.1996.

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції Тернопільське ОУПФ України оскаржило його в апеляційному порядку. В апеляційній скарзі просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове, яким в задоволенні адміністративного позову відмовити.

Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що 26.03.2018 позивачем було надано довідки про заробітну плату за періоди роботи в Тернопільському обласному виробничому кооперативно-державному об'єднанні сільського комунального господарства «Облсількомунгосп» з липня 1986 року по грудень 1992 року, та з січня 1993 року по лютий 1997 року, видані 06.03.2009 без номерів реєстрації. Проте, судом першої інстанції не враховано те, що довідки про заробітну плату не підтверджені первинними документами, а отже відсутні правові підстави для проведення перерахунку пенсії згідно поданих довідок.

Позивач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому заперечив вимоги наведені в апеляційній скарзі та просив залишити рішення суду першої інстанції без змін.

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з'явилися, хоча були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, а тому колегія суддів, відповідно до ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності сторін, без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Заслухавши суддю - доповідача, перевіривши підстави для апеляційного перегляду відповідно до доводів апеляційної скарги та відзиву на неї, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Як встановлено судом першої інстанції та матеріалами справи підтверджується, що позивач ОСОБА_1 з 02.01.2018 перебуває на обліку в Тернопільському ОУПФ України та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

26.03.2018 позивач надав Тернопільському ОУПФ України довідки про заробітну плату за період з 01.07.1986 по 27.02.1997 для перерахунку пенсії, виданих 06.03.2009 арбітражним керуючим, ліквідатором ТОВКД «Облсількомунгосп» (а.с. 12-13).

Листом від 06.07.2018 №9671/06, Тернопільське ОУПФ України повідомило позивача, що провести перерахунок пенсії із врахуванням заробітної плати згідно наданих довідок, немає можливості, оскільки неможливо підтвердити заробітну плату ОСОБА_1 за вказаний період, так як згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань в розділі «Дата та номер запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи», підстава його внесення зазначено - «Судове рішення про припинення юридичної особи у зв'язку з визнанням її банкрутом, 30.05.2011, 15/Б-840, Господарський суд Тернопільської області» (а.с.17).

Не погоджуючись з такою відмовою відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Задовольняючи адміністративний позов суд першої інстанції виходив з того, що дії відповідача щодо неврахування довідок про заробітну плату за період з 01.07.1986 по 27.02.1997 для перерахунку пенсії, виданих 06.03.2009 арбітражним керуючим, ліквідатором ТОВКД «Облсількомунгосп» є протиправними, оскільки вказані довідки відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Порядку №22-1, у сукупності з іншими наданими позивачем документами, мають бути враховані для здійснення перерахунку пенсії позивача.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV), в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин.

Відповідно до ст. 1 Закону №1058-IV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Положеннями ч. 1 ст. 44 Закону №1058-IV визначено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Частиною 1 ст. 58 Закону №1058-IV передбачено, що Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.

Згідно з частиною першою статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Відповідно до п.п. 3 п. 2.1. «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (надалі - Порядок), для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року.

За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам. У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року.

Пунктом 2.10 Порядку передбачено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Відповідно до п. 4.2 Порядку орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб до оформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (п.4.3 Порядку №22-1).

Аналіз вказаних норм дає підстави дійти висновку, що пенсіонер має подати саме довідку про заробітну плату, в якій мають бути зазначені первинні документи, на підставі яких вона видана, а орган пенсійного фонду має право вимагати від підприємств, установ та організацій, її дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви, а також перевіряти обґрунтованість її видачі. Після надходження документів пенсійний орган вирішує питання про перерахунок пенсії.

Вказана правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 30.10.2018 у справі №667/4633/15-а (№К/9901/18164/18).

Cудом встановлено, що позивачем 26.03.2018 надано відповідачу довідки про заробітну плату за період з 01.07.1986 по 27.02.1997 для перерахунку пенсії, виданих 06.03.2009 арбітражним керуючим, ліквідатором ТОВКД «Облсількомунгосп» (а.с. 12-13).

Як видно із змісту даних довідок, то такі містять суми заробітку позивача, які враховуються при обчисленні пенсії, підтверджені розрахунковими документами (відомостями), наявними в матеріалах справи (а.с.24-164), які видані на підставі особових рахунків, та в яких вказано, що на всі виплати нараховані страхові внески.

Ці довідки підписані керівником підприємства, містять відтиск печатки ТОВКД «Облсількомунгосп» та їх форма і зміст відповідають реквізитам, визначених в додатку 1 до Порядку №22-1, в редакції чинній на момент видачі останніх.

Згідно листа Державного архіву Тернопільської області від 27.02.2018 №Ю-2/04-11 документи з особового складу Тернопільського «Облсількомунгоспу» на збереження в держархів області не надходили (а.с.14).

Аналогічного змісту надано лист від 26.02.2018 №95 архівним відділом Тернопільської районної державної адміністрації (а.с.16).

Документальні матеріали з особового складу (накази про прийняття та звільнення працівників, відомості про нарахування заробітної плати, тощо) ТОВКД «Облсількомунгосп» на зберігання не надходили і до архівного відділу Тернопільської міської ради, про що повідомлено листом від 27.02.2018 №249/26-3.02 (а.с.15).

Проте, на переконання колегії суддів той факт, що документи від ТОВКД «Облсількомунгосп» не поступали в архіви, не спростовує правильності виданих 06.03.2009 довідок про заробітну плату позивача, діючим на той час підприємством.

Оцінюючи доводи апелянта щодо відсутності підстав для обчислення розміру пенсії з урахуванням довідок про заробітну плату без підтвердження їх змісту первинними документами, колегія суддів дійшла висновку, що вказані довідки про заробітну плату за період з 01.07.1986 по 27.02.1997 для перерахунку пенсії, видані 06.03.2009 арбітражним керуючим, ліквідатором ТОВКД «Облсількомунгосп» є такими, що підтверджують нарахування позивачу заробітної плати, відповідають вимогам Порядку №22-1, а також вимогам ч. 1 ст. 40 Закону №1058-IV, оскільки містять усі необхідні реквізити та відомості.

При цьому, суд першої інстанції вірно відзначив, що позивач не може бути позбавлений свого права на збільшення розміру пенсії згідно з вказаними довідками через неможливість перевірки її достовірності органами Пенсійного фонду, у зв'язку з обставинами, що виникли не з вини позивача, та на які він не міг вплинути.

Відтак, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо обґрунтованості даного позову.

Суд першої інстанції також дійшов правильного висновку, зобов'язавши Тернопільське ОУПФ України здійснити перерахунок пенсії з врахуванням довідок про заробітну плату від 06.03.2009, виданих арбітражним керуючим, ліквідатором ТОВКД «Облсількомунгосп» за період з 01.10.1991 по 30.09.1996, а саме з 26.03.2018, з огляду на те, що такі довідки відповідачу було представлено лише 26.03.2018 (а.с. 17), а не під час звернення із заявою 02.01.2018 для призначення пенсії.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З огляду на наведене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування рішення колегія суддів не знаходить і вважає, що апеляційну скаргу на нього слід залишити без задоволення.

Керуючись статтями 243, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області залишити без задоволення, а рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 06 березня 2019 року у справі №500/79/19 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Головуючий суддя Д. М. Старунський

судді В. М. Багрій

А. Р. Курилець

Повне судове рішення складено 03.07.2019