Рішення від 25.06.2019 по справі 1.380.2019.002227

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1.380.2019.002227

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 червня 2019 року

м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Крутько О.В.,

за участю секретаря судового засідання Лізогуб В.В.,

представника позивача Марушко Н.В.,

представника відповідача 3: Романів М.М.

представника відповідача 1: Рихвицького Р.А.,

розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Львові адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Екобудцентр»

до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області (відповідач 1),

до Державної архітектурно-будівельної інспекції України (відповідач 2),

до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові (відповідач 3)

про визнання протиправними та скасування рішення, наказу, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом у якому просить: визнати протиправним та скасувати рішення Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області № 1-мб/пз від 25.01.2019 про скасування містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва на пристосування існуючих нежитлових приміщень на вул. Пасічній, 2 за рахунок влаштування тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності зі збірно-розбірних конструкцій, без права капітального будівництва і без оформлення права власності на тимчасову споруду, які затверджені рішенням Львівської міської ради від 30.08.2017 № 774; визнати протиправним та скасувати наказ Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові № 18/19 від 25.04.2019 «Про скасування повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об'єктів з незначними наслідками (ССІ) від 03.04.2019 № ЛВ 0611190931349 на об'єкт «Реконструкція нежитлового приміщення громадських вбиралень під кафе із збереженням громадських вбиралень на вул. Пасічна,2 у м. Львові» (замовники будівництва ТзОВ «Екобудцентр»); зобов'язати Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові (79034, м. Львів, вул. Угорська, 7а, ідентифікаційний код 40181003) внести до єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт та засвідчують прийняття в експлуатацію об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів, відомості про скасування наказу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові № 18/19 від 25.04.2019 «Про скасування повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об'єктів з незначними наслідками (ССІ) від 03.04.2019 № ЛВ 0611190931349 на об'єкт «Реконструкція нежитлового приміщення громадських вбиралень під кафе із збереженням громадських вбиралень на вул. Пасічна,2 у м. Львові» (замовники будівництва ТзОВ «Екобудцентр»).

В аргументування позовних вимог позивач зазначає, що при прийнятті рішення № 1-мб/пз від 25.01.2019 про скасування містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва на пристосування існуючих нежитлових приміщень на вул. Пасічній,2 за рахунок влаштування тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності зі збірно-розбірних конструкцій, без права капітального будівництва і без оформлення права власності на тимчасову споруду, які затверджені рішенням Львівської міської ради від 30.08.2017 № 774 відповідач 1 керувався п.13 Переліку об'єктів будівництва, для проектування яких містобудівні умови та обмеження не видаються, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства № 109 від 07.07.2011, однак вищевказаний наказ № 109 від 07.07.2011 втратив чинність з 26.12.2017 відповідно до наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 289 від 06.11.2017 «Про затвердження Переліку об'єктів будівництва, для проектування яких містобудівні умови та обмеження не надаються». Відповідно, приймаючи 25.01.2019 року вказане рішення відповідач 1 встановив факт порушення Управлінням архітектури та урбаністики Львівської міської ради недіючого нормативного акту, який після втрати чинності не породжує жодних правових наслідків для суб'єктів його застосування.

Крім того, позивач стверджує, що відповідач 1 порушив принцип правової визначеності. Рішенням Виконавчого комітету Львівської міської ради № 774 від 30.08.2017 позивачу затверджено Містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва на пристосування існуючих нежитлових приміщень на вул. Пасічній, 2 за рахунок влаштування тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності зі збірно-розбірних конструкцій, без права капітального будівництва і без оформлення права власності на тимчасову споруду.

Рішенням Виконавчого комітету Львівської міської ради № 202 від 01.03.2019 внесено зміни до рішення виконавчого комітету № 774 від 30.08.2017, а саме: змінено у назві та тексті рішення слова «пристосування ТзОВ «Екобудцентр» існуючих нежитлових приміщень на вул. Пасічній, 2 за рахунок влаштування тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності зі збірно-розбірних конструкцій, без права капітального будівництва і без оформлення права власності на тимчасову споруду» словами «реконструкцію ТзОВ «Екобудцентр» нежитлового приміщення громадських вбиралень під кафе зі збереженням громадських вбиралень на вул. Пасічній, 2»; викладено пункт 1.1 додатка у новій редакції « 1.1. Вид будівництва, адреса або місцезнаходження земельної ділянки - реконструкція».

Тому у відповідності до вимог Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» виключно після затвердження містобудівних умов та обмежень та реєстрації в Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в м. Львові повідомлення про початок виконання будівельних робіт № ЛВ 061190931349 від 03.04.2019 позивач правомірно приступив до реконструкції нежитлового приміщення громадських вбиралень на вул. Пасічній, 2.

Згідно ухвали від 07.05.2019 відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі, підготовче засідання призначено на 28.05.2019.

Державною архітектурно-будівельною інспекцією України подано відзив на позовну заяву від 14.05.2019, у якому відповідач-1 покликається на обставини, встановлені під час проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил Управління архітектури та урбаністики Департаменту містобудування Львівської міської ради, м. Львів, пл. Ринок, 1. Крім того, зазначає, що наказ Мінрегіонбуду № 109 від 07.09.2011 застосовувався Управлінням архітектури та урбаністики Департаменту містобудування Львівської міської ради при видачі 30.08.2017 містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на пристосування існуючих нежитлових приміщень на вул. Пасічній, 2 за рахунок влаштування тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності зі збірно-розбірних конструкцій, без права капітального будівництва і без оформлення права власності на тимчасову споруду, які затверджені рішенням Львівської міської ради від 30.08.2017 року № 774 та був чинним. Оскільки станом на момент видачі оскаржуваного наказу № 18/19 від 25.04.2019 видані позивачу містобудівні умови та обмеження були скасовані рішенням головних інспекторів будівельного нагляду, у Інспекції ДАБК у Львівській області були наявні правові підстави для скасування повідомлення про початок виконання будівельних робіт.

В судовому засіданні 28.05.2019 згідно протокольної ухвали закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду на 25.06.2019.

Представник позивача у судовому засіданні 25.06.2019 року позовні вимоги підтримав з підстав, зазначених у позовній заяві.

Представник відповідача 1 проти позову заперечив з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву.

Представник відповідача 3 подав письмові пояснення у справі від 25.06.2019, зокрема, щодо вимог про зобов'язання внести до єдиного реєстру відомості про скасування наказу № 18/19 від 25.04.2019, зазначає. що внесення будь яких даних до реєстру Держархбудінспекцією можливе виключно на підставі інформації, поданої відповідними органами державного архітектурно-будівельного контролю і тільки щодо даних, визначених у п.п. 8, 9 Порядку ведення єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів, який затверджений наказом Мінрегіону № 92, серед яких немає внесення даних про відновлення реєстрації повідомлення про початок виконання будівельних робіт, тому вважає, що виконання вказаної вимоги є неможливим.

25.06.2019 року оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача 1, представника відповідача 3, оцінивши докази, які мають значення для справи суд виходив з наступного.

Згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (індексний номер 37440054 від 13.05.2015) Товариству з обмеженою відповідальністю «Екобудцентр» належить на праві приватної власності нежитлове приміщення громадських вбиралень, яке знаходиться за адресою м. Львів, вул. Пасічна, 2.

Рішенням Виконавчого комітету Львівської міської ради № 774 від 30.08.2017 позивачу затверджено Містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва на пристосування існуючих нежитлових приміщень на вул. Пасічній, 2 за рахунок влаштування тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності зі збірно-розбірних конструкцій, без права капітального будівництва і без оформлення права власності на тимчасову споруду.

Рішенням Виконавчого комітету Львівської міської ради № 202 від 01.03.2019 внесено зміни до рішення Виконавчого комітету Львівської міської ради № 774 від 30.08.2017, а саме: змінено у назві та тексті рішення слова «пристосування ТзОВ «Екобудцентр» існуючих нежитлових приміщень на вул. Пасічній, 2 за рахунок влаштування тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності зі збірно-розбірних конструкцій, без права капітального будівництва і без оформлення права власності на тимчасову споруду» словами «реконструкцію ТзОВ «Екобудцентр» нежитлового приміщення громадських вбиралень під кафе зі збереженням громадських вбиралень на вул. Пасічній,2»; викладено пункт 1.1 додатка у новій редакції « 1.1. Вид будівництва, адреса або місцезнаходження земельної ділянки - реконструкція.

Головними інспекторами будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури і містобудування Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області Федів Р.М. та Хар М.І. проведено позапланову перевірку Управління архітектури та урбаністики Департаменту містобудування Львівської міської ради, за результатами якої прийнято рішення № 1-мб/пз від 25.01.2019 про скасування Містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва на пристосування існуючих нежитлових приміщень на вул. Пасічній,2 за рахунок влаштування тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності зі збірно-розбірних конструкцій, без права капітального будівництва і без оформлення права власності на тимчасову споруду, які затверджені рішенням Львівської міської ради від 30.08.2017 № 774.

На підставі вказаного рішення Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові видано наказ № 18/19 від 25.04.2019 про скасування повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (ССІ) від 03.04.2019 № ЛВ 0611190931349 на об'єкт «Реконструкція нежитлового приміщення громадських вбиралень під кафе із збереженням громадських вбиралень на вул.. Пасічна, 2 у м. Львові».

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини 1 та 2 статті 41-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 № 3038 - ІV (далі Закон № 3038-VІ - в редакції чинній на момент проведення перевірки) державний архітектурно-будівельний нагляд - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання уповноваженими органами містобудування та архітектури, структурними підрозділами Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій та виконавчими органами сільських, селищних, міських рад з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами, що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності (далі - об'єкти нагляду), вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час провадження ними містобудівної діяльності.

Державний архітектурно-будівельний нагляд здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, через головних інспекторів будівельного нагляду у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.6 ч.4 статті 41-1 Закону № 3038-ІV у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, вчинених об'єктами нагляду, головні інспектори будівельного нагляду мають право скасовувати чи зупиняти дію рішень, прийнятих об'єктами нагляду відповідно до визначених цим Законом повноважень, які порушують вимоги містобудівного законодавства, з одночасним складанням протоколу відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення та подальшим оприлюдненням такої інформації на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

Постановою Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2015 року №698 затверджено Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду (далі - Порядок №698, в редакції чинній на момент проведення перевірки), яким визначено механізм здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду (далі - нагляд).

Відповідно до п.2 Порядку 698 нагляд здійснюється Держархбудінспекцією через головних інспекторів будівельного нагляду шляхом проведення планових, позапланових, документальних і камеральних перевірок. Перевірки проводяться головним інспектором будівельного нагляду або кількома головними інспекторами будівельного нагляду.

Отже, головні інспектори будівельного нагляду вправі перевіряти законність рішень у сфері містобудівної діяльності, прийнятих об'єктами нагляду.

Згідно із статтею 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» забудова територій здійснюється шляхом розміщення об'єктів будівництва. Суб'єкти містобудування зобов'язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об'єктів. Виконавчий орган сільської, селищної, міської ради вживає заходів щодо організації комплексної забудови територій відповідно до вимог цього Закону. Право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.

Як передбачено статтею 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» фізична або юридична особа, яка подала виконавчому органові сільської, селищної, міської ради або у разі розміщення земельної ділянки за межами населених пунктів - районній державній адміністрації заяву про намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва.

Містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на підставі містобудівної документації на місцевому рівні на безоплатній основі за заявою замовника, до якої додаються: 1) копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або копія договору суперфіцію; 2) копія документа, що посвідчує право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці, або згода його власника, засвідчена в установленому законодавством порядку (у разі здійснення реконструкції або реставрації); 3) викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000;4) витяг із Державного земельного кадастру.

Для отримання містобудівних умов та обмежень до заяви замовник також додає містобудівний розрахунок, що визначає інвестиційні наміри замовника, який складається у довільній формі з доступною та стислою інформацією про основні параметри об'єкта будівництва.

Цей перелік документів для надання містобудівних умов та обмежень є вичерпним.

Перелік об'єктів будівництва, для проектування яких містобудівні умови та обмеження не надаються, визначає центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, архітектури, містобудування.

Підставами для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень є:

1) неподання визначених частиною третьою цієї статті документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень;

2) виявлення недостовірних відомостей у документах, що посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою, або у документах, що посвідчують право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці;

3) невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.

Відмова у наданні містобудівних умов та обмежень здійснюється шляхом направлення листа з обґрунтуванням підстав такої відмови відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури у строк, що не перевищує встановлений строк їх надання.

Відомості про надані містобудівні умови та обмеження підлягають внесенню до реєстру містобудівних умов та обмежень, який веде відповідний уповноважений орган містобудування та архітектури.

Містобудівні умови та обмеження є чинними до завершення будівництва об'єкта незалежно від зміни замовника.

Скасування містобудівних умов та обмежень здійснюється: 1) за заявою замовника; 2) головними інспекторами будівельного нагляду в порядку здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду у разі невідповідності містобудівних умов та обмежень містобудівному законодавству, містобудівній документації на місцевому рівні, будівельним нормам, стандартам і правилам; 3) за рішенням суду.

Судом встановлено, що під час позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил Управлінням архітектури та урбаністики Департаменту містобудування Львівської міської ради головним інспектором будівельного нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури і містобудування Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у львівській області Федів Романом Миколайовичем та головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури і містобудування Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області Хар Мартою Іванівною виявлено порушення при видачі Містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва на пристосування ТзОВ «Екобудцентр» існуючих нежитлових приміщень на вул. Пасічній,2 за рахунок влаштування тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності зі збірно-розбірних конструкцій, без права капітального будівництва і без оформлення права власності на тимчасову споруду, які затверджені рішенням Львівської міської ради від 30.08.2017 № 774, а саме порушення п.13 Переліку об'єктів будівництва для проектування яких містобудівні умови та обмеження не надаються, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 07.07.2011 № 109, який втратив чинність 26.12.2017.

У п.13 зазначеного наказу було передбачено, що містобудівні умови та обмеження не надаються для розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, малі архітектурні форми, пристрої вуличної реклами з легких конструкцій, огорожа територій та ділянок.

На момент проведення перевірки наказ № 109 від 07.07.2011 втратив чинність, отже, інспекторами було встановлено невідповідність містобудівних умов та обмежень, виданих ТзОВ «Екобудцентр» вимогам не чинного на момент проведення перевірки нормативно-правового акту. Лише вказане порушення стало підставою для прийняття рішення № 1-мб/пз від 25.01.2019 про скасування Містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва на пристосування ТзОВ «Екобудцентр» існуючих нежитлових приміщень на вул. Пасічній,2 за рахунок влаштування тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності зі збірно-розбірних конструкцій, без права капітального будівництва і без оформлення права власності на тимчасову споруду, які затверджені рішенням Львівської міської ради від 30.08.2017 № 774.

Суд звертає увагу, що вищезазначені містобудівні умови та обмеження видані не на розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності, а для проектування об'єкта будівництва на пристосування ТзОВ «Екобудцентр» існуючих нежитлових приміщень на вул. Пасічній АДРЕСА_1 за рахунок влаштування тимчасової споруди.

Реконструкція - перебудова введеного в експлуатацію в установленому порядку об'єкта

будівництва, що передбачає зміну його геометричних розмірів та/або функціонального призначення, внаслідок чого відбувається зміна основних техніко-економічних показників (кількість продукції, потужність тощо), забезпечується удосконалення виробництва, підвищення його техніко-економічного рівня та якості продукції, що виготовляється, поліпшення умов експлуатації та якості послуг (ДБН- А.2.2.3, п. 3.21).

Рішенням Львівської міської ради № 202 від 01.03.2019 «Про внесення змін до рішення Виконавчого комітету від 30.08.2017 року № 774 змінено у п.1 рішення слова «пристосування ТзОВ «Екобудцентр» існуючих нежитлових приміщень на вул. Пасічній, 2 за рахунок влаштування тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності зі збірно-розбірних конструкцій, без права капітального будівництва і без оформлення права власності на тимчасову споруду» словами «реконструкцію ТзОВ «Екобудцентр» нежитлового приміщення громадських вбиралень під кафе зі збереженням громадських вбиралень на вул. Пасічній,2»; змінено у назві та пункту 2.4 додатка слова «пристосування існуючих нежитлових приміщень на вул. Пасічній, АДРЕСА_1 за рахунок влаштування тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності зі збірно-розбірних конструкцій, без права капітального будівництва і без оформлення права власності на тимчасову споруду» словами «реконструкцію ТзОВ «Екобудцентр» нежитлового приміщення громадських вбиралень під кафе зі збереженням громадських вбиралень на вул.. Пасічній,2»; викладено пункт 1.1 додатка у новій редакції « 1.1. Вид будівництва, адреса або місцезнаходження земельної ділянки - реконструкція».

Інші дані, які були передбачені у містобудівних умовах та обмеженнях, виданих ТзОВ «Екобудцентр» змін не зазнали.

Отже, містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва, які затверджені рішенням виконкому від 30.08.2017 № 774 передбачали фактично реконструкцію об'єкта будівництва - нежитлового приміщення громадських вбиралень, яке знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Пасічна,2 і належить на праві приватної власності ТзОВ «Екобудцентр», незважаючи на те, що у їх тексті у первинній редакції вживається термін «пристосування», а не «реконструкція».

Крім того, у органу містобудування та архітектури були відсутні визначені у ч.4 ст. 29 Закону 3038-VІ підстави для відмови у наданні ТзОВ «Екобудцентр» містобудівних умов та обмежень.

Суд враховує, що містобудівні умови та обмеження за своєю правовою природою є складовою частиною вихідних даних для проектування та будівництва об'єктів, які визначають комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва у відповідності до вимог, встановлених законодавством та містобудівною документацією, тобто, гранично допустимі (дозволені) вимоги до майбутнього проекту, та є чинними до завершення будівництва об'єкта.

Оскільки містобудівні умови та обмеження мають на меті закріплення вимог до конкретного об'єкта будівництва (мають констатуючий характер), фактично вони вичерпують свою дію одночасно з їх прийняттям.

У справі «Беєлер проти Італії» Європейський суд з прав людини зазначив, що будь-яке втручання органу влади у захищене право не суперечитиме загальній нормі, викладеній у першому реченні частини 1 статті 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, лише якщо забезпечено «справедливий баланс» між загальним інтересом суспільства та вимогам захисту основоположних прав конкретної особи. Питання щодо того, чи було забезпечено такий справедливий баланс, стає актуальним лише після того, як встановлено, що відповідне втручання задовольнило вимогу законності і не було свавільним.

У рішенні від 09 січня 2007 року у справі «Інтерсплав» проти України» суд наголосив, що втручання має бути пропорційним та не становити надмірного тягаря, іншими словами воно має забезпечувати «справедливий баланс» між інтересами особи і суспільства.

Оцінюючи оспорюване позивачем рішення відповідача на предмет його відповідності вимогам, встановленим частиною другою статті 19 Конституції України, виходячи при такій оцінці з критеріїв, визначених частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, та практики Європейського суду з прав людини, суд вважає за необхідне вказати, що при скасуванні дії містобудівних умов та обмежень, за відсутності правових підстав для таких висновків порушено необхідний баланс між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовані застосовані заходи результатів державного нагляду.

На підставі вищевказаного суд вважає, що рішення Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області № 1-мб/пз від 25.01.2019 про скасування містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва на пристосування існуючих нежитлових приміщень на вул. Пасічній, 2 за рахунок влаштування тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності зі збірно-розбірних конструкцій, без права капітального будівництва і без оформлення права власності на тимчасову споруду, які затверджені рішенням Львівської міської ради від 30.08.2017 № 774 прийнято без достатніх правових підстав, необґрунтовано та підлягає скасуванню.

Відповідно до п.1 ч.1 статті 34 Закону 3038-VІ замовник має право виконувати будівельні роботи після: подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю - щодо об'єктів будівництва, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), та щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта та які не потребують отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч.2 статті 34 Закону 3038-VІ зазначені у частині першій цієї статті документи, що надають право на виконання будівельних робіт, є чинними до завершення будівництва.

Перелік будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об'єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію, затверджується Кабінетом Міністрів України.

Контроль за виконанням підготовчих та будівельних робіт здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю (ч.5 статті 34 Закону 3038-VІ).

Виконання будівельних робіт без відповідного документа, передбаченого цією статтею, вважається самочинним будівництвом і тягне за собою відповідальність згідно із законом. (ч.7 статті 34 Закону 3038-VІ).

Відповідно до ч.1 та ч.2 статті 36 Закону 3038-VІ право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), об'єктах, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт.

Виконувати будівельні роботи без подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт забороняється.

Суд встановив, що після затвердження містобудівних умов та обмежень позивач зареєстрував у Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові повідомлення про початок виконання будівельних робіт № ЛВ 061190931349 від 03.04.2019 на об'єкт «Реконструкція нежитлового приміщення громадських вбиралень під кафе із збереженням громадських вбиралень на вул. Пасічна,2 у м. Львові» (замовники будівництва ТзОВ «Екобудцентр»).

Важливо, що повідомлення про початок виконання будівельних робіт № ЛВ 061190931349 від 03.04.2019 зареєстровано після внесення змін до рішення виконавчого комітету від 30.08.2017 року № 774 згідно рішення Львівської міської ради № 202 від 01.03.2019, а зокрема, пункт 1.1 додатка у новій редакції « 1.1. Вид будівництва, адреса або місцезнаходження земельної ділянки - реконструкція».

25.04.2019 року Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові прийняла наказ № 18/19 від 25.04.2019 «Про скасування повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об'єктів з незначними наслідками (ССІ) від 03.04.2019 № ЛВ 0611190931349 на об'єкт «Реконструкція нежитлового приміщення громадських вбиралень під кафе із збереженням громадських вбиралень на вул. Пасічна,2 у м. Львові» (замовники будівництва ТзОВ «Екобудцентр»).

Вказаний наказ прийнято з врахуванням рішення головних інспекторів будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури і містобудування Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області Федів Р.М. та Хар Марти Іванівни від 25.01.2019 № 1мб/пз про скасування містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва на пристосування існуючих нежитлових приміщень на вул. Пасічній, 2 за рахунок влаштування тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності зі збірно-розбірних конструкцій, без права капітального будівництва і без оформлення права власності на тимчасову споруду, які затверджені рішенням Львівської міської ради від 30.08.2017 № 774.

З огляду на встановлені судом підстави для скасування рішення від 25.01.2019 № 1мб/пз, а також дотримання позивачем чинного законодавства при реєстрації повідомлення про початок виконання будівельних робіт № ЛВ 061190931349 від 03.04.2019 наказ Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові № 18/19 від 25.04.2019 «Про скасування повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об'єктів з незначними наслідками (ССІ) від 03.04.2019 № ЛВ 0611190931349 на об'єкт «Реконструкція нежитлового приміщення громадських вбиралень під кафе із збереженням громадських вбиралень на вул. Пасічна,2 у м. Львові» (замовники будівництва ТзОВ «Екобудцентр») також підлягає скасуванню.

Відповідно до наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 24.06.2011 № 92 (редакція від 16.07.2015 № 165) затверджено та зареєстровано у Міністерстві юстиції України 19.07.2011 за № 885/19623 Порядок ведення єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів. Цей Порядок визначає механізм ведення єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів (далі - реєстр), як єдиної комп'ютерної бази даних.

Відповідно до п.4 Порядку подання даних для внесення їх Держархбудінспекцією до реєстру здійснюється відповідальними посадовими особами органів державного архітектурно-будівельного контролю, які пройшли підготовку до роботи з реєстром .

Згідно п.8 Порядку підставами для внесення Держархбудінспекцією поданих органом державного архітектурно-будівельного контролю даних до реєстру є отримання цим органом: повідомлення; повідомлення про зміну даних у цьому повідомленні; декларації про готовність об'єкта до експлуатації (далі - декларація); повідомлення про зміну даних у зареєстрованих деклараціях, внесення змін до них у зв'язку з виявленими технічними помилками; скасування реєстрації повідомлення або декларації; прийняття рішення про видачу або анулювання дозволу, видачу сертифіката, повернення декларації на доопрацювання для усунення виявлених недоліків; прийняття рішення про відмову у видачі дозволів чи сертифікатів.

У разі прийняття наказу органом державного архітектурно-будівельного контролю про скасування реєстрації повідомлень чи декларацій, анулювання дозволу, набрання рішенням суду законної сили про скасування документа декларативного або дозвільного характеру посадові особи вносять відомості до реєстру про їх скасування або анулювання (п.15 Порядку).

Судом встановлено, що Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові на підставі наказу № 18/19 від 25.04.2019 внесено до реєстру відомості про скасування повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (ССІ) від 03.04.2019 № ЛВ 0611190931349 на об'єкт «Реконструкція нежитлового приміщення громадських вбиралень під кафе із збереженням громадських вбиралень на вул. Пасічна, 2 у м. Львові». Зазначена інформація потребує змін у зв'язку з скасування судом наказу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю № 18/19 від 25.04.2019, що не врегульовано вищевказаним Порядком.

Тому достовірність даних у Єдиному реєстрі документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів слід забезпечити шляхом поновлення інформації, яка містилась у реєстрі до внесення відомостей на підставі зазначеного наказу шляхом внесення відомостей про скасування наказу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові № 18/19 від 25.04.2019 «Про скасування повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об'єктів з незначними наслідками (ССІ) від 03.04.2019 № ЛВ 0611190931349 на об'єкт «Реконструкція нежитлового приміщення громадських вбиралень під кафе із збереженням громадських вбиралень на вул. Пасічна,2 у м. Львові» (замовники будівництва ТзОВ «Екобудцентр»).

Відповідно до ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Згідно ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачами позовні вимоги не спростовано, правомірність прийнятих рішення та наказу не доведено.

Позовні вимоги є обґрунтованими.

З огляду на вищевказане, позовні вимоги слід задоволити. Визнати протиправним та скасувати рішення Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області № 1-мб/пз від 25.01.2019 про скасування містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва на пристосування існуючих нежитлових приміщень на вул. Пасічній, 2 за рахунок влаштування тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності зі збірно-розбірних конструкцій, без права капітального будівництва і без оформлення права власності на тимчасову споруду, які затверджені рішенням Львівської міської ради від 30.08.2017 № 774. Визнати протиправним та скасувати наказ Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові № 18/19 від 25.04.2019 «Про скасування повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об'єктів з незначними наслідками (ССІ) від 03.04.2019 № ЛВ 0611190931349 на об'єкт «Реконструкція нежитлового приміщення громадських вбиралень під кафе із збереженням громадських вбиралень на вул. Пасічна,2 у м. Львові» (замовники будівництва ТзОВ «Екобудцентр»). Зобов'язати Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові (79034, м. Львів, вул. Угорська, 7а, ідентифікаційний код 40181003) внести до єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт та засвідчують прийняття в експлуатацію об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів, відомості про скасування наказу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові № 18/19 від 25.04.2019 «Про скасування повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об'єктів з незначними наслідками (ССІ) від 03.04.2019 № ЛВ 0611190931349 на об'єкт «Реконструкція нежитлового приміщення громадських вбиралень під кафе із збереженням громадських вбиралень на вул. Пасічна,2 у м. Львові» (замовники будівництва ТзОВ «Екобудцентр»).

Судові витрати покласти на відповідачів відповідно до задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 2, 13, 14, 77, 90, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задоволити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області № 1-мб/пз від 25.01.2019 про скасування містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва на пристосування існуючих нежитлових приміщень на вул. Пасічній, 2 за рахунок влаштування тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності зі збірно-розбірних конструкцій, без права капітального будівництва і без оформлення права власності на тимчасову споруду, які затверджені рішенням Львівської міської ради від 30.08.2017 № 774.

Визнати протиправним та скасувати наказ Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові № 18/19 від 25.04.2019 «Про скасування повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об'єктів з незначними наслідками (ССІ) від 03.04.2019 № ЛВ 0611190931349 на об'єкт «Реконструкція нежитлового приміщення громадських вбиралень під кафе із збереженням громадських вбиралень на вул. Пасічна,2 у м. Львові» (замовники будівництва ТзОВ «Екобудцентр»).

Зобов'язати Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові (79034, м. Львів, вул. Угорська, 7а, ідентифікаційний код 40181003) внести до єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт та засвідчують прийняття в експлуатацію об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів, відомості про скасування наказу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові № 18/19 від 25.04.2019 «Про скасування повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об'єктів з незначними наслідками (ССІ) від 03.04.2019 № ЛВ 0611190931349 на об'єкт «Реконструкція нежитлового приміщення громадських вбиралень під кафе із збереженням громадських вбиралень на вул. Пасічна,2 у м. Львові» (замовники будівництва ТзОВ «Екобудцентр»).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної архітектурно-будівельної інспекції України (Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області (79008, м. Львів, вул. Ген. Чупринки,71) судовий збір в сумі 1921 грн. на користь ТзОВ «Екобудцентр» (79021, м. Львів, вул. Кульпарківська, 93).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові (79034, м. Львів, вул. Угорська, 7а) судовий збір в сумі 3842 грн. на користь ТзОВ «Екобудцентр» (79021, м. Львів, вул. Кульпарківська, 93).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 03.07.2019.

Суддя Крутько О.В.