Ухвала від 03.07.2019 по справі 200/5160/19-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про залишення позову без розгляду

03 липня 2019 р. Справа №200/5160/19-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний у складі головуючого суді Циганенка А.І., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки),

ВСТАНОВИВ:

09 квітня 2019 року шляхом здавання на пошту позивач, ОСОБА_1 , звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, Головного управління ДФС у Донецькій області, про скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) №349-17 від 10.10.2018. Позовні вимоги вмотивовані тим, що позивач звільнений від сплати єдиного внеску з 14 квітня 2014 року і до закінчення проведення АТО. З посиланням на Закон України від 02.09.2014 №1669 "Про тимчасові заходи на період проведення АТО", просить скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) №349-17 від 10.10.2018 на суму 29944,65 гривень.

Позовні вимоги вмотивовані тим, що відповідач протиправно виніс оскаржувану вимогу, оскільки позивач звільнений від відповідальності за несвоєчасну сплату єдиного внеску з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції за умови перебування його на обліку органу доходів і зборів, розташованому на території населеного пункту, де проводилася така операція.

15 квітня 2019 року до відкриття провадження у справі відмовлено у забезпеченні позову.

17 квітня 2019 року відкрито провадження у справі, відмовлено в залученні до участі у справі в якості третьої особи Костянтинівського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління Державної фіскальної служби у Донецькій області, розгляд справи призначений за правилами спрощеного позовного провадження.

08 травня 2019 року відповідачем поданий відзив на адміністративний позов, в якому позовні вимоги не визнані в повному обсязі.

14 травня 2019 року позивачем подана відповідь на відзив.

14 червня 2019 року позовна заява залишена без руху у зв'язку із пропуском строку звернення до суду і відсутністю заяви про поновлення цього строку.

02 липня 2019 року судом отримана заява позивача про поновлення строку звернення до адміністративного суду та докази поважності причин його пропуску. Позивач зазначив, що вимогу про сплату боргу не оскаржував у позасудовому порядку і після її отримання пішов у відпустку, та з 31 січня 2019 року виїхав до м. Славське у Львівський області і повернувся «..лише 12.01.2019 в м. Костянтинівка» (так зазначено в заяві).

Згідно частини 3 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Відповідно до частини 2 статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк.

Разом з тим, за приписами частин 3 та 4 статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов'язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.

Якщо рішення за результатами розгляду скарги позивача на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень не було прийнято та (або) вручено суб'єктом владних повноважень позивачу у строки, встановлені законом, то для звернення до адміністративного суду встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня звернення позивача до суб'єкта владних повноважень із відповідною скаргою на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.

Позивач просить скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) №349-17 від 10.10.2018 на суму 29944,65 гривень.

Закон України від 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон №2464-VI) визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

За приписами частини 4 статті 25 Закону №2464-VI у разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.

Скарга на вимогу про сплату єдиного внеску подається до органу доходів і зборів вищого рівня у письмовій формі протягом десяти календарних днів, що настають за днем отримання платником єдиного внеску вимоги про сплату єдиного внеску, з повідомленням про це органу доходів і зборів, який прийняв вимогу про сплату єдиного внеску.

Орган доходів і зборів, який розглядає скаргу платника єдиного внеску, зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його платнику єдиного внеску протягом 30 календарних днів, наступних за днем отримання скарги, на адресу платника єдиного внеску поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку. Якщо протягом цього строку вмотивоване рішення органом доходів і зборів не надсилається платнику єдиного внеску, така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника єдиного внеску.

У разі якщо згоди з органом доходів і зборів не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти календарних днів з дня надходження рішення відповідного органу доходів і зборів або оскаржити вимогу до органу доходів і зборів вищого рівня чи в судовому порядку.

У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом доходів і зборів, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти календарних днів з дня надходження узгодженої вимоги, орган доходів і зборів надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.

Отже, Закон №2464-VI у розумінні статті 122 КАС України є тим законом який встановлює інший, ніж КАС України, строк звернення до адміністративного суду.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 31 січня 2019 року у справі № 802/983/18-а (адміністративне провадження №К/9901/64845/18).

В позовній заяві позивач покликається на те, що у січні 2019 року отримав постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №58037443 від 10.01.2019 та спірну вимогу.

Позовна заява подана до суду 09 квітня 2019 року (а.с. 16).

Поважність причин пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач обґрунтовує тим, що після отримання спірної вимоги він пішов у відпустку з 31 січня 2019 року, і надає скріншоти зі свого особистого кабінету на сайті https://booking.uz.gov.ua/ru/cabinet/histori/ де можна побачити історію придбання квитків на вказані дати.

Дослідивши подані позивачем докази суд встановив, що 31 січня 2019 року ОСОБА_1 купив квиток на поїзд №124Д сполученням Костянтинівка - Київ, 09 лютого 2019 року ОСОБА_1 придбав квиток на поїзд №829О сполученням «Славско-Львов».

Отже, в період з 31 січня по 09 лютого 2019 року позивач перебував поза межами свого місця проживання.

Позивачем не надано доказів того, коли він повернувся до свого місця проживання.

Як зазначалося раніше, позовна заява подана до суду шляхом здавання на пошту 09 квітня 2019 року.

З 09 лютого по 09 квітня 2019 року сплинуло два місяці і позивачем не надано доказів наявності об'єктивних причин, які перешкоджали йому звернутися до суду із даним позовом.

Судом враховано, що позивач є адвокатом, тобто особою яка надає професійну правничу допомогу, і добре обізнаний з вимогами чинного законодавства України (а.с. 8).

Суд дійшов висновку, що наведені позивачем у клопотанні про поновлення строку обставини, не вказують на поважність причин пропуску строку звернення до суду.

Таким чином, звернувшись до суду лише 09 квітня 2019 року з позовом про скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) №349-17 від 10.10.2018, позивач з неповажних причин пропустив 10-денний строк звернення до суду, який встановлений Законом № 2464-VI.

Згідно пункту 8 частини 1 статті 240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.

Відповідно до частини 4 статті 240 КАС України особа, позов якої залишено без розгляду, після усунення підстав, з яких позов було залишено без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.

На підставі наведеного та встановлених у справі обставин, суд дійшов висновку, що клопотання позивача про поновлення строку звернення до суду не підлягає задоволенню, а позов підлягає залишенню без розгляду.

Керуючись статтями 2, 5, 122, 123, 240, 248, 251, 256, 294, 295, 297, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

клопотання ОСОБА_1 про поновлення строку звернення до адміністративного суду залишити без задоволення.

Позов ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) залишити без розгляду.

Роз'яснити ОСОБА_1 , що після усунення підстав, з яких позов було залишено без розгляду, він має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.

Повний текст ухвали складений 03 липня 2019 року.

Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет (веб-адреса сторінки:http://court.gov.ua/).

Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Ухвала набирає законної сили за правилами, встановленими статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на ухвалу може бути подана безпосередньо до Донецького окружного адміністративного суду в порядку і строки, встановлені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Циганенко А.І.