Ухвала від 03.07.2019 по справі 200/8243/19-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про відкриття провадження в адміністративній справі

03 липня 2019 р. Справа №200/8243/19-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Логойда Т.В., перевіривши виконання вимог законодавства при подачі позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області (85200, Донецька обл., м. Торецьк, вул. Є.Седнєва, 1) про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, посилаючись на порушення її прав та інтересів у сфері публічно-правових відносин, звернулася до суду з даним адміністративним позовом.

Позовна заява відповідає вимогам законодавства.

Між тим, у позові міститься клопотання про визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду з позовом поважними, яке позивач обґрунтовує тим, що 21 травня 2019 року звернулася до Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області щодо призначення допомоги при народженні дитини на її доньку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та продовження виплати допомоги при народженні дитини на її сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Але при поданні документів фахівець органу соціального захисту населення повідомив її, що в призначенні буде відмовлено з причини, яка буде вказана у письмовій відповіді. При цьому рішення про відмову і призначенні і виплаті допомоги їй не надали. 11 червня 2019 року звернулася до органу соціального захисту населення з інформаційним запитом щодо підстав відмови в призначенні допомоги при народженні дітей, на який отримала відповідь від 18 червня 2019 року № 08вх.К-483-5.1-6.2, в якій повідомлено, що відповідно до особової справи, наданої Управлінням праці та соціального захисту населення по Олександрівському району Запорізької міської ради виплата допомоги при народженні дитини на її сина ОСОБА_3 була проведена по 31 грудня 2016 року; особовий рахунок отримувача допомоги знято з обліку з 01 січня 2017 року, оскільки вона не звернулася протягом дванадцяти місяців після припинення виплати допомоги при народженні дитини до органу, що призначив допомогу, і підстави для поновлення виплати допомоги при народженні дитини відсутні. Щодо питання призначення допомоги при народженні дитини на доньку ОСОБА_2 , то державна допомога при народженні дитини, призначається за умови що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через дванадцять календарних місяців після народження дитини, і цей строк пропущено. Відповідне рішення відповідача не отримувала, тому про порядок та строки оскарження такого рішення відповідача обізнана не була, у зв'язку з чим у неї не було можливості оскаржити дії і рішення відповідача своєчасно.

Викладені в клопотанні обставини підтверджені відповідними доказами.

В рішенні Європейського суду з прав людини в справі «Іліан проти Туреччини» вказано, що правило встановлення обмежень до суду з пропуском строку звернення до суду, повинно застосовуватися з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру; перевіряючи його виконання, слід звернути увагу на обставини справи.

У зв'язку з наведеним та враховуючи обставини справи суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду з позовом поважними.

Позивач також подала клопотання про звільнення від сплати судового збору, яке обґрунтувала тим, що є матір'ю одиначкою та внутрішньо переміщеною особою, знаходиться у важкому фінансову стані, має на утриманні та виховані малолітніх дітей, не працює, знаходиться на утриманні у близьких родичів, і допомогу при народженні дитини не отримує, у зв'язку з чим звернулася до суду з даним позовом.

Розглянувши клопотання суд приходить до висновку про наступне.

Згідно зі ст. 133 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.

Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод (РИМ, 4.XI.1950), Рекомендація щодо заходів, які полегшують доступ до правосуддя №R (81)7, що прийнята Комітетом міністрів Ради Європи 14.05.1981 року, та практика Європейського суду з прав людини під час застосування цієї Конвенції не визнають необхідність сплати судових витрат обмеженням права доступу до суду.

Разом із тим, ураховуючи положення п. 1 ст. 6 Конвенції та прецедентну практику Європейського суду з прав людини (зокрема, рішення від 19.06.2001 року у справі «Креуз проти Польщі» (Kreuz v. Poland)), сплата судових витрат не повинна перешкоджати доступу до суду, ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права, та має переслідувати законну мету.

У зв'язку з наведеним, враховуючи майновий стан позивача та надані ним докази в підтвердження заявленого клопотання, суд приходить до висновку про можливість його задоволення.

Керуючись ст.ст. 121, 133, 171 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИЛА:

Поновити пропущений строк звернення до адміністративного суду з позовом.

Звільнити позивача від сплати судового збору.

Відкрити провадження у вказаній адміністративній справі.

Справу розглянути суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні (ст. 263 КАС України)).

Встановити відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву - протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Звернути увагу відповідача, що відзив на позовну заяву повинен відповідати вимогам ст. 162 КАС України, яка також регулює порядок його подання до суду та надіслання іншим учасникам справи.

Витребувати у Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області:

- заяву позивача від 21 травня 2019 року про призначення державної допомоги при народженні дитини та про продовження виплати допомоги на дитину;

- всі рішення про призначення позивачу державної допомоги при народженні дитини та про відмову у призначенні позивачу державної допомоги при народженні дитини, в тому числі на наступний термін;

- документи, що стали підставою для прийняття оскарженого рішення;

- завірені належним чином справи позивача щодо призначення допомоги при народженні кожної її дитини;

- всі інші, наявні у відповідача докази, що стосуються предмету спору.

Встановити строк для подання витребуваних доказів - по 18 липня 2019 року.

Учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається, за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://adm.dn.court.gov.ua/sud0570.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і оскарженню не підлягає.

Суддя Т.В. Логойда