Рішення від 06.05.2019 по справі 160/1496/19

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 травня 2019 року Справа № 160/1496/19

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Єфанової О.В.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в якому просить:

- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у переведенні його з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати йому період знаходження на інвалідності з 05.12.2006 року по теперішній час до пільгового стажу для визначення права на призначення пенсії за (віком на пільгових умовах і у пільгових розмірах, з урахуванням кратності;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити та виплатити мені пенсію на пільгових умовах і у пільгових розмірах відповідно до статті 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення", з урахуванням часу знаходження на інвалідності з 05.12.2006 року по теперішній час з дня звернення із заявою, тобто з 31.01.2019 року.

Ухвалою суду у справі відкрито провадження, та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

23.04.2019 року до суду надійшов відзив ГУ ПФУ на адміністративний позов, відповідно до якого проти задоволення позову заперечував та зазначив, що Позивач (Заявник) звернувся із заявою про призначення пенсії 31.01.2019 року, отже, стаж роботи зараховується за весь період до дати подачі заяви про призначення пенсії, та норми ст. 13, 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" втратили юридичну силу на момент його звернення та викладені в новій редакції, а саме у ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон 1058-IV). Також, Заявнику зараховано період перебування на інвалідності з 05.12.2006 року по 31.01.2019 року до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах. Щодо другої позовної вимоги, то Заявник з 11.11.1996 року по 22.04.1998 року працював підземним гірничим, що не відноситься до провідних професії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в подальшому, з 23.04.1998 року переведений гірником очисного вибою, який відноситься до провідних професій.

Враховуючи викладене, період перебування на інвалідності від нещасного випадку на виробництві 05.12.2006 року по 31.01.2019 рік зарахувати до провідних професій та розрахувати у кратності 1 рік таких робіт за 1 рік 3 місяці відповідно до роз'яснень Міністерства соціального забезпечення від 20.01.1992 року № 8 Відповідач не має законних підстав, оскільки заявник отримав травму перебуваючи на посаді гірника підземного. який не відноситься до провідних професій.

Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Згідно з ст.258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

За приписами ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

За викладених обставин, у відповідності до вимог ст.ст.258, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Згідно ч.2 ст.263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

З матеріалів справи вбачається, що позивач перебуває на обліку в управлінні пенсійного фонду та отримує пенсію по інвалідності III групи від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання згідно п.3 ст.30 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 05.12.2006 року по теперішній час.

Позивач звернувся до відповідача із заявою від 31.01.2019 р. про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно ч.3 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", надавши при цьому необхідні документи.

Позивачу відмовлено листом від 05.02.2019 року в переведенні на пенсію за віком згідно ст. ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у зв'язку з відсутністю необхідного стажу.

Згідно з трудовою книжкою:

23.09.1996 року Позивач прийнятий учнем гірника підземного з повним робочим днем в шахті у ВАТ "Павлоградвугілля" "шахта "Західно-Донбаська".

11.11.1996 року переведений підземним гірником 3 розряду з повним робочим днем в шахті у ВАТ "Павлоградвугілля" "шахта "Західно-Донбаська".

23.04.1998 року переведений підземним гірником очисного вибою 3 розряду з повним робочим днем в шахті у ВАТ "Павлоградвугілля" "шахта "Західно-Донбаська".

09.08.1999 року звільнений по ст.36 п.5 КЗПП у зв'язку з переводом.

З 12.08.1999 року по 24.12.2004 року позивач працював на "Восьмому воєнізованому гірничорятувальному загону" помічником командира взводу.

Відповідно до Акту №91 від 26.11.1997 року про нещасний випадок Позивач працював гірником підземним.

Згідно ст.24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.

Щодо розрахунку стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, слід зазначити наступне.

Згідно ч.3 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", право на призначення пенсії на пільгових умовах мають працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років.

Статтею 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва, за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років.

Згідно роз'яснення Міністерства соціального забезпечення від 20.01.1992 року № 8 "Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених ст. 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення", працівники, зайняті на підземних роботах та в металургії, які мають не менше 10 років стажу роботи, що дає право на пенсію незалежно від віку у відповідності зі ст. 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення", але не відпрацювавших повного стажу, передбаченого зазначеною статтею Закону, пенсія незалежно від віку може призначатися при наявності не менше 25 років стажу підземної та в металургії роботи із зарахуванням до нього кожного повного року роботи гірничим очисного вибою, Прохідником, забійником на відбійних молотах, машиністом гірничих виймальних машин, сталеваром, горновим агломератником, вальцювальником гарячого прокату - за 1 рік роботи 3 місяці.

Згідно Розділу І постанови Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 року № 202 "Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років", на пенсію незалежно від віку мають право усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю).

Позивачу зараховано період перебування на інвалідності з 05.12.2006 року по 31.01.2019 року до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах .

Проте встановлено, що, в період отримання травми, тобто 26.11.1997 року, заявник працював гірником підземним на шахті "Західно-Донбаська", що підтверджується Актом про нещасний випадок № 91 та трудовою книжкою заявника (копії містяться в матеріалах справи).

Таким чином, заявник з 11.11.1996 року по 22.04.1998 року працював підземним гірничим, що не відноситься до провідних професії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в подальшому, з 23.04.1998 року переведений гірником очисного забою, який відноситься до провідних професій.

Враховуючи викладене, період перебування на інвалідності від нещасного випадку на виробництві 05.12.2006 року по 31.01.2019 рік зарахувати до пільгового стажу та розрахувати у кратності 1 рік таких робіт за 1 рік 3 місяці відповідно до роз'яснень Міністерства соціального забезпечення від 20.01.1992 року № 8 підстав не має, оскільки заявник отримав травму перебуваючи на посаді гірника підземного. який не відноситься до провідних професій.

Тобто, загальний стаж позивача становить 29 років 2 місяця 4 дня, пільговий стаж складає 20 років 3 місяці 27 днів, у т. ч. по ст. 114-20 Закон 1058-IV (провідні професії) становить 1 рік 3 місяці 17 днів, по ст. 114-25 З Закон 1058-IV (не провідні професії) становить 6 років 11 місяців 14 днів, період знаходження на інвалідності внаслідок трудового каліцтва 12 років 0 місяців 27 днів (зараховано відповідно до ст. 114-25 Закон 1058-IV не провідні професії), що менше ніж передбачено Законодавством (25 років).

Згідно з п.1 ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Зважаючи на встановлені у справі обставини та, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову.

З приводу розподілу судових витрат суд зазначає, що на підставі ст.139 КАС України, з урахуванням відмови у задоволенні позовних вимог судові витрати не стягуються.

Керуючись ст.ст.2, 5, 139, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Єфанова