Рішення від 17.06.2019 по справі 160/2492/19

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 червня 2019 року Справа № 160/2492/19

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Голобутовського Р.З.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Чиста планета" до Державної фіскальної служби України, Головного управління Державної фіскальної служби України у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

18 березня 2019р. до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «Чиста Планета» (далі - позивач) з позовною заявою до Державної фіскальної служби України (далі - відповідач-1), в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 04.12.2018р. №1011448/34060298;

- зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №230603 від 23.06.2018р. датою її фактичного отримання.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 04.01.2018р. року між товариством з обмеженою відповідальністю «Чиста Планета» (Постачальник) та товариством з обмеженою відповідальністю «Ай Пі Джі Трейдінг» (Покупець) було укладено договір поставки товару №0401/18-5 від 04.01.2018р. На виконання вказаного договору 23.06.2018 року ТОВ «Чиста Планета» було складено податкову накладну №230603 на загальну суму 38395,66 грн. (в т.ч. ПДВ 6399,28 грн.) та направлено її для подальшої реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Згідно з отриманою квитанцією №1 від 05.07.2018 року податкову накладну №230603 від 05.04.2018 року прийнято, але відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація зупинена. У квитанції зазначено: «Відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України, реєстрація ПН/РК від 23.06.2018 №230603 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп.1.6 п.1 «Критеріїв ризиковості платника податку»...». З метою надання пояснень та копій документів, достатніх для прийнятгя рішення про реєстрацію ПН в ЄРПН, керуючись пп.201.16.2 п.201.16 ст.201 ПКУ Позивачем було направлено на адресу ДФС України Повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено від 02.12.2018 року №346 та сканкопії всіх необхідних документів (договір поставки №0401/18-5 від 04.01.2018р., видаткова накладна №23/06-03 від 23.06.2018р., товарно-транспортна накладна №23/06-03 від 23.06.2018р., податкова накладна №230603 від 23.06.2018р., бухгалтерська довідка №03/09-1 від 03.09.2018р., договір суборенди нерухомого майна №1 від 31.05.2018р., акт надання послуг (приміщення) №679 від 30.06.2018р., Контракт №Т01 від 27.10.2014р., вантажно-митна декларація 110180/2018/409712 від 29.05.2018р., платіжне доручення №13 від 03.05.2018р., платіжне доручення №18 від 21.05.2018р., Контракт №30/10-2011 від 30.10.2011р., вантажно-митна декларація 110180/2018/404836 від 16.03.2018р., платіжне доручення №8 від 01.02.2018р., платіжне доручення №8... від 26.02.2018р., платіжне доручення №10 від 06.03.2018р., договір перевезення вантажів автомобільним транспортом №8 від 01.08.2014р., договір суборенди обладнання №010817 від 01.08.2017р., акт надання послуг по оренді обладнання №141 від 30.06.2018р., акт надання послуг по оренді обладнання №130 від 30.06.2018р., акт надання послуг по оренді обладнання №146 від 30.06.2018р., акт надання послуг по оренді обладнання №147 від 30.06.2018р., Сертифікат відповідності виробів з паперу UA 1.059.0040116-16 від 29.11.2016р., Сертифікат відповідності виробів UA 1.059.0040117-16 від 29.11.2016р., договір суборенди майна №26/07 від 26.07.2018р., акт виконаних робіт (надання послуг) №98 від 30.06.2018р., акт виконаних робіт по оренді обладнання №765 від 09.08.2018р., договір постачання (мило тверде) №88/ОС/13 від 01.07.2013р., видаткова накладна (мило тверде) №6153 від 31.05.2018р., товарно-транспортна накладна №6153 від 31.05.2018р., платіжне доручення №1133 від 07.03.2018р., платіжне доручення №1157 від 16.03.2018р., платіжне доручення №1187 від 26.03.2018р., договір постачання (засіб для миття посуду) №01042016 від 01.04.2016р., видаткова накладна (засіб для миття посуду) №РН-0000013 від 11.01.2018р., товарно-транспортна накладна № РН-0000013 від 11.01.2018р., платіжне доручення №1265 від 17.04.2018р.), які беззаперечно підтверджують реальність здійснення операцій по податковій накладній №230603 від 23.06.2018 року. У вказаному Повідомленні платник податків також надав пояснення щодо діяльності Позивача та обставин, що підтверджують реальність здійснення операцій по податковій накладній №230603 від 23.06.2018 року. Повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено були подані Позивачем та прийнято ДФС України до розгляду 02.12.2018р., про що свідчить квитанція №2 від 02.12.2018р. Відповідно до Рішення комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації від 04.12.2018 року №1011448/34060298 Позивачу було відмовлено у реєстрації ПН в ЄРПН на підставі надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства (нет ВН на реал.). Вказане рішення комісії ДФС України було отримано Позивачем в «Особовому кабінеті платника» 04 грудня 2018 р. 07.12.2019р. Позивачем в порядку п.56,23 ст.56 ПК України була подана до ДФС України скарга на рішення комісії ДФСУ, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації від 04.12.2018 року №1011448/34060298. 17.12.2018р. відповідно до рішення комісії ДФС України з питань розгляду скарг №52209/34060298/2 скаргу було залишено без задоволення, а рішення від 04.12.2018 року №1011448/34060298 без змін. Позивач вважає, що Рішення комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації від 04.12.2018 року №1011448/34060298 є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Ухвалою судді Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 березня 2019 р. позовну заяву залишено без руху і позивачу надано строк для усунення недоліків.

Ухвалою судді Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 квітня 2019 р. відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду в порядку спрощеного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

Ухвалою від 06 травня 2019р. залучено до участі у справі співвідповідача - Головне управління Державної фіскальної служби України у Дніпропетровській області (далі - відповідач-2).

15 травня 2019 року від Державної фіскальної служби України (відповідач-1) надійшов відзив на адміністративний позов, в обґрунтування якого зазначено, що позовні вимоги про зобов'язання ДФС України зареєструвати вищезазначені податкові накладні є необґрунтованими, оскільки без надання правової оцінки рішенню комісії регіонального рівня, зобов'язання ДФС України зареєструвати податкові накладні є передчасним. Із матеріалів справи випливає, що зобов'язання зареєструвати податкові накладні є похідною вимогою до ДФС України від вимог до головного управління ДФС у Дніпропетровській області, оскільки скасування рішення відповідної комісії контролюючого органу є самостійною підставою для реєстрації відповідної податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до п.28 Порядку. З огляду на викладене, просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

21 травня 2019р. від позивача надійшли пояснення, у яких зазначив, що в рішенні Комісії (квитанції) не вказано конкретного критерію (відповідно до п.1.6) оцінки ступеня ризиковості платника податку/операції, конкретного переліку документів, що необхідно подати позивачу.

30 травня 2019 року від Головного управління Державної фіскальної служби України у Дніпропетровській області (відповідач-2) надійшов відзив на адміністративний позов, в обґрунтування якого зазначено, що Комісією ГУ ДФС у Дніпропетровській області прийнято Рішення від 04.12.2018 №1011448/34060298 про відмову в реєстрації податкової накладної №230603 від 23.06.2018 з наступних підстав. ТОВ «Чиста планета» реалізовано на покупця ТОВ «АЙ ПІ ДЖІ ТРЕЙДІНГ» згідно з видатковою накладною товар з номенклатурою: Мило туалетне тверде "Fantasy" ягодний мікс; Туалетний папір "Fanteе" ароматиз. море 4 рул/уп: (Е) Серветка волога ТМ "Веаutу Fantasу" орхідея 10 шт. блок :50 шт.; (Е) Серветка волога "Fantее" орхідея 10 шт. блок: 50 шт.; (Е) Серветка волога "Fantее" океан 10 шт. блок: 50 шт.; Серветка волога ТМ "Веаutу Fantasy" гранат та білий чай 15 шт. м/уп.; Серветка волога ТМ "Веаutу Fantasy" цитрус 10 шт.; (Е) Серветка волога" Fanteе" вишня 15 шт. блок: 40 шт.; (Е) Серветка волога " Fanteе " ягоди 15 шт. блок: 40 шт.; ТМ "Веаutу Fanteе" Гель-мило «Полуничний смузі» 300 г; Хустинки "Fanteе" без аромату 2 сл.; Хустинки " Fanteе" орхідея 2 сл.; Хустинки " Fanteе " вишня 2 сл.; Серветка волога ТМ "Веаutу Fantasy" Антибактеріальна 15 шт/уп.; Засіб мийний рідкий гель-бальзам для миття посуду «ЯБЛУКО» 525 мл. (24); Гель-Бальзам для миття посуду ЯБЛУКО 1 л. (16); (12) Серветки вологі для дітей з екстрактом ромашки, обліпихи та Д-пантенолом (72 шт.). Серед первинних документів відсутні видаткові накладні, договори, платіжні документи щодо придбаного від постачальників товару з номенклатурою: Засіб мийний рідкий гель-бальзам для миття посуду «ЯБЛУКО» 525 мл. (24); Гель-Бальзам для миття посуду ЯБЛУКО 1 л. (16); ТМ " Веаutу Fantasy" Гель-мило «Полуничний смузі» 300 г; Мило туалетне тверде " Fanteе" ягодний мікс. Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній /розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства. Згідно з рішенням Комісії від 04.12.2018 №1011448/34060298 про відмову від реєстрації податкової накладної №230603 від 23.06.2018 підставою для відмови у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначено: надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства. На підставі вищевикладеного, вважає визначені підстави в Рішенні комісії для відмови в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування правомірними та такими, що прийняті відповідно до норм чинного законодавства та в установленому порядку, а вимоги позивача є безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Згідно з ч.ч. 5, 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, заперечення, викладені у відзиві, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини справи.

23.06.2018 року ТОВ «Чиста Планета» було складено податкову накладну №230603 на загальну суму 38395,66 грн. (в т.ч. ПДВ 6399,28 грн.) та направлено її для подальшої реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно з квитанцією №1 від 05.07.2018 року податкову накладну №230603 від 05.04.2018 року прийнято, але відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація зупинена. У квитанції зазначено: «Відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України, реєстрація ПН/РК від 23.06.2018 №230603 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп.1.6 п.1 «Критеріїв ризиковості платника податку»...». З метою надання пояснень та копій документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН в ЄРПН, керуючись пп.201.16.2 п.201.16 ст.201 ПКУ.

Позивачем направлено на адресу ДФС України повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено від 02.12.2018 року №346 та сканкопії документів на підтвердження реальності здійснення операцій по податковій накладній №230603 від 23.06.2018 року. У вказаному Повідомленні платник податків також надав пояснення щодо діяльності Позивача та обставин, що підтверджують реальність здійснення операцій по податковій накладній №230603 від 23.06.2018 року.

Повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено були подані Позивачем та прийнято ДФС України до розгляду 02.12.2018р., про що свідчить квитанція №2 від 02.12.2018р.

Відповідно до Рішення комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації від 04.12.2018 року №1011448/34060298 Позивачу було відмовлено у реєстрації ПН в ЄРПН на підставі надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства (нет ВН на реал.).

07.12.2019р. Позивачем в порядку п.56.23 ст.56 ПК України була подана до ДФС України скарга на рішення комісії ДФСУ, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації від 04.12.2018 року №1011448/34060298.

17.12.2018р. відповідно до рішення комісії ДФС України з питань розгляду скарг №52209/34060298/2 скаргу було залишено без задоволення, а рішення від 04.12.2018 року №1011448/34060298 без змін.

Позивач звернувся до суду із цим позовом.

По суті спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Суд, визначаючись щодо заявлених вимог по суті, виходить з того, що за приписами абзаців "а", "б" пункту 185.1 статті 185 ПК України об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.

Відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

За приписами пункту 201.7 статті 201 цього ж Кодексу податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Положенням пункту 201.10 статті 201 ПК України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01.07.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначено у Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (далі - Порядок №1246).

Пунктом 5 Порядку №1246 передбачено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування приймаються до Реєстру у разі дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктами 200-1.3, 200-1.9 статті 200-1 та пунктами 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 Кодексу, а також з урахуванням Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Реєстрації підлягають податкові накладні та/або розрахунки коригування (у тому числі ті, що не надаються отримувачу (покупцю) товарів/послуг, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, складені за операціями з постачання послуг нерезидентом) незалежно від суми податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.

Згідно з пунктом 12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема, щодо відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу.

Наведене положення відповідає пункту 74.2 статті 74 Податкового кодексу України, яким закріплено, що в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Критерії оцінки ступеня ризиків, достатні для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Згідно з пунктом 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, 201.16. Реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 № 117 затверджений Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №117).

Згідно з пунктом 5 Порядку №117 податкова накладна / розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.

Відповідно до пункту 6 Порядку №117 у разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну / розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Системний аналіз викладених положень податкового законодавства дає підстави для висновку, що податкова накладна та процедура її реєстрації є ключовими елементами у механізмі реалізації платниками податків права на зменшення власних податкових зобов'язань з ПДВ на суму податку, що була сплачена постачальнику у складі вартості товарів або послуг (формування податкового кредиту).

При цьому реєстрації податкової накладної, як обов'язковій умові для віднесення покупцем товарів/послуг сплаченої у складі товарів або послуг суми ПДВ до податкового кредиту, передує процедура автоматизованого співставлення податкової накладної з визначеними у законі критеріями оцінки ступеня ризиків.

У разі відповідності податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних зупиняється.

Пунктом 12 Порядку №117 передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Відповідно до пункту 13 Порядку №117 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складання податкової накладної / розрахунку коригування;

2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД / послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена;

3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

У пункті 14 Порядку №117 передбачено, що перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Відповідно до пунктів 18-19 Порядку №117 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів. Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС).

Пунктом 20 Порядку №117 передбачено, що зазначені комісії приймають рішення про:

- реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі;

- відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

Відповідно до пункту 21 Порядку №117 підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.

Таким чином, умовою розблокування реєстрації податкової накладної, яка за результатами моніторингу була визнана такою, що відповідає критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій, є подання платником податків документів, вичерпний перелік яких передбачений у пункті 14 Порядку №117.

Позивачем було подано на реєстрацію до податкового органу податкову накладну №230603 від 23.06.2018р. Згідно з квитанцією про реєстрацію податкова накладна була отримана податковим органом, її було прийнято, проте, реєстрацію зупинено та запропоновано платнику податків подати додаткові документи та пояснення, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК. На виконання п.п.201.16.2 п. 201.16 ст.201 Податкового кодексу України позивачем в електронному вигляді були направлені документи, запитувані відповідачем.

Комісією Головного управління ДФС у Дніпропетровській області було прийнято рішення №1011448/34060298 від 04.12.2018 року про відмову у реєстрації податкової накладної №230603 від 23.06.2018р. в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненадання платником копій документів.

Вирішуючи, чи були в аспекті доводів контролюючого органу та пункту 14 Порядку №117 подані позивачем документи достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, суд виходить з такого.

Позивачем було подано на реєстрацію до податкового органу податкову накладну №230603 від 23.06.2018р. на загальну суму 38395,66 грн. (в т.ч. ПДВ 6399,28 грн.), складену по відносинах з товариством з обмеженою відповідальністю «Ай Пі Джі Трейдінг», по якій реєстрація зупинена.

Комісією ГУ ДФС у Дніпропетровській області прийнято Рішення від 04.12.2018 р. №1011448/34060298 про відмову в реєстрації податкової накладної №230603 від 23.06.2018 р., оскільки ТОВ «Чиста планета» реалізовано на покупця ТОВ «АЙ ПІ ДЖІ ТРЕЙДІНГ» згідно з видатковою накладною товар з номенклатурою: Мило туалетне тверде "Fantasy" ягодний мікс; Туалетний папір "Fanteе" ароматиз. море 4 рул/уп: (Е) Серветка волога ТМ "Веаutу Fantasу" орхідея 10 шт. блок :50 шт.; (Е) Серветка волога "Fantее" орхідея 10 шт. блок: 50 шт.; (Е) Серветка волога "Fantее" океан 10 шт. блок: 50 шт.; Серветка волога ТМ "Веаutу Fantasy" гранат та білий чай 15 шт. м/уп.; Серветка волога ТМ "Веаutу Fantasy" цитрус 10 шт.; (Е) Серветка волога" Fanteе" вишня 15 шт. блок: 40 шт.; (Е) Серветка волога " Fanteе " ягоди 15 шт. блок: 40 шт.; ТМ "Веаutу Fanteе" Гель-мило «Полуничний смузі» 300 г; Хустинки "Fanteе" без аромату 2 сл.; Хустинки " Fanteе" орхідея 2 сл.; Хустинки " Fanteе " вишня 2 сл.; Серветка волога ТМ "Веаutу Fantasy" Антибактеріальна 15 шт/уп.; Засіб мийний рідкий гель-бальзам для миття посуду «ЯБЛУКО» 525 мл. (24); Гель-Бальзам для миття посуду ЯБЛУКО 1 л. (16); (12) Серветки вологі для дітей з екстрактом ромашки, обліпихи та Д-пантенолом (72 шт.). Серед первинних документів відсутні видаткові накладні, договори, платіжні документи щодо придбаного від постачальників товару з номенклатурою: Засіб мийний рідкий гель-бальзам для миття посуду «ЯБЛУКО» 525 мл. (24); Гель-Бальзам для миття посуду ЯБЛУКО 1 л. (16); ТМ "Веаutу Fantasy" Гель-мило «Полуничний смузі» 300 г; Мило туалетне тверде "Fanteе" ягодний мікс.

Таким чином, згідно з рішенням Комісії від 04.12.2018 р. №1011448/34060298 про відмову від реєстрації податкової накладної №230603 від 23.06.2018 р. підставою для відмови у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначено: надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства, із приміткою (нет ВН на реал.).

Суд зауважує, що подати контролюючому органу документи, достатні для реєстрації податкової накладної, є обов'язком платника податку. Зміст і обсяг поданих первинних та інших документів для висновку про їх достатність для реєстрації податкової накладної, повинен узгоджуватись зі змістом та характером господарської операції та свідчити про її фактичне виконання. Сама по собі наявність господарських та/або цивільних договорів між учасниками фінансово-господарських операцій, не опосередкованих сукупністю первинних документів, що підтверджують фактичний рух товарів/послуг і коштів у процесі їх здійснення, не свідчить про реальність відповідних фінансово-господарських операцій і не може бути підставою для реєстрації податкової накладної, яка відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків.

Беручи до уваги те, що обсяг поданих позивачем документів та їх зміст не дозволяє однозначно з'ясувати фактичні обставини поставки товару, суд вважає обґрунтованим висновок комісії, що надані позивачем документи були недостатніми для прийняття рішення про реєстрацію вищевказаної податкової накладної.

За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На виконання цих вимог відповідачем-2 було доведено належними та допустимими доказами правомірність прийнятого рішення.

Водночас докази, подані позивачем, не підтверджують обставини, на які він посилається в обґрунтування позовних вимог, і були спростовані доводами відповідача-2.

Щодо позовних вимог про зобов'язання зареєструвати податкові накладні, суд зазначає наступне.

Відповідно до положень ч.ч. 3,4 ст. 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Оскільки суд дійшов висновку про те, що відповідачем-2 рішення було прийняте на підставі, у межах та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, та є обґрунтованим, ця вимога також задоволенню не підлягає.

З огляду на зазначене, суд доходить висновку, що у задоволенні позовної заяви необхідно відмовити повністю.

Що стосується судових витрат, то спір було вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а доказів понесення ним витрат, пов'язаних з розглядом справи суду не надано, отже, питання розподілу судових витрат не вирішується.

Керуючись ст.ст. 9, 77, 139, 242-243, 245-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви товариства з обмеженою відповідальністю «Чиста Планета» до Державної фіскальної служби України, Головного управління Державної фіскальної служби України у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Р.З. Голобутовський