02 липня 2019 року ЛуцькСправа № 140/1583/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій,
Головне управління ДФС у Волинській області (далі - ГУ ДФС у Волинській області, позивач) звернулося з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (відповідач) про стягнення фінансових санкцій у сумі 17000,00 грн., застосованих рішенням від 15 лютого 2019 року №000777-40.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 02 жовтня 2018 року працівниками ГУ ДФС у Волинській області була проведена фактична перевірка торгового павільйону (АДРЕСА_2), де здійснює підприємницьку діяльність відповідач. Актом перевірки від 03 жовтня 2018 року №03/201/40-01/2858505655 встановлено факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями без ліцензії, що є порушенням статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів». На підставі вказаного акта перевірки ГУ ДФС у Волинській області прийняло рішення від 15 лютого 2019 року №000777-40 про застосування до відповідача фінансових санкцій у вигляді штрафу за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без ліцензії відповідно до статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» на суму 17000,00 грн. Зазначене рішення відповідачем не оскаржувалось.
Відповідач не сплатив суму штрафу в добровільному порядку у визначений строк, тому позивач просив стягнути з відповідача 17000,00 грн. фінансових санкцій в примусовому порядку.
Ухвалою від 31 травня 2019 року прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи призначено у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Копію ухвали від 31 травня 2019 року відповідач отримав 11 червня 2019 року (а.с.25). У встановлений судом строк відповідач відзиву та будь-яких документів чи пояснень з приводу позову суду не надавав.
Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Отже, зважаючи на те, що відповідач ні відзиву, ні будь-яких доказів у спростування позову у встановлений строк не подав, то судом справу вирішено на підставі наявних матеріалів.
Дослідивши письмові докази, письмові пояснення позивача, викладені у позові, суд встановив такі обставини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець 02 лютого 2006 року, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 11 червня 2019 року №1005434069 (а.с.23-24).
02 жовтня 2018 року працівниками ГУ ДФС у Волинській області на підставі наказу ГУ ДФС у Волинській області від 02 жовтня 2018 року №3440 (а.с.8), направлень від 02 жовтня 2018 року № 517, № 518 (а.с.9, зворот) проведено фактичну перевірку господарської одиниці - торгового павільйону, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 . За цією адресою та у вказаному об'єкті здійснював підприємницьку діяльність відповідач. За результатами перевірки складено акт №03/201/40-01/2858505655 від 03 жовтня 2018 року «Про результати фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами» (далі - акт перевірки, а.с.5-7). До перевірки надано ліцензію на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями НОМЕР_1 з терміном дії з 21 лютого 2017 року до 21 лютого 2018 року та ліцензію НОМЕР_3 з терміном дії з 26 лютого 2018 року до 26 лютого 2019 року. Актом перевірки зафіксовано, що у період з 21 лютого 2018 року по 25 лютого 2018 року в зазначеному торговому павільйоні відповідач здійснював роздрібну торгівлю без ліцензії алкогольними напоями, перелік яких зазначено в додатку №1 до вказаного акта, що є порушенням статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (з наступними змінами та доповненнями, далі - Закон №481/95-ВР). Як слідує з акта перевірки, відповідач з актом ознайомлений, про що свідчить його підпис (а.с.6, зворот). Факт виявленого порушення підтверджується також письмовими поясненнями відповідача від 02 жовтня 2018 року (а.с.10).
15 лютого 2019 року на підставі акта перевірки начальником ГУ ДФС у Волинській області прийнято рішення №000777-40 про застосування до відповідача фінансових санкцій у вигляді штрафу відповідно до абзацу п'ятого частини другої статті 17 Закону №481/95-ВР в розмірі 17000,00 грн. за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявності ліцензії (а.с.12). Зазначене рішення надіслане відповідачу рекомендованим порядком та вручене йому 18 лютого 2019 року (а.с.11, зворот).
Як визначено частиною чотирнадцятою статті 15 Закону №481/95-ВР, роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
У розумінні статті 1 Закону №481/95-ВР алкогольні напої - продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукровмісних матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового понад 0,5 відсотка об'ємних одиниць, які зазначені у товарних позиціях 2203, 2204,2205, 2206 (крім квасу «живого» бродіння), 2208 згідно з УКТ ЗЕД, а також з вмістом спирту етилового 8,5 відсотка об'ємних одиниць та більше, які зазначені у товарних позиціях 2103 90 30 00, 2106 90 згідно з УКТ ЗЕД. При цьому пиво - насичений діоксидом вуглецю пінистий алкогольний напій із вмістом спирту етилового від 0,5 відсотка об'ємних одиниць, отриманий під час бродіння охмеленого сусла пивними дріжджами, що відноситься до товарної групи УКТ ЗЕД за кодом 2203.
Відповідно до абзацу п'ятого частини другої статті 17 Закону № 481/95-ВР у разі оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій (крім випадків, передбачених цим Законом), до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів в розмірі 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень.
Згідно з частинами четвертою, п'ятою статті 17 Закону № 481/95-ВР рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органами доходів і зборів та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України. У разі невиконання суб'єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.
Відповідно до пункту 6 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 червня 2003 року №790, рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (ДФС та її територіальні органи, Мінекономрозвитку), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Держстату, Держспоживінспекції відповідно до їх компетенції, визначеної законодавством.
Пунктами 10, 11 цього ж Порядку передбачено, що у разі невиконання суб'єктом господарювання рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду. Суми фінансових санкцій, стягнені відповідно до цього Порядку, зараховуються до бюджету згідно із законодавством.
Рішення про застосування фінансових санкцій відповідач не оскаржував ні в адміністративному, ні в судовому порядку, а тому на час розгляду справи зазначене рішення є чинним (доказів протилежного суду не надано). Строк для добровільної сплати фінансових санкцій у сумі 17000,00 грн. сплинув 20 березня 2019 року. Відповідач фінансові санкції у сумі 17000,00 грн. не сплатив.
Оскільки рішення про застосування фінансових санкцій від 15 лютого 2019 року №000777-40 у встановленому порядку не скасоване, відповідачем добровільно фінансові санкції не сплачено, відповідач відзиву на позов та доказів у спростування позовних вимог не подав, то суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Згідно із частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Відтак, судові витрати у вигляді сплаченого позивачем судового збору в сумі 1921,00 грн. згідно із платіжним дорученням від 23 травня 2019 року №966 (а.с.20) з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 9, 72-77, 139, 162, 243-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Головного управління ДФС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 4, ідентифікаційний код юридичної особи 39400859) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) про стягнення фінансових санкцій задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 в доход бюджету заборгованість за фінансовими санкціями у сумі 17000,00 грн. (сімнадцять тисяч грн. 00 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.
Суддя Ж.В. Каленюк