Справа № 404/4209/19
Номер провадження 3/404/1334/19
03 липня 2019 року суддя Кіровського районного суду м. Кіровограда Поступайло Володимир Васильович, розглянувши матеріали справ про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає по АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.2 ст.187 КУпАП,
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ГР №291246 від 20.05.2019 року 19.05.2019 року о 23 год. 30 хв. ОСОБА_1 був відсутній вдома по АДРЕСА_1 , чим порушив п.3 постанови Кіровського районного суду м.Кіровограда, вчинивши адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.187 КУпАП.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ГР №291388 від 14.05.2019 року 11.05.2019 року о 22 год. 30 хв. ОСОБА_1 був відсутній за місцем свого проживання по АДРЕСА_1 , чим порушив п.3 постанови Кіровського районного суду м.Кіровограда від 18.01.2019 року, вчинивши адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.187 КУпАП.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ГР №291389 від 14.05.2019 року 12.05.2019 року о 22 год. 30 хв. ОСОБА_1 був відсутній за місцем свого проживання по АДРЕСА_1 , чим порушив п.3 постанови Кіровського районного суду м.Кіровограда від 18.01.2019 року, вчинивши адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.187 КУпАП.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ГР №291387 від 14.05.2019 року 10.05.2019 року о 22 год. 30 хв. ОСОБА_1 був відсутній за місцем свого проживання по АДРЕСА_1 , чим порушив п.3 постанови Кіровського районного суду м.Кіровоград від 18.01.2019 року, вчинивши адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.187 КУпАП.
У судове засідання 03.07.2019 року ОСОБА_1 не з'явився, своєчасно повідомлявся про час та місце розгляду справи (а.с.31,32), причини неявки не повідомив, клопотань про відкладення розгляду справи до суду не подав.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 року у справі «Смірнов проти України» згідно з положеннями частини першої статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмет спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням п.1 ст.6 даної Конвенції.
Відтак, суд розглядає справу на підставі наявних доказів, вживши усі можливі і передбачені законодавством заходи, з метою реалізації ОСОБА_1 прав, передбачених ст.268 КУпАП.
На доведення вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень до протоколів долучені та до суду направлено такі докази: рапорти ДОП Кропивницького ВП ГУНП в Кіровоградській області, копії постанови Кіровського районного суду м.Кіровограда про зміну умов адміністративного нагляду ОСОБА_1 від 18.01.2019 року, копії постанови про оголошення обмежень адміністративному піднаглядному, копії підписок особи щодо якої встановлено адміністративний нагляд.
Дослідивши надані докази, суд приходить до таких висновків.
Згідно з ч.2 ст.251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
У своїх рішеннях Європейський суд з прав людини неодноразово посилався на те, що провадження у справах про адміністративні правопорушення, за гарантіями може прирівнюватися з кримінальним для цілей застосування Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (п.39 рішення «Лучанінова проти України» від 09.09.2011 року (заява №16347/02), п.1 резолютивної частини рішення «Швидка проти України від 30.10.2014 року (заява №17888/12)), обґрунтовуючи їх, зокрема, як характером законодавчого положення, яке порушувалося (КУпАП), так і профілактичною та каральною метою стягнень, передбачених цим положенням.
Ч.2 ст.187 КУпАП передбачено притягнення до адміністративної відповідальності за порушення правил адміністративного нагляду особою, щодо якої встановлено такий нагляд, які вчиненні повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення.
Проте, у матеріалах справ відсутні будь-які докази повторності порушення правил адміністративного нагляду ОСОБА_1 протягом року після накладення на нього адміністративного стягнення за ч.1 ст.187 КК України.
Фактично з доказів на доведення вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, пов'язаних із відсутністю останнього за місцем проживання, долучено лише рапорти ДОП Кропивницького ВП ГУНП в Кіровоградській області, які за своєю формою та змістом є однотипними доповідями, підписаними поліцейським, на ім'я керівництва відділу поліції. Вказані рапорти належно не обґрунтовані та на переконання суду не містять достатніх даних, які б достовірно давали змогу зробити суду висновок з них про те, що ОСОБА_1 був відсутній у зазначений в них час та дні за місцем проживання, до якого, як вбачається зі змісту кожного з рапортів, поліцейські жодного разу не потрапляли та його не оглядали. Відомості і докази щодо залишення місця проживання та перебування в іншому місці (якому саме) особою, стосовно якої встановлено адміністративний нагляд, також відсутні. Рапорти поліцейських не зареєстровані у відділі поліції як відповідні документи, не містять резолюції керівництва, із врахуванням інших обставин провадження за своїм змістом є документом, складеним заінтересованим у розгляді справи працівником, який не підтверджується будь-якими доказами. Відтак відповідні рапорти не беруться судом як достовірні, допустимі та достатні докази, тому не можуть бути взяті до уваги і протоколи про адміністративні правопорушення, в яких викладені відомості з таких рапортів.
Крім того, відповідно до мотивувальної частини постанови Кіровського районного суду м.Кіровограда від 18.01.2019 року про зміну умов адміністративного нагляду ОСОБА_1 , 17.10.2018 року постановою Кіровського районного суду м.Кіровограда було продовжено адміністративний нагляд ОСОБА_1 строком на 6 місяців, тобто до 17.04.2019 року.
Відповідно до протоколів про адміністративну відповідальність складених відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст.187 КК України, порушення правил адміністративного нагляду ОСОБА_1 мало місце 10, 11, 12 та 19 травня 2019 року, тобто поза межами строку дії адміністративного нагляду встановленого відносно останнього. Будь-які докази того, що станом на вказаний час відносно ОСОБА_1 було встановлено адміністративний нагляд у матеріалах справи відсутні.
Таким чином суд вважає не доведеним належними, допустимими, достовірними та достатніми доказами те, що ОСОБА_1 за часу та обставин, які викладені у кожному з протоколів про адміністративне правопорушення, порушив умови адміністративного нагляду та чи було взагалі у вказаний час встановлено ОСОБА_1 адміністративний нагляд.
Відповідно до ст.62 Конституції України ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Суд не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
Підсумовуючи викладене, суд вважає, що обставини, які викладені в кожному з протоколів про адміністративні правопорушення, не відображають всіх істотних ознак складу правопорушення, передбаченого ч.2 ст.187 КУпАП, а вчинення самих правопорушень, зазначених у кожному з протоколів, не доведено належними, достатніми та достовірними доказами.
За викладених обставин суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні кожного з правопорушень, передбачених ч.2 ст.187 КУпАП, за кожним протоколом про адміністративне правопорушення не знайшла свого підтвердження, а тому провадження у справі №404/4209/19, в якій об'єднано справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.187 КУпАП, підлягає закриттю на підставі п.1 ст.247 КУпАП.
Керуючись п.1 ст.247, ст.ст. 283, 284, 285 КУпАП, суд,
Провадження по справі №404/4209/19 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.187 КУпАП закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку із відсутністю в його діях складу вказаних адміністративних правопорушень.
Постанова може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду протягом 10 днів з дня винесення через Кіровський районний суд м. Кіровограда.
Суддя Кіровського районного
суду м. Кіровограда В.В. Поступайло