Постанова від 23.02.2010 по справі 22-а-5283/09

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 22-а-5283/09 Головуючий у 1-й інстанції: Соломко І.І.

Суддя-доповідач: Романчук О.М

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" лютого 2010 р.

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого: Романчук О.М.,

Суддів: Усенка В.Г.,Собківа Я.М.,

при секретарі: Шевчук К.В.,

розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Ічнянської райдержадміністрації Чернігівської області на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 22 грудня 2008 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Ічнянської райдержадміністрації Чернігівської області про визнання дій неправомірними та стягнення заборгованості по не виплаченій грошовій допомозі по догляду за дітьми, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулася до суду із вимогою про стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Ічнянської райдержадміністрації Чернігівської області різниці недоплаченої їй суми допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трьохрічного віку за період з липня 2007 року по жовнень 2008 року.

Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 22 грудня 2008 року позов задоволено частково: визнано дії Управління праці та соціального захисту населення Ічнянської райдержадміністрації Чернігівської області щодо нарахування ОСОБА_2 допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трьох років в меншому розмірі ніж передбачено Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», неправомірними. Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Ічнянської райдержадміністрації Чернігівської області провести нарахування та виплату ОСОБА_2 допомоги по догляду за ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з липня 2007 року по жовтень 2008 року з урахуванням сум, отриманих нею згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 року № 489 та Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року № 107. Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Ічнянської райдержадміністрації Чернігівської області провести нарахування та виплату ОСОБА_2 допомоги по догляду за ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2 до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з грудня 2007 року по жовтень 2008 року з урахуванням сум, отриманих нею згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 року № 489 та Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року № 107. В решті позову відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач по справі - Управління праці та соціального захисту населення Ічнянської райдержадміністрації Чернігівської області, подали апеляційну скаргу, в якій просили скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким повністю відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

Суд, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково з таких підстав.

Як вірно встановлено судом першої інстанції позивач є матір'ю малолітніх дітей ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2. Догляд за дітьми здійснюється позивачем.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Дію ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» на 2007 рік зупинено пунктом 14 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік».

Тобто, в даному випадку на період виникнення спірних правовідносин, які є предметом спору в цій справі, були наявні нормативно-правові акти, які мають однакову юридичну силу, але по-різному встановлюють розмір щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку.

Вирішуючи питання про те, положення якого Закону підлягають застосуванню для вирішення спірних правовідносин, колегія суддів бере до уваги наступне.

Відповідно до ст. 75 Конституції України Верховна Рада України є єдиним органом законодавчої влади в Україні.

Конституція України не встановлює пріоритету застосування того чи іншого закону, в тому числі залежно від предмета правового регулювання. Немає також закону України, який би регулював питання подолання колізії норм законів, що мають однакову юридичну силу.

Водночас, пунктом 3 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України у справі № 18/183-97 за конституційним зверненням ОСОБА_5 щодо офіційного тлумачення частини п'ятої статті 94 та статті 160 Конституції України (справа про набуття чинності Конституцією України) від 03 жовтня 1997 року № 4-зп зазначається, що конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше.

Відповідно до ч. 3 ст. 150 Конституції України рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України.

Відтак, виходячи з наведених положень Конституції України та рішення Конституційного Суду України, а також враховуючи, що вищезазначеним Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» фактично змінено положення Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», який діяв у часі раніше, пріоритетними в даному випадку є положення статей Закону України про Державний бюджет України на відповідний рік.

Як встановлено колегією суддів, відповідачем грошова допомога по догляду за дітьми до досягнення ними трьохрічного віку була виплачена позивачу у 2007 році у розмірі, передбаченому ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» з урахуванням обмежень, встановлених Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік».

При цьому, судовою колегією враховується, що рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 пункт 14 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», яким зупинено на 2007 рік дію ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку, визнано таким, що не відповідає Конституції України.

Разом з тим, відповідно до п. 3 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України визнані неконституційними положення Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» втратили чинність з дня ухвалення цього рішення, тобто з 09 липня 2007 року.

Крім того, за загальновизнаним принципом права, закріпленим у ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, а тому до певної події або факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали.

Таким чином, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанцій, що позивач має право на отримання допомоги по догляду за ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення нею трирічного віку, виходячи з її розміру, встановленого Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», з урахуванням розміру прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 62 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та по догляду за ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2 за період з 01.12.2007 по 31.12.2007 року.

28.12.2007 року Законом України № 107-VI “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» були внесені зміни та ч. 1 ст. 15 було викладено у наступній редакці: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень».

Положення ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції Закону України від 28.12.2007 року № 107-VI “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» є чинними та у встановленому законом порядку такими, що не відповідають Конституції України, не визнавалися.

Як вбачається з матеріалів справи, починаючи з січня 2008 року щомісячна грошова допомога по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку виплачувалася позивачу в сумі 260,00 гривень, що свідчить про відсутність підстав для задоволення позовних вимог в цій частині.

Таким чином, судом першої інстанції при ухваленні постанови було неповно з'ясовано обставини справи та порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Беручи до уваги вищевикладене, колегія суддів у відповідності до ч. 2 ст. 205 КАС України, приходить до висновку, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити частково, постанову суду першої інстанції скасувати та ухвалити нову постанову, якою задоволити позовні вимоги частково.

Керуючись ст. ст. 160, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Ічнянської райдержадміністрації Чернігівської області - задовольнити частково.

Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 22 грудня 2008 року - скасувати та ухвалити нову, якою задовольнити позовні вимоги частково.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Ічнянської райдержадміністрації Чернігівської області провести нарахування та виплату ОСОБА_2 допомоги по догляду за ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення нею трирічного віку, виходячи з розміру, встановленого Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», з урахуванням розміру прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 62 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, з урахуванням сум, які були виплачені.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Ічнянської райдержадміністрації Чернігівської області провести нарахування та виплату ОСОБА_2 допомоги по догляду за ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2 до досягнення нею трирічного віку, виходячи з розміру, встановленого Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», з урахуванням розміру прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 62 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» за період з 01.12.2007 року по 31.12.2007 року, з урахуванням сум, які були виплачені.

У решті позову відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.

Головуючий-суддя:

Судді:

Повний текст виготовлено: 26 лютого 2010 року.