ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
27 червня 2019 року м. Київ№ 640/19990/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючої судді - Добрівської Н.А.,
розглянувши питання про закриття провадження у справі
за позовомОСОБА_1 до
доМіністерства аграрної політики та продовольства України
пропро визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 із позовною заявою до Міністерства аграрної політики та продовольства України, у якій просить суд:
- визнати бездіяльність Міністерства аграрної політики та продовольства України (місцезнаходження: 01001, м.Київ, вул. Хрещатик, буд. 24, ідентифікаційний код 37471967) протиправною щодо неприйняття рішення про звільнення ОСОБА_2 з посади директора ДБП "Урожай" та розірвання контракту з директором Державного багатопрофільного підприємства "Урожай" від 30.11.2015 №45;
- зобов'язати Міністерство аграрної політики та продовольства України (місцезнаходження: 01001, м.Київ, вул. Хрещатик, буд. 24, ідентифікаційний код 37471967) . розірвати контракт з директором Державного багатопрофільного підприємства "Урожай" від 30.11.2015 №45 ОСОБА_2 ;
- зобов'язати Міністерство аграрної політики та продовольства України прийняти рішення про необхідність проведення конкурсного відбору на зайняття посади директора Державного багатопрофільного підприємства "Урожай" та оприлюднити на офіційному веб-сайті Мінагрополітики оголошення про проведення такого конкурсного відбору.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.12.2018 позовну заяву залишено без руху, та надано строк з дня одержання даної ухвали для усунення недоліків.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 21.01.2019 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання.
На підставі розпорядження про повторний автоматичний розподіл від 28.05.2019 року №766 та відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 28.05.2019 визначено суддю Добрівську Н.А. для розгляду адміністративної справи №640/19990/18 та вказану справу передано на розгляд судді Добрівській Н.А.
Дана справа підлягає прийняттю до провадження та продовженням розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши матеріали справи, ознайомившись із письмово викладеними позиціями учасників процесу, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд приходить до наступних висновків.
Між Міністерством аграрної політики та продовольства України, в особі Міністра аграрної політики та продовольства України Павленка О.М., та ОСОБА_2 30.11.2015 року укладено контракт №45, згідно якого третю особу найнято на посаду директора Державного багатопрофільного підприємства «Урожай» на строк по 29.11.2018 року.
Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 09.12.2015 року №262-п призначено ОСОБА_2 на посаду директора шляхом укладання вищевказаного контракту, як переможця конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки.
29.11.2018 року укладено додаткову угоду до контракту №45 від 30.11.2015 року Державним секретарем Міністерства аграрної політики та продовольства України Андроновим В.Є., продовжено термін дії контракту з ОСОБА_2 до 29.11.2019 року.
Вважаючи протиправною бездіяльність Міністерства аграрної політики та продовольства України щодо не вчинення дій направлених на припинення контракту з ОСОБА_2 , оскільки відповідач таким чином сприяє ОСОБА_2 завдавати підприємству збитки, всупереч покладених на нього повноважень, як уповноваженого органу управління, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку вказаним у позові правовідносинам, що виникли між сторонами, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
За приписами п.2 ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Відповідно до п.17 ч. 1 ст. 4 КАС України публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування
Відносини, що виникають у зв'язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням, правовий статус державного службовця визначено Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015року № 889-VIII (надалі -Закон №889-VIII).
Згідно ч.1 ст.1 Закону №889-VIII державна служба - це публічна, професійна, політично неупереджена діяльність із практичного виконання завдань і функцій держави, зокрема щодо: 1) аналізу державної політики на загальнодержавному, галузевому і регіональному рівнях та підготовки пропозицій стосовно її формування, у тому числі розроблення та проведення експертизи проектів програм, концепцій, стратегій, проектів законів та інших нормативно-правових актів, проектів міжнародних договорів; 2) забезпечення реалізації державної політики, виконання загальнодержавних, галузевих і регіональних програм, виконання законів та інших нормативно-правових актів; 3) забезпечення надання доступних і якісних адміністративних послуг; 4) здійснення державного нагляду та контролю за дотриманням законодавства; 5) управління державними фінансовими ресурсами, майном та контролю за їх використанням; 6) управління персоналом державних органів; 7) реалізації інших повноважень державного органу, визначених законодавством..
Відповідно до ч.2 ст.1 Закону №889-VIII державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов'язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.
Частиною 3 статті 3 Закону №889-VIII передбачено перелік осіб, на яких дія вказаного закону не поширюється, де, зокрема, в п.15 зазначено працівників державних підприємств, установ, організацій, інших суб'єктів господарювання державної форми власності, а також навчальних закладів, заснованих державними органами.
Повноваження Міністерства аграрної політики та продовольства України щодо кадрового забезпечення підприємств, що належать до сфери управління міністерства, визначено Положенням про Міністерство аграрної політики та продовольства України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.11.2015 року №1119 (надалі - Положення №1119).
Згідно п.п.2 п.5 Положення №1119 Мінагрополітики з метою організації своєї діяльності здійснює добір кадрів в апарат Мінагрополітики та керівників підприємств, установ і організацій, що належать до сфери його управління, організовує роботу з підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників апарату Мінагрополітики.
Відповідно п.п.11 п. 10-1 Положення №1119 Державний секретар Мінагрополітики призначає на посаду та звільняє з посади керівників підприємств, установ, організацій, що належать до сфери управління Мінагрополітики.
Перелік підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Мінагрополітики, та акціонерних товариств, функції з управління корпоративними правами яких здійснює Мінагрополітики, в тому числі Державного багатопрофільного підприємства «Урожай» Державного багатопрофільного підприємства «Урожай», затверджено наказом Мінагрополітики України від 07.12.2015 № 469 «Про повноваження щодо управління об'єктами державної власності, що належать до сфери управління Міністерства аграрної політики та продовольства України».
Пунктами 1.1-1.5 Контракту №45 встановлено, що 1. За цим контрактом Керівник ( ОСОБА_2 ) зобов'язується безпосередньо і через адміністрацію підприємства здійснювати поточне управління (керівництво) підприємством, забезпечувати його ддяльність відповідно до фінансового плану, ефективне використання і збереження закріпленого за підприємством державного майна, а Орган управління майном (Міністерство аграрної політики та продовольства України) зобов'язується створювати належні умови для матеріального забезпечення і організації праці Керівника.
На підставі контракту виникають трудові відносини між Керівником підприємства та Органом управління майном цього підприємства.
Керівник, який уклав цей контракт, є повноважним представником підприємства під час реалізації повноважень, функцій, обов'язків підприємства, передбачених актами законодавства, Статутом підприємства, іншими нормативно-правовими актами.
Керівник діє на засадах єдиноначальності.
Керівник підзвітний Органу управління майном у межах, встановлених законодавством, Статутом підприємства та цим контрактом.
У п.2.9 Контракту №45 зазначено, що Орган управління майном звільняє Керівника, зокрема, у разі закінчення контракту, достроково за вимогою Керівника, а також у випадку порушень законодавства та умов контракту.
Згідно ст.21 Кодексу законів про працю України, контракт є особливою формою трудового договору, в якому строк його дії, права, обов'язки і відповідальність сторін (в тому числі матеріальна), умови матеріального забезпечення і організації праці працівника, умови розірвання договору, в тому числі дострокового, можуть встановлюватися угодою сторін. Сфера застосування контракту визначається законами України.
З правового аналізу зазначених норм вбачається, що адміністративний суд розглядає спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; тобто спори, пов'язані з діяльністю на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Разом з тим, директор державного підприємства до зазначеного вичерпного переліку не належить, його повноваження визначені не законом, а статутом відповідного підприємства та контрактом, він підзвітний уповноваженому органу управління та жодних владно-розпорядчих функцій не виконує, що виключає належність останнього до категорії публічних службовців.
Таким чином, відносини з приводу притягнення директора державного підприємства до дисциплінарної відповідальності не пов'язані з проходженням публічної служби та є трудовими, відтак, спори, що виникають у таких правовідносинах, не належать до юрисдикції адміністративних судів.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.238 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку про наявність підстав для закриття провадження у даній справі, а заявлені вимоги належить розглядати відповідному суду за правилами Цивільного процесуального кодексу України.
У ч.2 ст.238 КАС України встановлено, що про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету.
Згідно з ч.2 ст.132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до п.5 ч.1 ст.7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
Відповідного клопотання до суду не надходило.
Керуючись положеннями ст.ст. 238, 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Прийняти до провадження адміністративну справу №640/19990/18.
Закрити провадження у адміністративній справі №640/19990/18 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства аграрної політики та продовольства України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Попередити позивача, що повторне звернення до адміністративного до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.
Ухвала набирає законної сили відповідно до ч.1 ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки, встановлені ст.ст.293-297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України в редакції згідно з Законом України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VIII.
Суддя Н.А. Добрівська