Рішення від 01.07.2019 по справі 560/858/19

Справа № 560/858/19

РІШЕННЯ

іменем України

01 липня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Майстера П.М.

за участю:секретаря судового засідання Нетичай Ю.В. представника позивача: Люби І.В., представників відповідачів: Трасковської С.В., Поліщука Є.В.,

розглянувши адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛІВ-ТЕХНІК" до Головного управління ДФС у Хмельницькій області , Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, з врахуванням уточнених позовних вимог, звернувся в суд з позовом до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Хмельницькій області, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення №1091674/42576888 від 01.03.2019 року комісії Головного управління ДФС у Хмельницькій області, яка ухвалює рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, про відмову в реєстрації податкової накладної №15 від 21 лютого 2019 року, покупець ТОВ "ПЬОТІНГЕР УКРАЇНА", код ЄДРПОУ 34864680, на загальну суму 81589,20 грн., в т.ч. ПДВ 13598,20 грн;

- зобов'язати Головне управління ДФС у Хмельницькій області, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" від 21.02.2018 №117, зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №15 від 21 лютого 2019, покупець ТОВ "ПЬОТІНГЕР УКРАЇНА", код ЄДРПОУ 34864680, на загальну суму 81589,20 грн., в т.ч. ПДВ 13598,20 грн, датою її подання на реєстрацію 22 лютого 2019 року.

В обґрунтування позовних вимог в позовній заяві та у відповіді на відзив позивач зазначив, що Товариством з обмеженою відповідальністю "ЛІВ-ТЕХНІК" згідно п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України було складено податкову накладну №15 від 21.02.2019 року та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно інформації зазначеної у Квитанції від 22.02.2019 року №9029206034 направленої ДФС України через "Автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів" ДФС України, на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛІВ-ТЕХНІК", реєстрація документа була зупинена відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України. ПН/РК відповідає вимогам пп.1.6 п.1 "Критеріїв ризиковості платника податку". Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

25 лютого 2019 року Товариством з обмеженою відповідальністю "ЛІВ-ТЕХНІК" було направлено в електронній формі засобами електронного зв'язку до ГУ ДФС у Хмельницькій області пояснення та копії всіх наявних та необхідних документів, що стосуються проведеної господарської операції з покупцем ТОВ "ПЬОТІНГЕР УКРАЇНА" і додатково надано копії всіх документів про походження реалізованого товару (придбаний по імпорту у фірми нерезидента) які підтверджують реальність здійснення операції по податковій накладній №15 від 21.02.2019 на загальну суму 81589,20 грн., в т.ч. сума ПДВ 13598,20 грн.

Однак, рішенням голови комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №1091674/42576888 від 01.03.2019 року було відмовлено у реєстрації податкової накладної №15 від 21.02.2019 року.

Позивач не погоджуючись із вказаним рішенням №1091674/42576888 від 01.03.2019 року оскаржив його до Державної фіскальної служби України.

Рішенням комісії з питань розгляду скарг від 12.03.2019 року №14654/42576888/2 скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛІВ-ТЕХНІК" залишено без задоволення, а рішення голови комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №1091674/42576888 від 01.03.2019 - без змін.

Рішення відповідача №1091674/42576888 від 01.03.2019 позивач вважає протиправним, тому звернувся в суд з вказаними позовними вимогами.

Ухвалою суду від 28.03.2019 року позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛІВ-ТЕХНІК" було залишено без руху.

Суд, ухвалою від 04.04.2019 року відкрив провадження та призначив справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

19.04.2019 року суд ухвалою відмовив у задоволенні клопотання представника Головного управління ДФС у Хмельницькій області про перехід до розгляду справи за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 07.05.2019 року задоволено клопотання представника Головного управління ДФС у Хмельницькій області та залучено Державну фіскальну службу України як співвідповідача по справі №560/858/19.

У судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги, та просив суд адміністративний позов задовольнити.

Представники відповідачів у судовому засіданні позовні вимоги не визнали, надавши суду відзиви на позовну заяву, в яких вказали, що наданий ТОВ "ЛІВ-ТЕХНІК" пакет документів до Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо ПН/РК, реєстрацію яких зупинено по податковій накладній від 21.02.2019р. №15 не є достатнім для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, що стало підставою для прийняття рішення від 01.03.2019 №1091674/42576888 про відмову в реєстрації податкової накладної №15 від 21.02.2019. Просили у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши належним чином зібрані докази по справі, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення спору по суті, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних підстав.

Встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "ЛІВ-ТЕХНІК" є юридичною особою, код ЄДРПОУ 42576888.

01.12.2018 року між ФОП ОСОБА_3 (надалі - Виконавець) та ТОВ "ЛІВ-ТЕХНІК" (надалі - Замовник) було укладено договір доручення №01/12/18 про надання послуг по декларуванню товарів.

Згідно вказаного договору Замовник доручає Виконавцю за обумовлену плату і в обумовлений термін здійснювати декларування товарів, майна, транспортних засобів, та інших предметів Замовника, що переміщуються через митний кордон України, та оформляються у митних органах України, а також надавати інші, пов'язані з зовнішньо-економічною діяльністю Замовника, послуги.

10.12.2018 року між ТОВ "Світязь" (надалі - Орендодавець) та ТОВ "ЛІВ-ТЕХНІК" (надалі - Орендар) було укладено договір оренди приміщення №181210.

Відповідно до умов вказаного договору Орендодавець передає, а Орендар приймає в оренду виробничі та побутові приміщення, що знаходяться за адресою: вул. Матросова, 1 А, с. Мукша Китайгородська (Жовтневе), Кам'янець-Подільського р-ну, Хмельницької обл ., загальною площею 20 кв.м. Приміщення передаються в оренду для виробничих та побутових потреб, що визначені Статутом або іншим реєстраційним документом Орендатора.

Згідно акту здачі-прийняття робіт (надання) послуг від 28.02.2019 року №СВ-0000005, ТОВ "Світязь" були надані ТОВ "ЛІВ-ТЕХНІК" послуги по оренді. Загальна вартість послуг з ПДВ 200,00 грн.

26.12.2018 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "ЛІВ-ТЕХНІК" (надалі - Продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ПЬОТІНГЕР УКРАЇНА" (надалі - Покупець) було укладено договір №3.

Згідно вказаного договору Продавець зобов'язується передавати у власність Покупцю тягово-зчеплювальні системи та інші комплектуючі до сільгосптехніки (товар). Продавець також зобов'язується надавати консультативні послуги та інші роботи по встановленню тягово-зчеплювальних пристроїв на транспортні засоби (послуги), а Покупець зобов'язаний замовляти, приймати та оплачувати такі товари та послуги на умовах цього Договору. Сторони погодили, що найменування, асортимент, загальна кількість, ціна за одиницю, а також загальна вартість кожної партії Товару визначаються Сторонами у рахунках, оформлених на підставах попередніх замовлень Покупця. Ціна на товари та послуги визначається за домовленістю сторін та вказується у рахунках до цього Договору без урахування ПДВ. В ціні товару врахована вартість пакування, маркування, відвантаження на транспортних засобах Продавця, а також інші витрати, що належать Продавцю. Загальна сума цього договору визначається на основі рахунків до цього Договору. Формою оплати за товар є 100% передоплата. Розрахунок проводиться шляхом перерахування коштів на р/р Продавця за наступною схемою:

- за товар - 50% передоплата, згідно виставленого рахунку протягом 5 (п'яти) банківських днів після отримання Покупцем рахунку на оплату, що є необхідною передумовою для початку виробництва; 50% - протягом 3 (трьох) банківських днів після отримання Покупцем Повідомлення від Продавця про готовність Товару до відвантаження. Повідомлення від Продавця про готовність товару може надаватись у письмовій формі, по електронній пошті чи факсу, або у інший спосіб, прийнятний для Сторін.

- за послуги - за домовленістю Сторін.

Надалі, 14.01.2019 року між Максиміліан Шайбмайр (надалі - Продавець) та ТОВ "ЛІВ-ТЕХНІК" (надалі - Покупець) було укладено контракт №2019-М, відповідно до якого Продавець продає, а Покупець купляє на умовах EXW (4713 Австрія, Гальшпах, Янштрассе, 17) запасні частини до сільськогосподарської техніки. Загальна сума контракту складає 95000,00 Євро.

29.01.2019 року ОСОБА_4 було складено інвойс №2019-26 на товар - палець металевий до дишла до с/г техніки, втулка-муфта з'єднувальна для с/г техніки, пластина металева із спеціальними отворами та пазами, причіпне металеве до дишла для с/г техніки, на загальну суму 9315,76 Євро.

Згідно митної декларації №UA400010/2019/000570 від 04.02.2019 року, на підставі інвойсу №2019-26 від 29.01.2019 року на територію України було ввезено вироби з чорних металів, виготовлені комбінованим способом, із спеціальними отворами та пазами для кріплення,палець металевий до дишла до с/г техніки, втулка муфт.

29.01.2019 року між ФОП ОСОБА_2 (надалі - Експедитор) та ТОВ "ЛІВ-ТЕХНІК" (надалі - Клієнт) було укладено договір транспортного експедирування №24.

Згідно вказаного договору Експедитор зобов'язується за винагороду (плату), за рахунок та на умовах Клієнта, від свого імені організувати виконання визначених Договором послуг, пов'язаних з перевезенням вантажу та транспортно-експедиторським обслуговуванням в міжнародному та внутрішньому сполученнях.

Транспортування вказаного товару здійснював водій ОСОБА_1 транспортним засобом Volkswagen Crafter STA 574 А (Договір - Заявка транспортного експедирування №133/К від 29.01.2019 року, Договір - Заявка 133/П на перевезення вантажу автомобільним транспортом від 29.01.2019 року).

04.02.2019 року ФОП ОСОБА_2 (надалі - Експедитор) та ТОВ "ЛІВ-ТЕХНІК" (надалі - Клієнт) склали акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) №133 до договору-заявки транспортного експедирування № 133/К від 29.01.2018 про таке:

1. Експедитор за плату надав Клієнту наступні транспортно-експедиторські послуги:

1.1. За дорученням Клієнта і за його рахунок від власного імені організував перевезення вантажу автотранспортом.

1.2. Забезпечив його виконання шляхом залучення третіх осіб згідно з умовами договору-заявки № 133/К від 29.01.2019 р. до договору № 24 від 29.01.2019 р. транспортного експедирування.

2. Маршрут: 4713 Гальшпах, Австрія - м. Кам'янець-Подільський, Україна.

3. Автомобіль: Volkswagen Crafter STA 574А.

4. Клієнт здійснює оплату Експедитору за транспортно-експедиторські послуги згідно рахунку-фактури №133 від 04.02.2019 р. на загальну суму 18976,00 грн. без ПДВ.

Оплата за надані послуги була проведена ТОВ "ЛІВ-ТЕХНІК" 05.02.2019 року (банківська виписка).

Також, згідно акта про прийняття - передачі виконання робіт від 04.02.2019 року, ТОВ "ЛІВ-ТЕХНІК" (Замовник) та Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 (Виконавець), домовилися про виконання робіт та підписали цей акт про наступне: Виконавець - виконав та передав наступні роботи: - підготовка документів для митого оформлення та оформлення ВМД, Замовник прийняв вказані роботи по обсягу та якості, вартість робіт, становить 2600 грн без ПДВ. 06.02.2019 року ТОВ "ЛІВ-ТЕХНІК" була проведена оплата за послуги з питань митного оформлення.

Окрім того, згідно виписки з рахунку ТОВ "ЛІВ-ТЕХНІК" №НОМЕР_1 за період з 01.02.2019-13.03.2019, розрахунки з ОСОБА_4 були проведені 12.03.2019 року на загальну суму 9315,76 Євро. Також, розрахунки між ТОВ "ЛІВ-ТЕХНІК" та ОСОБА_4 підтверджується оборотно-сальдовою відомістю по рахунку 632 за 01.02.2019-19.03.2019.

На виконання умов договору №3 від 26.12.2018 року ТОВ "ЛІВ-ТЕХНІК" здійснено поставку товару (причіпне металеве до дишла для сільгосптехніки у кількості 7 шт) а ТОВ "ПЬОТІНГЕР УКРАЇНА" прийнято та оплачено товар у повному обсязі, що підтверджується наступними документами: видаткова накладна №14 від 21.02.2019 року на суму 81589,20 грн, в т.ч. ПДВ 13598,20 грн, рахунок на оплату №15 від 21.02.2019 року на суму 81589,20 грн, в т.ч. ПДВ 13598,20 грн, товарно-транспортна накладна №561074 від 21.02.2019 року, виписка з рахунку ТОВ "ЛІВ-ТЕХНІК" №НОМЕР_1 за період 01.02.2019-28.02.2019, оборотно-сальдова відомість по рахунку 361 за 01.02.2019-19.03.2019.

Надалі, відповідно до приписів п.201.10 ст.201 ПК України позивачем на підтвердження господарської операції згідно договору №3 від 26.12.2018 року, виписано податкову накладну №15 від 21.02.2019 року, та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Однак, згідно з отриманою квитанцією від 22.02.2019 року №9029206034 податкову накладну №15 від 21.02.2019 року прийнято, але реєстрацію зупинено. Зазначено підстави зупинення, зокрема вказано, що відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України. ПН/РК відповідає вимогам пп.1.6 п.1 "Критеріїв ризиковості платника податку". Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

25 лютого 2019 року Товариством з обмеженою відповідальністю "ЛІВ-ТЕХНІК" було направлено в електронній формі засобами електронного зв'язку до ГУ ДФС у Хмельницькій області пояснення та копії всіх наявних та необхідних документів, що стосуються проведеної господарської операції з покупцем ТОВ "ПЬОТІНГЕР УКРАЇНА" і додатково надано копії всіх документів про походження реалізованого товару (придбаний по імпорту у фірми нерезидента) які підтверджують реальність здійснення операції по податковій накладній №15 від 21.02.2019 на загальну суму 81589,20 грн., в т.ч. сума ПДВ 13598,20 грн.

Рішенням голови комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №1091674/42576888 від 01.03.2019 року було відмовлено у реєстрації податкової накладної №15 від 21.02.2019 року.

Підставою відмови зазначено ненадання платником податку копій документів: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити), розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків, документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством (документи, які не надано підкреслити). Також зазначено, що платником надано не повний пакет документів для підтвердження ПН№ 15 від 21.02.2019.

Позивач не погоджуючись із вказаним рішенням №1091674/42576888 від 01.03.2019 року оскаржив його до Державної фіскальної служби України. Рішенням комісії з питань розгляду скарг від 12.03.2019 року №14654/42576888/2 скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛІВ-ТЕХНІК" залишено без задоволення, а рішення голови комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №1091674/42576888 від 01.03.2019 - без змін. Підстави: відсутні копії документів, що підтверджують факт придбання, виготовлення, вирощування або переробки ТМЦ/чи можливість надання послуг, виконання робіт.

Не погоджуючись з рішенням відповідача про відмову у реєстрації податкової накладної №1091674/42576888 від 01.03.2019 року позивач звернувся з вказаним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наведене нижче.

Згідно з вимогами ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно підпунктів "а", "б" п. 185.1 ст. 185 Податкового кодексу України (далі - ПК України), об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.

Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг, згідно приписів норми п. 187.1 ст. 187 ПК України, вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку у банківські установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до вимог п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених п. 201.1 цієї статті та/або п. 192.1 ст. 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до п. 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Помилки в реквізитах, визначених п. 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Відповідно до вимог п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21 лютого 2018 року № 117, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; Порядок роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації; Порядок розгляду скарг на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації.

Згідно з вимогами п. 4 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок № 177), у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак, визначених у пункті 3 цього Порядку, такі податкова накладна/розрахунок коригування не підлягають моніторингу та підлягають реєстрації в Реєстрі.

Як вбачається з п. 5 Порядку № 177, податкова накладна/розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.

Згідно з вимогами п. п. 6 та 7 Порядку № 177 визначено, що у разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

У разі коли за результатами моніторингу податкова накладна/розрахунок коригування відповідають критеріям ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Отже, підставами для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є наступна відповідність:

1) платника податку - критеріям ризиковості платника податку;

2) податкової накладної/розрахунку коригування - критеріям ризиковості здійснення операції.

Суд зазначає, що вимог п.п. 6 та 7 Порядку № 177 є чіткими і не припускають неоднозначне (множинне) трактування обов'язків контролюючих органів.

Разом з тим, реєстрацію поданої позивачем податкової накладної №15 від 21.02.2019 року зупинено (як зазначено в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної) через те, що податкова накладна відповідає вимогам пп. 1.6 п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку.

Таким чином, зупиняючи реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідачем застосовано формулювання, яке п.п. 6 та 7 Порядку не передбачено.

Вказане свідчить про те, що контролюючим органом реєстрацію податкової накладної зупинено з підстав, які не передбачені законодавством.

Згідно з вимогами п. 10 Порядку № 117 критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади.

Мінфін у дводенний строк погоджує або надсилає ДФС на доопрацювання визначені у цьому пункті критерії та перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.

Про визначені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, ДФС інформує Комітет Верховної Ради України з питань податкової та митної політики.

ДФС оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті погоджені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.

На виконання п. 10 Порядку № 117 Державна фіскальна служба України 21 березня 2018 року наказом № 144 затвердила Порядок формування територіальними органами та структурними підрозділами ДФС переліку ризикових платників податків (далі - Порядок формування територіальними органами та структурними підрозділами ДФС переліку ризикових платників податків).

Порядком формування територіальними органами та структурними підрозділами ДФС переліку ризикових платників податків передбачено, що усі платники податків, що подають на реєстрацію податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Реєстр), перевіряються ДФС на відповідність критеріям ризиковості, які затверджено Державною фіскальною службою України та погоджено з Міністерством фінансів України (далі - Критерії).

Керівники комісій головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - Комісія), забезпечують розгляд питань на засіданні Комісії щодо внесення платників податків до переліку ризикових платників податків/виключення з переліку ризикових платників податків згідно з п. 1.6 Критеріїв.

Засідання Комісії щодо розгляду питань про внесення платників податків до переліку ризикових платників податків/виключення з переліку ризикових платників податків проводиться згідно з порядком, передбаченим постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №117 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних", та оформлюється протоколом.

До протоколу засідання Комісій обов'язково додаються: перелік платників податків, щодо яких виявлено ознаки ризиковості, згідно з п. 1.6 Критеріїв; матеріали, на підставі яких платників податків віднесено до такого переліку; інша інформація, що розглядається Комісією.

За результатами засідання Комісії та протокольно прийнятого рішення (внесення платників податків до переліку ризикових платників податків/виключення з переліку ризикових платників податків) голова Комісії забезпечує негайне внесення інформації щодо включення/виключення зазначених платників до/із переліку платників податків в режимі "Журнал ризикових платників податків" розділу "Робота Комісії регіонального рівня" підсистеми "Аналітична система" ІТС "Податковий блок" як платників з ознаками ризиковості.

У Листі Державної фіскальної служби України від 21 березня 2018 р. № 959/99-99-07-18 "Критерії ризиковості платника податку", зокрема, зазначено: "1.Платник податків відповідає критеріям ризиковості, якщо: … 1.6. комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме: платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на непідконтрольній території України (зона АТО, АР Крим); дата реєстрації платником податку на додану вартість не перевищує трьох місяців з дати такої реєстрації; платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах державної казначейської служби України (крім бюджетних установ); платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб'єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років; платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України; платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 ПК України; наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником.

Головні управління ДФС в областях, м. Києві та Офіс великих платників податків ДФС постійно обраховують та проводять моніторинг показників, визначених у пунктах 1.1 1.6 цих Критеріїв.

Ризиковість платника податку може бути встановлено у разі виконання хоча б одного з критеріїв, визначених у пунктах 1.1-1.5 цих Критеріїв.

Якщо виявлено, що платник податків має ознаки ризиковості згідно з п. 1.6 цих Критеріїв, то такий платник податків виноситься на розгляд Комісії в той самий день і вноситься до переліку ризикових платників у день проведення засідання Комісії, на якому прийнято відповідне рішення.

Якщо платник податків, якого внесено до переліку ризикових суб'єктів господарювання, перестав відповідати критеріям ризиковості, що визначені у п.п. 1.1 1.5 цих Критеріїв, такого платника податків виключають з переліку ризикових суб'єктів господарювання в день отримання/виявлення такої інформації.

У разі якщо платник податків, внесений до переліку ризикових суб'єктів господарювання, перестав відповідати критеріям ризиковості, що визначені у п. 1.6 цих Критеріїв, платника виключають з переліку ризикових суб'єктів господарювання за рішенням комісій головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС ".

В даному ж випадку, встановлено, що відповідачами не було надано: протоколу засідання Комісії або переліку платників податків, щодо яких виявлено ознаки ризиковості, згідно з п.п. 1.6 п. 1 Критеріїв; матеріалів, на підставі яких платника податків віднесено до такого переліку; іншої інформації, що розглядається Комісією, яка, відповідно до Порядку формування територіальними органами та структурними підрозділами ДФС переліку ризикових платників податків, обов'язково додається до протоколу засідання Комісій.

Крім того, в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної не зазначено за якою саме підставою позивача із указаних в п.п. 1.6 п. 1 Критеріїв віднесено до ризикових платників.

Відповідно до вимог п. 12 та 13 Порядку № 117 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.

Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складання податкової накладної / розрахунку коригування;

2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД/послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена;

3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Згідно з вимогами п. 14 Порядку № 117 перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Як вбачається з п. 15 Порядку № 117, письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування.

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складені на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображені однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з УКТЗЕД або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг).

Пунктом 16 Порядку № 117 визначено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку подає до ДФС в електронній формі засобами електронного зв'язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Згідно з вимогами п.п. 18-20 Порядку № 117 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.

Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС).

Зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Відповідно до вимог п. 21 Порядку № 117 підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.

Як слідує з п.22 Порядку № 117, рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 2 підлягає реєстрації в окремому Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена. Відповідне рішення набирає чинності після реєстрації його в такому Реєстрі.

Відповідно до пункту 23 Порядку №117, таке рішення приймається комісією регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 15 цього Порядку.

Як видно із рішення №1091674/42576888 від 01.03.2019 року про відмову у реєстрації податкової накладної №15 від 21.02.2019 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, підставою для відмови податковим органом позивачу у реєстрації податкової накладної є ненадання платником податку копій документів: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити), розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків, документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством (документи, які не надано підкреслити).

Форма рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначена Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 117 (додаток 2 до вказаного Порядку).

Форма такого рішення передбачає, що в разі відмови в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних через ненадання платником податку копій документів, документи, які не надано (з тих, що визначені вказаною формою рішення), мають бути підкреслені.

Проте, в порушення наведених вимог законодавства рішення Комісії ГУ ДФС у Хмельницькій області №1091674/42576888 від 01.03.2019 року містить лише загальний перелік документів, передбачений формою такого рішення (додаток 2 до вказаного Порядку), і підкреслення конкретних видів документів, які, на думку контролюючого органу, позивачем не надано, не містить.

Суд, також зазначає, що факт зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у ЄРПН не спростовує ані факту здійснення платником податків господарських операцій, ані факту наявності дати виникнення саме першої події (постачання товарів/послуг, або отримання коштів), що підтверджується первинними документами, на підставі яких складається податкова накладна/розрахунок коригування.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Такий підхід узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини. Так, у пункті 110 рішення від 23 липня 2002 року у справі "Компанія "Вестберґа таксі Актіеболаґ" та Вуліч проти Швеції" Суд визначив, що "…адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління".

Судом враховано, наявний в матеріалах справи лист Головного управління ДФС у Хмельницькій області №11448/10/22-01-07-02-22 від 21.03.2019 року згідно якого, на засіданні комісії ГУ ДФС у Хмельницькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, прийнято рішення щодо виключення ТОВ "ЛІВ-ТЕХНІК" із переліку ризикових платників.

Разом із тим, під час розгляду справи відповідачі, як суб'єкти владних повноважень, не надали суду доказів, які спростовували б твердження позивача, та не навели обґрунтованих мотивів прийняття рішення від 01.03.2019 року №1091674/42576888.

В той же час, зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарських операцій між позивачем та контрагентом, та на те, що такі документи були надані контролюючому органу, суд дійшов висновку, що останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкової накладної №15 від 21.02.2019 року.

Враховуючи вище викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість та необхідність задоволення позовних вимог позивача про визнання протиправним та скасування рішення від 01.03.2019 року №1091674/42576888 про відмову у реєстрації податкової накладної №15 від 21.02.2019 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Що ж до позовних вимог про зобов'язання Державної фіскальної служби України зареєструвати податкову накладну №15 від 21.02.2019 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, то суд зазначає наступне.

Відповідно до вимог п. 201.1, 201.10 ст. 201 ПК України реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов'язків платника податків.

У той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в ЄРПН є іншим.

Так, пунктом 28 Порядку №117, окрім іншого, визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийнято та набрало чинності рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

При цьому, згідно з нормами п.п. 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. № 1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Отже, реєстрація в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням ДФС України.

Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи і не спростовано відповідачами, надані позивачем документи підтверджували реальність здійснення господарських операцій по поданій податковій накладній. Документи складені з дотриманням вимог законодавства і були достатніми для реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Обставин, які б унеможливлювали реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, судом не встановлено.

Відповідно ч. 3 ст. 245 КАС України, у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Таким чином, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та з метою дотримання судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання ДФС України зареєструвати податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛІВ-ТЕХНІК" №15 від 21.02.2019 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України).

Разом з тим, відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду доказів на підтвердження правомірності рішення про відмову в реєстрації податкової накладної.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 241 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 01.03.2019 року №1091674/42576888, яка ухвалює рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛІВ-ТЕХНІК" від 21.02.2019 року №15.

Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛІВ-ТЕХНІК" від 21.02.2019 року №15 датою її подання для реєстрації, а саме з 22.02.2019 року.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛІВ-ТЕХНІК" судові витрати в сумі 3842,00грн (три тисячі вісімсот сорок дві грн): з Головного управління ДФС у Хмельницькій області за рахунок бюджетних асигнувань 1921,00грн (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна грн); з Державної фіскальної служби України за рахунок бюджетних асигнувань 1921,00грн (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна грн).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 02 липня 2019 року

Позивач:Товариство з обмеженою відповідальністю "ЛІВ-ТЕХНІК" (вул. Максимчука, 7/94, м. Кам'янець-Подільський, Хмельницька область, 32306 , код ЄДРПОУ - 42576888)

Відповідачі:Головне управління ДФС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 39492190) Державна фіскальна служба України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053 , код ЄДРПОУ - 39292197)

Головуючий суддя П.М. Майстер