Рішення від 02.07.2019 по справі 826/1960/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

02 липня 2019 року № 826/1960/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Євро Пауер»

до Державної фіскальної служби України

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Євро Пауер» (02002, м. Київ, вул. Євгена Сверстюка, 19, код ЄДР: 41047794) (далі - позивач, ТОВ «Євро Пауер», товариство) з позовом до Державної фіскальної служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДР: 39292197) (далі - відповідач, ДФС України, податковий/контролюючий орган), в якому просить суд:

1) визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України №400320/41047794 від 12.12.2017 про відмову в реєстрації податкової накладної №2700857 від 27.10.2017 року;

2) зобов'язати комісію Державної фіскальної служби України зареєструвати податкову накладну № 2700857 від 27.10.2017.

Позиція позивача.

Позивач зазначає, що у реєстрації ПН відмовлено у зв'язку з начебто наданням документів, складених з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної. На думку відповідача обсяг постачання не відповідає обсягу придбання. Однак, будь-якої конкретизації, обґрунтування вказане рішення не містить.

Скарга, подана на це рішення залишена без задоволення, без зазначення по суті у чому полягають порушення з боку позивача.

У той же час, позивач наполягає, що вказана податкова накладна відповідає встановленим вимогам, сформована за результатами операції з поставки дизельного палива по контракту, що підтверджується належним чином оформленими документами.

Відтак, позивач просить задовольнити позов.

Позиція відповідача.

Відповідач надіслав відзив проти позову, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог, з огляду на те, що на підтвердження здійснення господарської операції, на підставі якої сформовано спірну податкову накладну, товариством надано документи не у повному обсязі та не у відповідності до Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 № 567.

Процесуальні дії, вчинені у справі.

Ухвалою суду від 26.02.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та викрито провадження у справі. Вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження за наявними у ній матеріалами.

Встановлені судом обставини.

Розглянувши подані позивачем, відповідачем та третьою особою докази, заслухавши пояснення присутніх представників осіб, які беруть участь у справі, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Євро Пауер» з 01.02.2017 є платником податку на додану вартість.

09.08.2017 між ТОВ «Факторінг Груп» (комітент) та ТОВ «Євро Пауер» (комісіонер) укладено договір комісії № 090817-К (далі - договір), відповідно до умов якого комісіонер зобов'язується за дорученням комітента, за комісійну плату, укласти за рахунок комітента, але від свого імені договори/правочини щодо продажу товару, передбаченого цим договором.

Операції з продажу товару здійснюється від імені комісіонера та за рахунок комітента. Виступаючи від свого імені, комісіонер самостійно укладає договори купівлі-продажу з третьою особою (покупцем) (п. 1.2 договору).

Під товаром у цьому договорі розуміється товар, який наведений у підписаному сторонами акті приймання-передачі товару і відповідає умовам акта за описом, ціною, асортиментом, обсягом (п. 1.3 договору).

Надалі, 06.10.2017 між ТОВ «Євро Пауер» (постачальник) та ТОВ «Ламан Транс-Експрес» (покупець) укладено договір № ДГ-0002739 на відпуск паливно-мастильних матеріалів (ПММ) (далі - договір) відповідно до якого в порядку та на умовах визначених цим договором, постачальник зобов'язується організувати та забезпечити заправку паливно-мастильними матеріалами автотранспорт покупця, а покупець зобов'язується приймати та оплачувати відпущені паливно-мастильні матеріали. Відпуск ПММ здійснюється у мережі автозаправних станцій постачальника, що працюють під ТМ «БРСМ Нафта», на яких покупець має право отримати ПММ відповідно до умов цього договору.

Згідно з п. 2.1 договору покупець оплачує постачальникові вартість ПММ в асортименті, кількості та за ціною згідно з виставленим рахунком-фактурою протягом 1 (одного) календарно дня з моменту виставлення рахунку-фактури.

Постачальник на підтвердження свого обов'язку, що випливає з цього договору, видає безоплатно покупцеві бланки-дозволи відповідного номіналу, марки на всю кількість оплачених ПММ згідно з рахунком-фактурою.

Під час видачі бланків-дозволів постачальник видає покупцеві видаткову накладну.

27.10.2017 ТОВ «Євро Пауер» виставлено ТОВ «Ламан Транс-Експрес» рахунок-фактуру № СФ-0003924 на суму 650 000,00 грн., у тому числі ПДВ у розмірі 108 333,33 грн.

Як видно з виписки по рахунку позивача № НОМЕР_1 за період з 18.10.2017 по 27.10.2017, ТОВ «Ламан Транс-Експрес» 27.10.2017 на підставі договору від 06.10.2017 № ДГ-0002739 та у відповідності до рахунку-фактури № СФ-0003924 здійснило попередню оплату за дизельне паливо у розмірі 650 000,00 грн., у тому числі ПДВ у розмірі 108 333,33 грн.

Відповідно до п. 201.7. ПК України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс). Наведене, відповідно, зумовлює обов'язок постачальника видати податкову накладну.

Здійснення попередньої оплати є самостійною та достатньою підставою для видачі податкової накладної та формування показників податкової звітності.

З огляду на викладене 27.10.2017 ТОВ «Євро Пауер» сформована податкова накладна № 2700857.

Відповідно до наявних в ній відомостей: отримувач (покупець) - ТОВ «Ламан Транс-Експрес»; і.п.н. 357759315095; номенклатура поставки: дизельне пальне; товар згідно з УКТ ЗЕД - 2710194300; кількість 30328,48077 грн.; ціна без ПДВ 17,86 грн.; код ставки - 20; обсяг постачання 541 666,67 грн.; загальна сума коштів, що підлягають оплаті - 650 000,00 грн.; ПДВ - 108 333,33 грн. Податкова накладна підписана ЕЦП.

Зазначена накладна направлення для реєстрації в ЄРПН 10.11.2017

Отримана квитанція (т. 1, а.с. 15): документ прийнято, реєстрація зупинена.

Виявлені помилки: п/н відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених п. 6 Критеріїв оцінки. Виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання. Запропоновано надати пояснення та документи.

З квитанції від 06.12.2017 (т. 1 а.с. 19) вбачається подання позивачем документів про підтвердження реальності здійснення операцій. Надіслано, повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН (том 1 а.с. 17-18). Разом з вказаним повідомлення позивачем на адресу податкового органу надіслано пояснення та документи, які підтверджують реальність здійснення господарських операцій, зокрема, договір комісії від 09.08.2017 № 090817-К, видаткову накладну (на комісію) від 27.10.2017 № 64086, договір на відпуск паливо мастильних матеріалів від 06.10.2017 № ДГ-0002739, рахунок-фактуру від 27.10.2017 № СФ-0003924, виписку з банківського рахунку позивача № НОМЕР_1 за період з 18.10.2017 по 27.10.2017, видаткову накладну від 27.10.2017 №РН-0060066, таблиця даних платника податку від 21.11.2017 № 7 із зазначенням коду товару 2710 (придбання/виготовлення).

12.12.2017 комісією ДФС України, яка приймає рішення про реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації прийнято рішення № 400320/41047704 про відмову у реєстрації ПН № 2700857 від 27.10.2017. Причина - надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної.

20.12.2017 позивачем сформовано скаргу за вих. № 20/7/7 на вищезгадане рішення, яка подана до ДФСУ. До скарги на 41 аркушах подано договори, первинні та платіжні документи (том 1 а.с. 38-41).

Разом з тим, 29.12.2017 Комісією з розгляду скарг ДФСУ прийнято рішення № 45028/41047794 про залишення скарги без задоволення.

Відомостей про реєстрацію вказаної накладної станом на дату прийняття рішення у справі не має.

Натомість, позивач вважаючи рішення комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації від 12.12.2017 № 400320/41047704 про відмову у реєстрації ПН № 2700857 від 27.10.2017 протиправним та таким, що порушує його права, звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

В силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пп.пп.16.1.2, 16.1.3 п.16.1 ст.16 ПК України (в редакції на час подання п/н на реєстрацію в ЄРПН) платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Відповідно до п. 201.1. ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до п. 187.1. ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до п. 201.7. ПК України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Відповідно до п. 201.10. ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

З наведеного вбачається, що обов'язком продавця є складання та надіслання податкової накладної для реєстрації в ЄРПН за правилом «першої події».

Між тим, підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні / розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

У разі якщо реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена в порядку, визначеному в пункті 201.16 цієї статті, реєстрація таких податкових накладних / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у підпункті 201.16.4 пункту 201.16 цієї статті.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Слід зазначити, що відповідно до п/п. 14.1.60. ПК України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

У свою чергу, відповідно до п. 74.2. ПК України в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних / розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно з положеннями п. 20.2. ПК України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до п. 201.16 реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної / розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.

Відповідно до п/п. 201.16.1. ПК України у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються:

а) порядковий номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування;

б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування;

в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

З аналізу даних норм законодавства вбачається, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків.

Згідно з положеннями п/п. 201.16.2. ПК України письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній / розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику (п/п. 201.16.3. ПК України).

Зазначена комісія приймає рішення про:

реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;

відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту.

Рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Слід зазначити, що відповідно до постанови КМ України від 29.03.2017 № 190 «Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації» підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є:

- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу;

- ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу;

- надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування.

У даному випадку, як вбачається з квитанції № 1, реєстрація податкової накладної була зупинена у зв'язку з її відповідністю, як зазначено ДФСУ, п. 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків - за результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД: 2710.

Відповідно до п. 6 Критеріїв (в редакції на час подання ПН), на який посилається ДФСУ, моніторинг податкової накладної / розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями, зокрема (п. 1): обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 раза більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу постачання такого товару/послуг, зазначеного у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, та обсягу придбання на митній території України та/або ввезення на митну територію України відповідного товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, та митних деклараціях, і переважання в такому залишку товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, більше 75 % загального такого залишку та відсутність товару/послуги, зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється).

У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідає вимогам підпункту 1 цього пункту та сума податку на додану вартість, зазначена в податкових накладних, зареєстрованих платником податку в Реєстрі у звітному (податковому) періоді з урахуванням податкової накладної / розрахунку коригування, поданої на реєстрацію в Реєстрі, які відповідають вимогам підпункту 1 цього пункту, більша за середньомісячну суму сплачених за останні 12 місяців єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої при ввезенні товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами, реєстрація такої податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу.

У той же час, відповідно до Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, який затверджений наказом МФУ 13 червня 2017 року № 567, товариством подано договір комісії від 09.08.2017 № 090817-К, видаткову накладну (на комісію) від 27.10.2017 № 64086, договір на відпуск паливо мастильних матеріалів від 06.10.2017 № ДГ-0002739, рахунок-фактуру від 27.10.2017 № СФ-0003924, виписку з банківського рахунку позивача № НОМЕР_1 за період з 18.10.2017 по 27.10.2017, видаткову накладну від 27.10.2017 № РН-0060066, таблицю даних платника податку від 21.11.2017 № 7 із зазначенням коду товару 2710 (придбання/виготовлення).

Суд зазначає, що вказані платіжні та первинні документи у сукупності підтверджують факт настання "першої події" (попередня оплата 27.10.2017 - 650 000 грн. з ПДВ), а відтак і виникнення обов'язку позивача в силу вимог п. 187.1., п. 201.1., п. 201.7., п. 201.10. ПК України сформувати та направити для реєстрації спірну податкову накладну, що в даному випадку і було виконано позивачем шляхом подання ПН для реєстрації в ЄРПН.

Судом не встановлено обставин, які б свідчили про юридичну дефектність поданих до ДФСУ документів чи їх неповноту.

З наданих доказів, крім іншого, вбачається подальша поставка товару, а до цього -отримання ТОВ «Євро Пауер» як комісіонером, дизельного палива від комітента (ТОВ «Факторинг Груп») відповідно до умов договору комісії від 09.08.2017 № 090817-К та на підставі видаткової накладної (на комісію) від 27.10.2017 № 64086 на загальну суму 13 493 778,68 грн., у тому числі ПДВ 2 248 963,11 грн., яке в подальшому ТОВ «Євро Пауер» у кількості 30328,481 було продано ТОВ «Ламан Транс-Експрес» на суму 650 000,00 грн., у тому числі ПДВ у розмірі 108333,33 грн.

В порядку виконання обов'язку, встановлено ч. 2 ст. 77 КАС України, відповідачем не спростовано фактичне виконання спірної операції та не доведено зворотне.

Таким чином, беручи до уваги те, що: податкова накладна видана в межах операції, яка є об'єктом оподаткування; фактичне виконання даної операції підтверджується матеріалами справи та в порядку ч. 2 ст. 77 КАС України відповідачем наведене не спростовано та не доведено зворотне; покупець/продавець є платниками ПДВ; податкова накладна подана для реєстрації у встановлений п. 201.10 ПК України строк, а також враховуючи те, що відповідачем не доведено наявності інших підстав для зупинення реєстрації і відмови у реєстрації податкової накладної та судом не встановлено обставин, які б перешкоджали видачі податкової накладної та прийняттю рішенню про її реєстрацію, суд приходить до висновку про відсутність у відповідача підстав для відмови у реєстрації податкової накладної, що вчинено шляхом прийняття оскаржуваного рішення, яке прийнято без врахування всіх обставин, що мали суттєве значення для оцінки реальності господарських операцій та для цілей прийнятті оспорюваного рішення, а також без врахування наведених вище норм податкового законодавства.

Судом також враховується, що у квитанції № 1 по суті не зазначено конкретних причин зупинення реєстрації п/н, критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної, а міститься загальне посилання на невідповідність обсягів постачання обсягам придбання. Спірне рішення, у свою чергу, не містить чіткої підстави для відмови у реєстрації - чи то подані документи складені з порушенням законодавства, чи то не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової (зазначено «та/або»).

У той же час, головною рисою індивідуальних актів є їхня конкретність (гранична чіткість), а саме: чітке формулювання конкретних юридичних волевиявлень суб'єктами адміністративного права, які видають такі акти; розв'язання за їх допомогою конкретних, а саме індивідуальних, справ або питань, що виникають у сфері державного управління; чітка визначеність адресата, конкретної особи або осіб; виникнення конкретних адміністративно-правових відносин, обумовлених цими актами; чітка відповідність такого акту нормам чинного законодавства.

Натомість, оскаржуване рішення фіскального органу не відповідає наведеним вище вимогам щодо чіткості та зрозумілості, та породжують його неоднозначне трактування, що в свою чергу впливає на можливість реалізації права або виконання обов'язку платником податків виконати юридичне волевиявлення суб'єкта владних повноважень.

Відтак, оскільки в порядку виконання обов'язку, передбаченого ч. 2 ст. 77 КАС України, відповідачем не доведено законності та обґрунтованості спірного рішення, суд, приходить до висновку про задоволення позову в цій частині шляхом визнання протиправним та скасування оскаржуваного рішення.

Що стосується позовних вимог про реєстрацію ПН, слід зазначити, що відповідно до п/п. 201.16.4. ПК України (в редакції на час відмови у реєстрації п/н) податкова накладна / розрахунок коригування, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій: а) прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відтак, оскільки рішення про відмову у реєстрації ПН підлягає скасуванню, з метою забезпечення виконання завдань та мети адміністративного судочинства, а саме - ефективного захисту прав позивача від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (ч. 1 ст. 2 КАС України), суд приходить до висновку про наявність правових підстав для зобов'язання відповідача зареєструвати вищезгадану податкову накладну датою її фактичного надходження для реєстрації - 10.11.2017.

Також, в силу вимог ст. 139 КАС України, позивачу підлягає відшкодуванню сума сплаченого судового збору.

На підставі вищевикладеного та керуючись положеннями ст.ст. 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, ст. ст. 241 - 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Євро Пауер» (02002, м. Київ, вул. Євгена Сверстюка, 19, код ЄДР: 41047794) задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України №400320/41047794 від 12.12.2017 про відмову в реєстрації податкової накладної № 2700857 від 27.10.2017.

3. Зобов'язати Державну фіскальну службу України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДР: 39292197) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 2700857 від 27.10.2017, подану Товариством з обмеженою відповідальністю «Євро Пауер» (02002, м. Київ, вул. Євгена Сверстюка, 19, код ЄДР: 41047794), датою її фактичного подання для реєстрації - 10.11.2017.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Євро Пауер» (02002, м. Київ, вул. Євгена Сверстюка, 19, код ЄДР: 41047794) за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДР: 39292197) суму судового збору у розмірі 3 524,00 грн. (три тисячі п'ятсот двадцять чотири гривні 00 копійко)

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням положень п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону № 2147-VIII).

Суддя О.А. Кармазін