ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
27 червня 2019 року м. Київ № 760/7113/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючої судді - Добрівської Н.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1
до 1. Інспектора роти №7 батальйону №2 полку №1 Управління патрульної поліції у м.Києві Департаменту патрульної поліції Дубовича Петра Вікторовича, 2. Головного управління Державної казначейської служби України в м.Києві
третя особа:Управління патрульної поліції у м.Києві Департаменту патрульної поліції Національної поліції України
про визнання незаконною та скасування постанови ВР №005823 від 28.01.2018 року, взнавання незаконними дій, стягнення моральної шкоди, -
ОСОБА_1 звернувся до Солом?янського районного суду м. Києва з позовом до інспектора роти №7 батальйону №2 полку №1 Управління патрульної поліції у м.Києві Департаменту патрульної поліції Дубовича Петра Вікторовича, Головного управління Державної казначейської служби України в м.Києві, третя особа: Управління патрульної поліції у м.Києві Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про визнання незаконною та скасування постанови ВР №005823 від 28.01.2018 року, взнавання незаконними дій, стягнення моральної шкоди.
Солом?янським районним судом м. Києва адміністративна справа №760/7113/18 на підставі п.2 ч.1 ст.29 Кодексу адміністративного судочинства України передана до Окружного адміністративного суду міста Києва.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 20.06.2018 року визначено суддю Добрівську Н.А. для розгляду адміністративної справи №760/7113/18 та вказану справу 21.06.2018 року передано на розгляд судді Добрівській Н.А..
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.07.2018 року справу прийнято до провадження, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
При вирішенні питання про можливість подальшого розгляду даної справи в Окружному адміністративному суді міста Києва суд виходить з наступного.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 проживає за адресою: АДРЕСА_1 , а відповідач та третя особа знаходяться за адресою: АДРЕСА_2 .
Позивач, беручи до уваги місце реєстрації відповідача та врахувавши приписи ч.1 ст.25 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) щодо територіальної підсудності, визначив суд, до якого він звертається - Солом'янський районний міста Києва.
При цьому, в ухвалі Солом'янського районного суду м. Києва від 02.05.2018 року зазначено, що позивачем заявлено вимогу не лише з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень у справі про притягнення до адміністративної відповідальності, що підсудна місцевому загальному суду як адміністративному суду, а й вимогу до Головного управління Державної казначейської служби України в м.Києві щодо стягнення моральної шкоди за рахунок держави в порядку КАС України, що підсудна окружному адміністративному суду.
У зв'язку з вказаним Солом'янський районний суд м. Києва належним судом для розгляду даної справи, яка за предметно-територіальною юрисдикцією підсудна Окружному адміністративному суду м. Києва.
Разом з тим, вирішуючи питання про наявність підстав для розгляду позовної заяви Окружним адміністративним судом м. Києва, суд виходить з наступного.
Відповідно до положень ч.2 ст.30 КАС України лише справа передана в порядку, встановленому ст. 29 КАС України, повинна бути прийнята судом, до якого вона передана.
Пунктом 2 частини першої статті 29 КАС України передбачено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Статтею 20 КАС України визначено розмежування предметної юрисдикції адміністративних судів.
У пункті 1 частини 1 статті 20 КАС України передбачено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
При цьому, Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті (частина 2 статті 20 КАС України).
Відповідно до частини третьої статті 27 КАС України, яка визначає виключну підсудність, підсудність окремих категорій адміністративних справ визначається цим Кодексом.
Так, особливості позовного провадження в окремих категоріях адміністративних справ встановлюються Главою 11 Розділу II КАС України.
Провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності віднесені даним Кодексом до окремих категорій термінових адміністративних справ (стаття 286 §2 Розділу II КАС України).
Частиною 1 статті 286 КАС України передбачено, що адміністративна справа з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності вирішується місцевими загальними судами як адміністративними судами протягом десяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Отже, КАС України визначені особливості розгляду даної категорії спорів, яка, в силу наведених вище положень процесуального законодавства, не може бути предметом розгляду Окружного адміністративного суду міста Києва.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем оскаржуються постанова про адміністративне правопорушення та дії відповідача-1 по притягненню позивача до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.126 Кодексу України про адміністративні правопорушення. І в обґрунтування своїх вимог позивач наголошує на тому, що оскаржувані дії відповідача суперечать саме положенням Кодексу України про адміністративні правопорушення, яким, крім іншого, врегульовуються питання притягнення до відповідальності учасників дорожнього руху. При цьому, стягнення моральної шкоди з відповідача-2 є лише похідною вимогою від вимог викладених вище.
Крім того, суд звертає увагу на положення ч.1 ст.21 КАС України вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, або вимоги про витребування майна, вилученого на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше такі вимоги вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.
З аналізу наведених правових норм вбачається, що законодавцем виключено можливість розгляду адміністративним судом справи, в якій заявлено позовні вимоги виключно про стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, без заявлення вимоги вирішити публічно-правовий спір.
З наведеного в сукупності вбачається, що справа була та є підсудною Солом'янському районному суду м. Києва, до якого звернувся позивач, скориставшись своїм правом гарантованим статтею 286 КАС України. У свою чергу, Окружний адміністративний суд м. Києва може розглядати справу лише у випадку, якщо вона передана, як зазначено вище, в установленому порядку.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду
Таким чином, зважаючи на викладені обставини у сукупності, в контексті викладених норм процесуального закону, п.3 ч.1 ст.29 КАС України, а також беручи до уваги те, що оскаржувані дії відповідачів були вчинені в рамках справи про притягнення до адміністративної відповідальності, Окружний адміністративний суд м. Києва приходить до висновку, що вказана адміністративна справа підсудна Солом'янському районному суду м. Києва та підлягає передачі до цього суду для розгляду та вирішення по суті.
Керуючись п.3 ч.1 ст.29, ст.ст. 241-243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, -
Передати адміністративну справу №760/7113/18 за позовом ОСОБА_1 до Інспектора роти №7 батальйону №2 полку №1 Управління патрульної поліції у м.Києві Департаменту патрульної поліції Дубовича Петра Вікторовича, Головного управління Державної казначейської служби України в м.Києві, третя особа: Управління патрульної поліції у м.Києві Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про визнання незаконною та скасування постанови ВР №005823 від 28.01.2018 року, взнавання незаконними дій, стягнення моральної шкоди до Солом'янського районного суду м. Києва.
Копію ухвали надіслати сторонам.
Ухвала набирає законної сили відповідно до ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки, встановлені ст.ст.293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.А. Добрівська