Справа № 420/1219/19
27 червня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Корой С.М.,
секретаря судового засідання Чернецької О.А.,
за участю сторін:
представника позивача Середа В.Ю., (за ордером),
представника відповідача Литвинчук Т.В., (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву представника товариства з обмеженою відповідальністю «ГРЕЙП СІТІ» про встановлення способу і порядку виконання судового рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24 квітня 2019 року по справі №420/1219/19, -
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ГРЕЙП СІТІ» до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням суду від 24 квітня 2019 року позов задоволено частково, визнано протиправним та скасоване податкове повідомлення-рішення від 20.02.2019 року №0000151202 Головного управління ДФС в Одеській області та стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС в Одеській області на користь ТОВ ««ГРЕЙП СІТІ»», судові витрати у розмірі 19210 грн.
11.06.2019 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла заява товариства з обмеженою відповідальністю «ГРЕЙП СІТІ» про встановлення способу і порядку виконання судового рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24 квітня 2019 року по справі №420/1219/19.
Заяву товариства з обмеженою відповідальністю «ГРЕЙП СІТІ» передано судді 19.06.2019 року
Згідно ч.ч. 1,2 ст. 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду. Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Ухвалою суду від 19.06.2019 року призначено судове засідання для розгляду заяви товариства з обмеженою відповідальністю «ГРЕЙП СІТІ» про встановлення способу і порядку виконання судового рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24 квітня 2019 року по справі №420/1219/19 на 27.06.2019 року.
У судове засідання прибули представники заявника та Головного управління ДФС в Одеській області.
Представник товариства з обмеженою відповідальністю «ГРЕЙП СІТІ» підтримав заяву про встановлення способу і порядку виконання судового рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24 квітня 2019 року по справі №420/1219/19, зазначивши, що відповідач не виконує вимоги Податкового кодексу України щодо включення сум відшкодування ПДВ позивачу до Реєстру, не дивлячись на набрання законної сили рішення від 24 квітня 2019 року по справі №420/1219/19. Представник відповідача зазначив, що ГУ ДФС в Одеській області не є уповноваженою особою по веденню Реєстру та не може вчинити дії з внесення даних до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість.
Дослідивши подану заяву товариства з обмеженою відповідальністю «ГРЕЙП СІТІ» про встановлення способу і порядку виконання судового рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24 квітня 2019 року по справі №420/1219/19 та наявні в справі письмові докази, суд на підставі положень ст.378 КАС України, приходить до висновку про необхідність задоволення заяви позивача з огляду на наступне
Відповідно до ч.1 ст.378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (ч.3 ст.378 КАС України).
Аналізуючи вищенаведені норми права, суд зазначає, що під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у встановленими раніше порядку і способом. Змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті.
Аналогічна правова позиція викладена в рішенні Верховного Суду від 12.04.2018 року (справа №759/1928/13-а).
Як встановлено з матеріалів справи, суд для відновлення права позивача визнав протиправним та скасував податкове повідомлення-рішення від 20.02.2019 року №0000151202 Головного управління ДФС в Одеській області.
10.06.2019 року листом №11920/Б/15-32-12-02-04 «Про надання інформації» ГУ ДФС в Одеській області повідомило товариство, що управління не може вносити зміни до реєстру заяв про відшкодування ПДВ щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування з ПДВ податковим повідомленням-рішенням від 20.02.2019 року №0000151202 у зв'язку із тим, що відповідне не передбачено механізмом внесення інформації до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість.
Таким чином, ГУ ДФС в Одеській області фактично відмовило товариству у виконанні рішення суду, яке набрало законної сили, що стало підставою звернення товариства до суду з вказаною заявою для встановлення способу і порядку виконання вказаного судового рішення від 24 квітня 2019 року.
При цьому, суд звертає увагу на те, що платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до ст.200 ПК України та подали заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, отримують таке бюджетне відшкодування в разі узгодження контролюючим органом заявленої суми бюджетного відшкодування за результатами камеральної перевірки, а у випадках, визначених п.200.11 ст.200 ПК України - за результатами перевірки, зазначеної у п.76.3 ст.76 ПК України, що проводяться відповідно до ПК України.
Відповідно до пп. «г» п.200.12 ст.200 ПК України зазначена у заяві сума бюджетного відшкодування вважається узгодженою в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування з дня визнання протиправним та/або скасування податкового повідомлення-рішення.
У випадках, передбачених підпунктами «а», «г» і «ґ» п.200.12 ст.200 ПК України, інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі контролюючим органом на наступний робочий день після виникнення такого випадку.
Відповідно до п.200.15 ст.200 ПК України у разі коли за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, контролюючий орган не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний внести відповідні дані до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.
Після закінчення процедури адміністративного оскарження або набрання законної сили рішенням суду контролюючий орган на наступний робочий день після отримання відповідного рішення зобов'язаний внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника.
Крім того, відповідно до Порядку ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі органом ДФС на наступний робочий день після виникнення такого випадку.
Пунктом 3 частиною 7 Порядку передбачено, що інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі органом ДФС на наступний робочий день після виникнення такого випадку.
У разі коли за результатами перевірки даних податкової декларації або уточнюючого розрахунку платник податку розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, орган ДФС не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника податку або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний внести відповідні дані до Реєстру.
Після закінчення процедури адміністративного оскарження або набрання законної сили рішенням суду орган ДФС на наступний робочий день після отримання відповідного рішення зобов'язаний внести до Реєстру дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника податку.
З огляду на вказані норми чинного законодавства обов'язок внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника кореспондується та прямо пов'язаний з моментом узгодження суми, а саме: з дня визнання протиправним та/або скасування податкового повідомлення-рішення (що було предметом розгляду справи №420/1219/19).
Таким чином, суд вважає, що вказана заява про встановлення способу і порядку виконання судового рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24 квітня 2019 року є продовженням провадження у справі №420/1219/19 щодо відновлення порушеного права товариства на повернення суми бюджетного відшкодування згідно скасованого податкового повідомлення-рішення від 20.02.2019 року №0000151202, оскільки виникли обставини, що істотно ускладнюють виконання вказаного рішення.
Керуючись ст. ст. 256, 295, 297, 378 КАС України, суд, -
Заяву представника товариства з обмеженою відповідальністю «ГРЕЙП СІТІ» про встановлення способу і порядку виконання судового рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24 квітня 2019 року по справі №420/1219/19- задовольнити.
Встановити подальший порядок виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі №420/1219/19 від 24 квітня 2019 року в Порядку ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, а саме: після закінчення процедури адміністративного оскарження або набрання законної сили рішення суду орган ДФС на наступний робочий день після отримання відповідного рішення зобов'язаний внести до Реєстру дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платнику податків.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.
Ухвала підлягає оскарженню у встановлений статтями 295, 297 та Перехідних положень КАС України строк і порядок.
Повний текст ухвали виготовлено 02.07.2019 року.
Суддя Корой С.М.