Рішення від 20.06.2019 по справі 200/4139/19-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 червня 2019 р. Справа№200/4139/19-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Голуб В.А.,

при секретарі - Мангуш З.В.,

За участю:

представника позивача - Поляцько О.Ю.,

позивача - ОСОБА_1 ,

представника відповідача - Гетьманенко О.П.,

розглянувши у судовому засіданні в режимі відеоконференції матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства внутрішніх справ України, Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що наказом Головного управління МВС України в Донецькій області від 25.05.2018 року № 12 о/с лк його було звільнено відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ у запас за пунктом 64 «ж» (за власним бажанням) з 25.05.2018 року. Пораховано вислугу років на 25.05.2018 у календарному обчисленні 23 роки 08 місяців 23 дні, у пільговому обчисленні - 30 років 01 місяць 24 дні. Однак, в жовтні 2018 року позивач отримав лист з Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України від 14.09.2018 року за № 22/6-4652, в якому зазначено, що тривалість служби в календарному обчисленні є меншою ніж 25 років (становить 19 років 00 місяців 25 днів), оскільки постановою Донецького окружного адміністративного суду від 07.05.2015 року було зобов'язано поновити ОСОБА_1 на посаді начальника сектору дільничних інспекторів міліції Дзержинського МВ ГУ МВС України в Донецькій області, стягнуто грошове забезпечення за час вимушеного прогулу, проте суд не зобов'язав зарахувати період вимушеного прогулу до вислуги років ОСОБА_1 . В жовтні 2018 року позивач також отримав лист Департаменту кадрового забезпечення ГУ МВС України в Донецькій області від 09.10.2018 року № 390/лк, в якому зазначено, що заява ОСОБА_1 про призначення пенсії Департаментом персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України повернута до ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Донецькій області без розгляду. Позивач вважає бездіяльність відповідача Міністерства внутрішніх справ України щодо не зарахування часу вимушеного прогулу до стажу роботи є протиправною, а тому просить суд зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України зарахувати до вислуги років ОСОБА_1 часу вимушеного прогулу у періоди з 30.08.2014 року до 25.05.2018 року. Зобов'язати Ліквідаційну комісію Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області направити заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії та всі необхідні документи, затверджені Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 30.01.2007 року № 3-1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Представником Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Донецькій області надано відзив на позовну заяву, відповідно до якого останній просив у задоволені позовної заяви ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії відмовити в повному обсязі, з огляду на те, що ліквідаційна комісія діяла виключно в межах та на підставі визначених нормативно-правових актів, що й не оспорюється самим позивачем.

Представником Міністерства внутрішніх справ України також надано відзив на позовну заяву, відповідно до якого позивач після звільнення зі служби в органах внутрішніх справ у встановленому порядку не звертався із заявою про призначення йому пенсії, відповідна заява та документи щодо позивача до МВС не надходили. Крім того, постановою Донецького окружного адміністративного суду від 07.05.2015 року було зобов'язано лише поновити ОСОБА_1 на посаді начальника сектору дільничних інспекторів міліції Дзержинського МВ ГУ МВС України в Донецькій області, та стягнуто грошове забезпечення за час вимушеного прогулу, проте суд не зобов'язав зарахувати період вимушеного прогулу до вислуги років ОСОБА_1 . Поряд з цим, на думку представника відповідача, служба в органах внутрішніх справ може бути зарахована у встановленому порядку до вислуги років також лише до 07.11.2015 року, оскільки згідно Закону України «Про міліцію» та Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» служба в органах внутрішніх справ осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ мала місце лише до 07.11.2015 року. Тому представник Міністерства внутрішніх справ України просить суд у задоволенні позову відмовити повністю.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 25.03.2019 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії та відкрито провадження по справі №200/4139/19-а. Призначено підготовче засідання по адміністративній справі №200/4139/19-а за правилами загального позовного провадження на 14 годину 30 хвилин 24 квітня 2019 року.

Pозгляд справи № 200/4139/19-а за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії перенесено з 24 квітня 2019 року на 22 травня 2019 року об 11-00 год. та з 22 травня 2019 року на 24 травня 2019 року об 11:00 год. у зв'язку з відрядженням судді.

Ухвалами суду від 24.05.2019 року закрито підготовче провадження по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії. Призначено судовий розгляд по суті на 11 годину 00 хвилин 05 червня 2019 року. У задоволенні клопотання представника Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Донецькій області про залишення позовної заяви без розгляду по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,- відмовлено.

У судовому засіданні 05.06.2019 року було оголошено перерву до 10-30 год. 20.06.2019 року.

Позивач та його представник у судовому засіданні підтримали позовні вимоги, представник відповідача Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Донецькій області заперечував проти їх задоволення.

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.

Наказом ГУ МВС України в Донецькій області від 20.06.1996 року № 12 о/с ОСОБА_1 прийнято на службу до органів внутрішніх справ у званні сержанта міліції з 17.06.1996 року, про що свідчить запис у трудовій книжці позивача від 06.02.2015 року серії НОМЕР_1 (а.с.12-14).

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 29.08.2014 року № 963 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності окремих працівників Дзержинського МВ, Добропільського МВ, Красноармійського МВ, УДАІ ГУМВС, НДЕКЦ при ГУМВС України в Донецькій області та УИВС України на Донецькій залізниці» за скоєння вчинку, що дискредитує звання рядового і начальницького складу, порушення ст. 65 Конституції України, ч. 3 ст. 3, ч. 1 ст. 5 Закону України «Про міліцію» та Присяги працівника органів внутрішніх справ України, яка затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.1991 року № 382, керуючись ст.ст. 2, 5, 7, 12, 14 Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ, майора міліції ОСОБА_1 , начальника сектору дільничних інспекторів міліції Дзержинського МВ ГУМВС України в Донецькій області звільнено з органів внутрішніх справ України за п. 66 (за скоєння вчинків, що дискредитують звання рядового і начальницького складу) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 29.08.2014 року № 1720 о/с «По особовому складу» відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ звільнено з органів внутрішніх справ майора міліції ОСОБА_1 , начальника сектору дільничних інспекторів міліції Дзержинського МВ ГУМВС України в Донецькій області.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 07.05.2015 року по справі № 805/590/15-а позов ОСОБА_1 - задоволено частково. Визнано протиправними та скасовано накази Міністерства внутрішніх справ України від 29.08.2014 року № 963, № 1720 о/с від 29.08.2014 року в частині звільнення ОСОБА_1 з органів внутрішніх справ. Поновлено майора міліції ОСОБА_1 на посаді начальника сектору дільничних інспекторів міліції Дзержинського МВ ГУМВС України в Донецькій області з 30.08.2014 року. Зобов'язано Дзержинський міський відділ Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) грошове забезпечення за час вимушеного прогулу з 30.08.2014 року по 07.05.2015 року. В задоволенні іншій частині позовних вимог - відмовлено. Постанова в частині поновлення на службі в органах внутрішніх справ України майора міліції ОСОБА_1 на посаді начальника сектору дільничних інспекторів міліції Дзержинського МВ ГУМВС України в Донецькій області та стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу за один місяць допущена до негайного виконання (а.с.25-29).

Проте, постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 12.08.2015 року апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України - задоволено. Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 7 травня 2015 року у справі № 805/590/15-а - скасовано. У задоволені позову ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області, Дзержинського міського відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області про визнання дій незаконними, скасування наказів про звільнення, поновлення на роботі та стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу - відмовлено.

Наказом ГУМВС України в Донецькій області від 25.09.2015 року № 289 о/с на підставі постанови Донецького апеляційного адміністративного суду позивач звільнений з ОВС України згідно п. 66 (за вчинки, що дискредитують звання рядового і начальницького складу) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом ОВС у запас Збройних сил (а.с.85).

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 19.07.2017 року касаційну скаргу ОСОБА_1 задоволено. Постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 12 серпня 2015 року скасовано, постанову Донецького окружного адміністративного суду від 7 травня 2015 року залишено в силі (а.с.30-32).

Наказом ГУМВС України в Донецькій області від 05.09.2017 року № 18 о/с лк на підставі ухвали Вищого адміністративного суду України скасовано пункт наказу ГУМВС України в Донецькій області від 25.09.2015 року № 289 о/с в частині звільнення та поновлено на посаді ОСОБА_1 з 06.09.2015 року (а.с.81).

Відповідно до наказу ГУМВС України в Донецькій області від 06.11.2017 року № 21 о/с лк позивача звільнено у запас (із постановкою на військовий облік) за п. 64 «г» через скорочення штатів (а.с.84).

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 06.03.2018 року по справі № 805/4730/17-а адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області (відповідач 1), Дзержинського міського відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області (відповідач 2) про визнання протиправним та скасування наказу про звільнення № 21 о/с лк від 06.11.2017 року, зобов'язання поновити на службі, стягнення грошового забезпечення за весь час вимушеного прогулу з 26.09.2015 року, стягнення грошового забезпечення за час затримки виконання судового рішення з 08.05.2015 року по 25.06.2015 року - задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області № 21 о/с лк від 06 листопада 2017 року про звільнення ОСОБА_1 , у запас (із постановленням на військовий облік) за пунктом 64 «г» (через скорочення штатів) Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ. Поновлено ОСОБА_1 майора міліції на посаді начальника сектору дільничних інспекторів міліції Дзержинського МВ ГУ МВС України в Донецькій області з 07 листопада 2017 року. Зобов'язано Дзержинський міський відділ Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошове забезпечення за весь час вимушеного прогулу з 08 травня 2015 року по 06 березня 2018 року в сумі 63 407 (шістдесят три тисячі чотириста сім) гривень 93 (дев'яносто три) копійки (з відрахуванням податків, зборів та інших обов'язкових платежів). Зобов'язано Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошове забезпечення за час затримки виконання судового рішення № 805/590/15-а з 08 травня 2015 року по 25 травня 2015 року у розмірі 7 218 (сім тисяч двісті вісімнадцять) гривень 19 (дев'ятнадцять) копійок (з відрахуванням податків, зборів та інших обов'язкових платежів). Відповідно до статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України рішення в частині поновлення ОСОБА_1 , майора міліції, на посаді начальника сектору дільничних інспекторів міліції Дзержинського МВ ГУ МВС України в Донецькій області та стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу за один місяць допущено до негайного виконання (а.с.15-20).

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 16.05.2018 року апеляційні скарги Дзержинського міського відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області та Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 06 березня 2018 року в справі № 805/4730/17-а за позовом ОСОБА_1 до Дзержинського міського відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування наказу про звільнення № 21 о/с лк від 06.11.2017, зобов'язання поновити на службі, стягнення грошового забезпечення за весь час вимушеного прогулу, стягнення грошового забезпечення за час затримки виконання судового рішення - залишено без задоволення. Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 06 березня 2018 року в справі № 805/4730/17-а - залишено без змін (а.с.21-24).

Наказом ГУМВС України в Донецькій області від 28.03.2018 року № 6 о/с лк скасовано пункт наказу ГУМВС України в Донецькій області від 06.11.2017 року №21 о/с лк в частині звільнення ОСОБА_1 та поновлено на посаді з 07.11.2017 року (а.с.83).

Відповідно до наказу ГУМВС України в Донецькій області від 26.04.2018 року № 9 о/с лк майору міліції ОСОБА_1 - начальнику сектору дільничних інспекторів міліції Дзержинського міського відділу ГУМВС України в Донецькій області зараховано для призначення пенсії по лінії МВС України час проходження служби в Збройних Силах в період з 13.06.1994 року до 26.03.1996 року (а.с.82).

Згідно з наказом ГУМВС України в Донецькій області від 25.05.2018 року № 12 о/с лк ОСОБА_1 звільнено з ОВС у запас (із постановкою на військовий облік) за п. 64 «ж» (за власним бажанням) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом ОВС. Встановлено вислугу років на 25.05.2018 року у календарному обчисленні та для виплати грошової допомоги - 23 роки 08 місяців 23 дні, у пільговому обчисленні - 30 років 01 місяць 24 дні (а.с.80).

Дзержинським МВ ГУМВС України підготовлено грошовий атестат № 1 (додаток 2 порядку), довідку про грошове забезпечення (додаток 2 Інструкції), Пенсійним фондом України довідку форми ОК-5 (а.с. 33-35).

Відповідно до листа Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України від 14.09.2018 року за № 22/6-4652 зазначено, що тривалість служби позивача в календарному обчисленні є меншою ніж 25 років (становить 19 років 00 місяців 25 днів), оскільки постановою Донецького окружного адміністративного суду від 07.05.2015 було зобов'язано поновити ОСОБА_1 на посаді начальника сектору дільничних інспекторів міліції Дзержинського МВ ГУМВС України в Донецькій області з 30.08.2014 року, постановою Донецького окружного адміністративного суду від 06.03.2018 було зобов'язано поновити ОСОБА_1 на посаді начальника сектору дільничних інспекторів міліції Дзержинського МВ ГУМВС України в Донецькій області з 07.11.2017 року, стягнуто грошове забезпечення за час вимушеного прогулу, проте даними постановами суд не зобов'язував Дзержинський МВ ГУМВС України в Донецькій області зарахувати період вимушеного прогулу до вислуги років ОСОБА_1 (а.с.36).

Водночас, лист з аналогічним змістом за № 22/6-4651 від 14.09.2018 року було направлено до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Донецькій області (а.с.145-146).

Крім того, згідно листа Управління кадрового забезпечення ГУ МВС України в Донецькій області від 09.10.2018 року № 390/лк, заява про призначення пенсії ОСОБА_1 . Департаментом персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України повернута до ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Донецькій області без розгляду у зв'язку з тим, що вислуга у позивача станом на 29.08.2014 року складає у календарному обчисленні 19 років 00 місяців 25 днів (а.с.38).

Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає задоволенню у повному обсязі, з наступних підстав.

Правовідносини, пов'язані з проходженням та звільненням з посад публічної служби ОВС, регулюються законодавством у сфері проходження служби, а саме Законом України «Про міліцію», Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженим постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991 року № 114.

Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплата пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх родин визначений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393.

Відповідно до п. п. 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року N 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" встановлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ", зокрема, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до вислуги років зараховуються /в т. ч./: дійсна військова служба у Військово-Морському Флоті; служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; додатково зараховується час їхнього навчання (у тому числі заочно) у цивільних вищих навчальних закладах, а також у інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське звання, до вступу на військову службу або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік за шість місяців.

Отже, за змістом цього Порядку до вислуги років зараховуються періоди служби в органах внутрішніх справ.

Суд зазначає, що поновлення на посаді означає, що у період вимушеного прогулу особа проходила службу в органах внутрішніх справ, відтак відповідний період має зараховуватися до вислуги років, адже це є однією з гарантій відновлення порушених незаконним звільненням прав працівника.

Крім того, суд погоджується, що виключно до дискреційних повноваження відповідача відноситься розрахунок вислуги років. Проте, саме Ліквідаційною комісією Головного управління МВС у Донецькій області, як компетентним органом, і було розраховано вислугу років ОСОБА_1 .

Суд не приймає посилання представника МВС України на те, що служба в органах внутрішніх справ може бути зарахована у встановленому порядку до вислуги років також лише до 07.11.2015 року, оскільки згідно Закону України «Про міліцію» та Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» служба в органах внутрішніх справ осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ мала місце лише до 07.11.2015 року, з огляду на те, що судовими рішеннями встановлено протиправність звільнення ОСОБА_1 зі служби як за вчинок, що дискредитує звання рядового і начальницького складу у зв'язку зі скороченням штату.

Суд звертає увагу на рішення Європейського суду з прав людини від 15 жовтня 2009 року у справі «Юрій Миколайович Іванов проти України» (заява № 40450/04), де в пунктах 46, 48, 51, 53, 54 зазначено, що від особи, яка домоглася винесення остаточного судового рішення проти держави, не можна вимагати ініціювання окремого провадження з його примусового виконання. Відповідний державний орган, який було належним чином проінформовано про таке судове рішення, повинен вжити всіх необхідних заходів для його дотримання або передати його іншому компетентному органу для виконання.

Право на суд, захищене статтею 6, було б ілюзорним, якби національна правова система Високої Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов'язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду будь-якій зі сторін. Ефективний доступ до суду включає право на виконання судового рішення без невиправданих затримок. Відповідно необґрунтовано тривала затримка у виконанні обов'язкового для виконання судового рішення може становити порушення Конвенції. Саме на державу покладено обов'язок дбати про те, щоб остаточні рішення, винесені проти її органів, установ чи підприємств, які перебувають у державній власності або контролюються державою, виконувалися відповідно до зазначених вище вимог Конвенції. Держава не може виправдовувати нестачею коштів невиконання судових рішень, винесених проти неї або проти установ чи підприємств, які перебувають в державній власності або контролюються державою. Держава несе відповідальність за виконання остаточних рішень, якщо чинники, які затримують чи перешкоджають їх повному й вчасному виконанню, перебувають у межах контролю органів влади.

З огляду на наведене, суд вважає протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України щодо не зарахування до вислуги років ОСОБА_1 часу вимушеного прогулу в періоди з 30.08.2014 року до 25.05.2018 року.

Крім того, суд вважає за необхідне зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України зарахувати до вислуги років ОСОБА_1 часу вимушеного прогулу у періоди з 30.08.2014 року до 25.05.2018 року.

Стосовно зобов'язання Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області направити заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії та всі необхідні документи, затверджені Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 30.01.2007 року №3-1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. «б» ч. і ст. 1-2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.

Згідно з ст. 2 Закону України № 2262-ХІІ військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.

Умови призначення пенсії за вислугу років врегульовані статтею 12 Закону України № 2262- ХІІ. Зокрема, відповідно до п. «а» ч. і ст. 12 пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з і жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше.

Відповідно до п. і ч. і ст. 5 Закону України « Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист» від 24.03.1998 року № 203/98-ВР ветеранами військової служби, ветеранами органів внутрішніх справ, ветеранами Національної поліції, ветеранами податкової міліції, ветеранами державної пожежної охорони, ветеранами Державної кримінально-виконавчої служби України, ветеранами служби цивільного захисту, ветеранами Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України визнаються громадяни України: які бездоганно прослужили на військовій службі, в органах внутрішніх справ, Національній поліції, податковій міліції, державній пожежній охороні, Державній кримінально- виконавчій службі України, органах і підрозділах цивільного захисту, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України 25 і більше років у календарному або зо та більше років у пільговому обчисленні (з яких не менше 20 років становить вислуга у календарному обчисленні) і звільнені в запас або у відставку відповідно до законодавства України або колишнього Союзу РСР чи держав СНД.

Наказом МВС України від 17.09.2018 року № 760, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України від10.10.2018 року№ 1152/32604, затверджено Інструкцію про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань (далі по тексту Інструкція).

Відповідно до п. 1 ч. 1 р. І ця Інструкція визначає процедуру організації в Міністерстві внутрішніх справ України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі - ЦОВВ)), та Національній гвардії України роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до п. 2 ч. 1 р. І цю Інструкцію розроблено, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист», Положення про Міністерство внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2015 року № 878 (зі змінами), постанов Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (зі змінами), від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393», від 12 травня 1994 року № 302 «Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранам війни» та постанови правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3- і «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (далі - Порядок).

Відповідно до п. 3 р. І Інструкції уповноважені структурні підрозділи - визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів.

Відповідно до п.п. 1, 2, 4 ч. і р. II Інструкції уповноважені структурні підрозділи, організують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства; розглядають листи та звернення із питань оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій, для отримання пільг, а також здійснюють прийом громадян, які звертаються з цих питань; готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій.

Не є спірним питанням в контексті даної справи, що позивач звертався до Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькій області з заявою про підготовку та передання документів до пенсійного фонду для призначення пенсії, заявою про призначення пенсії та заявою про надання йому статусу ветерана органів внутрішніх справ.

Розділом III Інструкції визначено порядок організації роботи з оформлення документів для призначення пенсії.

Відповідно до ч. 1 р. III Інструкції уповноважені структурні підрозділи:

1) приймають від особи, яка набула право на пенсію відповідно до Закону, заяву про призначення пенсії, документи згідно з Порядком. Не пізніше наступного робочого дня інформують письмово в довільній формі підрозділи персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) про необхідність оформлення та подання уповноваженому структурному підрозділу документів для призначення (перерахунку) пенсії;

2) здійснюють перевірку обчислення вислуги років (страхового стажу) для призначення пенсії;

3) здійснюють перевірку поданих для призначення пенсії документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та інших документів;

4) у разі якщо до заяви про призначення пенсії не додано необхідних для цього документів, витребовують їх від відповідного підрозділу персоналу (кадрового забезпечення) та підрозділу фінансового забезпечення (бухгалтерського підрозділу).

Витребовувати документи, подання яких не передбачено Порядком забороняється;

5) у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії та всіх необхідних документів оформлюють особі, якій оформлюється пенсія, подання про призначення пенсії за формою, установленою Порядком, та направляють до органу, що призначає пенсії, за місцем проживання особи;

6) долучають до облікової справи особи отриману від органів, що призначають пенсії, розписку-повідомлення.

Відповідно до ч. 3 р. III Інструкції підрозділи персоналу (кадрового забезпечення) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України:

1. обчислюють вислугу років та за потреби страховий стаж особи, яка набула право на пенсію, оформлюють розрахунок вислуги років для призначення пенсії (далі - розрахунок вислуги років).

До розрахунку вислуги років додаються такі документи: витяги з наказів про звільнення зі служби (роботи) та/або виключення з особового (облікового) складу у зв'язку зі смертю із зазначенням вислуги років; копія послужного списку (за потреби - додаткові відомості з особової справи) особи, яка набула право на пенсію (померлого годувальника); копія військового квитка або довідка військового комісаріату про період проходження військової служби (за наявності); копія трудової книжки та/або документи, які підтверджують страховий стаж (стаж роботи);

2. ознайомлюють особу, яка набула право на пенсію, із розрахунком вислуги років;

3. надають допомогу в оформленні документів для призначення пенсії особам, які набули право на пенсію.

В 5-денний строк після отримання інформації про прийняття від особи заяви про призначення пенсії розрахунок вислуги років разом з іншими документами, зазначеними в підпункті і цього пункту, подається до уповноваженого структурного підрозділу.

Відповідно до ч. 4 р. III Інструкції підрозділи фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України, готують: грошовий атестат; довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - довідка про додаткові види грошового забезпечення) (додаток д).

В 5-денний строк після отримання інформації про прийняття від особи заяви про призначення пенсії грошовий атестат та довідка про додаткові види грошового забезпечення подаються до уповноваженого структурного підрозділу.

Суд зазначає, що документи ОСОБА_1 для призначення пенсії були підготовлені належним чином, проте лише через неправильне визначення Департаментом персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України вислуги років позивача його було протиправно позбавлено права на належне пенсійне та соціальне забезпечення.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, про необхідність зобов'язання Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області направити заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії та всі необхідні документи, затверджені Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 30.01.2007 року № 3-1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Отже, позовні вимоги ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії мають бути задоволені в повному обсязі.

Стосовно розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

При поданні адміністративного позову ОСОБА_1 було сплачено судовий збір у розмірі 768,40 грн, відповідно до квитанції № 39884991 від 20.03.2019 року (а.с.3).

Частиною першою ст.139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на наведене, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області суму судового збору у розмірі 256, 13 грн та з Міністерства внутрішніх справ України суму судового збору у розмірі 512, 27 грн. на користь ОСОБА_1 .

Згідно з ч. 3 ст. 243 КАС України у виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п'ять днів з дня закінчення розгляду справи.

Керуючись ст. ст. 2,5-10, 72-80, 159, 160, 171, 199-204, 205, 246, 250, 295 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Міністерства внутрішніх справ України (01024, м. Київ, вул. Богомольця, б.10, ідентифікаційний код юридичної особи: 00032684), Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Донецькій області (місцезнаходження: 87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, буд. 32, ідентифікаційний код юридичної особи: 08592158) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,- задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України щодо не зарахування до вислуги років ОСОБА_1 часу вимушеного прогулу в періоди з 30.08.2014 року до 25.05.2018 року.

Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України зарахувати до вислуги років ОСОБА_1 часу вимушеного прогулу у періоди з 30.08.2014 року до 25.05.2018 року.

Зобов'язати Ліквідаційну комісію Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області направити заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії та всі необхідні документи, затверджені Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 30.01.2007 року №3-1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 суму судового збору у розмірі 256,13 грн (двісті п'ятдесят шість гривень тринадцять копійок).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України на користь ОСОБА_1 суму судового збору у розмірі 512,27 грн (п'ятсот дванадцять гривень двадцять сім копійок).

Повний текст рішення складено 01.07.2019 року.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.А. Голуб