Справа № 420/3234/19
27 червня 2019 року м. Одеса
У залі судових засідань № 18
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л.І.
при секретарі судового засідання - Донець В.Р.
за участю сторін:
представника позивача - не з'явився
представника відповідача - Грищенко С.І. (по довіреності)
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю « 100 ШИН+» до Одеської митниці ДФС про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
До суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю « 100 ШИН+» з позовною заявою до Одеської митниці ДФС про визнання протиправною бездіяльності Одеської митниці ДФС, що полягає у не підготовці та неподанні до Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області для виконання висновку про повернення надміру сплачених ТОВ « 100 ШИН+» до Державного бюджету платежів на загальну суму 412766,81 грн. за заявою №РЕ-1 від 29.04.2019 року та зобов'язання Одеської митниці ДФС підготувати висновок про повернення надміру сплачених ТОВ « 100 ШИН+» до Державного бюджету платежів на загальну суму 412766,81 грн. за заявою №РЕ-1 від 29.04.2019 року та подати його для виконання до Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області.
За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження у відповідності до ст. 12 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу відповіді на відзив.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, надіслав заяву про розгляд справи без його участі. Позовні вимоги ТОВ « 100 ШИН+» обґрунтовані тим, що відповідачем допущена протиправна бездіяльність, яка полягає у не підготовці та неподанні до Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області для виконання висновку про повернення надміру сплачених ТОВ « 100 ШИН+» до Державного бюджету платежів на загальну суму 412766,81 грн. за заявою №РЕ-1 від 29.04.2019 року, оскільки позивач дотримався вимог законодавства щодо надання до митного органу заяви про повернення надміру сплачених коштів, враховуючи скасування судом рішення про коригування митної вартості товарів від 16.02.2018 року №UA500010/2018/000001/2 та має право на повернення надміру сплачених коштів з цих підстав.
Представник відповідача в судове засідання з'явився. З відзиву на позовну заяву (аркуші справи 67-71) вбачається, що відповідач позов не визнає, оскільки вказана у заяві платника сума за даними інформаційних систем в повному обсязі відсутня як надміру сплачена, а тому орган ДФС правомірно повідомив платника про відмову у поверненні коштів з бюджету. Під час опрацювання заяви позивача про повернення надмірно сплачених платежів було встановлено, що згідно з даними АСМО «Інспектор» за МД від 19.02.2018 року №UA500010/2018/001645 суми коштів як надміру сплачені та які підлягають поверненню, не обліковуються, а тому підстав для задоволення позову не має.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, а також обставини якими обґрунтовуються позовні вимоги позивача, заперечення відповідача, суд вважає позов Товариства з обмеженою відповідальністю « 100 ШИН+» обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Між ТОВ « 100 ШИН+» та «QINGDAO REPUZER INTERNATIONAL TRADING LTD» 19 грудня 2017 року укладено зовнішньоекономічний договір № 100T-REP, за яким на митну території України поставлений товар - сталеві диски.
З метою митного оформлення товару, 15.02.2018 року позивач подав до Одеської митниці ДФС України митну декларацію, в якій визначив митну вартість за ціною договору.
Проте, за результатами розгляду декларації та доданих документів позивача Одеською митницею ДФС складена картка відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення та прийнято рішення про коригування митної вартості товарів від 16.02.2018 року №UA500010/2018/000001/2.
З метою випуску товарів у вільний обіг позивач подав до митного органу нову декларацію №UA500010/2018/001645, в якій скоригував митну вартість у відповідності до ст. 55 Митного кодексу України та сплатив гарантійне зобов'язання у розмірі 412776,81 грн.
Не погоджуючись з рішенням про коригування митної вартості товарів від 16.02.2018 року №UA500010/2018/000001/2, позивач звернувся до суду з позовом про його скасування.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 29.08.2018 року по справі №815/2501/18, яке підтримано постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 11 квітня 2019 року, позов був задоволений частково, визнано протиправним та скасовано рішення Одеської митниці ДФС про коригування митної вартості товарів від 16.02.2018 року №UA500010/2018/000001/2 (аркуші справи 24-47).
Враховуючи скасування судом рішення про коригування митної вартості товарів, за якими позивачем надміру сплачені кошти, 29.04.2019 року Товариство з обмеженою відповідальністю « 100 ШИН+» звернулося до Одеської митниці ДФС із заявою №РЕ-1 про повернення надмірно сплачених митних платежів в розмірі 412766,81 грн. (аркуші справи 48-49).
Листом №3974/10/15-70-19-02-08 від 02.05.2019 року Одеська митниця ДФС повідомила позивачу, що згідно із п. 1 розділу ІІІ Порядку №643, пунктом 5 Порядку №1146 для повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів платником податків подається до митниці заява дозвільної форми протягом 1095 днів від дня її виникнення. Підготовка висновку про повернення з Державного бюджету надмірно сплачених сум митних платежів ТОВ « 100 ШИН+» буде здійснено за результатами вжиття заходів згідно із положеннями ПКМУ№450 та Порядку №1145 та при дотриманні вимог ПКУ, МКУ, Порядку №1146 та Порядку №643 (аркуші справи 53-56), що і стало підставою для звернення позивача до суду з цим позовом про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до п. 43.1 ст. 43 Податкового кодексу України, помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 301 Митного кодексу України повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України.
Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Відповідно до п. 43.2, 43.3, 43.4, 43.5 ст.43 Податкового кодексу України у разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку.
Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Згідно з п. 1, 4, 5, 6, 8 Розділу 3 «Порядку повернення авансових платежів (передоплати) та помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 18.07.2017 року № 643, повернення з державного бюджету помилково та/або надміру сплаченої суми митних, інших платежів та пені здійснюється за заявою платника податків протягом 1095 днів від дня її виникнення.
Після реєстрації в митниці ДФС заява платника податку про повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних, інших платежів та пені передається на опрацювання до Підрозділу.
Підрозділ перевіряє факт перерахування суми коштів з відповідного рахунку до державного бюджету за допомогою автоматизованої системи митного оформлення та відсутність у нього податкового боргу. За результатами опрацювання готує висновок або лист про відмову в поверненні коштів з відповідним обґрунтуванням.
Заява платника податку, висновок, завізований керівником (заступником керівника) Підрозділу, реєстри висновків за відповідними платежами, підготовлені за формами згідно з додатками 1, 2 до Порядку взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 15 грудня 2015 року № 1146, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 31 грудня 2015 року за № 1679/28124, та акт звірки (у разі складання) подаються керівнику (заступнику керівника) митниці ДФС для прийняття рішення та підписання висновку і реєстрів за відповідними платежами.
Митниця ДФС у строк не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви передає висновки згідно з реєстром висновків за відповідними платежами для виконання відповідному органу Державної казначейської служби України.
Відповідно до п. 5, 7, 8, 9 «Порядку взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України № 1146 від 15.12.2015 року, повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку, яка може бути подана до територіального органу ДФС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми протягом 1095 днів від дня її виникнення.
Заява платника про повернення помилково або надміру сплачених грошових зобов'язань з митних та інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів, після реєстрації передається до структурного підрозділу митниці ДФС, на який покладено функцію з підготовки висновку.
У разі якщо вказана у заяві платника сума (її частина) за даними інформаційних систем обліковується як помилково та/або надміру сплачена, орган ДФС готує: висновок на повернення такої суми (її частини) за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку; два примірники реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку; три примірники реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку.
Орган ДФС несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі висновку органу Казначейства для виконання.
Таким чином обов'язковою умовою для здійснення повернення надмірно сплачених сум митних та інших платежів є наявність факту надмірної сплати коштів, подання платником податків заяви про таке повернення до митного органу не пізніше 1095-го від дня виникнення надміру сплаченої суми із зазначенням напрямку перерахування коштів.
Всі відомості, внесені до митних декларацій на підставі скасованих рішень про коригування митної вартості товарів, є помилковими, що підтверджується відповідними рішеннями судів, які набрали законної сили, а сплачені на підставі скасованих рішень про коригування митної вартості товарів митні платежі є надміру сплаченими та підлягають поверненню за умови звернення до митного органу платника податків із відповідною заявою.
При цьому, суд не погоджується з твердженнями відповідача щодо правомірності відмови позивачу у підготовці висновку про повернення надміру сплачених коштів, враховуючи відсутність за даними АСМО «Інспектор» на обліку суми коштів як надміру сплачені та які підлягають поверненню, оскільки внутрішні інформаційні системи ДФС не можуть обмежувати право декларанта розпоряджатися коштами, які з моменту набрання законної сили судовими рішеннями про скасування рішень про коригування митної вартості товарів набули статусу надміру сплачених. (Така позиція відповідає позиції Верховного Суду, викладеній в постанові від 14 травня 2019 року у справі №810/1941/16).
З матеріалів справи вбачається, що рішення про коригування митної вартості товарів, за яким позивачем сплачені митні платежі, скасовано в судовому порядку, а тому є всі підстави вважати сплачену суму грошових зобов'язань під час здійснення митного оформлення товару ТОВ « 100 ШИН+» в розмірі іншому, ніж визначено позивачем за першим методом, тобто, за ціною договору, надміру сплаченим грошовим зобов'язанням, яке підлягає поверненню в порядку передбаченому законодавством.
Суд вважає, що позивач дотримався вимог законодавства щодо надання до митного органу заяви про повернення надміру сплачених коштів, враховуючи скасування рішення Одеської митниці ДФС про коригування митної вартості товарів від 16.02.2018 року №UA500010/2018/000001/2, а тому відповідачем допущена протиправна бездіяльність, що полягає у не підготовці та неподанні до Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області для виконання висновку про повернення надміру сплачених ТОВ « 100 ШИН+» до Державного бюджету платежів на загальну суму 412766,81 грн. за заявою №РЕ-1 від 29.04.2019 року.
Суд звертає увагу на те, що митний орган безпідставно позбавив позивача права на отримання надміру сплачених коштів, які сплачені на виконання неправомірного рішення митного органу, що встановлено судами при розгляді адміністративної справи, рішення по якій набрало законної сили та не повернення цих коштів призводить до порушення прав позивача, які мають бути відновлені судом.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не доведено правомірності відмови в підготовці висновку про повернення з Державного бюджету надмірно сплачених сум митних платежів ТОВ « 100 ШИН+» до Державного бюджету на загальну суму 412766,81 грн., а тому його має бути зобов'язано судом вчинити такі дії у відповідності до вимог законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю « 100 ШИН+» обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Щодо судових витрат, зокрема, сплаченого судового збору, він підлягає стягненню з Одеської митниці ДФС за рахунок її бюджетних асигнувань у відповідності до приписів ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 139, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю « 100 ШИН+» (65078, м. Одеса, вул. Гайдара, 21-а, код ЄДРПОУ 39441717) до Одеської митниці ДФС (65078, м. Одеса, вул. Гайдара, 21-а, код ЄДРПОУ 39441717) про визнання протиправною бездіяльності Одеської митниці ДФС, що полягає у не підготовці та неподанні до Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області для виконання висновку про повернення надміру сплачених ТОВ « 100 ШИН+» до Державного бюджету платежів на загальну суму 412766,81 грн. за заявою №РЕ-1 від 29.04.2019 року та зобов'язання Одеської митниці ДФС підготувати висновок про повернення надміру сплачених ТОВ « 100 ШИН+» до Державного бюджету платежів на загальну суму 412766,81 грн. за заявою №РЕ-1 від 29.04.2019 року та подати його для виконання до Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Одеської митниці ДФС, що полягає у не підготовці та неподанні до Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області для виконання висновку про повернення надміру сплачених ТОВ « 100 ШИН+» до Державного бюджету платежів на загальну суму 412766,81 грн. за заявою №РЕ-1 від 29.04.2019 року.
Зобов'язати Одеську митницю ДФС підготувати висновок про повернення надміру сплачених ТОВ « 100 ШИН+» до Державного бюджету платежів на загальну суму 412766,81 грн. за заявою №РЕ-1 від 29.04.2019 року та подати його для виконання до Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області.
Стягнути з Одеської митниці ДФС (65078, м. Одеса, вул. Гайдара, 21-а, код ЄДРПОУ 39441717) за рахунок її бюджетних асигнувань на користь ТОВ « 100 ШИН+» (02094, м. Київ, проспект Юрія Гагаіна, буд. 23, код ЄДРПОУ 38012976) сплачений судовий збір у розмірі 8112,50 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 02.07.2019 року.
Суддя Л. І. Свида
.