Справа № 420/3855/19
Про залишення позовної заяви без руху
01 липня 2019 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Харченко Ю.В., розглянувши матеріали позовної заяви Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі до Відкритого акціонерного товариства «Промзв'язок» про стягнення заборгованості у загальному розмірі 17128,58грн.,-
Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Одесі звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд стянути з Відкритого акціонерного товариства «Промзв'язок» заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком 2 у загальному розмірі 17128,58грн.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Частиною 3 статті 161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до ч.1 ст.3 Закону України “Про судовий збір” судовий збір, у тому числі, справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.4 Закону України “Про судовий збір” судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно зі ст.7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2019рік”, з 1 січня 2019року прожитковий мінімум для працездатних осіб встановлено у розмірі 1921грн.
Таким чином, з урахуванням наведеного, судом встановлено, що за подання до суду даної позовної заяви Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Одесі повинно сплатити судовий збір у розмірі 1921грн. Натомість, позивачем - Центральним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м.Одесі до матеріалів позовної заяви не додано відповідних доказів на підтвердження сплати судового збору, як і не надано доказів на підтвердження наявності підстав для звільнення від його сплати.
При цьому, викладене в адміністративному позові клопотання позивача - Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі щодо звільнення від сплати судового збору по суті, є безпідставним, необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню, з урахуванням наступного.
Відповідно до ч.2 ст.132 КАС України, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України “Про судовий збір”, згідно з ч.1 ст.8 якого суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Відповідно до ч.1 ст.133 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Отже, підставою для звільнення або відстрочення сплати судового збору є незадовільний майновий стан сторони.
Судом встановлено, що клопотання про звільнення від сплати судового збору Центральним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м.Одесі обґрунтовано тим, що на момент звернення до суду фінансування управління Пенсійного фонду щодо сплати судового збору не проводилось.
Водночас, обмежене фінансування бюджетної установи не є підставою для її звільнення від сплати судового збору.
Аналогічна правова позиція висловлена Пленумом Вищого адміністративного суду України у Постанові від 23 січня 2015року №2 “Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI “Про судовий збір”, та співпадає з висновками Європейського суду з прав людини у справі “Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України” від 18 жовтня 2005року (заява №70297/01).
Крім того, невмотивоване звільнення від сплати судового збору суб'єктів владних повноважень утворить дискримінаційне становище по відношенню до інших суб'єктів звернення до судового захисту в тому числі фізичних та юридичних осіб, оскільки статтею 129 Конституції України однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, в тому числі й органи державної влади, у зв'язку з чим самі лише обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з Державного бюджету України, не можуть вважатися підставою для звільнення від сплати судового збору.
Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, судом встановлено, що наведені позивачем - Центральним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м.Одесі обставини щодо наявності підстав для звільнення його від сплати судового збору, у розумінні положень статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України, та статті 8 Закону України "Про судовий збір", не є поважними.
Також, відповідно до ч.4 ст.161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів). Водночас, судом встановлено, що позивачем - Центральним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м.Одесі до позовної заяви не додано жодні належні та допустимі докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
Відповідно до ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Відтак, приймаючи до уваги вищевикладене, суд вважає за необхідне залишити без руху адміністративний позов Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі до Відкритого акціонерного товариства «Промзв'язок» про стягнення заборгованості у загальному розмірі 17128,58грн., встановивши позивачу строк для усунення недоліків протягом десяти днів з дня отримання даного судового рішення, шляхом подання до Одеського окружного адміністративного суду доказів на підтвердження сплати судового збору, а також докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
При цьому, суд вважає за доцільне зазначити, що у разі своєчасного виконання ухвали суду, та направлення необхідних документів засобами поштового зв'язку, позивачу - Центральному об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України в м.Одесі, з метою попередження повернення судом позовної заяви позивачеві з підстав невиконання вимог Ухвали суду про залишення адміністративного позову без руху, необхідно завчасно повідомити суд відповідними засобами зв'язку (телефон, факс, електрона пошта, тощо) про надіслання матеріалів, оскільки згідно з п.1 розділу ІІ Нормативів і нормативних строків пересилання поштових відправлень, затверджених Наказом Міністерства інфраструктури України від 28 листопада 2013року №958, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 28.01.2014року за №173/24950, нормативні строки пересилання простої письмової кореспонденції операторами поштового зв'язку (без урахування вихідних днів об'єктів поштового зв'язку): місцевої - Д+2; у межах області та між обласними центрами України - Д+3, пріоритетної - Д+1, де Д - день подання поштового відправлення до пересилання в об'єкті поштового зв'язку або опускання простого листа чи поштової картки до поштової скриньки до початку останнього виймання; 2, 3 - кількість днів, протягом яких пересилається поштове відправлення.
Керуючись ст.ст.161, 169, 171, 248, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Відмовити Центральному об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України в м.Одесі у задоволенні клопотання щодо звільнення від сплати судового збору.
2. Адміністративний позов Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі до Відкритого акціонерного товариства «Промзв'язок» про стягнення заборгованості у загальному розмірі 17128,58грн., залишити без руху.
Повідомити позивача про необхідність протягом десяти днів з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху усунути, визначені даним судовим рішенням недоліки, та роз'яснити, що у разі не усунення у визначений судом термін недоліків, позов буде повернуто позивачеві відповідно до приписів п.1 ч.4 ст.169 КАС України.
Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.
Суддя Харченко Ю.В.