Справа № 420/2754/19
25 червня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Вовченко O.A.,
секретар судового засідання Іщенко С.О.,
за участю:
представника позивача - Поліщук А.В. (за довіреністю),
представника відповідача - Жукової Т.О. (за довіреністю),
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «АШРАМ» до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу,-
03 травня 2019 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов товариства з обмеженою відповідальністю «АШРАМ» до ГУ ДФС в Одеській області, в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати наказ №2816 Головного управління ДФС в Одеській області від 12.04.2016 року «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «АШРАМ», код ЄДРПОУ 34872748».
Ухвалою суду від 06.05.2019 року позов товариства з обмеженою відповідальністю «АШРАМ» залишено без руху. Встановлено позивачу 5-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії ухвали. В ухвалі роз'яснено, що виявлені недоліки повинні бути усунені, шляхом надання до суду належним чином оформленої позовної заяви (з копією відповідачу).
07 травня 2019 року до суду від позивача за вх.№16311/19 надійшов супровідний лист разом з належним чином оформленою позовною заявою (з копією відповідачу).
Ухвалою суду від 10 травня 2019 року прийнято до розгляду позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю «АШРАМ» (вх.№16311/19), відкрито провадження у адміністративній справі та визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначає, що ГУ ДФС в Одеській області прийнято 12.04.2019 року наказ №2816 «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «АШРАМ», код ЄДРПОУ 34872748», яка повинна відбутися з 14.05.2019 року (повідомлення від 19.04.2019 року). Підставою позапланової перевірки вказано ст.78.1.2 ПКУ: «платником податків не подано в установлений законом строк податкову декларацію, розрахунки, звіт .... якщо їх подання передбачено законом». Напевно, ДФС має на увазі декларацію з податку на нерухоме майно. Посилаючись на п.46.1 ст.46 та пп.266.2.2 п.266.2 ст.266 Податкового кодексу України позивач вказує, що майно заявника не є об'єктом оподаткування. Якщо б заявник був звільнений від оподаткування, він мав би подати декларацію. Але це не заявник звільнений, а об'єкт оподаткування не існує. Неможливо подати податкову декларацію щодо неіснуючого об'єкту оподаткування. Таким чином, відсутній склад ст.78.1.2 ПКУ: Заявник не повинен був подавати декларацію про податок на нерухоме майно. А отже, відсутні підстави для позапланової перевірки. Позапланова перевірка призначається на підставі фактів, а не припущень, тобто у разі, коли критерій «платником податків не подано в установлений законом строк податкову декларацію» є беззаперечним фактом. Наприклад, коли підприємство не подало декларацію про податок на прибуток. В даному випадку, необхідність подання декларації про податок на нерухоме майно є не встановленим фактом, а предметом доказування в ході перевірки та наступного судового розгляду. Предмет доказування не може бути підставою. Предмет доказування, якщо взагалі буде доказаний, то в майбутньому, а не до початку перевірки, тому не може бути підставою перевірки. Якби ГУ ДФС вважало відсутність належної декларації встановленим фактом, то наклала б адміністративний штраф. Відсутність штрафу підтверджує, що ГУ ДФС не вважає неподання декларації порушенням. А отже, воно не може слугувати підставою для позапланової перевірки. ГУ ДФС витребувало для перевірки всі документи за п'ять років. В повідомленні не наданий їх чіткий перелік. Тобто, ймовірна ситуація, коли заявник не надасть ГУ ДФС конкретний документ, що призведе до санкцій. Виїзна перевірка з правом на надання усних пояснень та надання документів в реальному часу позбавила би заявника цієї проблеми. ГУ ДФС наказом №5076 від 13.10.2017 року «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «АШРАМ» було проведено позапланову виїзну перевірку ТОВ «АШРАМ» з питань повноти обчислення та сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за звітні періоди 2015-2017 року. В подальшому своїм листом від 17.11.2017 року №12014-04-12 дану перевірку ГУ ДФС скасувало та повідомило про призначення в майбутньому нової даної перевірки. А до цього часу, призначало виїзну перевірку наказом від 16.06.2017 року №2236, потім наказом №3379 від 03.08.2017 року. В 2018 році ГУ ДФС двічі призначало наказом проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «АШРАМ» з питань повноти обчислення та сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за звітні періоди 2015-2017 року. Однак перевірки ці не проводила. Отже, саме ГУ ДФС вже 5 разів підтверджувало, що в даному випадку перевірити ТОВ «АШРАМ» з питань повноти обчислення та сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за звітні періоди 2015-2017 року можливо лише шляхом виїзної перевірки, а не виїзної. А тому, призначення в даному випадку невиїзної перевірки свідчить про непослідовність дій ГУ ДФС. Відповідач, приймаючи оскаржуваний наказ про проведення невиїзної перевірки порушила стандарти діяльності суб'єктів владних повноважень, зокрема, діяла всупереч принципу «доброго врядування», а саме у непослідовний спосіб.
Ухвалою суду від 10 травня 2019 року заяву товариства з обмеженою відповідальністю «АШРАМ» про забезпечення позову у адміністративній справі №420/2754/19 задоволено. Зупинено дію наказу Головного управління ДФС в Одеській області №2816 від 12 квітня 2019 року «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «АШРАМ», код ЄДРПОУ 34872748» до набрання законної сили рішенням суду у справі №420/2754/19.
27 травня 2019 року до суду від відповідача за вх.№18907/19 надійшов відзив на позов (а.с.105-109), у якому відповідач зазначає, що 12.04.2019 року ГУ ДФС в Одеській області прийнято наказ № 2816 «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «АШРАМ» з питань повноти обчислення та сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за звітні періоди 2015-2017 роки з 14.05.2019 року тривалістю 5 робочих днів. Посилаючись на ст.ст.61, 75, 78, 266 Податкового кодексу України, ст. 19 Конституції України зазначає, що необхідність призначення позапланової виїзної документальної перевірки позивача обумовлена податковою інформацією, встановленою в результаті проведеного моніторингу податкової звітності по податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки з юридичних осіб, інформацій Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно. Встановлено, що ТОВ «АШРАМ» є власником нерухомого майна, об'єктів житлової та нежитлової нерухомості та відповідно до вимог пп.266.1.1 п.266.1 ст.266 Податкового кодексу України повинне бути платником податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна від 18.05.2017р. щодо суб'єкта ТОВ «АШРАМ» зареєстровано наступне нерухоме майно нежилі приміщення, розташовані за адресою: м.Одеса, вулиця Водопровідна, будинок 1-А, загальною площею 4678,4 кв.м, дата державної реєстрації 25.03.2014 р., реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 312675051101; Нежилі приміщення, розташовані за адресою: м.Одеса, вулиця Водопровідна, будинок 1А/3, загальною площею 4544,5 кв.м, дата державної реєстрації 25.03.2014 р., реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 311889651101; нежилі приміщення, розташовані за адресою: м.Одеса, вулиця Водопровідна, будинок 1А/2, загальною площею 4353,6 кв.м, дата державної реєстрації 25.03.2014р., реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 311792951101; Нежилі приміщення, розташовані за адресою: м.Одеса, вулиця Водопровідна, будинок 1А/1, загальною площею 1822,9 кв.м, дата державної реєстрації 25.03.2014 р., реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 311707451101; Житловий будинок, розташований за адресою: Одеська обл., Іванівський р., с.Бузинове, вулиця Карла Маркса, будинок 16, загальною площею 37,9 кв.м, дата прийняття рішення про державну реєстрацію 17.08.2007 р., реєстраційний номер майна 19132965; Житловий будинок, розташований за адресою: Одеська обл., Іванівський р., с.Баланини, вулиця Польова, будинок 49, загальною площею 46,1 кв.м, дата прийняття рішення про державну реєстрацію 17.08.2007 р., реєстраційний номер майна 19136898; Житловий будинок, розташований за адресою: Одеська обл., Іванівський р., с.Бузинове, вилиця Котовського, будинок 1, загальною площею 40,6 кв.м, дата прийняття рішення про державну реєстрацію 17.08.2007 р., реєстраційний номер майна 19199145; Житловий будинок, розташований за адресою: Одеська обл., Іванівський р., с.Баланини, вулиця Шкільна, будинок 1, загальною площею 55,8 кв.м, дата прийняття рішення про державну реєстрацію 17.08.2007 р., реєстраційний номер майна 19148054; Житловий будинок, розташований за адресою: Одеська обл., Іванівський р., с.Тарасівка, вулиця Шервашидзе, будинок 66, загальною площею 51,9 кв.м, дата прийняття рішення про державну реєстрацію 17.08.2007 р., реєстраційний номер майна 14302813; житловий будинок, розташований за адресою: Одеська обл., Іванівський р., с.Благоєве, вулиця Ботева Христо, будинок 34, загальною площею 42,2 кв.м, дата прийняття рішення про державну реєстрацію 06.09.2007 р., реєстраційний номер майна 19444418. Позивачем до ДПІ у Приморському районі м.Одеси ГУ ДФС в Одеській області та до Лиманської ОДПІ (Іванівське відділення) ГУ ДФС в Одеській області (до контролюючих органів за місцезнаходженням об'єктів оподаткування) не надані податкові декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на 2015 рік по строку подання 19.02.2015 р., на 2016 рік по строку подання 19.02.2016 р. та на 2017 рік по строку 19.02.2017 р., чим було порушено пп.266.7.5 п.266.7 ст.266 Податкового кодексу України. ТОВ «АШРАМ» надало 27.04.2017 уточнюючі податкові декларації з єдиного податку за 2016 - 1 квартал 2017 року, в яких змінило код виду економічної діяльності з _68.10 (Купівля та продаж власного нерухомого майна) на _18.12 (Друкування іншої продукції). ГУ ДФС в Одеській області було видано наказ 12.04.2019 року №2816, відповідно до пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.78.1.2 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України. Враховуючи вищезазначені положення Податкового кодексу України, Головним управлінням ДФС в Одеській області з метою виконання покладених на контролюючий орган функцій було цілком правомірно видано наказ від 12.04.2019 року № 2816 щодо проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «АШРАМ». При цьому посилання позивача на протиправний характер виданого наказу №384 від 25.01.2018, оскільки позивачем надано письмові пояснення на запит відповідача у межах 15 робочих днів, є повністю необґрунтованими, у зв'язку з тим, що відповідач не посилається на несвоєчасність або не подання пояснень з боку позивача. Проведення перевірки призначено з підстав надання документів не в повному обсязі, що не усунуло сумніви контролюючого органу щодо реальності господарських операцій.
Ухвалою суду від 29 травня 2019 року клопотання відповідача задоволено, визначено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено судове засідання.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні щодо задоволення позовних вимог заперечувала.
Вислухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи та матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та відзив, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «АШРАМ», код ЄДРПОУ 34872748, зареєстроване 31.01.2007 року, перебуває на обліку в контролюючих органах з 06.02.2007 року. Основний вид економічної діяльності - (код за КВЕД) 18.12 Друкування іншої продукції (а.с.19).
Наказом Головного управління ДФС в Одеській області від 12 квітня 2019 року №2816 призначено проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «АШРАМ», ЄДРПОУ 34872748, з питань повноти обчислення та сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за звітні періоди 2015-2017 роки з 14 травня 2019 року тривалістю 5 робочих днів (а.с. 13).
Вказаний наказ прийнято відповідно до вимог пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.78.1.2 п.78.1 ст.78, п.79.2 ст.79 Податкового кодексу України з урахуванням доповідної записки начальника управління аудиту ГУ ДФС в Одеській області Білоус М.А. від 08.04.2019 року №225/11/15-32-14-04.
На підставі вищевказаного наказу відповідачем направлено позивачу повідомлення від 19 квітня 2019 року №572/15-32 про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «АШРАМ» (а.с.14).
Пункт 61.1 ст. 61 Податкового кодексу України визначає, що податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотриманню законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Стаття 62 Податкового кодексу України передбачає, що податковий контроль здійснюється шляхом: ведення обліку платників податків (п.п.62.1.1 п.62.1); інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів (п.п.62.1.2 п.62.1); перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин (п.п.62.1.3 п.62.1).
Згідно п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків. Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом. Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні контролюючого органу.
Відповідно до пп.75.1.2 п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом.
Згідно з пп. 78.1.2 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав: платником податків не подано в установлений законом строк податкову декларацію, розрахунки, звіт про контрольовані операції або документацію з трансфертного ціноутворення, якщо їх подання передбачено законом.
Відповідно до п.78.4. ст. 78 Податкового кодексу України про проведення документальної позапланової перевірки керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.
Згідно з п.п.79.1, 79.2 ст.79 Податкового кодексу України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу рішення про її проведення та за наявності підстав для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом. Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, та за умови вручення платнику податків (його представнику) у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
Підставами для проведення позапланової документальної невиїзної перевірки позивача згідно оскаржуваного наказу є пп.78.1.2 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України та доповідна записка начальника управління аудиту ГУ ДФС в Одеській області Білоус М.А. від 08.04.2019 року №225/11/15-32-14-04.
Підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України передбачає, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори у строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п. 15.1 ст.15 Податкового кодексу України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Відповідно до п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно із п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до пп.168.2.1 п.168.2 ст.168 Податкового кодексу України платник податку, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, та іноземні доходи, зобов'язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів.
Пунктом 46.1 статті 46 визначено, що податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Згідно з п.49.1, п.49.2 ст.49 Податкового кодексу України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків. Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.
Таким чином суд приходить до висновку, що у юридичної особи наявний обов'язок подати податкову декларацію у випадку наявності у неї у звітному періоді об'єкта оподаткування.
Згідно з п.266.1 ст.266 Податкового кодексу України платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
При цьому об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка (пп.266.2.1 п.266.2 ст.266 Податкового кодексу України).
Судом встановлено, що згідно свідоцтва про право власності серії САК №200740, індексний №19679264 від 28.03.2014 року (а.с.48) та витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень №19679634 від 28.03.2014 року (а.с.49-51) ТОВ «АШРАМ» є власником нежитлових приміщень, розташованих за адресою: Одеська обл., вул.Водопровідна, буд.1-А.
Згідно свідоцтва про право власності серії САК №200742, індексний №19685584 від 28.03.2014 року (а.с.52) та витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень №19685753 від 28.03.2014 року (а.с.53) ТОВ «АШРАМ» є власником нежитлових приміщень, розташованих за адресою: Одеська обл., вул.Водопровідна, буд.1-А/2.
Згідно свідоцтва про право власності серії САК №200741, індексний №19683274 від 28.03.2014 року (а.с.54) та витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень №19683670 від 28.03.2014 року (а.с.55) ТОВ «АШРАМ» є власником нежитлових приміщень, розташованих за адресою: Одеська обл., вул.Водопровідна, буд.1-А/1.
Згідно свідоцтва про право власності серії САК №200743, індексний №19693031 від 28.03.2014 року (а.с.56) та витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень №19693250 від 28.03.2014 року (а.с.57) ТОВ «АШРАМ» є власником нежитлових приміщень, розташованих за адресою: Одеська обл., вул.Водопровідна, буд.1-А/3.
Відповідно до статуту товариства з обмеженою відповідальністю «АШРАМ» (а.с.20-31) товариство є унітарним підприємством, заснованим на власності громадської організації «ЦЕНТР ЗАХИСТУ ІНВАЛІДІВ».
Громадська організація «ЦЕНТР ЗАХИСТУ ІНВАЛІДІВ» згідно п.1.9 статуту (а.с.34-43), є громадською організацією інвалідів у розумінні Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» та інших законодавчих документів.
Закон України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» визначає основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість особам з інвалідністю ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами.
Згідно з ч.1 ст.12 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» громадські організації осіб з інвалідністю, їх спілки створюються з метою забезпечення рівних прав і можливостей осіб з інвалідністю та їх соціального захисту, виявлення, усунення перепон і бар'єрів, що перешкоджають забезпеченню прав і задоволенню потреб таких осіб, у тому числі стосовно доступу їх нарівні з іншими громадянами до об'єктів фізичного оточення, транспорту, інформації та зв'язку, а також з урахуванням індивідуальних можливостей, здібностей та інтересів - до освіти, праці, культури, фізичної культури і спорту, надання соціальних послуг, залучення осіб з інвалідністю до суспільної діяльності, здійснення громадського контролю за дотриманням прав осіб з інвалідністю, представництва їхніх інтересів та усунення будь-яких проявів дискримінації стосовно осіб з інвалідністю та мають право користуватися пільгами і преференціями, передбаченими законодавством.
Так, відповідно до п.2.1 статуту громадської організації «ЦЕНТР ЗАХИСТУ ІНВАЛІДІВ» головною метою є задоволення соціальних, економічних, творчих, вікових, національно-культурних, спортивних та інших спільних інтересів інвалідів, захист прав та свобод інвалідів.
Відповідно до пп.266.2.2 Податкового кодексу України не є об'єктом оподаткування: з) об'єкти житлової та нежитлової нерухомості, які перебувають у власності громадських організацій інвалідів та їх підприємств.
Отже, враховуючи те, що ТОВ «АШРАМ» є підприємством, заснованим громадською організацією інвалідів - громадською організацією «ЦЕНТР ЗАХИСТУ ІНВАЛІДІВ», а відтак належне позивачу нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки не є об'єктом оподаткування податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки згідно пп.266.2.2 Податкового кодексу України, у зв'язку з чим підстав для проведення документальної позапланової невиїзної перевірки дотримання ТОВ «АШРАМ» вимог законодавства щодо вказаного податку у Головного управління ДФС в Одеській області відсутні.
Згідно з ч.1 ст.102 Податкового кодексу України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Суд зазначає, що згідно оскаржуваного наказу перевірка призначена щодо дотримання позивачем питань повноти обчислення та сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за звітні періоди 2015-2017 роки.
Граничні терміни подання таких декларацій: за 2015 рік - 19.02.2015 року; за 2016 рік - 19.02.2016 року; за 2017 рік - 19.02.2017 року.
Таким чином суд зазначає, що оскаржуваним наказом №2816 неправомірно призначено перевірку позивача за звітні періоди 2015-2016 роки, оскільки граничним строком призначення перевірки повноти обчислення та сплати позивачем податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за звітний період 2015 рік є 18.02.2018 року, а за 2016 рік - 18.02.2019 року, а наказ прийнято 12.04.2019 року.
Статтею 242 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивача та про доцільність визнання протиправним та скасування наказу №2816 Головного управління ДФС в Одеській області від 12.04.2019 року «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «АШРАМ», код ЄДРПОУ 34872748».
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.
Частиною 2 статті 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, з огляду на викладене, суд вважає, що позов товариства з обмеженою відповідальністю «АШРАМ» підлягає задоволенню у повному обсязі.
25 червня 2019 року судом оголошено вступну та резолютивну частину рішення суду та зазначено, що повний текст рішення суду буде виготовлено у строк, визначений ч.3 ст.243 КАС України.
Згідно з приписами ч.3 ст.243 КАС України залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п'ять днів з дня закінчення розгляду справи.
Згідно з ч. 1 ст. 120 КАС України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.
Відповідно до ч.4 та ч.5 ст.120 КАС України останнім днем строку, який закінчується вказівкою на певний день, вважається цей день. Якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.
У з тим, що 5-й день складання повного тексту рішення припадає на вихідний ень (неділя), в силу положень ст.120 КАС України, повний текст рішення суду складено суддею 01 липня 2019 року (перший робочий день).
Керуючись ст.ст.7, 9, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Позов товариства з обмеженою відповідальністю «АШРАМ» - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати наказ №2816 Головного управління ДФС в Одеській області від 12.04.2019 року «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «АШРАМ», код ЄДРПОУ 34872748».
Стягнути з Головного управління ДФС в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС в Одеській області на користь товариства з обмеженою відповідальністю «АШРАМ» судовий збір у розмірі 1921,00 грн., сплачений згідно квитанції №86 від 02 травня 2019 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач - товариство з обмеженою відповідальністю «АШРАМ» (вул.Водопровідна, 1А/1, м.Одеса, 65007, код ЄДРПОУ 34872748).
Відповідач - Головне управління ДФС в Одеській області (вул.Семінарська, 5, м.Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 3938646).
Повний текст рішення складено та підписано 01.07.2019 року.
Суддя О.А. Вовченко
.