24 червня 2019 року Справа № 160/2279/19
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
І. ПРОЦЕДУРА
1. 12.03.2019 ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про:
- визнання протиправним та скасування рішення, оформленого листом № 400/03.16/27 від 18.02.2019 щодо відмови позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах;
- визнання протиправним та скасування рішення № 2 від 24.01.2019 щодо відмови позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати позивачу періоди роботи з 14.11.1983 по 03.08.1984 на посаді майстра в пересувній механізованій колонні № 1 тресту «Кіровоградмашважбуд» (ВАТ «Кіровоградбуд»), з 13.08.1984 по 29.11.1989, з 29.11.1989 по 01.09.1996, з 21.08.2000 по 30.05.2001 на посадах майстра, виконавця робіт, старшого виконавця робіт спеціалізованого управління № 11 трест «Криворіжжитлобуд» (Орендне підприємство «Криворіжжитлобуд», ВАТ «Криворіжжитлобуд») до пільгового стажу за Списком № 2 та призначити пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 04.12.2018.
2. Ухвалою суду від 18.03.2019 прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в адміністративній справі № 160/2279/19.
3. 26.03.2019 від позивача надійшла уточнена позовна заява в частині прізвища, а саме у первісній позовній заяві зазначено прізвище « ОСОБА_2 » замість « ОСОБА_3 ».
4. 08.04.2019 на адресу суду від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов з засвідченими копіями пенсійної справи та доказом направлення документів позивачу.
5. 24.04.2019 від позивача надійшли додаткові пояснення до позову.
щодо строків розгляду справи
6. Європейський суд з прав людини неодноразово зауважував, що обґрунтованість тривалості провадження завжди повинна оцінюватися в світлі обставин справи з посиланням на наступні критерії: складність справи, поведінка заявника та відповідних органів влади а також те, що було головним для заявника в спорі.
7. У рішенні ЕСПЛ у справі «Сомор'яй проти Угорщини» (заява № 60934/13) відзначає, що пенсійні спори потребувають особливої ретельності.
8. Європейський суд з прав людини неодноразово зауважував, що обґрунтованість тривалості провадження завжди повинна оцінюватися в світлі обставин справи з посиланням на наступні критерії: складність справи, поведінка заявника та відповідних органів влади а також те, що було головним для заявника в спорі.
9. Справа є важливою для позивача та вимагала особливої ретельності, чим обумовлена тривалість її розгляду.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
10. Пільговий стаж позивача за списком № 2 складає 13 років 6 місяців 18 днів.
11. Пільговий стаж позивача підтверджується належним чином оформленими записами у трудовій книжні та наказами про результати проведеної атестації робочих місць ВАТ «Криворіжжитлобуд».
12. Інші первинні документи, що підтверджують пільговий стаж позивача відсутні, оскільки відповідно до довідки архівного відділу Криворізької міської ради від 16.08.2017 № 2469 документи з кадрових питань (особового складу) спеціалізованого управління № 11 тресту «Криворіжжитлобуд», на зберігання до архівного відділу не передавались у зв'язку з пожежею у приміщенні ПАТ «Криворіжжіитлобуд».
13. Однак, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області рішенням № 02 від 24.01.2019 не зарахувало позивачу періоди роботи у зв'язку з відсутністю інших первинних документів виданих архівними установами, що підтверджують пільговий стаж.
14. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється постановою Кабінетом Міністрів України від 12.08.1993 № 637, де зазначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
15. Таким чином, підтвердженням того, що позивач працював на посадах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці є записи в трудовій книжці, які зроблено без порушень правил ведення трудової книжки.
16. Відповідно до записів трутової книжки та документів наданих до Головного управління ПФУ загальний страховий стаж складає 38 років.
17. Підставою для призначення пенсії на пільгових умовах є відповідний стаж роботи, а не дотримання всіх формальних вимог при заповненні трудової книжки. Відповідач не врахував, що не всі недоліки записів у трудовій книжці можуть бути підставою для неврахування відповідного стажу. оскільки визначальним є підтвердження факту зайнятості особи на відповідних роботах, а не правильність записів у трудовій книжці.
18. Таким чином, на момент звернення до відповідача позивач мав достатній пільговий та загальний стаж роботи для призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до пункту другого частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зі зниженням пенсійного віку на 3 роки (у 57 років).
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
19. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначив, що згідно з наданими документами загальний стаж позивача складав 38 років 07 місяців 19 днів. Пільговий стаж за Списком № 2 відсутній.
20. Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не має підстав зарахувати до пільгового стажу період роботи з 14.11.1983 по 03.08.1984 на посаді майстра в пересувній механізованій колонні №1 тресту «Кіровоградмашважбуд», з 13.08.1984 по 28.11.1989, з 29.11.1989 по 01.09.1996, з 21.08.2000 по 30.05.2001 на посадах майстра, виконавця робіт, старшого виконавця робіт СУ № 11 тресту «Криворіжжитдобуд».
21. За даний період роботи, в трудовій книжні заявника відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, а саме не зазначено, про те що позивач безпосередньо був зайнятий повний робочий день на роботах передбачених Списком № (не вказано вид виконуваної роботи та назву цехів) та про проведення атестації.
22. З 14.11983 по 31.12.1991 чинні Списки зазначені в постанові Ради Міністрів СРСР віл 22.08.1956 № 1173, згідно яких правом на пільгову пенсію користувались майстри (десятники), виконроби, які буди зайняті на будівництві нових промислових, енергетичних, гідротехнічних, дорожньо-мостових, транспорту та зв'язку, житлових і культурно-побутових споруд (розділ XXIX) Старші виконроби не передбачені цим розділом , правом пільгового пенсійного забезпечення не користуються.
23. З 11.03.1994 чинні Списки зазначені в постанові Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162, згідно яких право на пільгову пенсію мають майстри будівельних і монтажних робіт, виконавці робіт (розділ XXVII). Старші виконавці робіт ним розділом не передбачені.
24. Крім того, відсутня інформація які роботи виконувалися підприємством та на яких роботах працював заявник (будівельних, ремонтних), адже встановлення даного факту є обов'язковим для визначення пільговості роботи.
25. У зв'язку з відсутністю атестації посади та робочого місця по підприємствам, на якому працював позивач, спірний період роботи не підлягає зарахуванню до пільгового стажу за Списком № 2.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
26. 13.07.2018 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області Металургійний відділ обслуговування громадян (сервісний центр) з заявою про призначення пенсії за віком за списком № 2 (а.с.79).
27. Згідно відомостей ІКІС ПФУ: Підсистема призначення та виплати пенсії, номер пенсійної справи 0471500001892, вид пенсії: пенсія за віком, дата звернення: 13.07.2018, страховий стаж 38 років 7 місяців 19 днів (а.с.78).
28. Листом від 24.07.2018 № 1750/03-16/26 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відмовило ОСОБА_1 у призначенні пільгової пенсії за списком № 2 у зв'язку з відсутності необхідних документів для призначення пенсії (а.с.76-77).
29. Рішень щодо призначення пенсії за віком відповідно до поданої позивачем заяви від 13.07.2018 суду не надано.
30. 04.12.2018 позивач звернувся до Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області Металургійний відділ обслуговування громадян (сервісний центр) з заявою про призначення пенсії за віком (а.с.41).
31. До заяви надані наступні документи: довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру; документи про місце проживання (реєстрації) особи; паспорт; трудова книжка або документи про стаж; диплом (свідоцтво, атестат) про навчання; інший документ (перел.док.пожеж, витяг реєстру ліквід.підпр., накази атестації).
32. Заяву та документи прийнято 04.12.2018 і зареєстровано за № 2123 (а.с.42).
33. Рішенням про результати розгляду заяви від 24.01.2019 № 2 (а.с.44-45, 124-125) комісія при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відмовило позивачу у призначенні пенсії на пільгових умовах за списком № 2 з наступних підстав:
- згідно трудової книжки ОСОБА_1 працював в пересувній механізованій колоні № 1 тресту «Кіровоградмашважбуд», яка реорганізована у ВАТ «Кіровоградбуд»:
-- з 14.11.1983 по 01.08.1984 - майстром дільниці № 1, в будівельному управлінні № 11 тресту «Криворіжжилбуд» з 1992 року перейменовано в орендне підприємство «Криворіжжилбуд» з 1995 року переобразовано у ВАТ «Криворіжжитлобуд»;
-- з 13.08.1984 по 31.01.1988 - майстром;
-- з 01.02.1988 по 28.11.1989 - виконробом;
-- з 29.11.1989 по 01.09.1996 - старшим виконробом дільниці № 1;
-- з 02.09.1996 по 12.08.1998 - виконавцем робіт;
-- з 13.08.1998 по 20.08.2000 - начальником будівельного управління № 11 ВАТ «Криворіжжитлобуд»;
-- з 21.08.200 по 30.05.2001 - виконавцем робіт;
- в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, а саме: не зазначено про характер виконуваної роботи та про те, що заявник працював на роботах передбачених Списками повний робочий день;
- в довідці архівного відділу Криворізької міської ради від 185.08.2016 № П-1413 зазначено, що в документах пересувної механізованої колони № 1 є відомості про ОСОБА_1 : з 14.11.1983 (наказ від 14.11.1983 № 172-к) прийнятий майстром дільниці № 1, з 03.08.1894 (наказ від 03.08.1984 № 113-к) звільнений;
- в особових рахунках значиться майстром, заробітна плата нараховувалась з листопада 1983 року по серпень 1984 року;
- в архівних документах відсутня інформація які роботи виконувалися пересувною механізованою колоною № 1 та на яких роботах працював заявник (будівельних ремонтних);
- в довідці архівного відділу Криворізької міської ради від 16.08.2017 № 2469 зазначено, що документи з кадрових питань (особового складу) спеціалізованого управління № 11 тресту «Криворіжжитлобуд» на зберігання до архівного відділу не передавались у зв'язку з пожежею на підприємстві (акт від 09.09.2014);
- оскільки, архівні документи ліквідованого підприємства тресту «Криворіжжитлобуд» не збереглися підтвердити роботу заявника з 1984 по 2001 на посадах та умовах зазначених в Списку № 2 немає можливості;
- за таких обставин комісією прийнято рішення, що для підтвердження періодів роботи з 14.11.1983 по 03.08.1984, з 13.08.1984 по 29.11.1989, з 29.11.1989 по 01.09.1996, з 21.08.2000 по 30.05.2001, для зарахування до пільгового стажу за Списком № 2 немає підстав.
34. Листом від 18.02.2019 № 400/03-16/27 Відділ з питань призначення та перерахунку пенсій № 12 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області позивачу на його повторне звернення від 04.12.2018 щодо призначення пільгової пенсії за віком відмовило у призначенні пільгової пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу для призначення пенсії (а.с.46-47, 96).
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
35. Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
36. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
37. Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
38. Положенням статті 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) встановлено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
39. Статтею 2 Закону № 1788-XII визначені види пенсій: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.
40. Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію.
41. При цьому пенсії за віком і по інвалідності призначаються незалежно від того, припинено роботу на час звернення за пенсією чи вона продовжується. Пенсії за вислугу років призначаються при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію (стаття 7 Закону № 1788-XII).
42. Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон № 1058-IV) визначає, зокрема, принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел.
43. Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
44. Відповідно до підпункту другого частини другої статті 114 Закону № 1058-IV працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
45. За відсутності страхового стажу, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу, зокрема:
- з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років у чоловіків.
46. Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону:
- чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.
47. За правилами статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
48. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина 5 статті 45 Закону № 1058-IV).
49. Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій урегульовано «Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України № 13-1 07.07.2014) (далі - Порядок № 22-1).
50. Пунктом 4.1 Порядку № 22-1 встановлено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).
51. Згідно з пунктом 4.2 Порядку № 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності); Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.
52. Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
53. Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов'язків) та завіряється печаткою управління (пункт 4.3 Порядку № 22-1).
54. Згідно до статті 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
55. Відповідно до пункту першого «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету міністрів України № 637 від 12.08.1993 (далі - Порядок № 637) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
56. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
57. Відповідно до пункту 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
58. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
59. Механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника встановлює «Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років», затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України № 18-1 від 10.11.2006, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 24.11.2006 за № 1231/13105 (далі - Порядок № 18-1).
60. Згідно з пунктом 3 Порядку № 18-1 підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.
61. Пунктом 3 «Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 (далі - Порядок № 383) встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
62. Згідно з пунктом 4.2 Порядку № 383 результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
63. Відповідно до пункту 10 Порядку № 383 для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.
64. Постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 № 1173 затверджені списки виробництв, цехів, професій і посад, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах.
65. Пунктом «б» Розділу ХХІХ «Будівництво будівель і споруд: промислових, енергетичних, гідротехнічних, дорожньо-мостових, транспорту і зв'язку, житлових і культурно-побутових, а також надземних будівель і споруд шахт, рудників і комунікацій» передбачена посада майстри (десятники) і виконроби.
66. Постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 № 10 затверджено Список № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників зі шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком (по старості) на пільгових умовах. Список № 2 містить:
- Розділ 22900000 XXVII. «Будівництво, реконструкція, технічне переозброєння, реставрація та ремонт будівель, споруд та інших об'єктів», 2290000б б) Керівники, спеціалісти, 2290000б-23419 майстри будівельних і монтажних робіт, 2290000б-24441 виконавці робіт.
67. Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162 затверджено Список № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Список № 2 містить:
- Розділ 22900000 XXVII. «Будівництво, реконструкція, технічне переоснащення, реставрація та ремонт будівель, споруд та інших об'єктів», 22900006 б) Керівники і спеціалісти, 22900006-23419 майстри будівельних і монтажних робіт, 22900006-24441 виконавці робіт
VІІ. ОЦІНКА СУДУ
щодо відомостей зазначених у трудовій книжці
68. Однією з підстав відмови у призначенні пільгової пенсії у рішенні Комісії є відсутність у трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, а саме: не зазначено про характер виконуваної роботи та про те, що заявник працював на роботах передбачених Списками повний робочий день
69. Мовою оригіналу Відповідно до «Инструкции о порядке ведения трудовых книжек на предприятиях, в учреждениях и организациях», утвержденной постановлением Госкомтруда СССР от 20.06.1974 № 162 (в редакции постановления Госкомтруда СССР от 02.08.1985 № 252 с изменениями внесенными постановлением Государственного комитета СССР по труду и социальным вопросам от 19.10.1990 № 412):
- трудовая книжка является основным документом о трудовой деятельности рабочих и служащих;
- трудовые книжки ведутся на всех рабочих и служащих государственных, кооперативных и общественных предприятий, учреждений и организаций*, проработавших свыше 5 дней, в том числе на сезонных и временных работников, а также на нештатных работников при условии, если они подлежат государственному социальному страхованию;
- все записи в трудовой книжке о приеме на работу, переводе на другую постоянную работу или увольнении, а также о награждениях и поощрениях вносятся администрацией предприятия после издания приказа (распоряжения), но не позднее недельного срока, а при увольнении - в день увольнения и должны точно соответствовать тексту приказа (распоряжения);
- в графе 3 раздела «Сведения о работе» в виде заголовка пишется полное наименование предприятия;
- под этим заголовком в графе 1 ставится порядковый номер вносимой записи, в графе 2 указывается дата приема на работу;
- в графе 3 пишется: «Принят или назначен в такой-то цех, отдел, подразделение, участок, производство» с указанием их конкретного наименования, а также наименования работы, профессии или должности и присвоенного разряда. Записи о наименовании работы, профессии или должности, на которую принят работник, производятся: для рабочих - в соответствии с наименованиями профессий, указанных в Едином тарифно-квалификационном справочнике работ и профессий рабочих; для служащих - в соответствии с наименованиями должностей, указанных в Единой номенклатуре должностей служащих, или в соответствии со штатным расписанием;
- бланки трудовых книжек и вкладышей к ним хранятся в бухгалтерии предприятия как документы строгой отчетности и выдаются по заявке в подотчет лицу, ответственному за ведение трудовых книжек;
- по окончании каждого месяца бухгалтерия требует от лица, ответственного за ведение трудовых книжек, отчета о наличии бланков трудовых книжек и вкладышей к ним, с приложением приходного ордера кассы предприятия. На испорченные при заполнении бланки трудовых книжек и вкладышей к ним составляется акт (примерная форма акта прилагается).
70. Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України 29.07.1993 № 58 затверджено «Інструкцію про порядок ведення трудових книжок працівників» в якій, зокрема, зазначено:
- у графі 3 розділу «Відомості про роботу» як заголовок пишеться повне найменування підприємства;
- під цим заголовком у графі 1 ставиться порядковий номер запису, що вноситься, у графі 2 зазначається дата прийняття на роботу;
- у графі 3 пишеться: «Прийнятий або призначений до такого-то цеху, відділу, підрозділу, на дільницю, виробництво» із зазначенням його конкретного найменування, а також роботи, професії або посади і присвоєного розряду. Записи про найменування
роботи, професії або посади на яку прийнятий працівник, виконуються для робітників та службовців відповідно до найменування професій і посад, зазначених у «Класифікаторі професій»;
- якщо працівник має право на пенсію за віком на пільгових умовах, запис у трудовій книжці робиться на підставі наказу, виданого за результатами атестації робочих місць, і має відповідати найменуванню Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення;
- показники, зазначені у цих Списках обов'язково повинні бути підтверджені у карті оцінки умов праці робочого місця за результатами атестації і можуть записуватись у дужках;
- бланки трудових книжок і вкладишів до них зберігаються в бухгалтерії підприємства як документи суворої звітності і видаються за заявкою у підзвіт особі, відповідальній за ведення трудових книжок;
- по закінченні кожного місяця особа, яка відповідає за ведення трудових книжок, подає бухгалтерії звіт про наявність бланків трудових книжок і вкладишів до них і про суми, що одержані за заповнені трудові книжки і вкладиші до них, з додатком прибуткового ордеру каси підприємства.
71. Суд зазначає, що на особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці.
72. Відсутність посилання чи неточних записів, відсутності печатки не може бути підставою для виключення вказаних періодів роботи з трудового стажу позивача, що дає йому право на призначення пільгової пенсії за віком, оскільки працівник не може відповідати за правильність ведення та заповнення трудової книжки.
73. Таким чином, недоліки щодо заповнення трудової книжки не можуть бути підставою для неврахування відповідного періоду роботи для обрахунку стажу при призначенні пенсії.
74. Зазначена правова позиція узгоджується з правовою позицією, яка викладена у постанові Верховного Суду від 24.05.2018 у справі № 490/12392/16-а (адміністративне провадження № К/9901/2310/18 ).
щодо посади старшого виконавця робіт згідно Списків № 2
75. У трудовій книжці зазначено, що у період з 29.11.1989 по 01.09.1996 позивач призначений на посаду старшого виконавця робіт дільниці № 1 тресту «Криворіжжитлобуд».
76. Відповідач невраховуючи період з 29.11.1989 по 01.09.1996 зазначив, що Списками № 2, затвердженими постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 № 1173, постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 № 10 та постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162 не передбачені старші виконроби.
77. Суд зазначає, що в Загальносоюзному класифікаторі професій, посад та тарифних розрядів затвердженому Постановою Держстандарту СРСР від 27.08.1986 № 016, а також в Класифікаторі професій» ДК 003:2010 в розділі «Основні положення» та додатку В і примітках 1, 2 зазначено, що від назв призначених професій (професійних назв робіт, посад), додаванням похідних слів (провідний, головний, молодший, змінний, гірничий, третій та ін.) наведених в додатку В.
78. У Кваліфікаційному довіднику посад керівників, спеціалістів і службовців» затвердженому Постановою Держкомпраці СРСР і ВЦСПС від 27.03.1986 № 102/6-142 в розділі Загальні положення зазначається, що «установление должностного наименования «старший» возможно при условии, если работник наряду с выполнением обязанностей, предусмотренных по занимаемой должности осуществляет руководство подчиненными ему исполнителями».
79. У виданні: «Довідник спеціаліста з визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах працівників, зайнятих на роботах із шкідливими і важкими умовами праці» зазначено: Відповідно до додатку В (примітка 1) Класифікатор професій ДК 003-95, затвердженого наказом Держстандарту України від 27.07.1995 р. №257, похідні слова до професій (професійних назв робіт) можуть застосовуватися за умови збереження галузевої та функціональної належності, кваліфікаційних вимог виключення дублювання, збереження колу новоутвореної професії. Зокрема, цим додатком передбачене похідне слово «старший».
80. Посада старшого може застосовуватись встановлюватись як виняток і за відсутності виконавців в безпосередньому підпорядкуванні працівника, якщо на нього покладаються функції керівництва самостійною ділянкою роботи.
81. Таким чином професійна назва «старший виконавець робіт» утворена за допомогою похідного слова «старший», при цьому зберігається галузева та функціональна належність, кваліфікаційні вимоги, право на пенсію за віком на пільгових умовах старшого виконавця робіт визначається на тих же умовах, що і виконавця робіт.
82. За таких обставин позивач має право на пенсію за віком на пільгових умовах, оскільки зазначена вище посада (професія), на якій працював позивач у період з 29.11.1989 по 01.09.1996 передбачена Списками № 2, затвердженими постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 № 1173, постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 № 10 та постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162.
щодо визначення характеру роботи позивача
83. Відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 (далі - Порядок № 442), пенсії за віком на пільгових умовах за списками виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, а також пенсії, що можуть встановлюватися підприємствами й організаціями за рахунок власних коштів працівникам інших виробництв, професій та посад залежно від умов праці, призначаються за результатами атестації робочих місць.
84. Атестація робочих місць за умовами (надалі - атестація) проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.
85. Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між роботодавцем і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
86. Згідно з пунктом 4 Порядку № 442 періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років.
87. Результати атестації використовуються для розроблення заходів щодо покращення умов праці і оздоровлення працівників та під час визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств, установ та організацій, обґрунтування пропозицій про внесення змін до списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
88. Відповідно до порядку від 18.11.2005 № 383 обов'язок проведення атестації робочих місць за умовами праці виник після 21.08.1992.
89. Таким чином період роботи з 14.11.1983 по 21.08.1992 повинен бути включений до пільгового стажу, оскільки атестація робочого місця не була передбачена.
90. Згідно наказу від 30.05.1994 № 65 «Про результати атестації робочих місць для надання пільгових пенсій» Орендного підприємства «Криворіжжитлобуд» та переліку професій і посад, робітникам яких по результатам атестації робочих місць підтверджено право на пільгове забезпечення за Списком №2 зазначені: «майстри» та «виконавці робіт»
91. Згідно наказу від 27.09.1999 № 112 «Про результати атестації робочих місць по умовам праці» Відкритого акціонерного товариства Криворіжжитлобуд» та переліку професій і посад, робітникам яких по результатам атестації робочих місць підтверджено право на пільгове забезпечення за Списком №2 зазначені: «майстри» та «виконавці робіт».
92. Відповідач відмовляючи у призначенні пенсії на пільгових умовах посилається на відсутність в поданих документах відомостей щодо виконання на посадах «майстра» та «виконроба» будівельних та монтажних робіт, зайнятих на роботах де більше 50% робітників мають право на пільгову пенсію.
93. Суд зазначає, що позивач не може надати додаткових документів на підтвердження характеру виконуваних робіт для призначення пенсії на пільгових умовах, оскільки такі документи відсутні у зв'язку з пожежею у приміщенні ПАТ «Криворіжжитлобуд», що підтверджується копією акту про пожежу СДПЧ-26 від 08.09.2014 (а.с.25), довідкою Довгинцівського РВ КМУ від 09.09.2014, та актом про знищення документів внаслідок пожару від 09.09.2014 (а.с.26).
94. З урахуванням викладеного, позивач не може бути позбавлений свого права на призначення пенсії на пільгових умовах через неможливість підтвердити первинними документами факт його зайнятості будівельних та монтажних роботах де більше 50% робітників мають право на пільгову пенсію у зв'язку з їх знищенням пожежею, тобто у зв'язку з обставинами, що виникли не з вини позивача, та на які він не міг вилинути.
95. Зі свого боку позивач, вчинив всі необхідні дії для призначенні пільгової пенсії та надав всі наявні та необхідні документи для її призначення.
щодо скасування рішення № 2 від 24.01.2019 та рішення, оформленого листом № 400/03-16/27 від 18.02.2019
96. Рішення від 24.01.2019 № 2 прийнято комісією при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
97. Відповідно до пункту 4 Порядку № 18-1 комісії створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких обов'язково включаються представники органів соціального захисту населення, органів Пенсійного фонду України, Державної служби України з питань праці.
98. Рішення про відмову позивачу у призначенні пільгової пенсії, оформлене листом № 400/03-16/27 від 18.02.2019 прийняте Відділом з питань призначення та перерахунку пенсій № 12 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
99. Суд зазначає, що Відділ з питань призначення та перерахунків пенсій № 12 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області є не окремою юридичною особою, а структурною одиницею Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
100. Таким чином, позивач правильно визначив відповідача у цій справі, а саме Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
VІІ. ВИСНОВОК СУДУ
101. Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
102. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
103. Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
104. Оскільки до компетенції суду не належить здійснення призначення пенсії та первісного визначення права особи на призначення пенсії, а здійснюється лише контроль легальності рішень, дій або бездіяльності відповідача щодо вказаних питань, суд із врахуванням встановлення права позивача на включення до пільгового стажу періодів роботи (служби) з 14.11.1983 по 03.08.1984, з 13.08.1984 по 29.11.1989, з 29.11.1989 по 01.09.1996, з 21.08.2000 по 30.05.2001, встановлює протиправність відмови у врахуванні вказаних періодів при обрахунку пільгового стажу позивача, визнаючи відмову відповідача передчасною та неправомірною у цілому та зобов'язує відповідача повторно розглянути заяву від 04.12.2018 про призначення пенсії із врахуванням висновків суду у цій справі.
105. З огляду на викладене позов підлягає частковому задоволенню.
106. Із врахуванням того, що судом задоволено одну основну та похідну позовні вимоги, на користь позивача підлягає стягненню сума витрат на сплату судового збору за подання позову немайнового характеру в розмірі 768,40 грн.
107. Керуючись статтями 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
108. Адміністративний позов ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427; вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
109. Визнати протиправним та скасування рішення, оформлене листом Відділу з питань призначення та перерахунку пенсій № 12 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 400/03-16/27 від 18.02.2019, щодо відмови в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах із неврахуванням до пільгового стажу ОСОБА_1 періодів роботи з 13.08.1984 по 29.11.1989, з 29.11.1989 по 01.09.1996, з 21.08.2000 по 30.05.2001.
110. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 2 від 24.01.2019 щодо відмови в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах із неврахуванням до пільгового стажу ОСОБА_1 періодів роботи з 13.08.1984 по 29.11.1989, з 29.11.1989 по 01.09.1996, з 21.08.2000 по 30.05.2001.
111. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати позивачу періоди роботи з 14.11.1983 по 03.08.1984, з 13.08.1984 по 29.11.1989, з 29.11.1989 по 01.09.1996, з 21.08.2000 по 30.05.2001 до періодів роботи, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
112. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 04.12.2018 про призначення пенсії із врахуванням висновків суду у цій справі.
113. В іншій частині позовних вимог - відмовити.
114. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області понесені судові витрати на сплату судового збору у розмірі 768,40 грн.
115. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
116. Повне рішення складено 24.06.2019.
Суддя І.О. Верба