Справа № 420/3818/19
01 липня 2019 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Левчук О.А., розглянувши матеріали позовної заяви Адміністрації Державної прикордонної служби України до ОСОБА_1, третя особа без самостійних вимог - Національна академія Державної прикордонної служби України ім. Б. Хмельницького про стягнення грошових коштів, -
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Адміністрації Державної прикордонної служби України до ОСОБА_1, третя особа без самостійних вимог - Національна академія Державної прикордонної служби України ім. Б. Хмельницького про стягнення з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, на користь Адміністрації Державної прикордонної служби України грошових коштів в розмірі 65236, 88 грн. - витрати пов'язані з його утриманням у Національній академії Державної прикордонної служби України ім. Б. Хмельницького.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч. 1, 2 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до ч. 6 ст. 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Проте, в додатках до позовної заяви заява про поновлення строку звернення до суду разом з доказами поважності причин його пропуску не надана.
При цьому, в позовній заяві позивач просить поновити строк звернення до суду та обґрунтування зазначає, що постановою Великої Палати Верховного Суду № 804/285/16 від 12.12.2018 року було визначено, що вказані спори підлягають вирішенню в порядку адміністративного судочинства, про що Адміністрації Державної прикордонної служби України стало відомо у квітні місяці 2019 року, а тому, на думку позивача, така причина є поважною.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Загальним правилом обчислення строків є їх обчислення з дня коли особа дізналась або повинна була дізнатися про порушення своїх прав та інтересів.
Позивач, Адміністрація Державної прикордонної служби України, 22.06.2019 року (дата відмітки поштового штемпелю на конверті, в якому надійшла позовна заява) звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою про стягнення з ОСОБА_1, грошових коштів в розмірі 65236, 88 грн. - витрати пов'язані з його утриманням у Національній академії Державної прикордонної служби України ім. Б. Хмельницького.
При цьому, в позовній заяві позивач вказує, що ОСОБА_1 проходив військову службу (навчання) в Національній академії Державної прикордонної служби України ім. Б. Хмельницького з 30.07.2009 року по 21.06.2013 року на посаді курсанта, в подальшому проходив військову службу на офіцерський посадах в органах охорони державного кордону. Наказом начальника Одеського прикордонного загону від 04.10.2017 року № 339-ос ОСОБА_1 звільнено з військової служби за пунктом «и» частини 6 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (у зв'язку з систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем із застосуванням частини 8).
Таким чином, перебіг процесуального строку звернення Адміністрації Державної прикордонної служби України до суду з даною позовною заявою починається з наступного дня після дати винесення вказаного наказу, тобто з 05.10.2017 року.
Будь-яких доказів на підтвердження того, що з моменту винесення наказу від 04.10.2017 року № 339-ос до 22.06.2019 року існували непереборні обставини, які перешкоджали позивачу звернутися до суду із позовною заявою про стягнення з ОСОБА_1, грошових коштів в розмірі 65236, 88 грн. - витрати пов'язані з його утриманням у Національній академії Державної прикордонної служби України ім. Б. Хмельницького, позивачем не надано.
При цьому, факт обізнаності позивача про рішення Великої палати Верховного Суду від 12.12.2018 року у справі № 804/285/16, якою встановлено, що спори вказаної категорії підлягають вирішенню в порядку адміністративного судочинства, не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що обставини, зазначені позивачем для поновлення строку звернення до суду з даною позовною заявою є неповажними.
Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Згідно п. 8 ч. 1 ст. 4 КАС України позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду.
Позовну заяву подано Адміністрацією Державної прикордонної служби України, проте позовна заява містить в лівому верхньому куті першого аркушу заяви штамп з датою та вихідним номером Національної академії Державної прикордонної служби України ім. Богдана Хмельницького.
Жодних пояснень щодо вказаних невідповідностей позовна заява не містить.
Відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно ч. 1 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до абзацу 4 статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» з 1 січня 2019 року прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 1921 гривень.
Згідно ч. 2 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір» ставки судового збору встановлюються у таких розмірах, за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень сплачується судовий збір за ставкою 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином ставка судового збору за подання даного адміністративного позову становить 1921,00 грн.
Позивачем до позовної заяви додано платіжне доручення № 1293 від 22.04.2019 року на суму 1921,00 грн.
Згідно ч. 1, 2 ст. 9 ЗУ «Про судовий збір» судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України. Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Разом з тим, згідно даних автоматизованої системи “Діловодство спеціалізованого суду” Одеського окружного адміністративного суду сума сплаченого судового збору згідно платіжного доручення № 1293 від 22.04.2019 року на суму 1921,00 грн. врахована по справі № 420/2874/19/19 за позовом адміністрації Державної прикордонної служби України до ОСОБА_1, за участю 3-ї особи без самостійних вимог - Національної академії Державної прикордонної служби України ім. Б. Хмельницького про відшкодування витрат.
Такими чином, платіжне доручення № 1293 від 22.04.2019 року на суму 1921,00 грн. не підтверджує сплату судового збору по справі № 420/3818/19.
Відповідно до ч. 1 ст. 42 КАС України учасниками справи є сторони, треті особи.
Згідно з приписами статті 49 КАС України визначено третіх осіб, які заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору та третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Позивачем в позовній заяві вказано третю особу без самостійних вимог - Національну академію Державної прикордонної служби України ім. Б. Хмельницького, що не відповідає вимогам ст. 49 КАС України.
Статтею 94 КАС України встановлено, що письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення. Якщо подано копію (електронну копію) письмового доказу, суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи може витребувати у відповідної особи оригінал письмового доказу. Якщо оригінал письмового доказу не поданий, а учасник справи або суд ставить під сумнів відповідність поданої копії (електронної копії) оригіналу, такий доказ не береться судом до уваги.
Разом з тим, позивачем не зазначено в позовній заяві про наявність у нього або у іншої особи оригіналів письмових доказів.
Згідно ч. 1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
У зв'язку з вищевикладеним, суд вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків.
Недоліки повинні бути усунені шляхом приведення позовної заяви у відповідність до вимог ст. 160, 161 КАС України, а саме шляхом надання заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду, вказавши інші підстави для поновлення строку звернення до суду; сплати судового збору та надання доказів на підтвердження сплати; визначення суб'єктного складу учасників справи, відповідно до ст. 49 КАС України, з урахуванням зауважень, викладених в ухвалі суду; зазначення про наявність у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; а також шляхом надання позовної заяви разом з разом з належним чином завіреними копіями документів, що надаються до суду після усунення недоліків та доказів направлення на адресу учасників справи копії позовної заяви після усунення недоліків разом з копіями документів, що надаються до суду.
Керуючись ст. ст. 122, 123, 160, 161, 169, 171, 248 КАС України, суд -
Позовну заяву Адміністрації Державної прикордонної служби України до ОСОБА_1, третя особа без самостійних вимог - Національна академія Державної прикордонної служби України ім. Б. Хмельницького про стягнення грошових коштів, - залишити без руху.
Повідомити позивача про необхідність в десятиденний строк з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху усунути недоліки та роз'яснити, що в іншому випадку позов буде повернутий відповідно до вимог ч. 1 п. 4 ст. 169 КАС України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя О.А. Левчук