про залишення позовної заяви без руху
01 липня 2019 року ЛуцькСправа № 140/1997/19
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Волдінер Ф. А., вивчивши позовну заяву ОСОБА_1 до Другого відділу державної виконавчої служби міста Луцьк Головного територіального управління юстиції у Волинській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача, ОСОБА_2 про визнання протиправними та скасування постанов,
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Другого відділу державної виконавчої служби міста Луцьк Головного територіального управління юстиції у Волинській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача, ОСОБА_2 , в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову Головного державного виконавця Другого відділу Державної виконавчої служби міста Луцьк Головного територіального управління юстиції у Волинській області Левчук І.О. від 15.05.2018 про стягнення з ОСОБА_1 виконавчого збору ВП № 51003351 та постанову Головного державного виконавця Другого відділу Державної виконавчої служби міста Луцьк Головного територіального управління юстиції у Волинській області Левчук І.О. від 11.04.2019 про відкриття виконавчого провадження про стягнення з ОСОБА_1 виконавчого збору ВП № 58870581.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Позовна заява подана без додержання вимог статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України, та містить такі недоліки.
Відповідно до частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно із частиною першою статті 3 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Відповідно до частини першої статті 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 цього ж Закону визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» з 01 січня 2019 року встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 1921,00 грн.
В даному адміністративному позові ОСОБА_1 заявлено дві вимога немайнового характеру (визнати протиправною та скасувати постанову Головного державного виконавця Другого відділу Державної виконавчої служби міста Луцьк Головного територіального управління юстиції у Волинській області Левчук І.О. від 15.05.2018 про стягнення з ОСОБА_1 виконавчого збору ВП № 51003351; визнати протиправною та скасувати постанову Головного державного виконавця Другого відділу Державної виконавчої служби міста Луцьк Головного територіального управління юстиції у Волинській області Левчук І.О. від 11.04.2019 про відкриття виконавчого провадження про стягнення з ОСОБА_1 виконавчого збору ВП № 58870581), тому за подання позовної заяви необхідно сплатити 1536,80 грн. (1921,00*0,4) * 2 = 1536,80).
Проте, в порушення вимог частини третьої статті 161 КАС України КАС України, до позовної заяви долучено квитанцію № 33 від 21.06.2019, згідно якої позивач сплатила судовий збір за подання адміністративного позову у розмірі 768,40 грн. При цьому, позивач згідно із статтею 5 Закону України «Про судовий збір» не звільнена від сплати судового збору.
Отже, позивачу необхідно доплатити судовий збір в розмірі 768,40 грн.
Окрім того, у позовній заяві позивач зазначив, що оскаржувала в адміністративному порядку постанову Головного державного виконавця Другого відділу Державної виконавчої служби міста Луцьк Головного територіального управління юстиції у Волинській області Левчук І.О. від 15.05.2018 про стягнення з ОСОБА_1 виконавчого збору ВП № 51003351 та постанову Головного державного виконавця Другого відділу Державної виконавчої служби міста Луцьк Головного територіального управління юстиції у Волинській області Левчук І.О. від 11.04.2019 про відкриття виконавчого провадження про стягнення з ОСОБА_1 виконавчого збору ВП № 58870581, шляхом подання скарг.
ОСОБА_1 зазначає, що відповіді на вказані скарги отримала 13.06.2019, проте доказів на підтвердження факту коли саме позивач дізналася про порушення своїх прав, свобод чи інтересів не надала.
Вказані обставини позбавляють суд можливості встановити чи подано адміністративний позов у строк, встановлений законом.
Згідно із частинами першою, другою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Оскільки позовна заява не відповідає вимогам статей 160, 161 КАС України, її слід залишити без руху, надавши позивачу строк на усунення недоліків, який не може перевищувати десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху шляхом доплати судового збору у сумі 768,40 грн., надання суду оригіналу платіжного документа; подання до суду доказів на підтвердження дати ознайомлення із листом № Б-160/01-15 від 07.06.2019 та листом № 03-4-36/23824 від 20.05.2019.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 до Другого відділу державної виконавчої служби міста Луцьк Головного територіального управління юстиції у Волинській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача, ОСОБА_2 про визнання протиправними та скасування постанов залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз'яснити, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовну заяву і додані до неї документи будуть повернуті позивачу.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Ф. А. Волдінер